Answer: ❘-168 - 115❘
you’re finding difference so we set up a subtraction problem.
We can’t have a negative answer so we must take the absolute value of that number
Carl has visited 49 of the 50 states what percent of the states has he visited
Answer:98%
Step-by-step explanation:
What is 3/4 divided by 1/8? Draw a diagram to solve
Answer:
6
Step-by-step explanation:
Sorry I can't draw a diagram :/
Switch 1/8 upside down to, 8/1
(3/4)*(8/1)=(24/4)
(24/4)=6
a) A graph is drawn below.
у
Explain how you know that y is
not directly proportional to x.
Answer:
Y is not directly proportional to x because the line does not pass through the Origin.
Can you please answer these correctly
Answer:
zeros= none
axis of symmetry= 3
vertex = 3,1
y int. = 7
domain= Xer
range= y >7, yer
ASAP IF U DO THIS IMMA MARK YOU BRANLIEST
What does the IQR (Interquartile Range tell you)?
a. The probability of the box and whisker plot.
b. The percentage of numbers.
c. The variability for 50% of the data.
d. The average for the data.
Answer:
"interquartile range", abbreviated "IQR", is just the width of the box in the box-and-whisker plot. ... The IQR tells how spread out the "middle" values are; it can also be used to tell when some of the other values are "too far" from the central value.
What is 24 pack of Mountain Dew for $9.99 or a 12 pack of Mountain Dew for $5.99?
Answer:
I say get the 24 pack for 10 dollars.
Step-by-step explanation:
Yes it may be 4 dollars extra but your getting 12 extra bottles for a little over half the prize!
What is the slope of the line? Explain how you calculated the slope in the graph going through the points (-6,-3) and (-2,-8).
Answer:
[tex]\frac{-5}{4}[/tex]
Step-by-step explanation:
Use the slope formula so y2 - y1 / x2 - x1 [the numbers are subscripts]
So -8 - (-3) / -2 - (-6) so -8+3/-2+6, therefore -5/4
The Vincent family played a game of basketball. For each game, Ben kept a record of the number of 2-point baskets he attempted, and the number of 3-point baskets he attempted. After the family played several games, he made a scatter plot of the data using the 2-point shots as the x-variable and the 3-point shots as the y-variable. The scatter plot has a line of best fit with the equation y=1.2x+3.1
Answer:
your answer is The y-intercept represents how many 3-point shots Ben will try to make if he attempts 0 2-point shots.
Step-by-step explanation:
Answer:The y-intercept represents how many 3-point shots Ben will try to make if he attempts 0 2-point shots.
Step-by-step explanation:
which of the following angle relationships are correct?
Answer:
B but am not sure tho it's probably A
Show that the triangles are similar and write a similarity statement.
F.
5
G
24
15
18
H
16.5 J 5.5 K
HG
HJ
GJ
II
II
So AGHJ~A
Answer:
the circle is a square so that means a triangle is a circle
Step-by-step explanation:
Marilyn and Frank each save $25 per month. Their savings are $3x and $2x respectively. What amount will be the sum of their savings 5 months from now?
Answer:yutu
gdffg
Step-by-step explanation:
uytyuytuyuyu dfgdgdg
Answer: the answer is b on the forum
Step-by-step explanation:
what is the value of x
Answer:
x=11
Step-by-step explanation:
6x + 1 + 7x = 144
13x + 1 = 144
13x = 143
x = 11
Hello there!!
The mean mark on a quiz was 7.
The median mark was 6 and the mode was 5.
Fifteen students wrote the quiz.
The lowest mark was 1 and the highest mark was 10.
Write a possible set of marks.
Lol you copied that from the test but dw I wont snitch
Write 0.79 repeating as a fraction.
Answer:
79/99
Step-by-step explanation:
Answer:79/100
Step-by-step explanation:
Please someone help FAST
Answer:
AB=QR
BC=RS
CD=ST
AD=QT
Step-by-step explanation: trus
A pizza with a diameter of 8 inches costs $10 and a pizza
with a radius of 5 inches costs $12. Which pizza is the
best buy (square inches per dollar)?
Answer:
8 inch is your best buy
Step-by-step explanation:
8inch diameter =10 dollars
5 inch radius = 12 dollars
so if we get each equal to the diameter it should be 10 inch and that would be 24 dollars vs . 8 in for 10 dollars. So best buy would be 8 inch
Two hamsters work together and move a pile of sunflower seeds in 7 1 2 minutes. How long would it take each hamster to move the same pile alone if one of the hamsters needs 8 more minutes to do the job than the other?
Answer:
Hamster 1: 12 minutes. hamster 2: 20 minutes
Step-by-step explanation:
The first hamster took 8 minutes while the second hamster tool 20 minutes.
Equation
An equation is an expression used to show the relationship between two or more numbers and variables.
Let x represent the time required for the first hamster and y the time for the second hamster.
x = y + 8 (1)
(1/x + 1/y)7.5 = 1
[1/(y + 8) + 1/y ]7.5 = 1
y = 12 minutes
x = 12 + 8 = 20 minutes
The first hamster took 8 minutes while the second hamster tool 20 minutes.
Find out more on Equation at: https://brainly.com/question/13763238
How does an expression differ from an equation?
Solve for
Help me please
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
tan 30 = x/7√3
tan 30 = 0.5774
x = 0.5774(7√3)
x = 7
Helpppppp me pleaseeee
Answer:
3. C
4. D
Step-by-step explanation:
1. add flat fee to each song.
2. Multiply 0.15 by 25 then add 10
A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $6 and a pie costs $12. In one
day, the store sold 13 baked goods for a total of $108. How many cakes did they sell?
Describe fully the single transformation which takes shape A to shape B
Can someone help me? Thank you
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Any number to the power of 0 is 1
Answer:
1
Step-by-step explanation:
If you ever put a number to the power of 0, then its answer is 1
You recycled a total of 30 cans and bottles and made $1.80. For cans you get $0.05 and for bottles
you get $0.15. How many cans did you recycle?
Answer:
27
Step-by-step explanation:
x + y = 30
0.05x + 0.15y = 1.80
x = 30 - y
1.5 - 0.05y + 0.15y = 1.80
0.10y = 0.30
y = 3 (bottles)
x = 27 (cans)
I need help someone?
Answer:
Graph A proportional graph B not proportional graph C not proportional
Step-by-step explanation:
2.7+ a/0.6=1.7
What's A.
Answer:
a = 0.6
Step-by-step explanation:
i hope im right
How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?
Answer:
$2.52
Step-by-step explanation:
1.68/ 6 = $0.28 each pencil
0.28 x 9 = $2.52
a coin is tossed 200 times, if the probability of getting a head is 5/8, how many times tail is obtained in all in tossing the coin?
Answer:
You would get tails 75 times, or 75:200
Step-by-step explanation:
5:8 = x:200
multiply 8 by 25 to get 200
multiply 5 by 25 to get x (125)
Probability to get heads is 125 so subtract 200 by 125
200 - 125 = 75
what is the distance between the points (1,0) and (-1,6)
Answer:
2[tex]\sqrt{10}[/tex]
Step-by-step explanation:
(✿◡‿◡) <--- she wants Brainliest
A linear equation is an equation whose graph is a straight line.
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Plotting the point of any linear equation on a graph gives a straight line
Answer:
True
Step-by-step explanation: