Answer:
the answer is 46 5/12
Step-by-step explanation:
whats an expression equivalent to 7/8
Answer: 7/8
Step-by-step explanation:
To find the equivalent expression of a fraction, we can either multiply numerator and denominator by same variable or same number, or we can divide both numerator and denominator by same number or same variable .
So if we multiply both numerator and denominator by 2, we will get
[tex]\frac{7*2}{8*2} = \frac{14}{16}[/tex]
Here is a map of a town.
It has a scale of 1:400,000.
A centimetre ruler is shown on the
map.
What is the real-life distance
between the park and the theatre?
Give your answer in km.
Answer:
The real-life distance between the park and the theatre is of 12 km.
Step-by-step explanation:
Scale of 1:400,000
Each means that each centimeter on the map has the real distance of 400,000 cm = 4 km
What is the real-life distance between the park and the theatre?
On the map, the distance between them is of 3 centimeters.
3*4 = 12
The real-life distance between the park and the theatre is of 12 km.
Divide segments into three equal parts
Answer:
Hi. I'm pretty sure you are supposed to use a compass (that's what I had to use for this math work). So basically what you have to do is for the dividing it in four one first divide it into two and divide those new parts in to four and then you have four equal parts, using a compass and/or straightedge works best. For dividing the segments into three parts measure it maybe with a ruler if you have one and mark the points where it can be equally divided.
Step-by-step explanation:
Hope you understand that :) I don't know how to show you on here sorry :(
GOOD LUCK!
PLEASE HELP!!! I’ll make you the brainlyest!!!
i cant see sorry try again latert
Help ASAP please!!!!!!
Answer:
[tex]x5 {36}^{?65} \\ [/tex]
A basketball game court is 94 feet long and 50 feet wide. Ryan used long steps to estimate the length of the court as 93 feet and width 48 feet. What is the percent error of ryan's measured area round your answer to the nearest hundred.
The percent error of Ryan's measured area is 0.04%.
How to calculate the percent error?To calculate the percent error of Ryan's measured area, you need to subtract his measurement from the actual value and divide that by the actual value, and then multiply by 100 to express the result as a percentage.
First, find the difference between the actual value and Ryan's measurement: 94 feet - 93 feet = 1 foot for the length, and 50 feet - 48 feet = 2 feet for the width.
Then, multiply these values to find the difference in the area: 1 foot × 2 feet = 2 square feet.
Then, divide the difference in the area by the actual area and multiply by 100 to express the result as a percentage:
(2 square feet / (94 feet × 50 feet)) × 100 = 0.04255%.
Rounded to the nearest hundred, the percent error is 0.04%.
Learn more about the percent error here :
brainly.com/question/3105259
#SPJ2
At a bakery, you can buy 1/2 a pie for $6. Find the unit rate in cost in dollars per pie.
Answer: $12
Step-by-step explanation:
since 1/2x2=1 we can multiply 6 by 2 to find the price of a whole pie
Which of the following expressions is equivalent to the expression below.
How can you use the mean and standard deviation of a data set to fit to a normal distribution and to estimate population percentages
Use mean and standard deviation to fit a data set to a normal distribution when appropriate; estimate population percentages using tools Use the mean and standard deviation of a data set to fit it to a normal distribution and to estimate population percentages. Recognize that there are data sets for which such a procedure is not appropriate.
Amo has three times as many marbles as
Effah. Amo gives Effah 15 marbles, and
Then Effah has twice as many as Amo.
How many had each as first?
Step-by-step explanation:
amo tenia 9 canicas y efhha 3
If it cost 5$ to fill a gas tank in 1970, how much would it have cost to fill the same tank in 1980
Answer: It would cost $47.3 to fill the same tank in 2010
Step-by-step explanation:
In 1970
Total cost to fill the tank = $6
Cost per capacity of tank = $0.36
Capacity of tank = Total cost / Cost per capacity of tank
Capacity = 6/0.36
Capacity = 16.6
Therefore
In 2010
Cost per capacity of tank = $2.84
And we now know it capacity = 16.6
Total cost to fill the tank = 2.84 * 16.6
Total cost = $47.3
Hope this helps have a awesome day ❤️✨
Can someone please answer this!!
Please only answer if you no!!
Answer:
36
Step-by-step explanation:
ill mark brainlist plss help
Answer: 6 pails
Step-by-step explanation:
plz mark me brainliest
Kyle and Linda are married with two children at home and a mortgage. Kyle's net pay per year is $32,000 and Linda's is $48,000. Their monthly expenses are $3,500.
Kyle and Linda each contribute 15% of their earnings to a retirement fund and they have $5,000 in savings. They also have a $100,000 life insurance policy on Kyle, but none on Linda.
As their financial advisor, what part of Kyle and Linda's financial plan would you encourage them to work on and why?
a.
Their plan for managing income.
Their net cash flow is negative.
b.
Their plan for managing their liquidity.
They are not prepared for emergencies.
c.
Their plan for retirement.
They don't contribute enough to meet their long term goals.
d.
Their plan for protecting their assets.
They should have life insurance on Linda.
Question: As their financial advisor, what part of Kyle and Linda's financial plan would you encourage them to work on and why?
ANSWER:
Their plan for protecting their assets.
They should have life insurance on Linda.
Evaluate the expression 3x – 2y + 1 where x = 3 and y = 2
Answer:
6
Step-by-step explanation:
3(3) - 2(2) + 1
9 - 4 + 1
5 + 1
6
Simplify (67)3.
O A. 621
O B. 423
O C. 670
O D.1/6 21
(6⁷)³ = 6⁷×6⁷×6⁷ then when you add all the exponents you get 6²¹
solve each equation or inequality. Around to nearest ten thousandth
Answer:
The Answer is 7.26486
Step-by-step explanation: I took the test
A 6-pack of movie tickets cost $56.94. what is the unit price $__ per ticket
Answer:
$9.49
Step-by-step explanation:
56.94 divided by 6 is that! :) I hope im right
(20 points)
What is the value of x?
☁︎
A:9.5
☁︎
B:10.6
☁︎
C:12.0
☁︎
D:25.0
Answer:
B. 10.6
Step-by-step explanation:
(x + 15)*15 = (20 + 12)*12 => interacting secants theorem
15x + 225 = (32)*12
15x + 225 = 384
Subtract both sides by 225
15x = 384 - 225
15x = 159
Divide both sides by 15
x = 159/15
x = 10.6
solve the sin, cos and tan of -240 degrees without calculator. Show Working
Step-by-step explanation:
sin(-240)°.
=cos(270-240)°
=cos 30°
=√3/2
cos(-240°)
=sin(270°-240°)
=sin30°
=0.5
tan(240°)
=tan(270°-240°)
=tan30°
=1/√3
Question 8 of 22
What is the solution to the following equation?
(-14) + x = 14
Answer:
x=28
Hope it helps
Answer:
x = 28
daeyglFEGFLWIgqdhgfdlawfgeFKHEWFJDSHFDAJSLFASFEWAFWF
The original price of a cell phone is $190. The sales tax is 4.9%. What is the total cost?
Answer:
$199.31
Step-by-step explanation:
To find the answer, you have to do 190 x 4.9%, which is $9.31. You can also do 190 x 4 9/10, which you need to make the 4 9/10 an improper fraction, which is 49/10. 190 x 49/10 is 9.31. 190 + 9.31 is the answer ($199.31)
please answer asap!!!
fjsefkn jWESHGFcsVBU LJFWGVfyitWHJEasdasdaFsedfsEfSEfsefsesefsfseereeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
A rectangle is a parallelogram with...
a. four congruent sides
b. four congruent diagonals
c. four acute angles
d. four congruent angles
Answer:
A rectangle is a parallelogram with d. four congruent angles
Step-by-step explanation:
A rectangle has four right angles meaning they are congruent.
WILL GIVE BRAINLIEST ! NEED ANSWER ASAP !!
can someone tell me what the range and asymptote is ? can’t find answers anywhere :’|
what is the next term of the arithmetic sequence? -6,-8,-10,-12,-14
Answer:
-16
Step-by-step explanation:
If you look at the sequence, you'll notice that each number is two less than the number preceding it
-8 is 2 less than -6
-10 is 2 less than -8
And so on.
-16 is two less than -14, so it is the next number in the sequence.
Find the solution mentally. 3⋅(-4)=a b⋅(-3)=-12 (-12)⋅c=12 d⋅24=-12
Answer:
a=-12
b=15
c=12
d=-12
Step-by-step explanation:
3(-4)=a
b(-3)=12
c=12
d(24)=12
3(-4)=a
-12=a
a=-12
b(-3)=12
-3b=12
b=12+3
b=15
c= 12
d(24)=12
24d=12
d=12-24
d=-12
two times the sum of a number and 3 is 8.
Answer:
The number is 1.
Step-by-step explanation:
The number is x.
2(x + 3) = 8
2x + 6 = 8
2x + 6 - 6 = 8 - 6
2x = 8 - 6
2x = 2
2x ÷ 2 = 2 ÷ 2
x = 1
Chris worked 28 hours last month and earned $9 per hour. He spent $18 of his earnings since then.How much money does he have left
Answer:
$234
Step-by-step explanation:
28 x 9 = $252
$252 - $18 = $234
Find the distance from the house to the street