Answer: It should be 18...(Multiple of 9)
Step-by-step explanation:
Non examples of heterogeneous
Particles are not uniformly distributed in a heterogeneous mixture. A homogeneous mixture has a uniform composition with all components in a single phase, while a heterogeneous mixture has a non-uniform composition with components in at least two different phases
the answer of this please? thank you for very much i really appreciate!
Answer:
77 degrees
Step-by-step explanation:
The interior angles of a triangle always add up to 180 degrees, so you can form an equation:
[tex]x + 71 + 32 = 180[/tex]
[tex]x + 103 = 180\\x = 77[/tex]
please help me asap!!!
Answer:
YZ = 4
Step-by-step explanation:
△XZW is simliar to △ YZV
Then use ratios to find the missing side
8/x = 12/6
12x = 48
x = 4
Also good luck on IXL that suuuucccckkksss
What theorem tells you that ∠EXF ≅ ∠EXD?
Answer:
ASA theorem tells us angle EXF congruent to angle EXD
The theorem tells you that ∠EXF ≅ ∠EXD by Bisector.
What is Vertical Opposite Angle?When two lines intersect at a location, vertical angles are generated. They are always on equal footing. In other words, four angles are generated anytime two lines cross or intersect. We can see that two opposed angles are equal, and these are referred to as vertical angles. They are also known as'vertically opposed angles' since they are perpendicular to each other.
Given:
<AXG = <CXD
By Vertical Opposite Angle.
and, <EXF = <EXD
By Bisector
As, <EXF + <EXD = < AXB ( Vertical Opposite Angle)
and, EX is bisector
So, <EXF = <EXD
Learn more about Vertical Opposite Angle here:
https://brainly.com/question/18045519
#SPJ2
(y x 1) + 2 and y + 2, is it equivalent or non equivalent?
Given:
The two expressions are
[tex](y\times 1)+2[/tex]
[tex]y+2[/tex]
To find:
Whether the given expression are equivalent or non-equivalent.
Solution:
If two expressions are looking different but they are equal after simplification, then they are called equivalent expressions.
The first expression is
[tex](y\times 1)+2=y+2[/tex]
The first expression is equal to the second expression after the simplification.
Therefore, the given expressions are equivalent.
Please Help With The Image Attached!!!!! will mark brainliest
Answer:
42.3
Step-by-step explanation:
3.6 × (3) + 4.5 × (7)
= 10.8 + 31.5
= 42.3
Answer:
351
Step-by-step explanation:
3.6 x 3 = 10.8 3.6 x (3) + 4.5 x (7)
4.5 x 7 = 31.5 10.8 + 31.5
10.8 + 31.5 = 42.3 42.3
Hope this helps :)
How do I solve 5(24,500)+4b+3(10,100)=$210,400
Answer:
use a calculator
Step-by-step explanation:
Explain why √3x+2 = -16 has no solution.
como se resuelve esto paso a paso
Answer:
by using pemdas
Step-by-step explanation:
One serving of muffins takes 2/3 cup of mix. How many cups o muffin mix would it take to make 12 servings of muffins?
Answer:
You'd need 8 cups of muffin mix to make 12 servings of muffins.
12 x 2/3 = 8 cups of muffin mix
Step-by-step explanation:
Please solve in the picture!
I know the answer is that BC is not the longest side but I need an explanation
Answer:
Step-by-step explanation:
As we know that from a theorem,
A greater angle of a triangle is opposite a greater side. Let ABC be a triangle in which angle ABC is greater than angle BCA; then side AC is also greater than side AB. For if it is not greater, then AC is either equal to AB or less.
As we have angle A =120 so it means the other 2 angles will be less than angle A , hence the opposite side to angle A is BC ,
Hence BC line is the longest line in triangle ABC
Case : BC is the longest side
#Remember that the total degree of triangle is 180°
#If A° = 120° so B° + C° = 180°-120°
B° + C° = 60°
#From here, you already know that even the total of both of B and C is less than 120° which is the degree of A.
#If you are gonna find the length of BC, then you need to use trigonometry which will be
BC/sinA = AB/sinB = AC/sinC
#so, from here you can know that BC will be the longest one, because bigger the value, in sin, will be smaller the value
Select the three statements that represent a unit rate.
6 plates per stack
4 cupcakes per box
20 minutes for ten songs
18 plants in three rows
5 orders per day
Answer:
I think it's 6 plates per stack, 4 cupcakes per box, and 5 orders per day. Not sure about 20 minutes for 10 songs.
Chang made $144 for 8 hours of work at the same rate how many hours would he have to work to make 234
Answer:
ben daha küçük olduğum için özür dilerim yapamam 4. sınıfa gidiyorum
Step-by-step explanation:
VE puan kazanmam gerek
A 90 kg astronaut is trawling through space a 4.5 m/s.
Answer:
I would help but i.d.k the question so i cant help
Step-by-step explanation:
thank you for the points tho and have a blessed day
pleaseeee help !!!!!!!!!
Answer:
p < -20/13Step-by-step explanation:
Given the inequality expression -2/3p - 4/3 > 1/5 p
Collect like terms;
-2/3 p - 1/5 p > 4/3
Find the LCM
(-10-3/15) p > 4/3
-13/15p > 4/3
Cross multiply
-13p * 3 > 15 * 4
-39p > 60
p < -60/39
p < -20/13
Hence the required result is p < -20/13
Pleas help it’s really important!! I will mark brainliest
Answer:
Pi is the ratio of the circumfrance to the diameter!!! the fourth one!!!
Step-by-step explanation:
Find the slope of a pipe that slopes down 3/5 inch per foot
Answer:
-1/20
Step-by-step explanation:
twice the difference of a number and 5 is 7
Answer:
8.5
Step-by-step explanation:
The required value of the number is 8.5 which is twice the difference between a number and 5 is 7.
How to solve this problem?To solve this problem, we first need to express the given information in terms of a mathematical equation.
The statement "Twice the difference of a number and 5 is 7" can be represented as the equation 2 × (x - 5) = 7, where x is the number we're trying to find.
Next, we can solve this equation to find the value of x. To do this, we can first distribute the 2 on the left-hand side of the equation to get 2x - 10 = 7.
Then, we can add 10 to both sides of the equation to get 2x = 17.
Finally, we can divide both sides of the equation by 2 to get x = 17/2 = 8.5.
Therefore, the required value of the number is 8.5.
Learn more about the equation here:
brainly.com/question/13947055
#SPJ2
50 points For these answers
Answer:
There are 16 square blocks.
Step-by-step explanation:
The area is 16 square blocks.
Hope this helps!
Hallie used a birthday check her mother gave hero to start a savings account. She plans to save $25 per month as well. After 9 months Hallie has 300. Write and solve a linear equation to find original check from Hallie's mother.
Answer:
$75
Step-by-step explanation:
x+(25×9)=300
x+225=300
x=300-225
x=$75
HELP PLEASE!!!!! HIGH POINTS!!!!!
3. Set up the proportion and then solve for x.
Р
Q
6
9
S
X
R
Answer:
x = 4
Step-by-step explanation:
[tex] In\: \triangle PQR, \: \angle PQR = 90\degree\: \&\: QS\perp PR [/tex]
Therefore, by geometric mean property:
[tex] QS^2 = PS \times SR[/tex]
[tex] 6^2 = 9 \times x[/tex]
[tex] 36 = 9 \times x[/tex]
[tex] \frac{36}{9}= x[/tex]
[tex] 4 = x[/tex]
QUICK SOMEONE HELP!!!! ILL MARK BRAINLIEST
Answer:
C
Step-by-step explanation:
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?
1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?
Answer: Yes you can afford
Calculate the weighted mean price of a table from the followers
data, assuming that weights are proportional to the number of
tables sold.
36.00
40.00
Price per table (Rs.)
No. of tables sold
48.00
9
6
Complete question :
Calculate the weighted mean price of a table from the following
data, assuming that weights are proportional to the number of
tables sold.
36.00
40.00
44.00
48.00
Price
per
table (Rs.)
No. of tables sold
14
11
9
6
Answer:
40.7
Step-by-step explanation:
The weighted mean:
Since weights are proportional to the number of tables sold :
(14 + 11 + 9 + 6) = 40
Weights are :
14 /40 = 0.35
11/40 = 0.275
9/40 = 0.225
6/40 = 0.15
Weighted mean = Σweight * price per table
(0.35*36) + (0.275 * 40) + (0.225 * 44) + (0.15 * 48) = 40.7
How to I find x? I struggle at this so bad. Thank you for the help
Pls help extra points and mark brainlist
Answer:
it d j=6
Step-by-step explanation:
5+3=8
48/8
6
Answer:Your answer is....
Step-by-step explanation: j=6 :D
Help please I will give Brainly
Answer:
15
Step-by-step explanation:
hope this helps
50 POINTS + BRAINLIEST PLEASE ANSWER THIS IS THE 2ND TIME ASKING
Answer:
Step-by-step explanation:
It is a square based pyramid so any horizontal slice will be a square.
Plato algebra combining functions
Answer:
A
Step-by-step explanation:
the answer is A
(f+g)(x)= f(x)+g(x)
Can someone help me with both of these? You can answer only one, however, If you answer both that is who gets brainliest. don't answer just to take my points or you will get reported.
Answer:
20x+80
10/21
Step-by-step explanation:
Answer:
20x+80
10/21
Step-by-step explanation:
20*x+20*4
20x+80
[tex]\frac{5}{7}*\frac{2}{3}[/tex]
5*2=10
7*3=21
[tex]\frac{10}{21}[/tex]