Answer:
x = 4 cm
Explanation:
Given that,
Length of a rectangle = x cm
Width = (x-1) cm
The perimeter of the rectangle = 14 cm
We need to find the value of x.
We know that,
Perimeter = sum of all sides
14 = 2(x+x-1)
7 = 2x-1
8 = 2x
x = 4
So, the value of x is equal to 4 cm.
Coronado Industries has the following costs when producing 100000 units: Variable costs $600000 Fixed costs 900000 An outside supplier has offered to make the item at $4.50 a unit. If the decision is made to purchase the item outside, current production facilities could be leased to another company for $178000. The net increase (decrease) in the net income of accepting the supplier’s offer is
Answer:
Particulars Amount
Saving in variable costs $600,000
Add: Income from lease $178,000
Less: Purchase price (100000*$4.50) ($450,000)
Increase (Decrease) in net income $328,000
Thus, net income would increase by $628,000.
A welding company specializes in custom steel frames and uses job costing to account for its operations. The following information is available as of May 1 for the work-in-process inventory account:
Job# Direct Materials Direct Labor Man. Overhead Total Cost
304 $3,000 $1,800 $2,520 $7,320
306 4,000 2,100 2,940 9,040
Total Cost 7,000 3,900 5,460 16,360
Welding Company pays an hourly rate of $15 for direct labor. Manufacturing overhead costsare applied to jobs based on the direct labor hours used. During the month of May, Jacob Welding spends $5,800 to purchase materials and $4,650 for manufacturing overhead. The operations in May are summarized below.
Job# Material Requisition summary Time Card Summary (Hours)
304 $1,100 40
306 900 30
307 2,800 110
308 750 25
Total 5,550 205
Jobs 304, 306, 307 are completed in May but only Jobs 304 and 307 are delivered to customers.
Required:
Calculate the predetermined overhead rate used.
Answer: $21 per direct labor hour.
Explanation:
Based on the information given in the question, the predetermined overhead rate that is used will be calculated as:
= Manufacturing overhead / Direct labor
where,
Manufacturing overhead = 5460
Direct labor = 3900/15 = 260 hours
Therefore, predetermined overhead rate:
= 5460/260
= $21 per direct labor hour.
The demand for a certain drug in a hospital has been increasing. For the past six months, the following demand has been observed:
Month Demand, Units
January 15
February 18
March 22
April 23
May 27
June 26
Use a three-month moving average to make a forecast for July.
Answer:
25.3
Explanation:
A moving average is often used to pinpoint the increase or decrease of a certain statistic over a certain period of time since the increase in the demand for this specific drug has been increasing constantly for the past 6 months we will take the past 3 months, April, May, and June, so we will have to add up 23+27+26=76, now we just have to divide by the number of months= 76/3=25.3, so the moving average for the increase in the forecast for July will be 25.3
XYZ Company operates on a remote interstate highway. It provides premium services to truckers en route to remote locations. It has numerous competitors that offer lower prices, but it meets the demands of discerning clients with its high-quality services. Therefore, XYZ Company can be characterized as a firm with a: a. narrow market appeal to a price-sensitive niche that demands quality, service, and value. b. broadly targeted scope and price points aimed for the masses. c. value proposition based on differentiation and a niche clientele that is willing to pay for added value. d. niche clientele and business model that meets the needs of truckers in general.
Answer:
c. value proposition based on differentiation and a niche clientele that is willing to pay for added value.
Explanation:
Since in the question it is mentioned that XYZ company provides the premium service also they have various number of competitors that offered the customer at less prices but at the same time this company meet the customer demand having the high quality service so here the value should be proportioned that depend upon on the differentiation also it would be pay for adding the value
Hence, the option c is correct
Supposed you have had 10 apples. You gave 4 apples to your friend for Christmas. What portion of the initial amount did you give away? (use similar formatting to the dollar amount, strictly decimals, no other signs or characters)
Answer:
The portion of the initial amount that was given away is:
= 0.40
Explanation:
a) Data and Calculations:
Number of apples available = 10
Number of those apples given to a friend for Christmas = 4
The portion given away = 4/10 = 0.4
This represents 40% of the whole.
b) The portion given away to the friend for Christmas is a proportion of the whole. In this case, it represents just 40% of the 10 apples. This means that only 60% or 0.60 of the original apples are still available or on hand because 40% had been given away.
Randall Company manufactures chocolate bars. The following were among Randall's manufacturing costs during the current year: Wages Machine operators $ 400,000 Selling and administrative personnel $ 85,000 Materials used Lubricant for oiling machinery $ 35,000 Cocoa, sugar, and other raw materials $ 350,000 Packaging materials $ 290,000 Randall's direct materials amounted to:
Answer:
1160.000
Explanation:
suma los gastos
The December 31, 2016 balance sheet of Jensen Company showed Equipment of $76,000 and Accumulated Depreciation of $18,000. On January 1, 2017, the company decided that the equipment hasa remaining useful life of 6 years with a $4,000 salvage value. Compute the depreciable cost of the equipment. Depreciable cost Compute the revised annual depreciation.
Revised annual depreciations
Answer:
A. $54,000
B. $9,000
Explanation:
A. Computation for the depreciable cost of the equipment
Book value, 1/1/17 $58,000
($76,000 – $18,000)
Less salvage value $4,000
Depreciable cost $54,000
($58,000-$4,000)
Therefore the depreciable cost of the equipment is $54,000
B. Computation for the revised annual depreciation
Revised annual depreciation = $54,000÷6 years
Revised annual depreciation = $9,000
Therefore the revised annual depreciation is $9,000
The technical and socio-cultural dimensions of project management are two sides of the same coin. Explain
Indeed, the technical and socio-cultural dimensions of project management are two sides of the same coin. This is so because the project management is in charge of administering and managing the human and material resources of a specific project.
Thus, it must organize not only the resources but also the members of the company who are in charge of exploiting those resources and maximizing results.
Therefore, just as a technical face is required to organize resources, a socio-cultural and human approach is required that allows a better functioning of the human resources of the company.
Learn more about project management in https://brainly.com/question/22590420
The current assets of Sheridan Company are $292400. The current liabilities are $116960. The current ratio expressed as a proportion is
The current ratio expressed as a proportion is 2.5
Explanation:
Given :
The current assets = $292400
The current liabilities are $116960.
To find :
The current ratio
Solution :
Current Ratio =
[tex]\sf{\dfrac{Current \: Assets }{Current \: Liabilities}}[/tex]
[tex]\sf{\implies{\dfrac{292400}{116960}}}[/tex]
[tex]\implies[/tex] 2.5
Therefore, The current ratio expressed as a proportion is 2.5
The following expenditures relating to plant assets were made by Adam Company during the first 2 months of 2020.
1. Paid $5,000 of accrued taxes at time plant site was acquired.
2. Paid $200 insurance to cover possible accident loss on new factory machinery while the machinery was in transit.
3. Paid $850 sales taxes on new delivery truck.
4. Paid $17,500 for parking lots and driveways on new plant site.
5. Paid $250 to have company name and advertising slogan painted on new delivery truck.
6. Paid $8,000 for installation of new factory machinery.
7. Paid $900 for one-year accident insurance policy on new delivery truck.
8. Paid $75 motor vehicle license fee on the new truck
Required:
a. Explain the application of the cost principle in determining the acquisition cost of plant assets.
b. List the numbers of the foregoing transactions, and opposite each indicate the account title to which each expenditure should be debited.
Explanation:
a.)
In terms of the cost principle, the cost of acquiring a plant asset involves all of the expenditures required to get this asset and also to get ready to serve it's purpose.
Cost is measurable by the cash amount paid for a transaction that has to do with money or the money equivalent paid when assets that are not cash are used as a means of payment.
the cash equivalent is the same as the fair market value of the assets that were given or received..
b )
the account title that expenditure should be debited
1. 5000 paid for land
2. 200 paid is for factory machine equipment
3. 850 paid for delivery truck is for equipment
4. 17500 paid for parking lot is for land improvement
5. 250 paid for companies name to be printed on truck is equipment
6. 8000 paid for installation is for equipment
7. 900 paid for insurance policy on truck is prepaid insurance
8. 75 paid as license fee is for license insurance
For airlines that sell flights from New York City to Boston, Amtrak trains are primarily a __________ Group of answer choices Potential entrant Buyer Supplier Rival Substitute product
Answer: rival
Explanation:
For airlines that sell flights from New York City to Boston, Amtrak trains are primarily a rival.
A rival in a business environment simply refers to ones competitor. In this case, the companies are all in the same industry and competes against each other, seeks competitive advantage over one another and seeks to capture a bigger market.
The per-unit standards for direct labor are 2 direct labor hours at $15 per hour. If in producing 2800 units, the actual direct labor cost was $83200 for 5200 direct labor hours worked, the total direct labor variance is $2800 unfavorable. $800 favorable. $800 unfavorable. $500 unfavorable.
Answer:
$800 favorable
Explanation:
Calculation to determine what the total direct labor variance is
Using this formula
Total Direct Labor Variance=(Standard Direct Labor Cost - Actual Direct Labor Cost
Let plug in the formula
Total Direct Labor Variance=[(2800 × 2) × $15]- $83200
Total Direct Labor Variance=$84000 - $83200
Total Direct Labor Variance = $800 favorable
Therefore the total direct labor variance is$800 favorable
4. Know the market trends of products that are in demand not
only within the local market but also in the international market.
Answer:
oligopoly
Explanation:
it is unique the market is blocked not easy to enter
The law of increasing opportunity costs Multiple Choice applies to land-intensive commodities but not to labor-intensive or capital-intensive commodities. results in straight-line production possibilities curves rather than curves that are bowed outward from the origin. may limit the extent to which a nation specializes in producing a particular product. refutes the principle of comparative advantage.
Answer:
may limit the extent to which a nation specializes in producing of a particular product.
Explanation:
Opportunity cost also known as the alternative forgone, can be defined as the value, profit or benefits given up by an individual or organization in order to choose or acquire something deemed significant at the time.
Simply stated, it is the cost of not enjoying the benefits, profits or value associated with the alternative forgone or best alternative choice available.
For instance, if you decide to invest resources such as money in a food business (restaurant), your opportunity cost would be the profits you could have earned if you had invested the same amount of resources in a salon business or any other business as the case may be.
The law of increasing opportunity costs can be defined as a principle in business which states that, if an organization or business firm continually raise (increase) its level of production, its opportunity cost also increases (rises).
Consequently, this may limit the extent to which a nation or country in any part of the world specializes in producing of a particular product so as to reduce or lower its opportunity cost.
Eve shops at Mrs. G's Grocery because it is located right near her place of work. Although Mrs. G's prices are higher than Walmart's, Eve is willing to pay more because she can easily pick up groceries on her way home from work. The convenience Eve received was well worth the extra money; this is an example of _______.
Answer:
This question is incomplete, the options are missing. The options are the following:
a) Value.
b) Hedonic value.
c) Utilitarian value.
d) Perceived value.
And the correct answer is the option D: Perceived value.
Explanation:
To begin with, in the field of marketing the term known as "Perceived Value" refers to the type of value that the customer receives when comparing the product of the company with those of the competitors and seeing that he or she is willing to pay more for that product because of what the customer receives in exchange of it. In this case, Eve is willing to pay extra money due to the fact that she sees the convenience of close by store that allows her to not waste time and buy fast so that is a well example of perceived value.
The convenience that Eve received was well worth the extra money, hence, it is an example of Perceived value.
In marketing, a Perceived Value refers to the type of value that the customer receives when comparing the product of the company with those of the competitors.
Hence, the convenience that Eve received was well worth the extra money, hence, it is an example of Perceived value.
Read more about Perceived value
brainly.com/question/5945636
Fortune, Inc., is preparing its master budget for the first quarter. The company sells a single product at a price of $25 per unit. Sales (in units) are forecasted at 45,000 for January, 55,000 for February, and 50,000 for March. Cost of goods sold is $14 per unit. Other expense information for the first quarter follows. Commissions 8 % of sales dollars Rent $ 14,000 per month Advertising 15 % of sales dollars Office salaries $ 75,000 per month Depreciation $ 40,000 per month Interest 5 % annually on a $250,000 note payable Tax rate 30 % Prepare a budgeted income statement for this first quarter. (Round your final answers to the nearest whole dollar.)
Answer:
Fortune, Inc.
Budgeted Income Statement for the first quarter
Sales Revenue $3,750,000
Cost of goods sold 2,100,000
Gross profit $1,650,000
Expenses
Sales commission 300,000
Rent 42,000
Advertising 562,250
Office salaries 225,000
Depreciation 120,000
Interest 3,125
Total expenses $1,252,375
Income before tax $397,625
Tax (30%) 119,288
Net income $278,337
Explanation:
a) Data and Calculations:
Selling price per unit = $25
January February March Total
Sales (in units) 45,000 55,000 50,000 150,000
Sales revenue $1,125,000 $1,375,000 $1,250,000 $3,750,000
Cost of goods sold 630,000 770,000 700,000 2,100,000
Gross profit $495,000 $605,000 $550,000 $1,650,000
Expenses:
Sales commission $90,000 $110,000 $100,000 $300,000
Rent expense 14,000 14,000 14,000 42,000
Advertising expense 168,750 206,250 187,500 562,250
Office salaries 75,000 75,000 75,000 225,000
Depreciation 40,000 40,000 40,000 120,000
Interest expense 3,125
Total expenses $1,252,375
Income before tax $397,625
Tax (30%) 119,288
Net income $278,337
What is the purpose of using predetermined overhead rates: Variation in cost assignment due to short-term variations in volume can be prevented Delays in product costing can be avoided Variation in cost assignment due to seasonality can be prevented. All of the answers are correct.
Answer:
All of the answers are correct.
Explanation:
At the beginning of the accounting period a pre-determined overhead is computed by dividing the estimated overhead production by the estimated basis of operations. The default overhead rate is then applied to manufacturing, so that the standard cost for a product may be calculated
The purpose of using pretermined overhead rates are
Delays in product costing can be avoided
Variation in cost assignment due to seasonality can be prevented
Variation in cost assignment due to short-term variations in volume can be prevented
The Use of predetermined overhead rates serves all the above purposes
Hence, all answers are correct.
Many restaurants do not take reservations. You simply arrive and wait your turn. If you arrive at 7:30 in the evening, you have at least an hour wait. Notwithstanding that fact, a few people arrive, speak quietly with the maître d’, hand him some money, and are promptly seated. At some restaurants that do take reservations, there is a month wait for a Saturday evening, three weeks for a Friday evening, two weeks for a Tuesday through Thursday, and virtually no wait for Sunday or Monday evening. How do you explain these events using demand and supply?
please share me answer
Answer:
Explanation:
debit Unearned Revenue 200
credit Revenues 200
To realize one month of insurance premium revenue
Vista Company installed a standard cost system on January 1. Selected transactions for the month of January are as follows.
1. Purchased 18,400 units of raw materials on account at a cost of $3.90 per unit. Standard cost was $3.80 per unit.
2. Issued 18,400 units of raw materials for jobs that required 18,100 standard units of raw materials.
3. Incurred 16,000 actual hours of direct labor at an actual rate of $4.10 per hour. The standard rate is $4.60 per hour. (Credit Factory Wages Payable).
4. Performed 16,000 hours of direct labor on jobs when standard hours were 16,190.
5. Applied overhead to jobs at the rate of 100% of direct labor cost for standard hours allowed.
Journalize the January transactions.
Answer:
1. Dr Raw Materials Inventory $69,920
Dr Materials Price Variance $1,840
Cr Accounts Payable $71,760
2. Dr Work in Process Inventory $68,780
Dr Materials Quantity Variance $1,140
Cr Raw Materials Inventory $69,920
3. Dr Factory Labor $73,600
Cr Labor Price Variance $8,000
Cr Factory Wages Payable $65,600
4. Dr Work in Process Inventory $74,474
Cr Labor Quantity Variance $874
Cr Factory Labor $73,600
5. Dr Work in Process Inventory $143,254
Cr Manufacturing Overhead $143,254
Explanation:
Preparation of the anuary transactions
1. Dr Raw Materials Inventory $69,920
(18,400*$3.80)
Dr Materials Price Variance $1,840 [18,400 x ($3.90 - $3.80)]
Cr Accounts Payable $71,760
($69,920+$1,840)
2. Dr Work in Process Inventory $68,780
(18,100*$3.80)
Dr Materials Quantity Variance $1,140 [$3.80 x (18,400 - 18,100)]
Cr Raw Materials Inventory $69,920
(18,400*$3.80)
3. Dr Factory Labor $73,600
($16,000*$4.60)
Cr Labor Price Variance $8,000
[16,000 x ($4.10 - $4.60)]
Cr Factory Wages Payable $65,600
(16,000*$4.10)
4. Dr Work in Process Inventory $74,474
(16,190*$4.60)
Cr Labor Quantity Variance $874 [$4.60 x (16,000 - 16,190)]
Cr Factory Labor $73,600
($8,000+$65,600)
5. Dr Work in Process Inventory $143,254
($68,780+$74,474)
Cr Manufacturing Overhead $143,254
You bought a bond five years ago for $804 per bond. The bond is now selling for $770. It also paid $55 in interest per year, which you reinvested in the bond. Calculate the realized rate of return earned on this bond. (Do not round intermediate calculations. Round your percentage answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Answer:
the rate of return is 6.09%
Explanation:
the computation of the realized rate of return earned on this bond is shown below:
Given that
NPER is 5
PMT is $55
PV is $804
FV is $770
The formula is shown below:
=RATE(NPER,PMT,-PV,FV,TYPE)
After applying the above formula, the rate of return is 6.09%
Assume that you purchase a 6-year, 8% savings certificate for $1,000. If interest is compounded annually, what will be the value of the certificate when it matures?
Answer:
$1,586.87
Explanation:
Rate (I/Y) = 8.00%
Period (N) = 6
Amount (PV) = 1000
PMT = 80
Annual compounding type
Using the MSExcel function to solve for FV.
Future value = FV(Rate, Nper, Pmt, -Pv, 0)
Future value = FV(8%, 6, 80, 1000, 0)
Future value = $1586.87432294
Future value = $1,586.87
So, the value of the certificate when it matures will be $1,586.87.
You have been given $5 million to market Kaiser health insurance to new college graduates in California. Briefly mention how you will spend the $5 million in an attempt to motivate new graduates to sign up for Kaiser health insurance. Include a brief rationale for your marketing plan.
Answer:
You have been given $5 million to market Kaiser health insurance to new college graduates in California. Briefly mention how you will spend the $5 million in an attempt to motivate new graduates to sign up for Kaiser health insurance. Include a brief rationale for your marketing plan.
Which of the following qualitative considerations may impact capital investment analysis? a.Manufacturing productivity b.Manufacturing flexibility c.Manufacturing control of product quality d.All of these choices are correct.
Answer:
What I think it's C if it's not I probably think it's gonna be D
The qualitative considerations that impact capital investment analysis are the manufacturing productivity, flexibility, and control of product quality. Option d is correct.
What is the capital investment analysis?Companies and government organizations utilize capital investment analysis as part of their budgeting process to determine the potential profitability of a long-term investment, called the capital investment analysis.
Long-term investments, such as equipment, machinery, or real estate, are evaluated using capital investment analysis.
There are certain qualitative considerations, that impact the capital investment analysis like the manufacturing productivity, flexibility, and control of product quality.
Therefore, option D is correct.
Learn more about the manufacturing, refer to:
https://brainly.com/question/14275016
Crane Company makes and sells umbrellas. The company is in the process of preparing its Selling and Administrative Expense Budget for the last half of the year. The following budget data are available: Variable Cost Per Unit Sold Monthly Fixed Cost Sales commissions $0.60 $ 4000 Shipping 1.20 Advertising 0.30 Executive salaries 30000 Depreciation on office equipment 7000 Other 0.35 18000 Expenses are paid in the month incurred. If the company has budgeted to sell 6000 umbrellas in October, how much is the total budgeted variable selling and administrative expenses for October?
Answer:
$14,700
Explanation:
Calculation to determine how much is the total budgeted variable selling and administrative expenses for October
Using this formula
Total budget variable selling and administrative =(Sales commissions+Shipping+Advertising+Other)*Budgeted umbrellas
Let plug in the formula
Total budget variable selling and administrative = ($0.60 + 1.20 + 0.30 + 0.35)*6,000
Total budget variable selling and administrative= $2.45*6,000
Total budget variable selling and administrative= $14,700
Therefore the total budgeted variable selling and administrative expenses for October is $14,700
For most firms, the cost of capital decreases to a low point as the firm ________ debt financing. At some point beyond this optimal level, the cost of capital increases as the amount of debt ________.
Answer:
increases; decreases
Explanation:
In accounting, cost of capital can be regarded as cost of a company's funds which are "debt and equity" . It could also be from an investor's point of view "the required rate of return required on existing securities" of company's portfolio . cost of capital is utilized in
evaluation of new projects of a company. Debt financing which is regarded as one that take place when there is a raise of money by a company through the selling of debt instruments to investors. Debt financing takes place when fixed income products like bonds is sold by a firm. It should be noted that For most firms, the cost of capital decreases to a low point as the firm increases debt financing. At some point beyond this optimal level, the cost of capital increases as the amount of debt decreases
Kahn Performance Nutrition produces a protein shake that contains whey protein as one of its ingredients. The whey protein (materials) standards for each batch of protein shake produced are 12 pounds of whey protein at a standard cost of $3 per pound. During July, Kahn Performance Nutrition purchased and used 54,000 pounds of whey protein at a total of $170,000 to make a total of 4,300 batches of protein shake. What is the materials quantity variance for whey protein in July?
Answer:
The correct answer is "-$7200 (Unfavorable)".
Explanation:
Given:
Actual quantity,
= 54000 pounds
Standard price,
= $3 per pound
Standard quantity,
= [tex]4300\times 12[/tex]
= [tex]51600 \ pounds[/tex]
As we know,
⇒ [tex]Material \ quantity \ variance=(Standard \ quantity-Actual \ quantity)\times Standard \ price[/tex]By substituting the values, we get
⇒ [tex]=(51600-54000)\times 3[/tex]
⇒ [tex]=(-2400)\times 3[/tex]
⇒ [tex]=-7200 \ (Unfavorable)[/tex]
Nash Company sold 10,800 Super-Spreaders on December 31, 2020, at a total price of $1,015,200, with a warranty guarantee that the product was free of any defects. The cost of the spreaders sold is $561,600. The assurance warranties extend for a 2-year period and are estimated to cost $43,400. Nash also sold extended warranties (service-type warranties) related to 2,100 spreaders for 2 years beyond the 2-year period for $12,600. Given this information, determine the amounts to report for the following at December 31, 2020: sales revenue, warranty expense, unearned warranty revenue, warranty liability, and cash.
Answer:
Amount reported in Income
Particulars Amount
Sales revenue $1,015,200
Warranty expenses $43,400
Amount reported on balance sheet
Particulars Amount
Unearned service revenue $12,600
Cash ($1,015,200 + $12,600) $1,016,460
Warranty liability $43,400
What will appear under a misspelled word in Word Online?
An arrow
A zigzag line
An exclamation point
A bold line
Answer:
A red Zigzag line
Explanation:
I think
A zigzag line
Explanation:
You just won the lottery! As your prize you will receive $1,200 a month for 100 months starting today. If you can earn 8% on your money, what is this prize worth to you today
Answer: $87,380.23
Explanation: n = 100
I/Y = 8%/12
PMT = 1,200
AVP = 1,200 × (1-(1/(1+0.08/12)^100))/(0.08/12) = 1,200 × 72.816858 = 87,380.23
The prize worth to a person today is $87,380.23 approx, if the person wins a lottery.
What is the present value?A financial calculation known as present value, commonly referred to as discounted value, assesses the value of a future sum of money or stream of payments in today's dollars after accounting for interest and inflation.
It contrasts the purchasing power of one dollar today with that of one dollar in the future, present value\ is computed by the following formula:
[tex]\text{Present Value} = \rm A\times {\dfrac{1-(1+\dfrac{i}{m})^n^m}{\dfrac{i}{m}}\\[/tex]
whereas:
A= Annuity
i= Interest rate
n= Number of periods
m= Periodicity
Computation of present value of the price:
Apply the given values in (1),
[tex]\text{Present Value} = \rm A\times {\dfrac{1-(1+\dfrac{i}{m})^n^m}{\dfrac{i}{m}}\\\text{Present Value} = $1,200\times {\dfrac{1-(1+\dfrac{0.08}{12})^(8.33 \times 12)}{\dfrac{0.08}{12}}[/tex]
Present Value = $87,380.23 approx.
Therefore, the prize worth to a person today is $87,380.23 approx.
Learn more about the present value, refer to:
https://brainly.com/question/17322936
#SPJ2