Using the unitary method, if the weight of a book is [tex]\frac{1}{3}[/tex] pound, then the weight of 4 books is [tex]\frac{4}{3}[/tex]
What is unitary method?"The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value."
Apply unitary method
Weight of 1 book = [tex]\frac{1}{3}[/tex]
Weight of 4 books = [tex]4(\frac{1}{3})[/tex]
Hence, the weight of 4 books is [tex]\frac{4}{3}[/tex]
To learn more about unitary method here
https://brainly.com/question/24406804
#SPJ2
Divide 14 4/10 by 5 9/16
whats the area of the triangle
Please its already overdue
Answer:
[tex]Area = 15in^2[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
See attachment for triangle
Required
Determine the area
The attached shape is a triangle and the solution is:
[tex]Area = 0.5 * Base * Height[/tex]
So, we have:
[tex]Area = 0.5 * 10in * 3in[/tex]
[tex]Area = 15in^2[/tex]
Sophie earns $12.80 per hour babysitting. She has to repay a loan to her parents in the
amount of $100. After repaying the loan, she wants to have at least enough money to buy
herself a pair of sneakers costing $130.40. Write an inequality modeling the number of hours,
X, Sophie needs to work to have enough money to buy the sneakers.
Answer:
Sophie has to work 18 hours to buy the sneakers.
Step-by-step explanation:
Since Sophie earns $ 12.80 per hour babysitting, and she has to repay a loan to her parents in the amount of $ 100, and after repaying the loan, she wants to have at least enough money to buy herself a pair of sneakers costing $ 130.40, for write an inequality modeling the number of hours, X, Sophie needs to work to have enough money to buy the sneakers, the following mathematical reasoning must be carried out:
12.80X = 100 + 130.40
12.80X = 230.4
X = 230.4 / 12.8
X = 18
So Sophie has to work 18 hours to buy the sneakers.
Here are the costs of the sametypes is shops shop a pack 4 batteries £1.60 shop b pack of 6 batteries £2.70
Answer:
Shop a
Step-by-step explanation:
1.60/4=£0.4 per battery
2.7/6= £0.45 per battery
Hence the batteries at shop a are cheaper
The owner of a food truck finds a new supplier where she can purchase her supplies at a lower price. If nothing else changes, how will this affect her business? Select all that apply.
A: The unit cost of each ingredient increases.
B: The cost per sandwich decreases.
C: The profit per sandwich increases.
D: The selling price per sandwich decreases.
Answer:
B C D
Step-by-step explanation:
uhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh I think B and D are the same thing but okayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy.
which slope represents a like that passes through (4, 1/3) and has a slope of 3/4
Answer:
Answer is in her photo
Step-by-step explanation:
i dont remember need the points though
5/9a+4/9a+5/9 Simplified
Answer:
Step-by-step explanation:
9a+5
____
9
hope this helps
Find the value of x.
Answer:
107
Step-by-step explanation:
x=180-73
x=107
hope it helps
the number of days, d, that it will take to run a marketing campaign is given by d = 192/n where n is the number of people needed each day. alex’s company will take 32 days to run the campaign. shay’s company will take 24 days to run the campaign. shays company will have to use more people each day than alex’s company. how many more?
Answer:
2 more people each day.
Step-by-step explanation:
We are given the following relation:
[tex]d = \frac{192}{n}[/tex]
In which d is the number of days that will take to run a marketing campaign with n people.
Alex’s company will take 32 days to run the campaign.
So the number of people in his campaign is given by:
[tex]32 = \frac{192}{n}[/tex]
[tex]32n = 192[/tex]
[tex]n = \frac{192}{32}[/tex]
[tex]n = 6[/tex]
Shay’s company will take 24 days to run the campaign.
So the number of people in her campaign is given by:
[tex]24 = \frac{192}{n}[/tex]
[tex]24n = 192[/tex]
[tex]n = \frac{192}{24}[/tex]
[tex]n = 8[/tex]
Shays company will have to use more people each day than alex’s company. how many more?
8 - 6 = 2
What relationship do you think is shown in the graph below ?
Answer:
Un helado
Step-by-step explanation:
Answer:
Linear
Step-by-step explanation:
As the temperature goes up, the sales for ice cream go up, so it is a linear relation.
If you find it is helpful plz give Brainliest.
NEED ANSWERS PLEASE!
Which statement is true?
A)
Company l's rate per pound is twice the rate per pound of
Company 2.
B)
Company 2's rate per pound is twice the rate per pound of
Company 1.
© Company. 1's fixed fee is twice the fixed fee of Company 2.
D Company 2's fixed fee is twice the fixed fee of Company 1.
John and his dad decide to order a pizza to eat while they are watching a World Cup Soccer game. John eats 2/5 of the pizza, and his dad eats 3/7 of the pizza. How much of the pizza is left for John's mom to eat?
The amount of pizza left will be 6 / 35.
What is an expression?Expression in maths is defined as the collection of numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication, and division.
Numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping can all be represented by mathematical symbols, which can also be used to indicate the logical syntax's order of operations and other features.
Given that John and his dad decide to order a pizza to eat while they are watching a World Cup Soccer game. John eats 2/5 of the pizza, and his dad eats 3/7 of the pizza.
The amount of pizza left will be calculated as below:-
Pizza left = 1 - ( 2/5) - (3/7)
Pizza left = ( 35 - 14 - 15 ) / 35
Pizza left = 6 / 35
Therefore, the amount of pizza left will be 6 / 35.
To know more about an expression follow
https://brainly.com/question/13894432
#SPJ2
A man's estate is valued at $150,000. It is to be divided so that his wife receives twice as much as his son. How much does his son inherit
Answer:
50,000
Step-by-step explanation:
A shopkeeper paid $90 for 90 apples. He sold half of them for $3 each and the rest at $1 each.
Answer:
either $180 or $90?
Step-by-step explanation:
first i think you divide 90 by 2, which gives you 45. multiply 45 by 3, which is 135, then multiply 45 by 1, which is just 45. add those together and you get 180. i'm not too sure what you're looking for in the question, but if you're looking for the difference between what he bought them for, it'd be $90. if youre looking for how much he got from those apples, it's $180. hope that helps :)
What is the hypotenuse of a triangle with legs that are both 4 inches?
By applying Pythagorean's theorem, the hypotenuse of this triangle is equal to: D. √32 inches..
Given the following data:
Adjacent side = 4 inches
Opposite side = 4 inches.
How to calculate the hypotenuse of a triangle?In order to calculate the hypotenuse of this triangle, we would apply Pythagorean theorem.
Mathematically, Pythagorean's theorem is given by this formula:
c² = a² + b²
Where:
c is the hypotenuse.a is the adjacent side.b is the opposite side.Substituting the given parameters into the formula, we have;
c² = 4² + 4²
c² = 16 + 16
c² = 32
c = √32 inches.
Read more on Pythagorean theorem here: https://brainly.com/question/16176867
#SPJ2
9=x/12
What is x
I will give brainliest if correct
pls help i beg Gimme the radius circumference and area
Answer:
Radius = 5.75
Circumference = 36.13
Step-by-step explanation:
Here we have the diameter, and the radius is half of the so 5.75. For the circumference, we can use the formula C=2πr
Which represents the value of c?
Answer:
Step-by-step explanation:
you are given the law of sines, in the question, so i'm guessing you don't get "law of sines" ???
some times I think people might just be lazy and they don't try, but I can understand if you really don't get "law of sines' b/c it is kinda abstract.
Any way here is how you solve this problem and please ask if you don't understand about something I do to solve this. Ask about it if you don't get it. :)
Sin(45) / c = Sin(45) / 3
now algebraically solve for c
3* Sin(45) / Sin(45) = c
if you're thinking the answer is 3 you're right.
indecently , if you didn't notice, this is an isosceles triangle and they do have the same length legs. so you know that x = 3 right away from that, but, it's good to understand Law of Sines as well. :)
Alonzo, Alice and Juan again all got different answers when they solve another problem. This time, they were solving:
( − 48 ) ÷ ( − 6 )
Alonzo believes the answer is 8.
Alice believes the answer is -8.
Juan believes the answer is -1/8
Do you agree with any of their answers?
If the legs of a right triangle measure 10 meters and
24 meters, how long is the hypotenuse?
Answer:
26 meters
Step-by-step explanation:
What is the measure of Zx ?
60°
75
20°
Answer:
135°
Step-by-step explanation:
angle x spans throughout two angles, 75° and 60°, so it is the sum of the two. It could not be any of the answers you gave.
Which expression is equivalent to 9 Superscript 5?
9 times 5
5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5
9 times 9 times 9 times 9 times 9
9 times 9 times 9 times 9 times 9 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5 times 5
Answer:
9 x 5
5 x 5 x 5 x 5 x 5 x 5 x 5 x 5 x 5 = 5^9
9 x 9 x 9 x 9 x 9 x 9 x 9 x 9 x 9 x 9 = 9 ^ 10
5 x 5 x 5 x 5 x 5 x 5 x 5 x 5 x 5 = 5^9
5^9 x 9^10 x 5^9
5^18 x 9^10
Step-by-step explanation:
Answer:
c
Step-by-step explanation:
Gerry wants to construct a triangle with segments that are 4, 6, and 11 inches long. Is his triangle possible? Explain how you know.
Answer:
IT IS NOT POSSIBLE
Step-by-step explanation:
4+6<11
Answer:
Step-by-step explanation:
Not possible. 11 > 4+6
Please help! I will mark you brainiest!!!!
Answer: x = 3
isolate x by adding 4 to each side
2x = 6
Divide by 2 to get x
x = 3
(4, -3) reflected over the x-axis
Answer:
(4, -3) reflected over the X axis is (4,3)
Step-by-step explanation:
Maria decides to increase her homework time of 8 hours per week by 15% Calculate her new homework time. Give your answer in hours and minutes
Answer:
Maria's homework time is now 9 hours 12 minutes.
Step-by-step explanation:
Since Maria decides to increase her homework time by 15%.
Then,
15% of 8 hours = [tex]\frac{15}{100}[/tex] x 8 hours
= 0.15 x 8 hours
= 1.2 hours
(Note that: 1.2 hours = 1 hour 12 minutes)
15% of 8 hours = 1 hour 12 minutes
her new homework time = 8 hours + 1 hour 12 minutes
= 9 hours 12 minutes
Maria's homework time is now 9 hours 12 minutes.
Help with this due today
Which expression is equivalent(equal to) to
(10+77-12)+(-672-18+51) HELPPPPP
(10+77-12)+(-672-18+51)
(87-12)+(-690+51)
75+(51-690)
75-639
-564
---
hope it helps
0.2) Sharad bought one quintal of onions for Rs 2000. Later he
sold them all at the rate of Rs 18 per kg. Did he make a profit
or incur a loss? How much was it?
Answer: Loss, 200 Rs
Step-by-step explanation:
Given
Sharad bought a quintal of onion i.e. [tex]1000\ kg[/tex] for [tex]Rs.\ 2000[/tex]
So, the cost price of onion is
[tex]\Rightarrow \dfrac{2000}{100}=20\ \text{Rs per kg}[/tex]
He sells it at [tex]18\ \text{Rs. per kg}[/tex]
Here, the Selling price is less than the cost price
So, he incurs a loss of [tex]2\ \text{Rs per kg}[/tex]
For a quintal it is
[tex]\Rightarrow 2\times 100=200\ \text{Rs}[/tex]
[tex]\Rightarrow \text{Loss }\ \%=\dfrac{C.P.-S.P.}{C.P.}\times 100\\\\\Rightarrow \text{Loss }\ \%=\dfrac{20-18}{20}\times 100=10\%[/tex]
WILL GIVE BRAINLIEST!!
please help meee the question is in the picture
Answer:
The answer is 6cm
Step-by-step explanation: