A triangle has sides represented by 7, x, and x−1. If the perimeter is 28, find the length of the longest side.

Answers

Answer 1

Answer:

x (11 unit) is the longest side

Step-by-step explanation:

Given:

Sides;

7, x, and x−1

Perimeter = 28

Find:

Longest side

Computation:

Perimeter = sum of all sides

So,

7 + x + (x -1) = 28

2x + 6 = 28

x = 11

So,

x -1 = 11 - 1 = 10 unit

x (11 unit) is the longest side


Related Questions

Find the height of a cuboid whose volume is 540cu.cm and base area is 90sq.cm

Answers

Answer:

6 cm

Step-by-step explanation:

Vcuboid  = lwh

⇒ h = Vcuboid ÷ lw

∴  h = 540 cm³ ÷ 90 cm²

⇒ h = 6 cm

The cost of downloading a video game app on the App Store is $1.75. Which equation can be used to find the c, the cost in dollar of downloading n video games?


A) c = n + 1.75

B) c = 1.75n

C) n = c + 1.75

D) n = 1.75 c

Answers

Answer:

Hey I just wanted to tell you that Jesus LOVES YOU SO MUCH He died on the cross for all your sins so you won’t have to suffer the consequences of your sin He paid for ALL OF IT! He loves you SO FREAKING MUCH like unconditionally... all you have to do is confess with your mouth and believe in your heart that Jesus is Lord and God raised Him from the dead 3 days later you will be saved ;)))))))) He wants an intimate relationship with you all you have to do is reach out to Him I love you AND ABOVE ALL JESUS LOVES YOU

Have a blessed day;))

Step-by-step explanation:

Robin has read 3/4
of a book. Mark said he had read 1/2
as much as Robin. What fraction of the book has Mark ready?

Answers

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

3/4 × 1/2 = 3/8

I hope this helps!

On a trip to New York City eight people spent a total of $900 on transportation and 500 and hotel room if they share the cop cop cost equally how much did each person

Answers

Each person payed $175

First add the cost up:
$900 on transportation + $500 hotel room= $1400 total

8 people paying $1400 means divide 1400 by 8 to see how much one person payed.

1400/8 = 175
Each person payed $175

A bakery offers a sale price of $2.85 for 6 muffins. What is the price per dozen?


The price per dozen muffins is $
.

Answers

5.70$
Have a good day
The answer is $5.70 this is because there is 12 eggs in a dozen so if its $2.85 for 6 you would do $2.85x2 to get $5.70

A motorcar is running at the rate of 66 km per hour. Each
of its wheels makes 500 revolutions per minute. Find the
radius of the wheel.
.(Ans: 35 cm)

Answers

Answer:

Given:

The radius of a wheel =r=35 cm=0.35 cm.

The speed it must keep =s=66 km/h=

60

66×1000

m/min=1100 m/min

To find out:

The number of revolution =n, it makes per minute to maintain that speed.

Solution:

The circumference =C of the wheel =2πr=2×

7

22

×0.35 m=2.2 m=C

The distance the wheel covers in 1 min=d=1100 m.

Now the distance =d covered by a wheel in one revolution = the circumference of the wheel.

∴ Here the number of revolution =n=

C

d

=

2.2

1100

=500.

Round 47,637 to the nearest hundred.

Answers

Answer:

47,600

Step-by-step explanation:

hope this helps <3

Answer:

47,637

47,600

I hope this helped! +*♡

please help dont know how to solve

Answers

Answer:

35cm

98°

Step-by-step explanation:

4x+3=6x-13

4x+16=6x

16=2x

8= x

4x+3 = 8*4+3 = 35

9y+17=11y-1

9y+18=11y

18=2y

9=y

9y+17 = 9*9+17= 98°

Kevin from Pullman was offered a deal to write story problems for ST2 publishing Company. For every 5 he wrote he was paid $12.00. How much did Kevin get paid per problem?

Answers

Answer: $2.40

Step-by-step explanation:

If Kevin gets 12 dollars for every 5 problems, we will need to divide 12 by 5 to find the unit rate; how much Kevin gets for each problem.

12 ÷ 5 = 2.4, and in dollars it is equal to $2.40. Because of this, Kevin is paid $2.40 for each problem he makes for the ST2 publishing Company.

how do you find width of a cylinder ?

Answers

Area of the circle multiplied by the height of the cylinder.

clothing store sells four shirts for $60.00. The next week, the store runs a special that is buy three shirts for $19.50 each, get the fourth free. Which is the better buy?​

Answers

Answer:

the 19.50 for each one

Step-by-step explanation:

Answer:

its 19.50 get the fourth free

Step-by-step explanation:

Write an equivalent expression by simplifying the expression using combining like terms.

18x + 4y - 8x + 2

Answers

Answer: 10x + 4y + 2

The terms with an x are considered like terms so they could be subtracted.

Question 2
Write an equation in slope-intercept form for the line with slope - 3 and y-intercept - 1.
D=0
.
Х

Answers

Answer:

y=-3x-1

Step-by-step explanation:

Slope-intercept format:

y = mx+b

m = slope

In this case, the slope is -3

b = y-intercept

In this case, the y-intercept is -1

Now we plug it in to get the equation:

y=-3x-1

I hope this helped!

Sincerely,

Rekifromsk8theinfinity

:D

What is m_8 if m_4= 50 degrees?

Answers

50 degrees because the lines are parallel

Pleasee helpp answer correctly !!!!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

x = 146º

Step-by-step explanation:

the sum of two angles on the same side is 180º

x + 34º = 180º                subtract 34º from both sides

x = 146º

Plz i need help on a math problem it is 1/4 divided by 2 then go back to 1/4 and divide it again but by 3 then go back to it again and divide it by 4 then go back to 1/4 and divide it by 5 plz someone help me!!!!

Answers

Answer:

(1) 1/8

(2) 1/12

(3) 1/16

(4) 1/20

Step-by-step explanation:

We need to find multiple divisions, it says  1/4 divided by 2 then go back to 1/4 and divide it again but by 3 then go back to it again and divide it by 4 then go back to 1/4 and divide it by 5.

We will take one by one

(1) 1/4 divides by 2 will be  = 1/8

(2) 1/4 divided by 3 = 1/12

(3) 1/4 divided by 4 = 1/16

(4) 1/4 divided by 5 =1/20

These results are obtained by dividing the given parts, as the given Numerator is in fraction so whatever will be divided from the fractional numerator will get multiplied with the denominator.

 

The dinner bill came to $24.29 before tax and tip. If the taxes were 6% and they decided to leave an 18% tip, what was the total cost of the dinner?

Answers

Answer:

$30.64 +6% tax and 18% tip

Step-by-step explanation:

Hope it helps

HELP ME RN PLEASEEEE!!!!!!!!
how many 3/8 are in 8, explain how you know

Answers

Answer:

exactly 21 sets of 3/8 fit into 8

Step-by-step explanation:

Basically you just draw 8 boxes split them in 8ths and you end up with 21 sets of 3/8

make t the subject formula h=square root of 2t-3

Answers

Square both sides:

h^2 = 2t - 3
2t = h^2 + 3
t = (h^2 + 3)/2

The subject formula for t in equation form is "t = (h² + 3)/2".

What is the equation?

The definition of an equation in algebra is a mathematical statement that demonstrates the equality of two mathematical expressions.

Given, the subject formula h=square root of 2t-3

Since h = √2t-3

thus solving the equation for t

h² = 2t - 3

2t = h² + 3

t = (h² + 3)/2

Therefore, the Simplified form of the given equation in the terms of t is "t = (h² + 3)/2"

Learn more about equations here:

https://brainly.com/question/29657983

#SPJ2

What are the coordinates of the point P?

Answers

Answer:

P (6 , -3)

Step-by-step explanation:

point P : (6 , -3)

Solve for the variable: 6/25 = d/30

Answers

Answer:

d = 7.2

Step-by-step explanation:

We can cross multiply the equation to get:

6 * 30 = 25 * d

(* is multiplication sign by the way)

180 = 25d

Divide both sides by 25 to get:

d = 7.2

A student has 6 nickel 14 dimes and 8 quarter.what is the ratios of the total number of coins to the number of nickels ?

Answers

Answer: There is 28 coins total

When playing the integer game, the first two cards were -8 -10. What is the value of your hand? Write an equation to justify your answer.

Answers

Answer:

-18

Step-by-step explanation:

-8 + (-10)

-8-10

-18

Hope this HELPS

The Acosta family went out to dinner. The price of the meal was $79.85. If the tip was 15%. How much money did the Acosta family pay for the meal, including tip?

A) $91.83
B) $67.87
C) $11.98
D) $94.85​

Answers

Answer:

the Smith family pay for the meal = $ 36.39

Step-by-step explanation:

The Smith family went out to dinner . The price of the meal was $ 29.85 .

The sales tax was 6 % of the price of the meal .

LEts find sales tax amount sales tax amount = price of meal *

sales tax 6 % ( 0.06 ) = 29.85 * 0.06 = 1.791 sales tax amount = 1.791

Price of the mean with sales tax = 29.85 + 1.791 = 31.641

The tip was 15 % of the meal and the sales tax now we find out tip amount for 31.641 15 % is 15 / 100 = 0.15

Tip amount = 31.641 * 0.15 = 4.74615

Now we add the top amount with 31.641 31.641+ 4.74615 = 36.38715

the Smith family pay for the meal = $ 36.39

A rectangular window is 3ft long and 2ft wide. Kala would like to buy a screen for the window. The cost of the screen is based on the number of square inches the screen is. Use the facts to find the area of the window in square inches.

Answers

Answer:

The cost of screen for window = 864.

Step-by-step explanation:

We have,

A rectangular window of length = 3ft and breadth 2 ft.

Fir solving,

As the answers should be in sqaure inches let us first convert ft in inches.Then, we will find the area of window and as the cost of screen is same as that of area,we will find it.

★Conversion from ft to inches:

We kow that,

1 foot = 12 inches

Taking this in mind, convert the values

= Length = 3 ft

= Length = 3 × 12

= Length = 36 inchees

= Breadth = 2ft

= Breadth = 2 × 12

= Breadth = 24 inches

Area of window:

We know that,

= Area of rectangle = Length × Breadth

= Area = 36 × 24

= Area = 864 inches²

As, area of window in square inches equal to cost of the screen.

Therfore, cost of screen would be 864.

__________________________

A ring is now reduced to £840.
This is a saving of 40% of the original price.
b) Work out the original price of the ring.

Answers

Answer:

840÷69=14

14×100=1400

PLEASE due in 30 minutes! This is my third time asking for help!!!

Answers

Answer:

g(x)=3^-2x
g(x)=9^-x
g(x)=(1/9)^x

Explanation:

Hope this helps!


Travis reads 21/4 pages of his history assignment in 7 1/2
minutes. Which TWO statements are correct?
A)
The unit rate is 7 pages per minute.
B)
7
The unit rate is
10
page per minute.
0)
The unit rate is 51 pages per minute.
D)
At the same rate, Travis reads 40 pages in 28 minutes.
E)
At the same rate, Travis reads 60 pages in 28 minutes.

Answers

Answer:

its B and E i just did the question and got it right

Answer:

B and D

Step-by-step explanation:

find the are of the triangle​

Answers

Answer:

5 units^2

Step-by-step explanation:

Area of a triangle =

[tex] \frac{bh}{2} [/tex]

plugging in:

[tex] \frac{5 \times 2}{2} [/tex]

[tex] \frac{10}{2} [/tex]

[tex]5[/tex]

Answer:

A=1/2(b)(h)

H= 2 units

b= 5

A= 10×1/2 = 5 units^2

Which expression is equivalent -6(-2/3+2x0

1. -4-12x
2. -4+2x
3. 4-12x
4. 4+12x

Answers

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer:

Number 3

Step-by-step explanation:

-6( [tex]\frac{-2}{3}[/tex] + 2x) [distribute -6 to  [tex]\frac{-2}{3}[/tex] and 2x]

= (-6 ×  [tex]\frac{-2}{3}[/tex]) + (-6 × 2x)

= (-6 ×  [tex]\frac{-1}{3}[/tex] × 2) + (-12x)

= (2 × 2) - 12x

= 4 - 12x

Other Questions
Select the correct answerWhat is the concept of cause and effect? when an action causes something to come into effectOB when an action is used but there is no resulting effectOC when an action doesn't actually have a resulting effectOD. when an action leads to an effect that is not desiredResetNext Find an equation of the line that contains the point (4,-3) and is perpendicular to the line 2x-3y=4HELPPPPPPPPPP PLISSSSSSSS Why did presidente Roosevelt deploy the US Pacific fleet at Pearl Harbor, Hawaii Babaganoushs electricity supply company charges him a fixed quarterly sum plus a rate per unit for electricity used. In the most expensive quarter last year (January to March), he used 2,400 units and his bill was $320. In the least expensive quarter (July to September), he used 800 units and his bill was $144. He is now adding extra insulation to his home which is expected to reduce his overall electricity consumption by 25%. What can he expect his January to March bill to be next year (if there are no increases in overall tariffs)? Just carpet has eight different quality grades of carpeting. Three types are being selected for a corporate test on durability. how many different samples of size 3 can be taken without replacement? how many different samples of size 5 can be taken without replacement? Explain why it is important that we have a specific month to celebrate the successes and achievements of people of color. cos(A)+cos(2A)+cos(3A)=0 is not an identity Have you changed a babys diaper before? A butterfly starts at 20 m and changes -16m ? What's the ? ,need help asap Scientists have noticed that the entire DNA molecule has the same width, despite the fact that the four nucleotides are NOT the same width Now that youve created a model, explain why this makes sense (hint: it has to do with the number of rings for each nitrogen base) Look at the image of a composite figure. What polygon shapes form thiscomposite figure? Name:1. Dane deposited $5,000 in a savings account. The amount in the account after 1, 2, and 3 years is shownbelow.$5,240, $5,480, $5,720, ...Which function represents the total amount in her account at the end of t years?A. M(t) = 5000 + 2400B. M(t) = 5240 +2400C. M(t) = 5000t + 240D. M(t) = 5240t + 240 If -3x + 5 > 4, which of the following cannot be a value of x? 7.11B-S) A -3 B -1 C D 4 The distance from the ground to where the ladder is touching the wall is 7feet. The distance from the wall to the base of the ladder is 4 feet. What isthe length of the ladder?wallladder what animals does scout compare Bob and maya to in tkam Describe how the colors you see would change if you were to dive from the surface to down deep in theocean. What would things look like 2m below the surface compared to 170m below the surface? Runner A had a minor accident and is now 0.25 miles behind Runner B. Runner B is currently has a speed of 7 miles per hour.Runner A attempts to catch up runner B by running 8.5 miles per hour.How long will it take Runner A to catch up to Runner B? who ever gets it 5 star and brainlessiess Which expressions are equivalent to -3(2w+6)-43(2w+6)4minus, 3, left parenthesis, 2, w, plus, 6, right parenthesis, minus, 4?Choose all answers that apply:Choose all answers that apply:(Choice A)A6w-146w146, w, minus, 14(Choice B)B2(-3w+(-11))2(3w+(11))2, left parenthesis, minus, 3, w, plus, left parenthesis, minus, 11, right parenthesis, right parenthesis(Choice C)CNone of the above