7^10 is _____ times larger than 7^8.

Answers

Answer 1

Answer:

2 times greater

Step-by-step explanation: since 10 subtracted by 8 is 2


Related Questions

Can Someone Help REAL QUICK Me. ? Please

Answers

Answer: Option 3

Step-by-step explanation:

You can make equivalent fractions by multiplying or dividing both top and bottom by the same amount. You only multiply or divide, never add or subtract, to get an equivalent fraction.

I hope this helps.

Help me please!!!!! I need help with angles

Answers

Answer:

<CFE = 28

<RPQ = 53

Step-by-step explanation:

1)

<CFE + 152 = 180

<CFE = 180 - 152

<CFE = 28

2)

Complementary means the angles add up to 90 so:

<RPQ + 37 = 90

<RPQ = 90 - 37

<RPQ = 53

how to simplify 12
16​

Answers

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

12/16

divide both by 4

if thats even what what you needed

1 Remy has 4 monster trucks, 3 firetrucks, 1 ambulance, and 2 taxis. He will randomly choose. what is the probability that Remy will choose a taxi
A 1/10
B 1/5
C 2/4
D 1/3

Answers

Answer:

B) 1/5

Step-by-step explanation:

Remy has 2 taxis, and 10 cars in all. It is asking for the probability that Remy will choose a taxi. Divide the amount of taxis from the total amount of cars. Simplify the fraction:

2/10 = (2/10)/(2/2) = 1/5

B) 1/5 is your answer.

~

Answer:

Mmmmm maybe is A 1/10 por que se suman todas las posibilidades y luego se le coloca la cantidad que podria elegir

Orphia bought a coffee table for $200. The sales tax on the purchase was $19. Find the sales tax rate (in %).

Answers

Answer:

9.5%

Step-by-step explanation:

19/200=.095 or 9.5%

Pls help help help pls

Answers

Answer:

Its the bottom left one :)

Step-by-step explanation:

At Walmart™ you can buy 8 hot dog buns for $2. At Costco™ you can buy the same hot dog buns, but they are $5.60 for 16 hot dog buns. Using two tables, decide who has the better deal (who sells 1 hot dog bun for the cheaper price).

Answers

The better deal is Walmart

square root of 2800 ​

Answers

Answer:

52.91 :)

Step-by-step explanation:

Graph the line with slope - 2 passing through the point (1, -5).​

Answers

Answer:

The graph is attached

Step-by-step explanation:

Answer:

y = -2x - 3

Step-by-step explanation:

**hopefully the picture helps it to make sense**

good luck

i hope this helps

brainliest would be highly appreciated

have a nice day!

What's 2+2 I don't know what to do

Answers

Answer:

2+2 is 4

Step-by-step explanation:

plz mark me brainest answer

HELP PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Answers

Answer:

1,908.5

Step-by-step explanation:

Add 1900 + 1917 and divide by two

1900+ 1917 = 3817

3817 divided by 2 = 1908.5

Abigail is using her mother's pancake recipe, but she wants to make 60% more pancakes than the recipe usually prepares. If her mother's recipe calls for 1/2 cup of flour, how much flour will Abigail need to use?

Answers

Answer:

1 and 1/4 cup of flour

Step-by-step explanation:

Abigail needs to use 3/4 cup more flour

The label of a snack says it has 530calories per 20ounces.

Answers

Answer:

can you just mark me brainlest pls

Step-by-step explanation:

Do you want to know how much calories per oz?

Answer: 26.5 calories per oz

please help me with this question!!
“Steven's mother asked him to buy 750 grams of sugar. At the supermarket, he finds that the sugar packages give the weight in kilograms. What is the amount of sugar in kilograms that Steven needs to buy?”. i DO NOT know the answer. it would be so awesome if someone could help.

Answers

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

there is 1000 grams in 1 kilogram so I divided 750 by 1000 to get 0.75.

Help!!!
Ellie and three of her friends each bought two hamburgers and a drink at the soccer game. If the drink cost $1.25 and the total cost for all four girls was $18.20, what was the cost of a hamburger?

Answers

$1.65 for a burger

explanation: you have to multiply 1.25 with 4 for the drink which is 5 dollars they spent. subtract the total amount( 18.20) with the 5 dollars giving you 13.2. divide 13.2 with how many burgers they got. it says they each bought two so 4 times 2. so they got 8 burgers together. ( 13.2\ 8 = 1.65)

15) Which coordinate pair identifies a point in Quadrant III of the coordinate plane?

A) (2,3)

B) (-2,3)

C (2, 3)

D (-2, -3)​

Answers

D

Because it’s both negative numbers

Will give brainliest for correct answer

Answers

Step-by-step explanation:

10. not a function (repeating x values)

11 Function

12 not a function (repeating x values)

HIGH POINTS)Please help! (20 points)

Answers

Answer:

What the other person said

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP ASAP . PLEASE

Answers

Answer:

18.3%

Step-by-step explanation:

18.3% hoped this help!:)

nick is baking fudge. what is the minimum amount of plastic wrap needed to cover this piece of fudge?

Answers

Answer:

4 inches

Step-by-step explanation:

Answer:

where is the picture?

Step-by-step explanation:

x and y are supplementary angles. y measures 97 What is the measure of x?​

Answers

Answer:

83

Step-by-step explanation:

supplementary angles have sum of 180

Answer: 83

Supplementary angle =180 degree

180-97=83

HELP WILL GOVE BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER


Which of the following is a correct tangent ratio for the figure?
A) tan(39°) = 11/15
B) tan(11°) =39/15
C) tan(11°) = 15/39
D) tan(39°) = 15/11

Answers

Answer:

A is the correct answer .

Step-by-step explanation:

Hope it helps dear .

Answer:A

Step-by-step explanation:

I took the test

what is BD?
please help i can’t fail another test

Answers

Answer:

C. 8

Step-by-step explanation:

BD is the altitude of the right triangle.

Apply the altitude theorem of a triangle to find BD. Based on the theorem, thus:

h = √(xy)

Where,

h = BD

x = 16

y = 4

Plug in the values

BD = √(16*4)

BD = √64

BD = 8

8) Lisa and Jasmine are selling cheesecakes for a school fundraiser. Customers can buy pecan
cheesecakes and apple cheesecakes. Lisa sold 3 pecan cheesecakes and 7 apple cheesecakes for a
total of $130. Jasmine sold 12 pecan cheesecakes and 14 apple cheesecakes for a total of $338.
Find the cost each of one pecan cheesecake and one apple cheesecake.

Answers

9514 1404 393

Answer:

  both cost $13 each

Step-by-step explanation:

Let p and a represent the costs of pecan and apple cheesecakes, respectively.

  3p +7a = 130 . . . . . . Lisa's sale

  12p +14a = 338 . . . . Jasmine's sale

Both the ratios of p-coefficients (4) and a-coefficients (2) are "nice" numbers, so "elimination" is a viable solution method here.

Subtracting twice the first equation from the second eliminates 'a'.

  (12p +14a) -2(3p +7a) = (338) -2(130)

  6p = 78 . . . . . simplify

  p = 13 . . . . . . .divide by 6

Substituting into the first equation gives ...

  3(13) +7a = 130

  7a = 91 . . . . . . . subtract 39

  a = 13 . . . . . . . . divide by 7

The cost of one pecan cheesecake is $13; the cost of one apple cheesecake is $13.

__

A graphing calculator can solve the two equations nicely. Below is a graph of them, showing the solution is (p, a) = (13, 13). Graphing calculators and some scientific calculators can also solve these equations when they are written in matrix or augmented matrix form. It can be worthwhile to learn how to use these calculator features.

Please answer ASAP
Will give Brainleist

Answers

Answer:

51

Step-by-step explanation:

range = highest number - lowest number

54 - 3 = 51

How -15 + 8 gives me 7 ????????

Answers

it doesn’t give you 7
it gives you -7
because when you add 8 to negative 15, you’re just basically subtracting it to give you -7

Answer:

It gives you -7

Step-by-step explanation:

Think of the problem as 8 - 15, because 8 is a smaller number and 15 is bigger, you'll get a negative number.

The next step is use the rule**a-b = -(b-a)**which is - (15 - 8)

Then when you simplify it, it will be - (15 - 8)= - 7**(which is the answer)

Hope this helps:)

PLEASE HELP ME ASAPPP!!!!!!

Answers

Answer:

2   1/4 inches

Step-by-step explanation:

1/4 per 1 foot so if there are 9 feet it would be 9/4 then converte that to a proper fraction which is 2  1/4

The probability that a randomly selected student is a girl is 0.52, and the probability that a student is a girl and in an art class is 0.20. Giver that a student is a girl, what is the probability she is in an art class?

0.20
0.32
0.38
0.52

Answers

Answer: The answer is 0.38

Step-by-step explanation:

Well, everything is given, as stated in the question "the probability that a student is a girl and in an art class is 0.20."

It's given that the probability that a student is a girl is 0.52.

However, in the question, it said that it's given a student is a girl.

You have the probability that a student is a girl and in art class, so you need to find what 0.52 was multiplied by which would be the probability of someone being in art class. Knowing this you can do 0.20 / 0.52 to get 0.38.

9​. Susan wants to paint a room in her house. After measuring the walls, the total area is 532 square feet. A gallon of paint covers 150 square feet. Each gallon of paint costs $35. How much will it cost to paint the room? ​Show your work using unit fractions!

Answers

Answer:

will look into this answer

Which point is located at (0.25, -0.50)?
A
C
T

Answers

Answer:

i would say R

Step-by-step explanation:

Answer: The answer is R

Step-by-step explanation:

Other Questions
can someone tell me what to do im kinda stuck and dont know what hes telling me to do pls ill give brainlist and points someone please quick 100PT if completed :Write a journal from the perspective of a child working in a factory. Your journal must have at least five entries (minimum of 60 words each (300 total)) that detail the living and working conditions children faced during the industrial revolution. use the following terms in the same sentence magnet magnetic force and magnetic pole Which rule can local governments set? 1. the election process for state officials 2. the term of office for US senators 3.the hours of operation of a city park 4.the minimum education requirement for school children Estimate the perimeter of the figure to the nearest whole number. Write 98 as the product of prime factors. Write the prime factors in ascending order. Use the equation to answer the question . x + 9 + 2x = 3x + 11 How many solutions does the equation have? . Ano solutions O solution c two solutions O infinitely many solutions A wind turbine is most like a _______________A; windmillB; windsockPlease I need it for my test :( 9/166 in fraction from? help pleasseeeee I will mark branlist for the best anwserrrrrrrrrrrrrrrrrrr (PLEASE N TAKING PINTS!!! OR LINS OR SAYING RANDOM THINGS THIS IS SERIOUS! ) DIRECTIONS: You will be given the beginnings of a story. You will NEED to finish the story. Answers should be 7-15 sentences long.Yes, they can be longerAnswers should be COMPLETE sentencesBe CREATIVE. Use your IMAGINATION! DO NOT use any character, setting, or storylines from EXISTING works. For example:NO Disney, Marvel, DC, Star Wars, Anime, etc. The story should be 100% ORIGINAL! Car Survey: In a survey of 2,400 people who owned a certain type of car, 1,680 said they would buy that type of car again. What percent of the people surveyed were satisfied with the car? The base of a rectangular prism has a length of 36 centimeters and a width of 29 centimeters. If the volume of the rectangular prism is 7,830 cubic centimeters, how long is the HEIGHT of the prism? SectionalismStates' rightsSlavery2?Which outcome best completes this diagram?A American RevolutionB Civil WarPopular SovereigntyD Manifest DestinyAnd dont say civil war because thats wrong): How do the Pacific winds and the Arctic winds differ in their impact on climate Sara invested a total of $1,014 by purchasing shares of two types of stock, stock A and stock B. she purchased 52 shares of stock A and 65 shares of stock B. if the combined cost for one share of stock A and one share of stock B is $17.18 find the cost per share of stock B I NEED AN ARGUMENTATIVE LETTER WITH EVIDENCE AGAINST SCHOOL DRESS CODE(not uniforms) WILL GIVE BRAINIEST To complete an English exam, you must write 3 essays from a list of 7 prompts. In how many ways can you complete the exam? this is reading misplaced modifiers if your good at this help me quick Como leer el decimal 0.000000215 A television selling for $940.00 is marked down by 15%. What is the price after the markdown?