A pair of boots has an original price of $95. They are on sale for 35 percent off. What number can you multiply $95 by to equal the discounted price of $61.75?
A.0.35
B.0.60
C.0.65
D.0.95

Answers

Answer 1

Answer: C- 0.65

Step-by-step explanation:

Answer 2
Answer:
0.65
Step-by-step explanation:
We are given that,
Original cost of the pair of boots = $95
Also, the boots are 35% off.
Since, the discount is 35% of the total amount.
The remaining amount to be paid = 100 - 35 = 65% of the total amount.
Thus, the discounted price = 65% of the total amount
i.e. The discounted price = 65% × $95 = 0.65 × $95 = $61.75
Hence, we need to multiply 0.65 to $95 to get the discounted price of $61.75.

Related Questions

Pleaseee helpp on this i really need the answer i will give u a brainly

Answers

Answer:

280 in^3

Step-by-step explanation:

(10 x 4) x 7

40 x 7

280

Answer:

280

:] can i get brainlyest

Step-by-step explanation:firs you take 7 and 4 multply =28 then x 10 =280

:))))))))

Find the area of these two rectangles, show your work.

Answers

Answer:

1. 4.5

Step-by-step explanation:

3 x 1.5 = 3 x 1 1/5 = 4.5

really never learned this

Answers

The perimeter of a two-dimensional figure is always the sum of its sides.

The exercise mat has a perimeter (P) of 36 feet. ...

Let length be L, and width be W.

P = 36

L = 2w

P=2(l+w)=2·(12+6)=36

L = 12 feet

W = 6 feet

The sum of two numbers is 46. The larger number is two less than three times the smaller number. Find the numbers?

Answers

Let x and y be the two numbers.

x + y = 46

x = 3y - 2

Put value of x from equation 2nd to 1st

4y - 2 = 46

y = 48/4 = 12

x =3*12 - 2 = 34

So, the two numbers are (34,12)

PLEASE HURRY


The diagram shows a pair of similar figures, one contained in the other. Name a point and a scale factor for a dilation that moves the larger figure to the smaller one.


Group of answer choices

Center: A Scale Factor: (13)

Center: A Scale Factor: 3

Center: C Scale Factor: (13)

Center: E. Scale Factor: 3

Answers

The correct answer is Center: E Scale Factor: 3

Center: E would be the answer

Factor the polynomial
16z2 + 25

Answers

16z^2 + 25

This polynomial is already in lowest terms.

Answer: Cannot be factored.

This happens with certain polynomials.

this cant be factored

What are the solution and the answer?

Answers

Answer:

I think its 40 if i did it right Ill show you how i did it

Step-by-step explanation:

First I added 12+12 and the is 24.

The I added 8+8 and that was 16.

Lastly I added 16+24= 40

i think it’s 40 hope it helps

The dance committee of Pine Bluff Middle School earns $72 from a bake sale and will earn $4 for each ticket they sell to the Spring Fling dance. The dance will cost $400. Write a two-step inequality for this.

Answers

T > 80 is the answer. Hope I helped

Answer:T>80

Step-by-step explanation:

If each 5 cm on the scale drawing below equals 2 yards, what is the actual area of the shape in square units?

Answers

Answer:

I need the image to do this or more information

Please help!! look at the picture as well!!

Answers

Answer: i’m sorry please mark me a thanks i really need help with a school project and i need points to ask a question i hope you have a good day

Need help with this Algebra sheet

Answers

Answer:

Can help! (specify the kind of help - tutoring, Assignment help, etc.)

Under his cell phone plan, Cameron pays a flat cost of $41 per month and $5 per gigabyte. He wants to keep his bill under $65 per month. Write and solve an inequality which can be used to determine x, the number of gigabytes Cameron can use while staying within his budget.

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

65 >41+5x

24 >5x

4=x

41+4=45

Cameron can use 4 gigabytes and still be within his budget

Find the measure of the angle indicated -- Parallel Lines Cut By Transversal
HELP PLZ ASAP ASAP PLZ HELP

Answers

110 is correct!———
Thank you

At the City Zoo, 19 of the zoo is set aside for the monkeys. There are 4 different monkeys, each with an equal-sized area. What fraction of the zoo is set aside for one monkey area?

Answers

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

Stay happy n' positive!

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

can i have brainliest

in a number line sheryl gets to move one space to the right if she tosses heads she must move two spaces to the left is she tosses tails. If she starts at 0 and tosses 3 heads and 2 tails where will she land

Answers

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

A store sold 100 performance fiber bars for $130.write and solve an equation to find the price of 1 fiber bar.

Answers

Answer:

130 divided by 100 = x

Step-by-step explanation:

When you divide 130 by 100 you get a dollar and 30 cents

Can someone help me with this problem?
a + (b + 12) = (b + 12) + a

Answers

Answer: True 12=12

a+(b+12)=(b+12)+a

a+b+12=b+12+a

Which equals each other

Can Anyone help and explain it a little better

Answers

D. Melinda will pass Jason after 3 hours, and they each will have traveled 210 miles.
The correct answer I D

The price of grapes is $2.19 per
pound. The price of bananas is
$0.59 per pound. The price of pears
is $1.49 per pound.
Part A
Write an expression to represent the
total price of g pounds of grapes, b
pounds of bananas, and p pounds
of pears.
Part B
What is the total cost for 3 pounds of grapes, 3 pounds of bananas, and 2 pounds of pears?

Answers

Answer:

down there

Step-by-step explanation:

part a: g(2.19)+b(.59)+p(1.49)

part b: 3(2.19)+3(.59)+2(1.49) =11.32

i. t h i n k.

The expression that represents the total cost is 2.19g + 0.59b + 1.49p which is $11.32.

What is the value of the expression?

When the relevant components and basic processes of a numerical method are given values, the expression's result is the result of the computation it depicts.

The definition of simplicity is making something simpler to achieve or grasp while also making it a little less difficult.

The cost of a pound of grapes is $2.19. Bananas are available for $0.59 per pound. Pears are available for $1.49 per pound.

Let 'g', 'b', and 'p' be the grapes, bananas, and pears. Then the expression for the total amount is given as,

⇒ 2.19g + 0.59b + 1.49p

The total cost is given as,

⇒ 2.19 x 3 + 0.59 x 3 + 1.49 x 2

⇒ $11.32

The expression that represents the total cost is 2.19g + 0.59b + 1.49p which is $11.32.

More about the value of the expression link is given below.

https://brainly.com/question/23671908

#SPJ2

Please help solve this

Answers

Answer:

it answer was 10 ok.......,

I’m pretty sure the answer for this is ten the the other dude said

What is the estimated difference of 8 6/11 - 5 7/13? (⬅Those are mixed number fractions.)
Giving brainliest to the correct answer

A) 4 1/2

B) 4

C) 3 1/2

D) 3

Answers

The answer would be D)3
41/2 because it’s in between the numbers 86 and 57 have a great day

i need help.........................

Answers

Answer:

y is located at (1,1)

the measure is 56

c - congruent

Step-by-step explanation:

If its rotated at its vortex then its rotating around the coordinates of Y

If the angle is rotated then the value of the angle does not change

HEYOO PEEPS What is different about these two trains? Explain how this describes speed and velocity.

Answers

Answer:

one train is going to the east and one train is going to the west they may be going the same speed but different directions.

Step-by-step explanation:

Answer:

The direction of travel

Step-by-step explanation:

What anime is your pic from?

Directions: Drag each tile to the correct box.

Place the parallelograms in order from least area to greatest area.

Answers

Answer:Its 5*4, 4*3, and 6*4

Step-by-step explanation:

5x4
4x3
6x4

I think these are the answers

A $750 Television is on sale for 30% off. There is a 7% sales tax on the television. How much do you pay?

A: $240.75
B: $561.75
C: $1,043.25

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

can i have brainliest

Answer:

B $561.75

Step-by-step explanation:

30% off is 525  

then added a 7% tax

It is $561.75

what is the value of 90 deegres

Answers

Answer:

90° × π/180 = 1.571rad

Step-by-step explanation:

Umm can you pls send the whole question

Which comparison is not correct? 0 < -4 -9 < 1 2 > -3 -7 < -5

Answers

0 > -4 is incorrect hope this helps

The comparison is not correct and will be 0 < - 4. Then the correct option is A.

What is inequality?

Inequality is defined as an equation that does not contain an equal sign. Inequality is a term that describes a statement's relative size and can be used to compare these two claims.

Let's check all the options, then we have

A. 0 < -4, the value 0 is greater than negative 4. So, this is incorrect.

B. -9 < 1, the value 1 is greater than negative 9. So, this is correct.

C. 2 > -3, the value 2 is greater than negative 3. So, this is correct.

D. -7 < -5, the value negative 5 is greater than negative 7. So, this is correct.

The comparison is not correct and will be 0 < - 4. Then the correct option is A.

More about the inequality link is given below.

https://brainly.com/question/19491153

#SPJ2

WILL GIVE BRAINLYST DUE IN 20 MINS

Answers

Answer:

1. x = -7

2. y = -1

Step-by-step explanation:

1.

-3x - 5 = 16              add 5 to both sides

-3x = 21                    divide -3 to both sides

x = -7

2.

-4(y-2) = 12             distribute -4

-4y + 8 = 12             subtract 8 from both sides

-4y = 4                divide -4 to both sides

y = -1

SECOND PAGE

1. x = 9

2. y = -3

A farm stand sells apples pies and jars of applesauce. The table shows the number of apples needed to make a pie and a jar of applesauce. Yesterday, the farm picked 185 Granny Smith apples and 105 Golden Delicious apples. How many pies and jars of applesauce can the farm make if every apple is used?

Answers

Answer:

26.75

Step-by-step explanation:

5*4=20

185/20=9.25

3*2=6

105/6=17.5

17.5+9.25=26.75

Patrick spent the day at the mall. First, he bought six clocks for $15 each. Later, he found a five dollar bill. After that, he bought one mule for $10. Also, he returned four clocks. Write the total change to Patrick’s funds as an integer.

Answers

Patrick is has $5. After he spent $15 on the clocks he had no money in guessing then found the $5 then returned four clocks each clock cost $2.50 so if he returned for of them it would be $10. Patrick then went and bought a mule for $10 leaving him the dollars that he found.
He found $10 and then lost 15
Other Questions
pls help me will mark brainliest In this speech, what is the relationship betweenspace, peace, and war? Reactions that consume CO2 take place in? State and explain four health practices of the adolescent. Read this plan for Lizs argument about cheerleading:Claim: Cheerleading is a sport.Reason: Like other sports, its a physical activity.Reason: Like other sports, it requires skill and practice.Reason: Like many other sports, it requires teamwork.Which is the clearest way for Liz to organize her claim, reasons, and evidence? A. Give all the reasons and then all the evidence before stating the claim. B. After stating the claim, give each reason and its evidence in separate body paragraphs. C. Give all the reasons with the claim and use all the body paragraphs to explain the evidence. D. State the claim and then give all the reasons in one body paragraph and all the evidence in another. Help meeeeeee!!!!!! Will mark you the brainest answer explain Heat with its unit a rectangular ink pad has 5 centimeters tall an 8 centimeters wide what is the area Which of these is NOT a line on the tennis court?Base line Service lineSide lineFront line Harry buys a TV priced at 1200 plus 20% VAT. He pays 300 deposit and the balance in ten equal monthly payments. Calculate each monthly payment Solve for the missing angles in the parallelogram.X60X=y = can someone answer this correctly HELP QUICKLY AND FAST PLS IM GIVING BRAINLIEST!!! I need help on how to plot the number one PLEASE HELP If 48% of a number, n, is 40.32, what is 20% of n? If Charlie had 100 million followers and lost 15 million for v****g how much follower does she have now A plumber charges $10 for transportation and $37 per hour for repairs.Complete the expression that can be used to find the coins in dollars for a repair that takes h hours.An expression that can be used to find the cost in dollars for a repair that takes h hours is __________________ Mason plays a game by flipping two fair coins. He wins the game if both coins land facing heads up. If Mason plays 300 times, how many times should he expect to win? Enter your answer in the box.ANSWER ASAP !!!!!!!!!!!WILLGIVE BRAINLIEST :) Choose the sentences that are related to the term solstice. Choose the two correct answers. A. It occurs in the spring. B. It occurs in the winter. C. The day is 12 hours long. D. The night is 12 hours long. E. The days are the shortest or longest. How do researchers view video games as a result of this research? Does Modhas quote contradict the results of this case? Why or why not? pls help me answer those 2 questions