Answer:
n≥9/4
Step-by-step explanation:
Times both sides by 3/2
(3/2)(2/3)n≥(3/2)(3/2)
Note that because 3/2 is positive ( > 0) we don't flip the inequality's direction.
n≥9/4
(25 POINTS) 10. Find the sum of the arithmetic sequence. 5, 7, 9, 11, ..., 23
Answer:
Sum = 140
Step-by-step explanation:
We find all the terms, we know that every consecutive term, we add 2 until we reach 23:
Sum = 5 + 7 + 9 + 11 + 13 + 15 + 17 + 19 + 21 + 23
Sum = 140
Two secretarial students, Agyemang and Ike
are used Typewriter dealers. They found that the
length of time before a major repair is required on
Typewriter sold is normally distributed with a mean
equal to 11 months and
Standard deration & 2
montes. If the dealers wand only s% of the
Cars to fail before the end of the guarantee
period, for how
many
minth should the Typewriters
be guaranteed
how me
,
Step-by-step explanation:
22
A thermally insulated vessel contains
150 g of water at 0°C. Then the air from the
vessel is pumped out adiabatically. A
fraction of water turns into ice and the rest
evaporates at 0°C itself. The mass of
evaporated water will be closest to:
(Latent heat of vaporization of
water = 2.10 x 106 Jkg - and Latent heat of
Fusion of water = 3.36 x 105J kg-1)
A water pipe has a circular cross section of radius 0.75 cm. Water flows through the pipe at a rate of 16 cm/s.
Calculate the time taken for 1 litre of water to flow through the pipe.
Step-by-step explanation:
volume of water flows through the pipe per second= π r² h = 22/7 × ( 3/4)² × 16
= 22/7 × 9/16 × 16
= 22/7 × 9
= 3.14 × 9 = 28.26 cm ³= 28.26/ 1000= 0.02826 litre
0.02826litre = 1 second
1 litre = 1 / 0.02826 = 100000/2826
= 35 .38 seconds
answer = 35.38 seconds
plz mark my answer as brainlist plzzzz.
hope this will be helpful to you ☺️.
What Is The Estimated Weight Of Three Containers Weighing 1.656 kg each? (Math 5 Quarter 2, Week 5) I Need A Nice And Clear Answer
Answer:
[tex]Estimate = 5.0kg[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Weight = 1.656kg[/tex]
Required
Determine the estimated for 3 containers
Since the weight of all containers are the same, we simply multiply the given weight by the number of containers.
i.e.
[tex]Estimate = Number\ of\ containers * Weight\ of\ each[/tex]
[tex]Estimate = 3 * 1.656kg[/tex]
[tex]Estimate = 4.968kg[/tex]
[tex]Estimate = 5.0kg[/tex] --- approximated
So, the estimated weight is 5.0kg
Find the missing side length of this right triangle
Answer:
41
Step-by-step explanation
because this triangle is a right triangle , u know that u can use pythagorean theroem to solve this.
the pythogorean theroem is [tex]a^{2}[/tex]+[tex]b^{2}[/tex]=[tex]c^{2}[/tex]. the hypotenuse is the longest side or the one that the right angle is pointing to. in the equation , the hypotenuse is represented by c.
so then u juss plug in the numbers that you have so 9 sqaured + 40 squared is equal to c sqaured.
then when you simplify that you end up with 81+1600=[tex]c^{2}[/tex]
then you add the two numbers and you get 1681=[tex]c^{2}[/tex]
u have to get the variable by itself so you find the sqaure root of each side which would look like [tex]\sqrt{1681}[/tex]=[tex]\sqrt{c}[/tex]
simplify that, and you get c=41
hopefully that helped ! :)
What is 14 times 10 to the power of -7 in scientific notation
Answer:
Step-by-step explanation:
work backwards to find the factors from the roots then multiply the factors together. y= x² - 24x + 140
Need help on this please any one
Solve the following problem and choose the best answer.
Question
Favian received a $100 gift card to a clothing store. Using only the gift card, he was able to purchase n
sweaters that cost $32 each and 1 belt for $20. If there was no tax on the sweaters and belt, which of the
following must be true?
O 80 : n> 32
O 32 :n> 80
0 80 : n < 32
O 100 – 32n< 20
Answer:
80 : n < 32
Step-by-step explanation:
100-20=80
A train journey is approximately 150 miles.
How many centimetres will it be on a map with a scale of 30 miles = 1 cm?
==========================================================
Explanation:
The jump from 30 miles to 150 miles is "times 5", meaning 30*5 = 150.
So we need to multiply both sides of the equation
30 miles = 1 cm
by 5 and we get
5*(30 miles) = 5*(1 cm)
150 miles = 5 cm
--------------------
Another way to solve:
This involves proportions
Let x be the distance on the paper map that corresponds to 150 miles
(150 miles)/(x cm) = (30 miles)/(1 cm)
150/x = 30/1
150*1 = x*30 .... cross multiply
150 = 30x
30x = 150
30x/30 = 150/30 ... divide both sides by 30
x = 5 cm is the distance on the paper map
Amanda went to the store to purchase ink pens. She found three kinds of pens. The first cost $4 each; the price of the second kind was 4 for $1; and the cost for the third kind was 2 for $1. She bought 20 pens and she bought at least one of each kind. (It is possible to buy only 1 of the pens that are "4 for $1" or "2 for $1".) The cost was $20. When she got back to her office, Amanda decided to turn this into a math problem for me. She asked: how many of each kind did I buy?
Answer:
Amanda buy first kind of pen = 3
Amanda buy second kind of pen = 2
Amanda buy third kind of pen = 15
Step-by-step explanation:
Given - Amanda went to the store to purchase ink pens. She found three
kinds of pens. The first cost $4 each; the price of the second kind
was 4 for $1; and the cost for the third kind was 2 for $1. She bought
20 pens and she bought at least one of each kind. (It is possible to
buy only 1 of the pens that are "4 for $1" or "2 for $1".) The cost was
$20.
To find - When she got back to her office, Amanda decided to turn this into
a math problem for me. She asked: how many of each kind did I
buy?
Proof -
Let Amanda buy first kind of pen = x
second kind of pen = y
third kind of pen = z
As given,
She bought total pen = 20
⇒x + y + z = 20 ...............(1)
Now,
As given,
cost for first kind pen = $4 for 1 pen
As she bought x pens of first kind , so
Cost of x pens of first kind = $4x
Now,
The price of the second kind was 4 for $1
⇒Cost of second kind = $[tex]\frac{1}{4}[/tex] for 1 pen
As she bought y pens of send kind , so
Cost of y pens of second kind = $[tex]\frac{1}{4}y[/tex]
Now,
The price of the third kind was 2 for $1
⇒Cost of third kind = $[tex]\frac{1}{2}[/tex] for 1 pen
As she bought z pens of send kind , so
Cost of z pens of third kind = $[tex]\frac{1}{2}z[/tex]
Now,
As given, The cost was $20
⇒4x + [tex]\frac{1}{4}y[/tex] + [tex]\frac{1}{2}z[/tex] = 20
⇒16x + y + 2z = 80 .....................(2)
∴ we get 2 equations
x + y + z = 20 .....................(1)
16x + y + 2z = 80 .....................(2)
Now,
Subtract equation (1) from equation (2) , we get
16x + y + 2z - ( x+ y + z )= 80 - 20
⇒16x + y + 2z - x - y - z = 60
⇒15x + z = 60
⇒z = 60 - 15x
Now,
Put the value of z in equation (1) , we get
x + y + 60 - 15 x = 20
⇒ y - 14x = 20 - 60
⇒y - 14x = -40
⇒14x - y = 40
⇒y = 14x - 40
Now,
we get
z = 60 - 15x
y = 14x - 40
As given
she bought at least one of each kind
it means x > 1, y > 1, z > 1
Now,
If x = 1, then y = 14 - 40 = -26
Not possible
If x = 2 , then y = 14(2) - 40 = -12
Not possible
If x = 3, then y = 14(3) - 40 = 2 and z = 60 - 15(3) = 15
Possible.
If x = 4, then y = 14(4) - 40 = 16 and z = 60 - 15(4) = 0
Not Possible.
If x = 5, then y = 14(5) - 40 = 30 and z = 60 - 15(5) = -15
Not Possible.
∴ we get
x = 3, y = 2, z = 15
Amanda buy first kind of pen = x = 3
Amanda buy second kind of pen = y = 2
Amanda buy third kind of pen = z = 15
Three hundred new ones cost $2100. what would be the cost of 120 new ones
Answer:
840
Step-by-step explanation:
120 is 40% of 300, and 840 is 40% of 2100 is 840.
Answer:
840
Step-by-step explanation:
It cost $2,845.80 for 3 people to go on a sightseeing vacation to Washington DC. How much did it cost in dollars per person?
Answer:
It costs $948.60 per person
Step-by-step explanation:
When you divide 2,845.80 by 3 we get 948.6.
I hope this helps you in any way:)
Tiy deposit $500 in a savings account that earns 7% interest compounded annually.
6/7 into two decimal places.
Answer:
0.86
Step-by-step explanation:
You will get 0.85714.....
Then 0.86 is 2 dp
Solve by using trial and error method. 3x = 16
Answer:
here the value of x is 8
Step-by-step explanation:
16/3 = 8
Derwin used 6 gallons of paint to paint two rooms. He used 4 gallons to paint one of the rooms. The equation g + 4 = 6 can be used to find the number of gallons g he used to paint The other room. How many gallons of paint did Derwin use to paint the other room?
Answer:
He used 2 gallons to paint the other room.
Step-by-step explanation:
g=2
Because 2+4=6
If you subtract 4 from 6 it equals 2.
Hopefully it helps.
please answer giving BRAINLIEST
Answer:
x=7
Step-by-step explanation:
You
Have
X-ray
Vision
YhXr
Question 4
There are 15 members in a bicycle club this fall. By next summer, Ming hopes the number of members will be 140% of this number. What is
Ming's goal for the number of members next summer?
Ming's goal for the projected number of members next summer is the product of percentage increase and the current number of members, which is 21
Given the Parameters :
Present number of members in club = 15 Expected percentage rise = 140%The projected number of members next summer can be calculated thus :
Current number × Expected percentage rise 15 × 140%15 × 1.4 = 21Therefore, Ming expects to see the number of members rise to 21 next summer.
Learn more :https://brainly.com/question/18796573
Answer:
It's 36 :)
Step-by-step explanation:
Arrange these numbers in ascending order and then find the middle number 0.44,0.09,0.48,0.032,0.5
0.09,0.032,0,5,0.44,0.48
PLEASE HELP ITS URGENT
DONT GUESS
WILL MARK BRAINLIEST
Answer:
[tex]468 {in}^{2} [/tex]
Step-by-step explanation:
see attached image, surface area is the area of each surface added together
This is due soon help
Answer:
What where I can't see it...
Answer:
there is nothing bro .
C The triangles in this picture are similar. Find the height of the tree.
Answer:
Please find attached pdf
Step-by-step explanation:
On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples on Monday?
Answer:
$12 on Monday
$16 on Tuesday
$28 in total
Step-by-step explanation:
Multiply the number of pounds by the cost per pound on Monday:
3 * 4 = $12 on Monday
If you want to find the price on Tuesday as well (I know it doesn't ask for it) you can calculate 20% of 4 by multiplying:
4 * 0.2 = 0.80
Next, subtract the 20% from the normal price:
4 = 0.80 = 3.20
Finally, multiply the discounted price by the number of pounds she bought:
3.20 * 5 = $16 on Tuesday
You can find the total of both Monday and Tuesday by adding the two together:
12 + 16 = $28.00 in total
help me i need help pls pls pls
Answer:
B.…….................
4
74
Solve the inequality 2(4x + 1) <3(2x - 3)
Step-by-step explanation:
2(4x + 1) < 3(2x - 3)
8x + 2 < 6x - 9
8x - 6x < -9 -2
2x < -11
x < -11/2
here is a scale drawing of a garden. Tom wants to plant A tree in the garden according to the following rules it must be 6 m from A and 5 m from B. Place a cross where Tom can plant the tree
Make a circle with centre A and radius 3cm and make another circle with centre B and radius of 2.5cm. After that just mark the a cross where both circle intersects. Hope you understand
I NEED HELP THIS IS GEOMETRY
Answer:
x=14 ; y= √153.
Step-by-step explanation:
1) x=7 / sin30°=14.
2) y=√(x²-7²)=√153.
What is the range of function g if g(x) = f(x) + 3
Answer:
g(x)=f(x)
f(x)=y
y+3=0
y=-3
the range of g(x) is y=-3
The range of g(x) is y=-3. The range of function is found by equating the given function with the f(x);
What exactly is a function?
A function is a statement, rule, or law that specifies the connection between two variables. Functions are common in mathematics and are required for the formulation of physical connections.
The range of function is found by equating the given function with the f(x);
[tex]\rm g(x)=f(x)[/tex]
The given function is represented as;
[tex]\rm y=f(x)\\\\y+3=0\\\\y=-3[/tex]
The range of g(x) is y=-3
Learn more about the function, refer;
https://brainly.com/question/5245372
#SPJ2
If point N, with coordinates (1, 4) is translated to point N', with coordinates (-1,-1).
which translation did N undergo?
one unit left and three units down
two units left and three units down
two units left and five units down
one unit left and five units down
Another one the last one ASAP
Answer:
13m²
Step-by-step explanation:
Area=6.5*4÷2=13
Answer:
13m
Step-by-step explanation:
1/2 × bas × perpendicular height