abe
Step-by-step explanation:
aisha ate more because aisha slice was cut into more pieces. then leaving her with the smallest peice and abe had less slices then leaving him with bigger slices so in conclusion abe ate more
PLEASE HELP ITS URGENT.
what is the value of p?
Answer:
29
Step-by-step explanation:
p = 3p - 58
58 = 2p
(58/2) = p
p = 29
Answer: P= 8
Step-by-step explanation:
I need points.
2
Sarah works for a maximum of 40 hours per week. She needs to make at least $400 in order to cover her expenses. Her office job pays
$12 per hour and her babysitting job pays $10 per hour.
Which system of inequalities can be used to determine the number of hours she should spend working in office (x) and the number of
hours she should spend babysitting (/) to cover her expenses?
Answer:
x + y ≤ 40
10x + 12 y ≥ 400
x ≥ 0
y ≥ 0
Step-by-step explanation:
System of Inequalities
In order to model the situation stated in the problem, we'll call the following variables:
x = number of hours Sarah spends in the office
y = number of hours Sarah spends babysitting
She works for a maximum of 40 hours per week. This condition leads us to the inequality:
x + y ≤ 40
Her office job pays $12 per hour and her babysitting job pays $10 per hour.
She needs to make at least $400 per week in order to cover her expenses, thus:
10x + 12 y ≥ 400
Two obvious conditions could be added to the set of inequalities:
x ≥ 0
y ≥ 0
The system of inequalities is:
x + y ≤ 40
10x + 12 y ≥ 400
x ≥ 0
y ≥ 0
If 1 cm = 200 meters, how many meters is 4.2 cm
Answer:
0.042
Step-by-step explanation:
Answer:
840
Step-by-step explanation:
1cm=200m
200 × 4.2=x
840=4.2
POSSIBL
Elaine's and Aaron's daily expenses for a recent business trip are shown.
Elaine: $45, $12, $32, $62, $29
Aaron: $26, $91, $36, $57, $61
Which shows the correct mean of the data sets?
Elaine: $50
O
Aaron: $40
Elaine: $40
Aaron: $50
Elaine: $36
O
Aaron: $54 20
Elaine: $18
Aaron: $27.10
(1 - 3i)(2 - 2i)
Need answer and steps
(1 - 3i)(2 - 2i)
2 - 2i - 6i + 6i²
6i² - 8i + 2
Step-by-step explanation:
=2-2i-6i+6i^2
=2 -8i + 6i^2
(^2 is 6i square)
Pentagon A'B'C'D' E' is the image of pentagon ABCDE under a dilation with a scale factor of
ID
소
C
What is the length of segment CD?
Answer:
4
Step-by-step explanation:
I took a quiz
Solve:
3 + 2 + 52 × 6 − 3 =
(3 + 2) + 52 × (6 − 3) =
PLEASE HELP FAST ILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
1. 314
2. 161
Step-by-step explanation:
Find the missing value in the graph below there are two
(0,4)
(1, )
(2,0.64)
(3,2.56)
(4, )
Answer:
should be the answer to it
Step-by-step explanation:
(2,0.64)
The map above has a scale factor of 1 inch to 557 miles. To the nearest whole mile, what is the distance between New York and San Jose?
Answer: 2507 miles
Step-by-step explanation: you multiply 557 and 4.5 getting the answer 2506.5 but once you round to the nearest whole it becomes 2507.
10
B
с
63°
9
A
D
What is the perimeter of ABCD?
perimeter =
PLEASE ANSWER ASASP FOR BRAINLEST!!!!!!!!!!!!!!
Answer: yes under these condition many traingles can be formed.
Step-by-step explanation:
Answer:
No
Step-by-step explanation:
Only a unique triangle can be formed im pretty sure
What is the slope of the line?
Answer:
this line has a slope of 1.
Step-by-step explanation:
you choose two points on the graph that are on the line, then you put the change in y value from one point to the other over the change in x value from one point to another. simplify
Write the expression as a product of two factors.
(1+7) + (1+7) + (1+7
Answer:
down below
Step-by-step explanation:
3 x (1+7)
or
3 x 8
HELP PLZZ ASAP !!!!! TY PLZZ
Answer:
<ZXY <YXZ and <X
Step-by-step explanation:
don't forget to put the angle sign. it's the blue button all the way on the left in the picture. I used the less then sign in my answe above.
What fraction is equivalent to 18%
the fraction that is equivalent to 18% the decimal is 0.18 and the fraction is
9/50
At a summer camp, the campers are divided into groups. Each group of 16 campers requires 2 cabins.
How many cabins are needed for 112 campers?
Answer:
14 cabins
Step-by-step explanation:
16/2=8 campers per cabin
112/8=14
Hope I helped!
The price of an item has risen to $196 today. Yesterday it was $80. Find the percentage increase
how do I answer this with work?
Answer:
Step-by-step explanation:
Which equation and solution can be used to solve this problem?
Thirteen less than a number is sixteen.
13 minus n = 16: Add 13 to both sides. The answer is 29.
n + 13 = 16: Subtract 13 from both sides. The answer is 3.
n + 16 = 13: Subtract 13 from both sides. The answer is 3.
n minus 13 = 16: Add 13 to both sides. The answer is 29.
Answer: its D
Step-by-step explanation: edge 2021
Answer:
D
Step-by-step explanation:
A person runs at 35 m/s from a standstill. What is their acceleration after 5 sec?
Answer:
The acceleration is 7m/s^2
Step-by-step explanation:
Given
[tex]u = 0m/s[/tex] -- Initial Velocity
It is 0 because the person starts from a standstill
[tex]v = 35m/s[/tex] -- final velocity
[tex]t = 5s[/tex] -- time
Required
Determine the acceleration
This is calculated using Newton's first equation of motion
[tex]v = u + at[/tex]
Substitute values for v, u and t
[tex]35 = 0 + a*5[/tex]
[tex]35 = 0 + 5a[/tex]
[tex]35 = 5a[/tex]
Divide both sides by 5
[tex]\frac{35}{5} = a[/tex]
[tex]7 = a[/tex]
[tex]a = 7[/tex]
Hence, the acceleration is 7m/s^2
Every morning, a physical trainer runs 258 miles and walks 12 mile. Which expression could represent the total number of miles the physical trainer runs and walks in 9 days?
Answer:
after nine days the total will be 2,430 mile
Step-by-step explanation:
258x9=2322
12x9=108
2322+108=2430
Jerome is a dietician who tracks his daily caloric intake from different sources of nutrients. Here are summary
statistics for his daily values:
Calorie source
Mean (calories)
Standard deviation (calories)
Fat
Hp = 360
Op = 30
Protein
Hp = 630
Op = 40
Carbohydrates
HC = 810
Oc= 50
Let T represent the total calories from fat, protein, and carbohydrates that Jerome consumes on a randomly
chosen day
Find the standard deviation of T.
Answer:
cannot be determined
Step-by-step explanation:
khan academy told me
I need help with this.
There are 3 teachers for every 17 students at a school. If
there are 136 students, how many teachers are at the
school?
Answer:
24
Step-by-step explanation:
Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60
for 4 pounds of Bananas at Market One. Write a division equation for each banana
purchase, and then decide which store had the better banana price.
Answer:
(Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Step-by-step explanation:
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
Banana's rate at Supermart are better as compared to that of Market one.
What is division?Division is a process of splitting a number into equal parts.
Given is that -
Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60 for 4 pounds of Bananas at Market One.Division equation for Julie's purchase -
5 pounds for $2.7
1 pound for $(2.7/5) = $0.54
Division equation for Mario's purchase -
4 pounds for $2.60
1 pound for $(2.6/4) = $0.65
The banana's rate at Supermart are better as compared to that of Market one.
Therefore, banana's rate at Supermart are better as compared to that of Market one.
To solve more questions on division equation, visit the link below -
https://brainly.com/question/21089310
#SPJ2
Manni is going to Turkey. The exchange rate is £1 = 4.5203 Lira. He changes £246 to Lira. How many lira will he get to the nearest lira? Please help me as soon as possible! Thank you
Step-by-step explanation:
hi
The answer is
1111.9938
What is the simplified answer?
Answer:
5/8
Step-by-step explanation:
1/2×5/4=5/8
When dividing fractions you need to flip over the second number so 4/5 becomes 5/4 and then keep the first fraction the same. You multiply both fractions to get your answer
Identify a chord that is not a diameter of the circle
Answer:
i think it is B
Step-by-step explanation:
Express as a trinomial. (2x+6)(2x+8)
The value of the equation is A = 4x² + 28x + 48
What is an Equation?Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.
It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.
Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.
Given data ,
Let the equation be represented as A
Now , the value of A is
A = ( 2x + 6 ) ( 2x + 8 ) be equation (1)
Now , on simplifying the equation , we get
A = 2x ( 2x + 8 ) + 6 ( 2x + 8 )
On further simplification , we get
A = 2x ( 2x ) + 2x ( 8 ) + 6 ( 2x ) + 6 ( 8 )
A = 4x² + 16x + 12x + 48
A = 4x² + 28x + 48
Therefore , the value of A is 4x² + 28x + 48
Hence , the equation is A = 4x² + 28x + 48
To learn more about equations click :
https://brainly.com/question/19297665
#SPJ2
32 is 9 less than a number
Answer:
32-9=23
23
Step-by-step explanation:
Answer:
41
Step-by-step explanation: