48 minus 3/4 minus 2/3 minus 1/6

Answers

Answer 1

Answer:

the answer is 46  5/12

Step-by-step explanation:


Related Questions

whats an expression equivalent to 7/8​

Answers

Answer: 7/8

Step-by-step explanation:

To find the equivalent expression of a fraction, we can either multiply numerator and denominator by same variable or same number, or we can divide both numerator and denominator by same number or same variable .

So if we multiply both numerator and denominator by 2, we will get

[tex]\frac{7*2}{8*2} = \frac{14}{16}[/tex]

A expression representing 7/8 is 7:8 ratio or 14/16 2/14=7 and 2/16=8

Here is a map of a town.
It has a scale of 1:400,000.
A centimetre ruler is shown on the
map.
What is the real-life distance
between the park and the theatre?
Give your answer in km.

Answers

Answer:

The real-life distance between the park and the theatre is of 12 km.

Step-by-step explanation:

Scale of 1:400,000

Each means that each centimeter on the map has the real distance of 400,000 cm = 4 km

What is the real-life distance between the park and the theatre?

On the map, the distance between them is of 3 centimeters.

3*4 = 12

The real-life distance between the park and the theatre is of 12 km.

Divide segments into three equal parts​

Answers

Answer:

Hi. I'm pretty sure you are supposed to use a compass (that's what I had to use for this math work). So basically what you have to do is for the dividing it in four one first divide it into two and divide those new parts in to four and then you have four equal parts, using a compass and/or straightedge works best. For dividing the segments into three parts measure it maybe with a ruler if you have one and mark the points where it can be equally divided.

Step-by-step explanation:

Hope you understand that :) I don't know how to show you on here sorry :(

GOOD LUCK!

PLEASE HELP!!! I’ll make you the brainlyest!!!

Answers

i cant see sorry try again latert

Help ASAP please!!!!!!

Answers

Answer:

[tex]x5 {36}^{?65} \\ [/tex]

A basketball game court is 94 feet long and 50 feet wide. Ryan used long steps to estimate the length of the court as 93 feet and width 48 feet. What is the percent error of ryan's measured area round your answer to the nearest hundred.

Answers

Sorry if you don’t get it right but I think it’s going to to be 5.02

The percent error of Ryan's measured area is 0.04%.

How to calculate the percent error?

To calculate the percent error of Ryan's measured area, you need to subtract his measurement from the actual value and divide that by the actual value, and then multiply by 100 to express the result as a percentage.

First, find the difference between the actual value and Ryan's measurement: 94 feet - 93 feet = 1 foot for the length, and 50 feet - 48 feet = 2 feet for the width.

Then, multiply these values to find the difference in the area: 1 foot × 2 feet = 2 square feet.

Then, divide the difference in the area by the actual area and multiply by 100 to express the result as a percentage:

(2 square feet / (94 feet × 50 feet)) × 100 = 0.04255%.

Rounded to the nearest hundred, the percent error is 0.04%.

Learn more about the percent error here :

brainly.com/question/3105259

#SPJ2

At a bakery, you can buy 1/2 a pie for $6. Find the unit rate in cost in dollars per pie.

Answers

Answer: $12

Step-by-step explanation:

since 1/2x2=1 we can multiply 6 by 2 to find the price of a whole pie

The answer for this problem will be $12

Which of the following expressions is equivalent to the expression below.

Answers

I think it’s answer D?

How can you use the mean and standard deviation of a data set to fit to a normal distribution and to estimate population percentages

Answers

Use mean and standard deviation to fit a data set to a normal distribution when appropriate; estimate population percentages using tools Use the mean and standard deviation of a data set to fit it to a normal distribution and to estimate population percentages. Recognize that there are data sets for which such a procedure is not appropriate.

Amo has three times as many marbles as
Effah. Amo gives Effah 15 marbles, and
Then Effah has twice as many as Amo.
How many had each as first?

Answers

Step-by-step explanation:

amo tenia 9 canicas y efhha 3

If it cost 5$ to fill a gas tank in 1970, how much would it have cost to fill the same tank in 1980

Answers

Hmmmmmmmmmmmmmmmmmm ?

Answer: It would cost $47.3 to fill the same tank in 2010

Step-by-step explanation:

In 1970

Total cost to fill the tank = $6

Cost per capacity of tank = $0.36

Capacity of tank = Total cost / Cost per capacity of tank

Capacity = 6/0.36

Capacity = 16.6

Therefore

In 2010

Cost per capacity of tank = $2.84

And we now know it capacity = 16.6

Total cost to fill the tank = 2.84 * 16.6

Total cost = $47.3

Hope this helps have a awesome day ❤️✨

Can someone please answer this!!
Please only answer if you no!!

Answers

Answer:

36

Step-by-step explanation:

ill mark brainlist plss help

Answers

Answer: 6 pails

Step-by-step explanation:

plz mark me brainliest

Kyle and Linda are married with two children at home and a mortgage. Kyle's net pay per year is $32,000 and Linda's is $48,000. Their monthly expenses are $3,500.

Kyle and Linda each contribute 15% of their earnings to a retirement fund and they have $5,000 in savings. They also have a $100,000 life insurance policy on Kyle, but none on Linda.

As their financial advisor, what part of Kyle and Linda's financial plan would you encourage them to work on and why?
a.
Their plan for managing income.
Their net cash flow is negative.
b.
Their plan for managing their liquidity.
They are not prepared for emergencies.
c.
Their plan for retirement.
They don't contribute enough to meet their long term goals.
d.
Their plan for protecting their assets.
They should have life insurance on Linda.

Answers

Question: As their financial advisor, what part of Kyle and Linda's financial plan would you encourage them to work on and why?

ANSWER:

Their plan for protecting their assets.

They should have life insurance on Linda.

Evaluate the expression 3x – 2y + 1 where x = 3 and y = 2

Answers

Answer:

6

Step-by-step explanation:

3(3) - 2(2) + 1

9 - 4 + 1

5 + 1

6

Simplify (67)3.
O A. 621
O B. 423
O C. 670
O D.1/6 21

Answers

(6⁷)³ = 6⁷×6⁷×6⁷ then when you add all the exponents you get 6²¹

solve each equation or inequality. Around to nearest ten thousandth

Answers

Answer:

The Answer is 7.26486

Step-by-step explanation: I took the test

A 6-pack of movie tickets cost $56.94. what is the unit price $__ per ticket

Answers

Answer:

$9.49

Step-by-step explanation:

56.94 divided by 6 is that! :) I hope im right

(20 points)
What is the value of x?
☁︎
A:9.5
☁︎
B:10.6
☁︎
C:12.0
☁︎
D:25.0

Answers

Answer:

B. 10.6

Step-by-step explanation:

(x + 15)*15 = (20 + 12)*12 => interacting secants theorem

15x + 225 = (32)*12

15x + 225 = 384

Subtract both sides by 225

15x = 384 - 225

15x = 159

Divide both sides by 15

x = 159/15

x = 10.6

solve the sin, cos and tan of -240 degrees without calculator. Show Working​

Answers

Step-by-step explanation:

sin(-240)°.

=cos(270-240)°

=cos 30°

=√3/2

cos(-240°)

=sin(270°-240°)

=sin30°

=0.5

tan(240°)

=tan(270°-240°)

=tan30°

=1/√3

Question 8 of 22
What is the solution to the following equation?
(-14) + x = 14





Answers

Answer:

x=28

Hope it helps

Answer:

x = 28

daeyglFEGFLWIgqdhgfdlawfgeFKHEWFJDSHFDAJSLFASFEWAFWF

The original price of a cell phone is $190. The sales tax is 4.9%. What is the total cost?

Answers

Answer:

$199.31

Step-by-step explanation:

To find the answer, you have to do 190 x 4.9%, which is $9.31. You can also do 190 x 4 9/10, which you need to make the 4 9/10 an improper fraction, which is 49/10. 190 x 49/10 is 9.31.   190 + 9.31 is the answer ($199.31)

please answer asap!!!

Answers

fjsefkn jWESHGFcsVBU LJFWGVfyitWHJEasdasdaFsedfsEfSEfsefsesefsfseereeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

A rectangle is a parallelogram with...

a. four congruent sides
b. four congruent diagonals
c. four acute angles
d. four congruent angles

Answers

Answer:

A rectangle is a parallelogram with d. four congruent angles

Step-by-step explanation:

A rectangle has four right angles meaning they are congruent.

WILL GIVE BRAINLIEST ! NEED ANSWER ASAP !!

can someone tell me what the range and asymptote is ? can’t find answers anywhere :’|

Answers

range is infinity
so it’s just yER
and there’s no horizontal asymptote, this function doesn’t have one

what is the next term of the arithmetic sequence? -6,-8,-10,-12,-14

Answers

Answer:

-16

Step-by-step explanation:

If you look at the sequence, you'll notice that each number is two less than the number preceding it

-8 is 2 less than -6

-10 is 2 less than -8

And so on.

-16 is two less than -14, so it is the next number in the sequence.

The answer would be -16

Find the solution mentally. 3⋅(-4)=a b⋅(-3)=-12 (-12)⋅c=12 d⋅24=-12

Answers

Answer:

a=-12

b=15

c=12

d=-12

Step-by-step explanation:

3(-4)=a

b(-3)=12

c=12

d(24)=12

3(-4)=a

-12=a

a=-12

b(-3)=12

-3b=12

b=12+3

b=15

c= 12

d(24)=12

24d=12

d=12-24

d=-12

two times the sum of a number and 3 is 8.​

Answers

Answer:

The number is 1.

Step-by-step explanation:

The number is x.

2(x + 3) = 8

2x + 6 = 8

2x + 6 - 6 = 8 - 6

2x = 8 - 6

2x = 2

2x ÷ 2 = 2 ÷ 2

x = 1

Chris worked 28 hours last month and earned $9 per hour. He spent $18 of his earnings since then.How much money does he have left

Answers

The answer would be 234. You will multiply 28 by 9 and minus 18.

Answer:

$234

Step-by-step explanation:

28 x 9 = $252

$252 - $18 = $234

Find the distance from the house to the street

Answers

I believe it should just be 10m
Other Questions
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!! pls heellllllppppppppppppppppppppppp A graph titled Monthly Sales and Advertising Costs has Advertising Costs (1,000 dollars) on the x-axis and sales (1,000 dollars) on the y-axis. A line goes through points (6.4, 117) and (6.6, 120). The slope of the trend line is 15. What does that mean in regard to the data of the scatterplot? Check all that apply. The slope represents the rate of change of the data. Advertising costs increase $15,000 as sales increase by $1,000. Sales increase $15,000 as ads increase by $1,000. A positive slope infers a negative correlation. A positive slope infers a positive correlation. 10 points Questions on tests be like Frank has two apples and he gives his friend one apple what is the square root of the sun if the universe exploded? This is World area studiesAPPLYING MAIN IDEASThe agreement ending the Korean War createda.another war.b.a unified Korea.c.a demilitarized zone.d.a 42nd parallel. What is the solution of the equation n10=7?n = A triangular prism. The rectangle has a base of 15 centimeters and height of 5 centimeters. Another rectangle has a base of 15 centimeters and height of 13 centimeters. Another rectangle has a base of 15 centimeters and height of 12 centimeters. 2 triangles have a base of 5 centimeters and height of 12 centimeters.What are the dimensions, a, b, and c, of the net?a = cmb = cmc = cm The ratio of ducks to ducklings at a park is 7:4. If there are 350 ducks, how many ducklings are there Which fraction have the same value as -1/4 - -1/-4 -1/-4-1/4 - -1/41/-4 Carmen made 270$ for 18 hours of work.At the same rate, how many hours would she have to work to make 165$? Loyalty to ones country or to people with a common language, religion, and history is known asmilitarism.nationalism.mobilization.conscription. SOMEBODY PLEASE HELP ASAP List three reasons and explain why the German people decided to follow the Nazi Party and Hitler in the mid and late 1930s. wat could a dog living jow and a cat living thousands years ago have in common The equation 3x + 7 = y represents a function. Write it using function notation. I need help with the first part I will give brainliest Can someone please help me!Solve for x. To make cheesecake, you need about 2 1/2 pounds of cream cheese. How many pounds of cream cheese will you need to make 2 cheesecakes? i need help plss!!no random answers pls f(x) = -1/716 -x^2, find f^-1(x) 1/(2 2/3)=1/2x+(3 1/4x)