Answer:
true, yes it is possible
Х
3х+8
Find the value of x
Answer:
x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
divide both size by 3
⇒[tex]\frac{3x}{3}[/tex]=[tex]\frac{8}{3}[/tex]
3 will cancel 3x then x will stand on it own
x=[tex]\frac{8}{3}[/tex]
3 will divide 8
x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]
c. Write the inequality that is shown on the number line.
Answer:
-3< x ≤ 4
Step-by-step explanation:
There is an open circle at -3, so -3 is not included
There is a closed circle at 4, which means 4 is included
The line is between which means x is between
-3 is less than x which is less than or equal to 4
-3< x ≤ 4
This type of graph is called a segment.
To write the inequality, read the segment from left to right.
We would start with the endpoint on the left which is a -3,
our variable x would be in the middle, and we would finish
things off with the endpoint on the right, which is 4.
Since we have an open dot at -3, we use a less than
sign between the -3 and the x and since we have a closed at 4,
we use a less than or equal to sign between the x and 4.
When representing a segment by reading it from left to right,
you will only use less than or less than or equal to between the parts.
So the solution for the inequality is read {x: -3 < x ≤ 4}.
You buy two shirts online that cost x dollars each. The total which includes a $10 shipping fee is $39.98. Which equation can you use to find the price of the shirt?
A. 2x = 39.98
B. X + 10 = 39.88
C. 2x +10 = 39.88
D. 2x+10x=39.88
Answer:
C. 2x + 10 = 39.88
Step-by-step explanation:
2x will give you the price of the 2 shirts and you have to add the fee of $10 to get the total of $39.88
One Solution
6-3+4x+1=
+4x +2 = 0
4x = -2
x = -0.5 = -1/2
Alisha buys 6 boxes of peanut butter granola bars and 6 boxes of cinnamon granola bars. Let p represent the number of peanut butter granola bars and c represent the number of cinnamon granola bars. Jaira and Emma each write an expression that represents the total number of granola bars Alisha bought.
Jaira
6p + 6c
Emma
6(p + c)
Are the expressions equivalent?
Answer:
Yes.
Step-by-step explanation:
(GIVING BRAINLIEST!!)
Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day. He needs to drink 8 cups in total. How many more cups does he need to drink?
A) 2 cups
B) 6 cups
C) 384 cups
D) 768 cups
Answer:A
Step-by-step explanation:1 cup is equal to 8 fluid ounces so 48/8=6 and since he needs to drink 8 cups of water the answer is 2 more.
The number of cups of water Gethyn need to drink more is 2 cups. Therefore, option A is the correct answer.
What is metric conversion?Metric Conversion refers to the conversion of the given units to desired units for any quantity to be measured.
Given that, Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day.
We know that, 1 ounce = 0.125 cups
Here, 48 fluid ounces = 48×0.125
= 6 cups
Number of cups of fluid = 8-6
= 2 cups
Therefore, option A is the correct answer.
To learn more about the metric conversion visit:
brainly.com/question/21244256.
#SPJ2
y = 2x + 3
y= -2x + 15
You invest $4000 into an account that compounds interest on a quarterly basis at 3%. how much money will you have after 5 years? Compound interest formula: A = P(1+r/n)^(nt)
Answer:
26666.6
Step-by-step explanation:
So sorry if this is wrong i tried
The amount after 5 years is $4,644.74.
What is compound interest?It is the interest we earned on the interest.
The formula for the amount earned with compound interest after n years is given as:
A = P[tex](1 + r/n)^{nt}[/tex]
P = principal
R = rate
t = time in years
n = number of times compounded in a year.
We have,
P = $4000
n = 4
r = 3%
t = 5 years
A = 4000 [tex](1 + 0.03/4)^{20}[/tex]
A = 4000 x [tex]1.0075^{20}[/tex]
A = $4,644.74
Thus,
The amount after 5 years is $4,644.74.
Learn more about compound interest here:
https://brainly.com/question/13155407
#SPJ2
Write all the names of the quadrilateral shown.
???
Answer:
Rhombus
Step-by-step explanation:
a juice calls for 5 cups of grape juice for every 2 cups of peach. How many cups of grape juice do you need for 100 cups of peach juice.
Help with this it’s due today.!!!!
Answer:
Right answer is 10 I hope it's helps you
You are finding the SLOPE!! Please answer all of these! I will mark brainliest^^
m = 1/2
m = -1/5
m=9
m= 1
m = 4/5
m= -5/4
Hope I helped ~~Laurel
a cake recipe calls for 525 grams of flour. about how many pounds of flour do you need?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
1g -> 0.00220462 pounds
525g ->1.15743 pounds
≈ 1 pounds
Mathematics:
Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck
Mary wants to do a cheesecake. She needs 4 1/2 cups of sweet cream. She knows that 1
cup = 8 ounces How many ounces does she need?
Plsss 50 points!?
Answer:
36 ounces
Step-by-step explanation:
If 1 cup equals 8 ounces, you would multiply 4 1/2 by 8. 8 x 4 is 32 (ounces), and half of 8 is 4, so 4 ounces. You would then add 32 and 4 together to get your answer. Hope this helps!!
Answer:
She needs 36 ounces.
Step-by-step explanation:
4 1/2=9/2
1/8=(9/2)/x
cross product
8(9/2)=1*x
72/2=x
x=36
helppp meeeee i dont know what this is
Answer:
700
Step-by-step explanation:
7 x 8 x 12.5 = 700
Fourteen subtracted from a number written as an expression
14-x
x-14
x/14
14+x
HELP PLEASE! i need an answer by the end of the night
Answer:
Step-by-step explanation:
The going up is potential energy, the going down is kinetic energy. Not sure the two different energy conversions is asking.
Find the slope of the line containing the pair of points (-1,-18) and (-13,-19)
Answer:
Slope: 3.083333333
Step-by-step explanation:
7/9 of 10800
please help quickly !!
Answer:
8400
Step-by-step explanation:
10800/9= 1200
1200*7= 8400
Solve for the value of p.
2 X p = 42
[tex]p = \frac{21}{x} [/tex]
Function 1
{(2, -4), (4, -3), (6, -1), (8,3)}
Linear
Not linear ?
Answer:
It should be Linear?
Step-by-step explanation:
First correct answer gets brainliest
Answer:
19
Step-by-step explanation:
Find the point where the two lines intersect. Graph the lines.
1. point a: x = -2, y = 3
2. point b: x = 9, y = -4
Answer:
3,-4
Step-by-step explanation:
im not sure if this is right or not but I tried
please help and explain how to solve
Answer:
45
Step-by-step explanation:
25 ÷ 45 = 0.555 x 81 = 45
Answer:
A 45-foot tree will cast a 81-foot shadow.
Step-by-step explanation:
Set up a proportion.
I'll set mine up like this:
[tex]\frac{Height of Tree}{Shadow}=\frac{Height of Tree}{Shadow}[/tex]
Insert the values given then solve for the unknown (t).
[tex]\frac{25}{45}=\frac{t}{81}[/tex]
[tex](81)\frac{25}{45}=\frac{t}{81}(81)[/tex]
[tex]45=t[/tex]
Unit rate 5 breaks in 8 hours
4р — 5 (p + 6) =
I need help solving this question
sooo the answer is: - p -30
4p - 5 (p + 6)
first we distribute:
4p + (-5)(p) + (-5)(6)
4p + -5p + -30
combine like terms:
(4p + -5p) +( -30)
-p + -30
= -p -30
-4e - 9=19 find e for me
Answer:
-7
Step-by-step explanation:
Rearrange for e
Whats the solution to −2+7<−41 ???
Answer:
1st step is 19
Step-by-step explanation:
2x-7+7=41+8.
2x=48.
2x÷2=48÷2.
x=19
WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
twelve times the difference between a number and fifty-five
Translate into a variable expression. (Use x for your variable. Do not simplify.)