A. Find the complement of the angle shown.

B. Find the supplement of the angle shown.

Show all your work.
Welp UwU

A. Find The Complement Of The Angle Shown.B. Find The Supplement Of The Angle Shown. Show All Your Work.Welp

Answers

Answer 1
Oof that’s a lotttttttt
Answer 2
Acute angle I think

Related Questions

The price of a gallon of gas last year was $3.26. Currently, a gallon of gas costs $2.76. What is the percent change?

Answers

Answer:it will go up by 1 Dollar and 26 cents

Step-by-step explanation:

It decreased half a dollar

In the figure below, ABCD is a rectangle and DA and CB of radii of circles tangent externally, AB = 4cm

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

let me write the answer on paper

you have 96 grams of a radioactive kind of yttrium how much will be left after 6-months if its half-life is 2-months DUE IN FIVE MINUTES

Answers

Answer:

you would be dead

Step-by-step explanation:

The school play was last night and a total of 100 student and adult tickets were sold.
Each student ticket was $2 and each adult ticket was $4, and a total of $290 was collected in admissions. How many student tickets
were sold?
Please help ASAP

Answers

Answer:

250 $3 tickets and 100 $2 tickets were sold.

Step-by-step explanation:

290\4= 72.5 tickets
290/2 = 145 tickets

so
72 adult tickets , 145 student tickets

Which of the following can form a cross section?



A a point and a triangle

B a plane and a cone

C a circle and a square

D a line and a point

Answers

I think it B I have no idea why but I think it’s B because yeah
The correct answer will be ( B )

Ms. Halloran and Ms. Scott were attending the concert
Friday night. They paid $19.50 for each ticket plus a $7.25
service charge. The linear function modeled in this
situation is:p 19.50c + 7.25. What is the dependent
variable?
A. 19.50
B. 7.25
C. c
D. p

Answers

Answer: B


I hope this helped you
I think it is B too once you solve

What inverse operation would you perform on both sides to solve this equation?
4-c=26 and solve it pls

Answers

Answer:

c=-24

Step-by-step explanation:

You should perform the inverse of addition and multiplication

The inverse of addition is subtraction so we subtract 4 on both sides:

4-4-c=26-4

Which will be

-c=24

Divide by -1 since the inverse of multiplication is division

-c/-1=24/-1

So the answer will be:

c=-24

The answer to this equation should be c=-24 I Hope this helps

daniel has 2 buiscits if daniel eats one buiscit how many does he have

Answers

Answer:

Daniel has 1 biscuit

Step-by-step explanation:

2-1=1

HOPE THIS HELPS

PLEASE GIVE BRAINLIEST

Daniel has 1 biscuit left

i need the answer asappppppppp

Answers

-2 on the number line
-2, right?

I need 20 characters, so la

Charlie is going to leave a 10% tip for his movers. His bill is $46.50. How much tip should Charlie leave?

Answers

Answer: $4.65

Step-by-step explanation:

46.50*10/100

Answer:

$5.17

Step-by-step explanation:

10% of 46.50 is 5.17

Add 46.50 with the top 5.17

46.50 + 5.17 = 51.67

At a new movie release, the ratio of kids' tickets and adults' tickets is 4:5. If 16 kids' tickets are sold, what is the combined number of tickets sold?
Please answer I am to lazy to think rn so plz

Answers

the answer is 16:17!

Watch the videos below then answer these two questions: 1. Explain the difference between: mean, median and mode. How can you remember how they are different? Which one is the actual average? 2. Find the mean, median, mode and range of the following data set: 4,5,7,7,7,8,9,10,11,12,12 Click the links to watch each video: Mean, Median, Mode, and Range (Links to an external site.) How Do You Find the Mean of a Data Set? (Links to an external site.) How Do You Find the Median of a Data Set? (Links to an external site.) How Do You Find the Mode of a Data Set? (Links to an external site.) How Do You Find the Range of a Data Set? (Links to an external site.) What is the Mean of a Data Set? (Links to an external site.) What is the Median of a Data Set? (Links to an external site.) What is the Mode of a Data Set? (Links to an external site.)

Answers

They have to get to the lowest point

Answer:

Average = Mean = "typical" or "middle"=> central

Ex:

4+3+1+6+1+7

Arithmetic Mean- 4+3+1+6+1+7  over the amount of numbers in this case 6. So this fraction equals 22 over six or 3 and 2/3.

To find the Median order the numbers from least to gratest. the circle the middle number.

Ex: 0, 7, 50, 10,000, 1,000,000

Circle the 50 since it is on the middle

If there is two numbers in the middle circle both then find the middle in between both numbers.

Ex: 1, 1, 3, 4, 6, 7,

Circle the 3 and 4.

Find the halfway point in between, in this case, 3.5.

Mode is the number that shows up the most in a group of numbers.

Ex: 4, 3, 1, 6, 1, 7

The one shows up twice while the other numbers show up once.

Hope this helps. :)

Try the questions yourself.

If you need help friend me and I can help with the questions.

please help giving brainly

Answers

Answer:

proportion used: 7/20

7emails were from the same person

Step-by-step explanation:

35/100= 7/20

7/20 of 20

20/20=1

1x7= 7

7/20=35/100 both are equal

A set of pens sells for $6.25 and costs $3.50 to make. Forty-two percent of the profit (the difference between the purchase price and the amount it costs to make) from each set of pencils goes to a school. If 520 sets are sold, what is the amount of money that will go to the school?

$____

Answers

Answer:

$600.60

Step-by-step explanation:

Answer:

$600.60

Step-by-step explanation:

Really all u need to do is caulate this up your total will be $600.60 becasue all u need is a caulator and it took me a while but here your answer

Answer agian : $600.60

ANSWER CORRECTLY FOR BRAINLIEST. INCLUED ALL ANSWERD TO ALL THE PARTS AND QUETIONS. 60 POINTS!!!


Module 06: Project Option 1
Instructions:

Sarah’s neighbor offers to pay her $5 for every shark tooth she finds on the beach. After collecting only three shark’s teeth, Sarah decides to share the opportunity with her friend John. Sarah can find shark teeth twice as fast as John, but she can earn even more money with his help.


Sarah can use the expression 5(2j + 3 + j) to represent the amount of money they can earn.


Part 1: Writing Expressions
1. Write an expression that looks like Sarah’s expression: 5(2j + 3 + j). Replace the coefficients so that your expression is not equivalent. You may use any number that you choose to replace the coefficients. Be sure to leave the variables the same. For example, 8(3j + 7 + 3j) looks like Sarah’s expression but is not equivalent.


2. Translate the new algebraic expression you created in Question 1 to a verbal expression.


Part 2: Writing Equivalent Expressions
3. You will now use mathematical properties to create two expressions that are equivalent to the expression you created in Question 1. Make sure you show all steps in your work.


a. Use either the commutative property or combine like terms to create an equivalent expression.


b. Use the distributive property to create an equivalent expression.


4. Pick a number from 1 to 10. Use that number to verify your three expressions (the original, the one from 3a, and the one from 3b) are equivalent by substituting it into each expression. Show all your work for complete credit.



Part 3: Finish the Story
5. Write a few sentences to end Sarah’s story. How many shark teeth did she find? How many shark teeth did John find? How much money did they earn?



6. Choose a method to present your assignment. You may submit your work in a Word Document or you may choose to develop a PowerPoint presentation or video recording of yourself. Use your creativity! Make sure to include the information from all three parts in your Word Document or presentation.

Answers

Pretty sure no one is gonna do this because it’s so long (no offense)

A music store marks up the instruments it sells by 30%.
If the store bought a guitar for $45, what will be its store price?


If the price tag on a trumpet says $104, how much did the store pay for it?


If the store paid $75 for a clarinet and sold it for $100, did the store mark up the price by 30%? Show your thinking.


PLEASE HELP ME!!! WILL GIVE BRAINLIEST!

Answers

1. $58.50
2. $72.80
3.no because 75 x .3 =22.50 and 22.50 + 75= $97.50

wat is

$3.459B
2.443B
$55.838B
85.965B
in dollars pls

Answers

Answers:

$3,459,000,000

$2,443,000,000

$55,838,000,000

$85,965,000,000

Directions: What does each of the following mean? Write out in words and phrases.

Example: 7 - 12 means: seven minus twelve

1. 11 + t

2. 7rst

3. t - 17

4. (10)(n)

5. 15 * y

6. 4x

7. a + b

8. 14x + 3y

Answers

eleven plus
t minus seventeen
ten multiplied by n
fifteen multiplied by y
four multiplied by x
a plus b
fourteen times x plus three times y

Answer:

1. 11 + t

Eleven plus t

2. 7rst

3. t - 17

T minus seventeen

4. (10)(n)

Ten multiplied by n

5. 15 * y

Fifteen multiplied by y

6. 4x

Four multiplied by x

7. a + b

a plus b

8. 14x + 3y

Fourteen times x plus three times y

PLS HELP ME ... Thank you

also don't answer if you don't know the answer ... again thankyou

Answers

It’s is b but could be a problem b

Answer:

7

Step-by-step explanation:

7^2=49 and 8^2=64 which one is closer?

PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ help I will give brainliest for right answer!


Each day for the next 3 days, there is a 30% chance of rain. Use the simulation shown, where the digits 1, 2, and 3 represent days with rain, to estimate the probability of rain on at least 2 of the next 3 days. Round your answer to the nearest tenth of a percent if necessary.

651 662 101 897 203 164 544 927 735 146
865 939 146 910 854 827 121 935 824 651
530 669 830 270 312 377 465 472 954 726

Answers

Got me there but i think its 325500
325500 ur welcome...

HELP ME ( IF YOU CAN'T SEE THE PICTURE
Lori bought $25 worth of cookie ingredients and sold them to her friends for $0.50 each. If she made a profit of $15, how many cookies (c) did she sell?
70 cookies
20 cookies
80 cookies
50 cookies

Answers

Answer:

Ok. tecnicllay, all of the answers are wrong. Its 30

Step-by-step explanation:

If Lori bought and made cookies and sold them for 0.50 cents, The equation is 15 x 2. There are 100 pennys in a dollar, so that is where the 2 came from.

I hope this helped .

The answer would be C/ 80 cookies.
All i did was reverse operation basically with all the answer choices i multiplied it by 0.50 then i subtracted each one by 25. i did it with all of them and the only one who gave me 15 was C
hopefully it made sense and helped!:)
if you have any questions you can ask me!

Which expression is equivalent to −56y2+16y?

−8y(7y+2)

8y(7y−2)

−8y(7y−2)

8y(7y+2)

Answers

Answer:

-8y(7y-2) thats the answer

Step-by-step explanation:

i have write words

Answer:

-8(7y-2)

Step-by-step explanation:

Uhhhh 0_0

Please answer, tysvm!

Answers

Answer:

B: 2 1/7

Step-by-step explanation:

15 divided by 7 = 2 1/7

2 1/7 sorry If too late to answer :)

17. In 2008, the world population is about 6,760,000,000. Write the 2008 world population in scientific notation.

18. Calculate the circumference of a circular field whose radius is 5 centimeters.

Answers

Answer:

17. probally x1.5 more poeple because of death rates and birth rates.

Step-by-step explanation:

18. the formula for Circumference is ‘c = 2•r•3.14’ so you would replace the variable with 5 and it would make the circumference 31.4

Find the total area.
answer choices-

370mm^2
370mm^3
270mm^3
170mm^2

Answers

The answer is 370. Hope that helped

What value makes 1/3x = 3 true?
PLEASE HELP!!!!!!
ILL GIVE BRAINLIEST!!!!!

Answers

Answer:

9.

Step-by-step explanation:

9.

3/(1/3)=9.

Answer:

9

Step-by-step explanation:

if you multiply 1/3 by 3 you get 1. but you want 3 so just multiply that number by three.

hope this helped :)

There are 15 pieces of fruit in a bowl and 6 of them are apples. What percentage of the pieces of fruit in the bowl are apples?

Group of answer choices
A. 00.06&
B. 0.4%
C. 6%
D. 40%

Answers

Answer:
D 40%

Explanation:

6 divided by 15 =.4 x 100 =40
would say D from what I see

7 1/8-3 2/3

I WILL REWARD BRAiNLIEST

Answers

Answer:

6 11/24

Step-by-step explanation:

7 3/24 - 16/24

6 27/24 - 16/24

6 11/24

Step-by-step explanation:

7×1/8 - 3×2/3

= 7/8 - 6/3

= 7/8 - 2

= 7/8 - 16/8

= -9/8

Answers and the top is to read it pls help for BIG BRAIN!

Answers

Answer:

C. b-4

Step-by-step explanation:

The number -4 shouldn't change since she read 4 fewer books

B-4 because your subtracting the number of books read.

The cost for 16 ounces of cheese is $3.20. What is the cost for 20 ounces of cheese?

Answers

Answer:

It costs $4 dollars for 20 ounces of cheese.

Step-by-step explanation:

First we find out how many dollars for 1 ounce of cheese.

3.20 ÷ 16 = 0.2

Next we multiply 0.2 by 20.

20 * 0.2 = 4

So, the answer is 4 dollars.

Hope this helps! :)

You can find price of 1 ounce of cheese, then find cost of 20 ounces of cheese by simply using multiplication.

The cost for 20 ounces of cheese is $4.00

Given that:The cost for 16 ounces of cheese is $3.20To find:

Cost for 20 ounces of cheese

Finding cost of 1 ounce of cheese:

[tex]16 \: \rm ounce = \$3.20\\\\\\ \text{Dividing by 16 on both sides}\\\\ 1 \rm \: ounce = \dfrac{3.20}{16} = \$0.2[/tex]

Finding cost of 20 ounces of cheese:

Multiplying both sides of above equation by 20, we get:

[tex]1 \rm \: ounce = \dfrac{3.20}{16} = \$0.2\\ \\ 20 \times 1 \rm \: ounce = 20 \times \$0.2\\ 20 \text{\:ounce of cheese \:}= \$4[/tex]

Thus, the cost for 20 ounces of cheese is $4.00

Learn more about calculation of costs of items here:

https://brainly.com/question/22049778

Other Questions
At 1:00 p.m you have 24 megabytes of a movie at 1:15 p.m you have 96 megabytes what is the download rate in megabytes per minute? recommendations on poor service delivery plz help i will give brainliest What is the value of 25 - 14 +12? Is the g in vegatables a hard or soft g help pleaseee :) i think its a but i also think its c How much heat is necessary to change 10.0 g of water from 20 degrees celsius to 75 degrees celcius? Write the following ratio using two other notations. to Use only the numbers above (not any others).Notation one: Notation two: The school play was last night and a total of 100 student and adult tickets were sold.Each student ticket was $2 and each adult ticket was $4, and a total of $290 was collected in admissions. How many student ticketswere sold?Please help ASAP (e)The graph shows the number of confirmed cases of salmonella foodpoisoning in the UK during one year.12001000Number ofconfirmed800cases ofsalmonellafood600poisoning4002000Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov DecMonthSuggest one reason for the high number of cases of salmonella foodpoisoning in the summer. a bag of a certain type of sand weighs 42 pounds and has a volume of 0.5 cubic feet. a sandbox has a volume of 16 cubic feet. approximately how many pounds of sand will it take to fill the sandbox what price do Ashley's Tees and City Printing have exactly the same total cost? One fourth of a cake was shared equally among 3 people.Part AWhat fraction of the whole cake did each person get? A. 116 B. 112 C. 16 D. 13Part BHow did you find your answer in Part A? A. I multiplied 4 times 3. B. I divided 3 by 14. C. I multiplied 3 times 14. D. I divided 14 by 3. In early China there were more farmers than there were aristocrats.a. Trueb. False 5. The correct order of the sentence is:Michael/at/and/Sarah/at scool/yesterday were /? * Which set of ordered pairs gives the polygon shown?A. (-4, 2), (-4,-5),(1.5,-5),(1.5,2B. (1.5,2),(1.5,-4.5),(-4.5,-4),(2,-4)C. (-4,-4.5),(-4.5,1.5),(1.5,2),(-4,2)D. (1.5,-4.5),(-4,-45,(-4,2),(1.5,2) Dont know what it is which fractional part of a rectangle below is equal to 5/10 If EG and HJ are parallel lines and m plz help need answer really fast!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I will mark brainliest for correct answer!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! plz i don't want another 30 on this quiz :(