7/9 of 10800
please help quickly !!
Answer:
8400
Step-by-step explanation:
10800/9= 1200
1200*7= 8400
Jackson's mom prepares 3/4 of a pound of fudge for his class Valentine's Day party. Only 1/3 of the fudge is eaten. How much of a pound of fudge is eaten?
Alisha buys 6 boxes of peanut butter granola bars and 6 boxes of cinnamon granola bars. Let p represent the number of peanut butter granola bars and c represent the number of cinnamon granola bars. Jaira and Emma each write an expression that represents the total number of granola bars Alisha bought.
Jaira
6p + 6c
Emma
6(p + c)
Are the expressions equivalent?
Answer:
Yes.
Step-by-step explanation:
a cake recipe calls for 525 grams of flour. about how many pounds of flour do you need?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
1g -> 0.00220462 pounds
525g ->1.15743 pounds
≈ 1 pounds
Horatio has 230 dollars to be used only on his car. He wishes to save 160 of this money and spend $24.95 on an oil change. Horatio knows that gas costs $3.81 per gallon. Which of the following shows how many gallons of gas (g) he could buy? 3 needed.
A. g ≤ 11.82
B. g ≤ 60.37
C. 3.81 ≤ 45.05
D. 3.81 ≤ 230 + 160 + 24.95
E. 160 + 24.95 + 3.81 ≤ 230
F. 184.95 + 3.81g ≤ 45.05
I'd be greatly thankful if you told me the answers!
Answer:
g<_11.82
3.81<_230
160+24.95
so, ade
Step-by-step explanation:
Unit rate 5 breaks in 8 hours
Help with this it’s due today.!!!!
Answer:
Right answer is 10 I hope it's helps you
Please help me answer this I put 18 points that’s how much your gain if you answer
Answer:
2) 520
3) 135
4) 490
5) 850
Step-by-step explanation:
2) 10 regular for every 2 premium. so 12 total. Then we do 624 divided by 12 so we get 52. So we multiply 10 by 52 and 520. So they have 520 regular subscribers.
3) 3 short sleeves for every 9 long sleeves. So 12 in total. 540 divided by 12 is 45. 45 times 3 is 135. So 135 short sleeves were sold.
4) 7 teens for every 2 adults. so 9 in total. 630 divided by 9 is 70. 70 times 7 is 490. So 490 of the people who voted were teens.
5) For every 10 songs he like there was 5 he disliked. So 15 in total. 1275 divided by 15 is 85. 85 times 10 is 850. He liked a total of 850 songs.
I hope I helped! <3
Function 1
{(2, -4), (4, -3), (6, -1), (8,3)}
Linear
Not linear ?
Answer:
It should be Linear?
Step-by-step explanation:
WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
twelve times the difference between a number and fifty-five
Translate into a variable expression. (Use x for your variable. Do not simplify.)
Х
3х+8
Find the value of x
Answer:
x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
divide both size by 3
⇒[tex]\frac{3x}{3}[/tex]=[tex]\frac{8}{3}[/tex]
3 will cancel 3x then x will stand on it own
x=[tex]\frac{8}{3}[/tex]
3 will divide 8
x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]
Mary wants to do a cheesecake. She needs 4 1/2 cups of sweet cream. She knows that 1
cup = 8 ounces How many ounces does she need?
Plsss 50 points!?
Answer:
36 ounces
Step-by-step explanation:
If 1 cup equals 8 ounces, you would multiply 4 1/2 by 8. 8 x 4 is 32 (ounces), and half of 8 is 4, so 4 ounces. You would then add 32 and 4 together to get your answer. Hope this helps!!
Answer:
She needs 36 ounces.
Step-by-step explanation:
4 1/2=9/2
1/8=(9/2)/x
cross product
8(9/2)=1*x
72/2=x
x=36
what is the area of a rectangle with a length of 21 feet and a width of 12 feet?
ann traveled 360 meters at a speed of 6 meters per second, how long did it take?
Answer:
60
360 divided by 6 = 60
Find the slope of the line containing the pair of points (-1,-18) and (-13,-19)
Answer:
Slope: 3.083333333
Step-by-step explanation:
Warm-Up
82
80
1. The value of y
varies directly with
X. When y = 6.5, X
= 4. What is the
value of y when x
is 12?
78
Temperature (°F)
76
g
74
72
2. W
inter
Answer:
[tex]y=2\frac{1}{6}[/tex] or [tex]\frac{13}{6}[/tex]
Step-by-step explanation:
We know that [tex]x[/tex] and [tex]y[/tex] are directly proportional. Therefore, using the given information, we can set up the following proportion:
[tex]\frac{6.5}{12}=\frac{y}{4}[/tex]
Solving for [tex]y[/tex], we get:
[tex]\frac{6.5}{12}=\frac{y}{4}[/tex]
[tex]12*y=6.5*4[/tex] (Cross-Products Property)
[tex]12y=26[/tex] (Simplify)
[tex]\frac{12y}{12} =\frac{26}{12}[/tex] (Divide both sides of the equation by [tex]12[/tex] to get rid of [tex]y[/tex]'s coefficient)
[tex]y=2\frac{1}{6}[/tex] or [tex]\frac{13}{6}[/tex] (Simplify)
Hope this helps!
what is 1/2+p=-3 i need help
Answr:
p=−7/2
Step-by-step explanation:
Simplify both sides of the equation.
p+
1
2
=−3
Step 2: Subtract 1/2 from both sides.
p+
1
2
−
1
2
=−3−
1
2
p=
−7
2
You invest $4000 into an account that compounds interest on a quarterly basis at 3%. how much money will you have after 5 years? Compound interest formula: A = P(1+r/n)^(nt)
Answer:
26666.6
Step-by-step explanation:
So sorry if this is wrong i tried
The amount after 5 years is $4,644.74.
What is compound interest?It is the interest we earned on the interest.
The formula for the amount earned with compound interest after n years is given as:
A = P[tex](1 + r/n)^{nt}[/tex]
P = principal
R = rate
t = time in years
n = number of times compounded in a year.
We have,
P = $4000
n = 4
r = 3%
t = 5 years
A = 4000 [tex](1 + 0.03/4)^{20}[/tex]
A = 4000 x [tex]1.0075^{20}[/tex]
A = $4,644.74
Thus,
The amount after 5 years is $4,644.74.
Learn more about compound interest here:
https://brainly.com/question/13155407
#SPJ2
Eric is purchasing Valentine's gifts for all his friends he buys each of his friends either candy bar for 1.50 or stuffed animal for $7 how much money does Eric spend if he purchased 13 candy bars and 4 stuffed animals
Solve for the value of p.
2 X p = 42
[tex]p = \frac{21}{x} [/tex]
Daniel is 12
3
4
years old. Carl is 1
3
8
years younger than Daniel and Jane is 1
1
5
years younger than Carl. How old is Jane?
tiene 981 años
Step-by-step explanation:
You are finding the SLOPE!! Please answer all of these! I will mark brainliest^^
m = 1/2
m = -1/5
m=9
m= 1
m = 4/5
m= -5/4
Hope I helped ~~Laurel
The local movie theater wants to increase ticket prices by 37% to keep up
with rising costs. The current price of a ticket is $8. What will the new ticket price
pe after the 37% increase (to the nearest cent)? Show your work.
Answer:
$10.96
Step-by-step explanation:
8 * 1.37 = $10.96
Double check the work
8x .37 = 2.96
8+2.96 = 10.96
Which symbol should go in the blank
8x 5/4 __8
Answer:
it should be x
Step-by-step explanation:
hope this helps
HELP PLEASE! i need an answer by the end of the night
Answer:
Step-by-step explanation:
The going up is potential energy, the going down is kinetic energy. Not sure the two different energy conversions is asking.
You buy two shirts online that cost x dollars each. The total which includes a $10 shipping fee is $39.98. Which equation can you use to find the price of the shirt?
A. 2x = 39.98
B. X + 10 = 39.88
C. 2x +10 = 39.88
D. 2x+10x=39.88
Answer:
C. 2x + 10 = 39.88
Step-by-step explanation:
2x will give you the price of the 2 shirts and you have to add the fee of $10 to get the total of $39.88
please help and explain how to solve
Answer:
45
Step-by-step explanation:
25 ÷ 45 = 0.555 x 81 = 45
Answer:
A 45-foot tree will cast a 81-foot shadow.
Step-by-step explanation:
Set up a proportion.
I'll set mine up like this:
[tex]\frac{Height of Tree}{Shadow}=\frac{Height of Tree}{Shadow}[/tex]
Insert the values given then solve for the unknown (t).
[tex]\frac{25}{45}=\frac{t}{81}[/tex]
[tex](81)\frac{25}{45}=\frac{t}{81}(81)[/tex]
[tex]45=t[/tex]
In what ways are linear functions and exponential functions the same? In what ways are they different? How can they be used to model real world situations?
Answer:
In linear functions, rate of change is constant: as x goes up, y will go up a consistent amount. In exponential functions, the rate of change increases by a consistent multiplier- it will never be the same but there will be a pattern. Exponential functions are used in real world situations such as bacterial growth/decay, population growth/decline, and compound interest. Linear functions/equations can be used for comparing rates of pay. Hope this helped!
Step-by-step explanation:
Ron made 3 pitchers of lemonade to sell at a lemonade stand. The cost of making the lemonade is 50 cents per pitcher of lemonade.
He sold each cup of lemonade for 15 cents, and he sold a total of 36 cups of lemonade.
How much money did Ron make selling lemonade after paying out the cost of making the lemonade?
Answer:
3.90 I think.
Step-by-step explanation:
first, 15×36. then subtract 50 three times.
Answer:
$3.90
Step-by-step explanation:
The cost of making them all is 1.50 subtracted from the profit he made
Write all the names of the quadrilateral shown.
???
Answer:
Rhombus
Step-by-step explanation: