4. please help asap i’ll give u brainliest

4. Please Help Asap Ill Give U Brainliest

Answers

Answer 1

Answer:

true, yes it is possible


Related Questions

Х
3х+8
Find the value of x

Answers

the answer is -8/3. first you set it equal to zero, subtract 8 from both sides you get 3x=-8, divide both sides by 3 and you get -8/3

Answer:

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

divide both size by 3

⇒[tex]\frac{3x}{3}[/tex]=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will cancel 3x then x will stand on it own

x=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will divide 8

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

c. Write the inequality that is shown on the number line.

Answers

Answer:

-3< x ≤ 4

Step-by-step explanation:

There is an open circle at -3, so -3 is not included

There is a closed circle at 4, which means 4 is included

The line is between which means x is between

-3 is less than x which is less than or equal to 4

-3< x ≤ 4

This type of graph is called a segment.

To write the inequality, read the segment from left to right.

We would start with the endpoint on the left which is a -3,

our variable x would be in the middle, and we would finish

things off with the endpoint on the right, which is 4.

Since we have an open dot at -3, we use a less than

sign between the -3 and the x and since we have a closed at 4,

we use a less than or equal to sign between the x and 4.

When representing a segment by reading it from left to right,

you will only use less than or less than or equal to between the parts.

So the solution for the inequality is read {x:  -3  <  x  ≤  4}.

You buy two shirts online that cost x dollars each. The total which includes a $10 shipping fee is $39.98. Which equation can you use to find the price of the shirt?
A. 2x = 39.98
B. X + 10 = 39.88
C. 2x +10 = 39.88
D. 2x+10x=39.88

Answers

Answer:

C. 2x + 10 = 39.88

Step-by-step explanation:

2x will give you the price of the 2 shirts and you have to add the fee of $10 to get the total of $39.88

One Solution
6-3+4x+1=

Answers

+4x +2 = 0

4x = -2

x = -0.5 = -1/2

Its 4

Alisha buys 6 boxes of peanut butter granola bars and 6 boxes of cinnamon granola bars. Let p represent the number of peanut butter granola bars and c represent the number of cinnamon granola bars. Jaira and Emma each write an expression that represents the total number of granola bars Alisha bought.

Jaira
6p + 6c

Emma
6(p + c)
Are the expressions equivalent?

Answers

Answer:

Yes.

Step-by-step explanation:

(GIVING BRAINLIEST!!)

Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day. He needs to drink 8 cups in total. How many more cups does he need to drink?


A) 2 cups
B) 6 cups
C) 384 cups
D) 768 cups

Answers

Answer:A

Step-by-step explanation:1 cup is equal to 8 fluid ounces so 48/8=6 and since he needs to drink 8 cups of water the answer is 2 more.

The number of cups of water Gethyn need to drink more is 2 cups. Therefore, option A is the correct answer.

What is metric conversion?

Metric Conversion refers to the conversion of the given units to desired units for any quantity to be measured.

Given that, Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day.

We know that, 1 ounce = 0.125 cups

Here, 48 fluid ounces = 48×0.125

= 6 cups

Number of cups of fluid = 8-6

= 2 cups

Therefore, option A is the correct answer.

To learn more about the metric conversion visit:

brainly.com/question/21244256.

#SPJ2

y = 2x + 3
y= -2x + 15​

Answers

Get your calculator and put alpha n y= and you are going to subtract the opposite way and the answer will be -1/13
The answe is -1/13 hope this helped

You invest $4000 into an account that compounds interest on a quarterly basis at 3%. how much money will you have after 5 years? Compound interest formula: A = P(1+r/n)^(nt)

Answers

Answer:

26666.6

Step-by-step explanation:

So sorry if this is wrong i tried

The amount after 5 years is $4,644.74.

What is compound interest?

It is the interest we earned on the interest.

The formula for the amount earned with compound interest after n years is given as:

A = P[tex](1 + r/n)^{nt}[/tex]

P = principal

R = rate

t = time in years

n = number of times compounded in a year.

We have,

P = $4000

n = 4

r = 3%

t = 5 years

A = 4000 [tex](1 + 0.03/4)^{20}[/tex]

A = 4000 x [tex]1.0075^{20}[/tex]

A = $4,644.74

Thus,

The amount after 5 years is $4,644.74.

Learn more about compound interest here:

https://brainly.com/question/13155407

#SPJ2

Write all the names of the quadrilateral shown.
???

Answers

Answer:

Rhombus

Step-by-step explanation:

a juice calls for 5 cups of grape juice for every 2 cups of peach. How many cups of grape juice do you need for 100 cups of peach juice.

Answers

I think it would be 50 cups of grape juice bc 100 divided by 2 is 50. I js counted by 2’s and then counted how many 2’s it took to make 100.


So 50 would be ur answer

Help with this it’s due today.!!!!

Answers

Answer:

Right answer is 10 I hope it's helps you

You are finding the SLOPE!! Please answer all of these! I will mark brainliest^^

Answers

m = 1/2

m = -1/5

m=9

m= 1

m = 4/5

m= -5/4

Hope I helped ~~Laurel

a cake recipe calls for 525 grams of flour. about how many pounds of flour do you need?

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

1g -> 0.00220462 pounds

525g ->1.15743 pounds

           ≈ 1 pounds

Mathematics:


Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck

Answers

Sams is a better deal. With Giants, buying the same amount as Sams costs more so it’s not as good a deal.
Price/weight will give you cost per pound. (19.50/2.75)=$7.09/lb. (35/5)=$7/lb. since sams has the lower cost per pound, it is the better deal. (Remember to make sure both rates have the same unit. $/lb and $/lb or $/kg and $/kg

Mary wants to do a cheesecake. She needs 4 1/2 cups of sweet cream. She knows that 1
cup = 8 ounces How many ounces does she need?
Plsss 50 points!?

Answers

Answer:

36 ounces

Step-by-step explanation:

If 1 cup equals 8 ounces, you would multiply 4 1/2 by 8. 8 x 4 is 32 (ounces), and half of 8 is 4, so 4 ounces. You would then add 32 and 4 together to get your answer. Hope this helps!!

Answer:

She needs 36 ounces.

Step-by-step explanation:

4 1/2=9/2

1/8=(9/2)/x

cross product

8(9/2)=1*x

72/2=x

x=36

helppp meeeee i dont know what this is​

Answers

Answer:

700

Step-by-step explanation:

7 x 8 x 12.5 = 700

700 hope that help

Fourteen subtracted from a number written as an expression
14-x
x-14
x/14
14+x

Answers

Answer: A (14-x)

x is just another word for a number

HELP PLEASE! i need an answer by the end of the night

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The going up is potential energy, the going down is kinetic energy. Not sure the two different energy conversions is asking.

Find the slope of the line containing the pair of points (-1,-18) and (-13,-19)

Answers

Answer:

Slope: 3.083333333

Step-by-step explanation:

7/9 of 10800
please help quickly !!

Answers

Answer:

8400

Step-by-step explanation:

10800/9= 1200

1200*7= 8400

Solve for the value of p.
2 X p = 42

Answers

[tex]p = \frac{21}{x} [/tex]

Answer: P = 21
Is it 2x p = 42? Or 2×P = 42?

Function 1
{(2, -4), (4, -3), (6, -1), (8,3)}
Linear
Not linear ?

Answers

Answer:

It should be Linear?

Step-by-step explanation:

First correct answer gets brainliest

Answers

Answer:

19

Step-by-step explanation:

ANSWER IS 19 step by step dont thank me

Find the point where the two lines intersect. Graph the lines.

1. point a: x = -2, y = 3
2. point b: x = 9, y = -4

Answers

Answer:

3,-4

Step-by-step explanation:

im not sure if this is right or not but I tried

please help and explain how to solve

Answers

Answer:

45

Step-by-step explanation:

25 ÷ 45 = 0.555 x 81 = 45

Answer:

A 45-foot tree will cast a 81-foot shadow.

Step-by-step explanation:

Set up a proportion.

I'll set mine up like this:

[tex]\frac{Height of Tree}{Shadow}=\frac{Height of Tree}{Shadow}[/tex]

Insert the values given then solve for the unknown (t).

[tex]\frac{25}{45}=\frac{t}{81}[/tex]

[tex](81)\frac{25}{45}=\frac{t}{81}(81)[/tex]

[tex]45=t[/tex]

Unit rate 5 breaks in 8 hours

Answers

.625 I think but sorry if not

4р — 5 (p + 6) =

I need help solving this question

Answers

ANSWER
-p-30

STEP BY STEP:
-Distribute
-Combine like terms
-Simplify

Hope this helps :)

sooo the answer is: - p -30

4p - 5 (p + 6)

first we distribute:

4p + (-5)(p) +  (-5)(6)

4p + -5p + -30

combine like terms:

(4p + -5p) +( -30)

          -p  +  -30

        =  -p -30

-4e - 9=19 find e for me

Answers

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

Rearrange for e

Whats the solution to −2+7<−41 ???

Answers

Answer:

1st step is 19

Step-by-step explanation:

2x-7+7=41+8.

2x=48.

2x÷2=48÷2.

x=19

WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
twelve times the difference between a number and fifty-five
Translate into a variable expression. (Use x for your variable. Do not simplify.)

Answers

Oh wyeah wowowiwo wowowiwo
Other Questions
2.Diffusion occurs from an area of____ to ____ concentration? 3/4 is 70% of what number help please. find the values of x and y and if you feel like it, show your work Does anyone know the answer ? Can you help me on question nine?! You are a member of a school team which recently won an important competition.Your Principal is very pleased with the team"s improvement and result. She has asked you to write an article for your school magazine about the success of the team.Write your magazine article. You must include the following:* some details about the team and the competition it won* why the team was so successful this year* how team members and the whole school have benefited Mai spent $2 and has less than $20. overall force acting on an object. What transformation is shown below? (Look carefully at the vertices.)can't be determinedtranslationreflectionrotation What type of sentence is this: We're in the family of rodents called marmots, so the people who love us are called marmotophiles. HELP!!!!! i will give you lots of points hurry though the value of x so the ratios are equivalent: 4 to 5 and x to 20. 15. What type of feedback points out the faults and mistakes while also giving specific solutions of how to correct the issue?O Verbal feedbackO Non-verbal feedbackConstructive criticismO Criticism Kerry drops her iPhone accidentally as she is standing on an overlook. How fast is the iPhone moving after 3 seconds? what contributed to the Latins becoming the first settlers in the Italian peninsula Which is the equation for a line that passes through the points (3 , 1) and (4 , -1) ?y = -2x - 7y = 2x - 7y = 2x + 7y = -2x + 7 2021 cant be worse than 2020 right? 0-0 What is this an example of? gonzalo nacio el 18 de sptiembre de 1945 si bertha nacio cuatro decadas y un lustro cual es la fecha de nacimiento de bertha "When Sam Houston became president, he submitted a Cherokee treaty to the Senate and they voted it down. This would be an example ofwhich principle in the Texas Constitution?A.Checks and BalancesB.FederalismC.Popular SovereigntyD.Republicanism