Answer:#150 square inches
Step-by step Explanation:
A cube has 6 square faces.
and it's volume = lbh where l ,b and h represent the length , breadth and height of the cube , respectively.
Since in a cube , the dimensions are equal, l = b = h, the volume can be written.
∣
∣
∣
∣
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
a
a
v
o
l
u
m
e
=
l
3
a
a
∣
∣
−−−−−−−−−−−−−−−
Now the volume = 125
⇒
l
3
=
125
⇒
l
=
3
√
125
=
5
Surface area is the sum of the area of all 6 faces.
area of 1 face
=
5
×
5
=
25
square inches
⇒
surface area
=
25
×
6
=
150
square inches
Can someone help me with this? It’s dues tomorrow this is for science but there’s no science
Answer:
Sorry, I can't see what your question is.
Step-by-step explanation:
Identify the y-intercept of y=4x - 2/3
The y-intercept of the equation y = 4x - 2/3 is 2/3.
Answer:
y- intercept = - [tex]\frac{2}{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
The equation of a line in slope- intercept form is
y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )
y = 4x - [tex]\frac{2}{3}[/tex] ← is in slope- intercept form
with y- intercept c = - [tex]\frac{2}{3}[/tex]
Jet had $63 to spend at Pet Smart. She spent 2/7 of her money on dog bones and the rest on squeaky toys to destroy. How much money she spend on the squeaky toys? (Just type the answer with the proper label, no complete sentence needed).
Answer:
She spent 45 dollars on squeaky toys.
Step-by-step explanation:
If we divide 63 by 7 we would get 9, then if we multiply that number by 2 for the bones, we are left with 5/7, finally if we multiply the 5 by 9 you would get 45, or 45 dollars.
Regular Sire (12 ounces)
Cont: $3.19
Family Sire (18 ounces)
Cost: $4.69 What is the unit rate (per ounce) for regular size box of either cereal round to the nearest hundredths place value
Which does the flow chart represent
Answer:
Step-by-step explanation:
i do not know
*URGENT* HELP PLEASE
Answer:
No.
Step-by-step explanation:
All of the values I calculated show that the ball will no be capable of reaching that far for the player to catch the ball.
Elephants can walk 5 kilometers in an hour. If a herd of elephants walks for 8 hours, how far will they have gone?
Answer:
They will have walked 40 kilometers.
Step-by-step explanation:
5 kilometers every hour for 8 hours = 5x8=40
or
Hour Kilometers walked
1 5
2 10
3 15
4 20
5 25
6 30
7 35
8 40
help pleaseee
will name the brainliest
Answer:
2m^4
Step-by-step explanation:
I really need help solveing this and I need it fast
step by step explaination
2x + 4 < 8
Answer:
X<2
Step-by-step explanation:
2x+4<8
subtract 4 from both sides
2x+4-4<8-4
simplify
2x<4
divide both by 2
2x/2<4/2
x<2
Please help me with this just type in the answers that apply
Answer:
All answers could be B, C and D
Step-by-step explanation:
According to the triangle inequality theorem, the combined length of two sides of a triangle cannot exceed the length of the third side. so:
13+8=21
Which means the sides that are less are A, B, C and D
Now A is smaller terms, if we try to use this to apply to a different way:
8+5=13
13=13
This means that the combined terms are NOT as small as the third side, and therefore this length cannot work. Therefore, the only ones left are lengths B, C and D
Multiply.
(3x + 2)(3x - 2)
A. 9x2 + 12x - 4
B. 9x2 - 4
C. 9x2 - 12x - 4
D. 9x2 + 4
option B
tell me if u need step by step :)
Can someone plz help me.?
Question is in the picture
Answer:
The answer is option B, reflected over the y-axis and translated 2 units down.
? * 2/3 = 1
1÷ 2/3 = ?
Answer:
-9
Step-by-step explanation:
becuase 5/8/6=-9
What is the circumference of a circle with a diameter of 2 feet? Use 3.14 for
T.
Answer:
your answer will be option A. 6.28
Step-by-step explanation:
C=3.14 x 2
C=6.28
hope it helps
A factory makes rods by cutting plastic pipes that are 5 feet long into 13 rods. How long is each rod? I NEED IT NOWW
Answer:
0.3846 feets
Step-by-step explanation:
Given that :
Full length of rod = 5 feets
Number of equal length rod cut from full length rod = 13
Length of each rod cut :
Full length of rod / number of equal length rod cut
5 feets / 13
= 0.3846 feets
Katia makes crafty using glass jars she can buy a package of 12 jars for nine dollars
Answer:
swer:
Katia bought 60 jars with $45.
Solution:
From Question,
Katia bought a package of 12 jars = $ 9.
So, we need to find that how many jars katia can buy with $45.
12 jars bought for 9 so per 1 jar price can be calculated by dividing 12 by 9
= 1.33
So, 1 jar price is $1.33
From the Question, So for $45 the jar bought is calculated by multiplying price of one jar and 45
1.33 45 = 60.
Hence we can conclude 60 jars bought for $45 by katia for making crafts using glass jars.
Step-by-step explanation:
what is this answer -2+7(-4)
Answer:
= -30
Step-by-step explanation:
−2+(7)(−4)
=−2+−28
=−30
I need help please
Answer:
358in
Step-by-step explanation:
Use CAH or Cos()=(adj/hyp)
So Cos(36)=(290/h)
Re-Write the equation as h=(290/cos(36)) to get 358 inches
What is the measure of angle B in the triangle?
Answer:
The measure of angle B in the triangle is 22
Step-by-step explanation:
have a nice day !!
Answer:
m∠B= 22°
Step-by-step explanation:
∴ ∠A+∠B+∠C= 180
→ [tex]120+x+(x+16)=180[/tex]
→ [tex]x+x+16=180-120[/tex]
→ [tex]2x=60-16[/tex]
→ [tex]2x=44[/tex] ⇒ [tex]\frac{44}{2} =22[/tex]
So, m∠x°=22°
[tex]------------[/tex]
hope it helps...
have a great day!!
HELP ME PLEASE!!!!!!
the answer is d (the last one) 1/6.
i hope this helps.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Because their's 3 with 2 shaded in
A hawk takes flight from a mountain peak and flies 800 meters west. Then it takes a turn and flies 200 meters south. What is the distance and direction of the hawk from the mountain peak?
Answer:
the hawk has flow 824.62 meters southwest of the mountain peak.
Step-by-step explanation:
In order to find the distance we need to use the Pythagoras theorem
d^2 = 800^2 + 200^2
d= 824.6 m
we can find the direction by using the eq for a tangent
he opposite side is 200 m and the adjacent side is 800m
tan theta = opposite / adjacent
theta = arc tan (800/200)
The hawk is at a distance of 824.6m flying at an angle 76 degrees NE of the mountain peak.
The final location will be southwest of the mountain peek.
a2+b2=c2
a = 200
b= 800
c = √(2002+8002) = 824.62
So the hawk has flow 824.62 meters southwest of the mountain peak.
What is the function graphed below?
O y= x + 0.5
O y= 2 x + 0.5
O y=x
O y=(0.5)
Answer:
A. y= x + 0.5Step-by-step explanation:
We see that:
y- intercept is b = 0.5, point (0, 0.5) Rate of change is m = 1 as each next value of y is greater by 1.The function is:
y = mx + by = x + 0.5Correct choice is A
PLEASSEE HELPPPP HURRRY FIND THE SURFACE AREA HURRRYY
Answer:
The answer is 48.9 cm^2.
Step-by-step explanation:
Let's find the surface areas of the faces other than the base;
triangle area: b x h / 2
4 x 7 = 28, 28/2 = 14
in this case, there are three faces, so 14 x 3 = 42, and we add that with the base to get 48.9
:) hope this helps!
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
Help with this quistion
Answer:
b
Step-by-step explanation:
Compare the triangles and determine whether they can be proven congruent by SSS, SAS, ASA, AAS, or HL. If not, type "NONE".
Answer:
SAS
Step-by-step explanation:
Find the rate of change between the following points:
1. (-4, 2) and (0, 5)
2. (1, 0) and (8, 6)
3. (-5, 12) and (-1, 2)
If your answer ends as a fraction, leave it as a fraction. No decimals.
Please help!
WILL GIVE BRAINLIEST! NEED FAST!
A clinical trial on a new weight loss pill was conducted on 1000 people who weighed between 200 and 210 pounds. If 650 people lost more than 15 pounds in 1 year, which equation can be used as a first step to determine the percent of people in the clinical trial who lost more than 15 pounds in one year?
Answer:
650=65% of 1000
Step-by-step explanation:
650-600=65 or 65%
please help I don’t know 4 and you may have to look very closely