4 pounds of bananas cost $6 dollars what is the cost per pound

Answers

Answer 1

Answer: The cost per pound for bananas is $1.5 per pound.

Step-by-step explanation:

To get this answer you will divide the cost by the amount of bananas you have.


Related Questions

Evaluate.
1 to the power of 3

Answers

1 because 1 times 1 times 1 equals 1

Answer:

3

Step-by-step explanation:

ndnsjsjwnanaksodbsjcif

George buys pizza. He eats 3/8 of pizza for lunch and 1/4 of the pizza for dinner

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

To find the amount he ate we just add the fractions:

3/8 +1/2 = 7/8 or 0.875

HOPE THIS HELPS!

HAVE A GR8 DAY ;-)

D) 5. Which situation can be represented by 3s = 5s– 6?

Answers

Answer:

zzzzzolcialmmmmed1a

Step-by-step explanation:

z0mb13br41n5f1r3k1n6

Helpp
(Show ur work please)
This is law of cosine

Answers

Answer:

13.3

Step-by-step explanation:

[tex] a^2 = b^2 + c^2 - 2bc \cos A [/tex]

[tex] a^2 = 8^2 + 18^2 - 2(8)(18) \cos 43^\circ [/tex]

[tex] a^2 = 64 + 324 - 288(0.73135) [/tex]

[tex] a^2 = 388 - 210.6299 [/tex]

[tex] a^2 = 177.370 [/tex]

[tex] a = \sqrt{177.370} [/tex]

[tex] a = 13.318 [/tex]

Answer: 13.3

Fill in the missing
number to make the
number sentence
true.
| 148 +___= 179

Answers

Answer: 31

Step-by-step explanation:

179 - 148 = 31

The answer is 31.

Step-by-step explanation:

179 -- 148 = 31.

148 + 31 = 179

Find mZVUT if IZAUT = 88
and mZVUA = 55°.
T
U
V

Answers

9514 1404 393

Answer:

  143°

Step-by-step explanation:

Angle VUT is the sum of the angles into which it is divided.

  ∠VUT = ∠VUA +∠AUT

  ∠VUT = 55° +88°

  ∠VUT = 143°

Help pls I need it before 11:59

Answers

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

probability of rolling a 5 on a die=1/6

P of not rolling a 5 = 1-1/6= 5/6

solve the inequality -1/3h_<7

Answers

Answer:

The solution to the given inequality

 [tex]h\geq \frac{-1}{21}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given inequality

                      [tex]\frac{-1}{3h} \leq 7[/tex]

             ⇒     -1≤ 7× 3h

             ⇒     -1 ≤ 21 h

             ⇒    21 h ≥ -1

            ⇒       [tex]h\geq \frac{-1}{21}[/tex]

Integrate [tex]e^{4x}\sqrt{1+e^{2x} } dx[/tex] please show work so i can learn

Answers

Answer:

the picture is attachedand sorry I can't explain you much about it

PLEASE ANSWER ASAP !!!!!!!!!!!!!!!!!!! WILL GET BRAINLEST IF CORRECT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer: x=40

Step-by-step explanation:

Answer:

X equals 40.

Step-by-step explanation:

since the other side is 120 degrees then the side opposed to it would also be 120. in case you're wondering what the other two sides are, they are both 60.

what is the 28% of 349 multiplied by 7

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

E X P L A N A T I O N

Answer:

The answer is 684.04

Step-by-step explanation:

Please help and explain

True or False: The magnitude of a resultant vector will always be larger than individual vectors that are both in the first quadrant

Answers

Answer:true

Step-by-step explanation:

the correct answer is true.

Four friends are training for long races. Eduardo ran 5.123 miles, Kandis ran 6.34 miles, Khaliyah ran 7.1 miles, and Moises ran 8 miles. b: Khaliyah ran how much further than Eduardo?​

Answers

Answer:

1.977 miles

Step-by-step explanation:

Focus on how many miles Khaliyah and Eduardo are training.

Khaliyah = 7.100 miles

Eduardo = 5.123 miles

Difference = 7.100 - 5.123 = 1.977

Which number line diagram represents the solution to the inequality?
A
B
C
D

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Can someone answer this question for me

Answers

$18.75, i’m pretty sure :)
$18.75 is the correct answer

b) Simplify (4ab^2)^3​

Answers

Answer:

[tex]64a^{3} b^{6}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex](4ab^2)^3[/tex]

=> [tex]4^{3} a^{3} b^{6}[/tex]

=> [tex](4 \times 4 \times 4) a^{3} b^{6}[/tex]

=> [tex]64a^{3} b^{6}[/tex]

Two students on roller skates stand face-toface, then push each other away. Which student will always have the fastest speed

Answers

Answer:

The student with lower weight will move faster than the one with higher weight.

Step-by-step explanation:

The students are on roller skates and it is assumed that their wheels are identical. They are on a frictionless flat horizontal ground. According to Newton's Law F=ma

Mass of student 1 is 97 kg

Mass of student 2 is 61 kg

The force magnitude is assumed to be equal and acceleration is same. The student with higher weight will have lesser force exerted than the student with lighter weight.

Five people share 1/2 pound of cheese equally.How much cheese does each person receive.

Answers

Answer:

1/10

Step-by-step explanation:

1/10 + 1/10 + 1/10 + 1/10 + 1/10 = 1/2

1/4 they esch get 1/4

The diagram shows a piece of cheese in the shape of the triangular prism.Work out the area of the cling film needed to cover the cheese

Answers

Answer:

488.4 cm²

Step-by-step explanation:

Area of cling film needed = surface area of the triangular prism = 2(B.A) + P×H

Where,

B.A = triangular base area = ½*base*height

height = 10.5 cm

base = √(13.7² - 10.5²) = √77.44 = 8.8 cm

B.A = ½*8.8*10.5 = 46.2 cm²

P = perimeter of the triangular base = 10.5 + 13.7 + 8.8 = 33

H = height of prism = 12 cm

Surface area of triangular prism = 2(46.2) + 33*12

= 92.4 + 396

= 488.4 cm²

13 14
x
7 11
What is 13/7 times 14/11 equal

Answers

Answer:

(2 × 7 × 13) / (7 × 11) =

((2 × 7 × 13) ÷ 7) / ((7 × 11) ÷ 7) =

(2 × 7 ÷ 7 × 13)/(7 ÷ 7 × 11) =

(2 × 1 × 13)/(1 × 11) =

(2 × 13)/11 =

26/11;

Step-by-step explanation:

Answer:

182/77 is the normal answer

the answer is 26/11 in simplest form

Jill and Kyle get paid per project. Jill is paid a project fee of $35 plus $8 per hour. Kyle is paid a project fee of $20 plus $16 per hour. Write an expression to represent how much a company will pay to hire both to work the same number of hours on a project.

Answers

Answer:

The company will pay $43 project fee and $24 an hour.

Step-by-step explanation:

25 + 10h +18 + 14h

= 25+ 18 + 10h + 14h

=43 + 24h

A game decreased in price by 1/6
After the reduction it was priced at £75.
What was the original price of the game?

Answers

Imagine you didn’t know what it was priced after the reduction. Use “y” as the original number since we don’t know: y times (1-1/6) = 75
it is 1 minus 1 over 6 since you aren’t finding the price after reduction. Your finding the original one which means you need to minus by one (6 over 6= 1) so u would do 1 - 1/6
So if you do it the other way round it would be 75 divided by 1 minus 1 over 6
Which gives us 90!!

Sansa solved the equation 1/2(8x-6)=x+9​

Answers

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

;)

Royce Bernstein’s group medical insurance coverage costs $5,480 a year. His employer pays 65% of the cost. What is the amount of the deduction each month from his paycheck medical insurance

Answers

84? I think u just divide if I’m not Erie try and divide because I’m doing it the way of average speed

Find the slope of the line that passes through the points (2,8) and (6,8).

Answers

Answer:

8-8/6-2

0/4

answer is 0

y=0x+c

8=0(2)+c

8=0+c

8=c

y=0x+8 i thinkkk

Step-by-step explanation:

Answer:

8-8/6-2

0/4

answer is 0

y=0x+c

8=0(2)+c

8=0+c

8=c

y=0x+8

Step-by-step explanation:

mary ann spent $26.85 total on two new toys. She had a coupon for 1.00 off her total purchase and spend 1.75 on sales tax. Each toy cost the same amount how much did each toy cost?

Answers

Answer: $13.80

Step-by-step explanation:

Mary ann spent $26.85 total on two new toys but had a coupon for $1.00 off her total purchase. Therefore, we subtract $1.00 from $26.85. This will be:

= $26.85 - $1.00

= $25.85

Shw then spend $1.75 on sales tax. Total coat will now be:

= $25.85 + $1.75

= $27.60

Since each toy coat same amount, therefore each toy will cost:

= $27.60 / 2

= $13.80

Select the correct symbol

Answers

Answer:

The answer is <

The answer is B.< ....hope that helped

✨PLS HELP ILL GIVE BRAIN ALIST ✨Jared has $476.24
saved. Which equation
can be used to
determine
m, the
amount of money he
still needs to earn to
reach his goal of saving
$500.00?

Answers

Answer:

the 1st one

Step-by-step explanation:

he's savings estimate to 476.24 and to reach his goal of 500 usd he has to add a certain amount of money, portrayed by m

It’s will be the first one because it’s trying to save up money so they are trying to add money to it’s will be 476.24+m=500

HELP!!! LOTS OF POINTS
A bakery did a survey among 100 customers to find their food preference . The customers were asked about their preferences for cupcakes or brownies. Out of the total 72 people who liked cupcakes, 37 also liked brownies. There were 59 people who liked brownies.
Part A. Summarize the data by writing the values that the letters A to I in the table below represents

PART B. What percentage of the survey respondents did not like cupcakes or brownies ?


PART C . Do the survey results reveal a greater dislike for brownies or cupcakes? Justify your answer
(I added a picture down below)

Answers

Answer:

Answer:

put 37, 22,59,35,6,41,72,28,100 in chart < That is for the ppl who cant click on the brainly site but it still shows alitttle

For the ppl who can click on brainly:

Part A:

Like Cupcakes

Do Not Like Cupcakes

Total

Like Brownies

37

22

59

Do Not Like Brownies

35

6

41

Total

72

28

100

Part b: 6

Part c: You really have to figure out how to word this 37- 72=35 35-41=6

hope it helps

The difference between two numbers is 2.5 . The product of those two numbers is 21. Provide the 2 equations needed to solve the application separated by a comma and NO SPACES.

Answers

Answer:

x-y=2.5,xy=21

Step-by-step explanation:

This question can be solved by a system of equations.

I am going to say that:

One of the numbers is x.

The other number is y.

The difference between two numbers is 2.5

This means that x - y = 2.5

The product of those two numbers is 21.

This means that xy = 21.

So the two equations are: x-y=2.5,xy=21

Other Questions
Dario borrows $12,000 to buy a car. He borrows the money at a yearly, or annual, simple interest rate of 4.2%. How much more interest will Dario owe if he borrows the money for 5 years instead of 1 year?ITS URGENT HURRY!!!!! In the first sentence, the way in which the author combines clauses after the main verb is (what makes an artist . . . a good work of art) indicates that he... A. is arranging his topics in order of increasing relevance to the audienceB. hopes to impress the audience with the breadth of his historical knowledgeC. views all the other questions as variations of the final questionD. attaches equal importance to the topics he intends to addressE. plans to devote more attention to the last topic than to the first four Which step should be taken to find the quotient of 132.9 1,000? A. Move the decimal point in 132.9 two places to the right. B. Move the decimal point in 132.9 two places to the left. C. Move the decimal point in 132.9 three places to the right. D. Move the decimal point in 132.9 three places to the left. How does star and June feel about their grandmother How important was the Great Migration in spreading jazz throughout the nation? om sells cookies in his store. His bakery has a total of 1,850 cookies for the weekend. If 30% of his cookies are oatmeal raisin cookies, how many cookies are oatmeal raisin? What obstacle does Montresor face as he tries to achieve his goal?A. Fortunato boasts that his own cellars are better and refuses tovisit Montresor's.B. Fortunato figures out Montresor's plan and attempts to go to theauthorities.C. Fortunato tries to trick him into buying an imitation bottle ofAmontilladoO D. Fortunato seems not to trust Montresor and asks whether he isone of the masons. 112.9718 VERY EASY WILL GIVE BRAINLIESTWhat led to the rise of the merchant class after the Punic Wars? A. Rome conquered new lands that allowed for increased trade of goods. B.Most soldiers who returned from war became merchants during peace time. Please helppp its urgent! Mary's scarf is 64 centimeters long. How many millimeters is the length of the scarf? Please help! Geometry: Help? I need it quick!ty Question 10(Multiple Choice Worth 1 points)(05.02 MC)The table below shows data from a survey about the amount of time students spend doing homework each week. The students were in either college or high school:High Low Q1 Q3 IQR Median Mean College 50 6 8.5 17 8.5 12 15.4 11.7High School 28 3 4.5 15 10.5 11 10.5 5.8Which of the choices below best describes how to measure the spread of these data?(Hint: Use the minimum and maximum values to check for outliers.) Both spreads are best described by the IQR. Both spreads are best described by the standard deviation. The college spread is best described by the IQR. The high school spread is best described by the standard deviation. The college spread is best described by the standard deviation. The high school spread is best described by the IQR. Two students drive separate cars. Student 1 begins driving 90 minutes before student 2. Student 1 drives at a speed of 48 miles per hour. Student 2 drives at a speed of 64 miles per hour.For how many hours has student 1 been driving when both students have driven exactly the same distance?O 1 hour 30 minutes3 hours 0 minutes6 hours 0 minutes7 hours 30 minutes Tirri Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 7.50 Direct labor $ 3.85 Variable manufacturing overhead $ 1.55 Fixed manufacturing overhead $ 24,400 Sales commissions $ 1.05 Variable administrative expense $ 0.60 Fixed selling and administrative expense $ 8,800 If the selling price is $28.10 per unit, the contribution margin per unit sold is closest to: What does the root photo mean in the word photograph?A family photograph hangs above the fireplace,lightwritedarksound Irving purchase a car for $5,000 his interest rate is 10% for the year how much will he pay in one year's time Can anyone help me please ?? What two conclusions can be drawn about the New Jersey plan