Answer:
Step-by-step explanation:
Expand it: [tex]3x^2 + 18x = -10[/tex]
Add 10 to both sides: [tex]3x^2 + 18x + 10 = 0[/tex]
Divide both sides by 3: [tex]x^2 + 6x + \frac{10}{3} = 0[/tex]
Find a, b for [tex](x + a)^2 + b = x^2 + 2x + a^2 + b \overset{!}{=} x^2 + 6x + \frac{10}{3}[/tex]
It’s [tex]a = \frac{6}{2} = 3 \land b = \frac{10}{3} - a^2 = 3 + \frac{1}{3} - 9 = -6 + \frac{1}{3}[/tex]
So, inserting it leads to: [tex](x+3)^2 -6 + \frac{1}{3} = 0[/tex]
Subtract b from both sides: [tex](x+3)^2 = 6-\frac{1}{3}[/tex]
Apply square root to both sides and consider the two solutions: [tex]x + 3 = \pm\sqrt{6-\frac{1}{3}}[/tex]
Subtract 3 from both sides and you get [tex]x = -3 \pm \sqrt{6 - \frac{1}{3}}[/tex]
Answer:
I think it's x = - 9 - √51/3 , -9 + √51/3
Alvin's age is two times Elga's age. The sum of their ages is 81. What is Elga's age?
Answer:
Elga is 27 years old
Step-by-step explanation:
AGE
Alvin 2x
Elga x
x+2x = 81
81=3x
81/3=x
x=27
Hope this helps! (:
Answer:
20.25
Step-by-step explanation:
81 = (x*2)*2
81 ÷2 ÷2 = x
x = 20.25 or 20 and 1/4
Help
Help
Help
Help
Help
Answer:
1.92
Step-by-step explanation:
multipy 8 by .08 to get the sales tax amount
to find the total cost (if you need it) add the sales tax to the original cost
hope it helps
Answer:
1.92
Step-by-step explanation: niueikieoewdn4u
whats 3.26 divide by 8
Answer:
0.4075
Step-by-step explanation:
3.26 divided by 8
8 can go into 32 four times. --> 0.4
bring down the zero
8 can go into 60 7 times. --> 0.407
60 subtracted by 56 is 4 now bring down the 0.
8 can go into 40 5 times. ---> 0.4075
Go Green, a landscaping company, has seven employees including the manager, Zenya. The yearly salary for each employee is shown in the table
Employee
Jimmy
Aysel
Dakota
Sven
Anika
Miku
Zenya
Salary
$18,000
$22,000
$21,000
$24,000
$25,000
$20,000
$46,000
If Go Green is placing an ad on the Internet to hire an additional employee, which measure would be most accurate to determine the salary of the 8th employee?
O mean
O median
O mode
interquartile range
Answer:
Mean
Step-by-step explanation:
–3(x – 14) + 9x = 6x + 42
Answer:
All real numbers
0 = 0
Step-by-step explanation:
Hope i'm right
Solving this equation results in the statement 0 = 0. Because this is a true statement, the equation has infinitely many solutions.
Answer:
Step-by-step explanation:
-3x + 42 + 9x = 6x + 42
6x + 42 = 6x + 42
0 = 0
infinitely many solutions
A restaurant has a total of 25 tables. 7 tables seat 6 people, 8 tables seat 5, and 10
tables seat 4. How many can be seated in the restaurant?
12344567^#&!&/7!&"*#7"*'*"8'8/)"
Answer:
15
Step-by-step explanation:
6+5+4=15
Can someone help me plsssss
Answer:
x = [tex]\sqrt{116}[/tex]
Step-by-step explanation:
Remember the pythagorean theorem is A^2 + B^2 = C^2\
C is the hypotenuse which you are looking for.
SO
100 + 16 = [tex]\sqrt{116}[/tex]
ANSWER [tex]\sqrt{116}[/tex] or about 10.7703296143
1. Which number below is not an integer?
0
12
5.35
45
Answer:
5.35
Step-by-step explanation:
Hope that helps you
Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $19.49 for a 4.01-pound bag at another store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
Unit price for the 2.38-pound bag:
s() per pound
si per pound
Unit price for the 4.01-pound bag:
The better buy:
The 2.38-pound bag
The 4.01-pound bag
Neither (They have the same unit price)
Answer:
the unit price for the 2.38 pound bag $5.03 lb.
the unit price for the 4.01 pound bag $4.86 lb
The better buy: $4.86
The unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.
What is unit price?The unit price refers to the price per unit of measures, such as price per pound, quart, ounce, or other units of weight or volume of the food package.
Given that, Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store, on other shop he spend $19.49 for a 4.01-pound bag,
We need to find the unit price of each and which one is the better buy,
The better buy will be the one having less unit rate,
Unit price for the 2.38-pound bag = 11.98 / 2.38 = $5.033 per pound
Unit price for the 4.01-pound bag = 19.48 / 4.01 = $4.85 per pound
Since, the unit price of the 4.01-pound bag is less therefore, this is the better buy choice.
Hence, the unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.
Learn more about unit prices click;
https://brainly.com/question/10706678
#SPJ3
Parallelogram ABCD has the coordinates:
Find the coordinates of point D.
A)
(4,0)
B)
(4, -1)
C)
(3,-1)
D)
(5,-2)
A Ferris wheel has a radius of 37 feet. The bottom of the Ferris wheel sits 0.6 feet above the ground. You board the Ferris wheel at the 6 o'clock position and rotate counter-clockwise.
Write a function f that determines your height above the ground (in feet) in terms of the number of radians you have swept out from the 6 o'clock position, a.
f(a)=
Write a function g, that determines your height above the ground (in feet) in terms of the number of feet you have traveled since you started rotating, s.
g(s)=
Answer:For the first one, it should be f(a)=37.8(1-cos(a))+.7. My dearest apologies because I do not know why. I just used context from the previous questions. I hope that helps..!
Step-by-step explanation:
The height of the given Ferris wheel can be described with the aid of a
sinusoidal function.
The height above the ground in terms of the angle turned, a, is
presented as follows;
[tex]\underline{f(a) = 37 \cdot sin \left (a - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]The height above the ground in terms of the distance traveled, s, is
presented as follows;
[tex]\underline{g(s) = 37 \cdot sin \left (\dfrac{37}{s} - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]Reason:
The general form of an equation of a Ferris wheel is presented as follows;
f(a) = A·sin(a + C) + D
Where, the amplitude, A = The radius = 37 ft.
D = The midline = Height above the ground + The amplitude
D = A + 0.6 = 37 + 0.6 = 37.6
The 6 O'clock is the lower most position, therefore, at the start, where, 'B·t + C' = 0, we have;
f(a) = A·sin(0 + C) + D
Therefore
f(a) = 37·sin(0 + C) + 37.6 = 0.6
f(a) = 37·sin(C) = 0.6 - 37.6 = -37
[tex]sin(C) = \dfrac{-37}{37} = -1[/tex]
C = sin⁻¹(-1) = [tex]-\dfrac{\pi}{2}[/tex]
The equation of Ferris wheel is presented as follows;
Which gives the equation of the height above the ground (in feet) in terms
of the number of radians, a, you have swept out from the 6 O'clock
position is given as follows; Ferris ;
[tex]\underline{f(a) = 37 \cdot sin \left (a - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]Part 2
s = a·r = a·A
Therefore;
[tex]a = \dfrac{r}{s} = \dfrac{A}{s} = \dfrac{37}{s}[/tex]
Plugging the value of s into the above equation gives the function that
determines the height above the ground (in feet) in terms of the number of
feet traveled g(s) as follows;
[tex]\underline{g(s) = 37 \cdot sin \left (\dfrac{37}{s} - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]Learn more here:
https://brainly.com/question/23844627
plz help me do 2,3,4,5 I did 1 but 2,3,4,5 it is hard for me, please.
In a class of 32 students, 16 students study Spanish, 14 students are in band, 6 students are in both Spanish and band. What is p(Only Spanish Student)?
Answer:
Step-by-step explanation:
16 students study spanish, but 6 student that study spanish are also in the band.
16-6=10
So there are 10 students who only study spanish.
which function is linear? Select all that apply.
A y=6x3+8
B y=4x3+2
C y=x+1
D y=2x+8
Answer:
C and D
Step-by-step explanation:
I'm guessing the 3 in A and B are exponents, only equations with an highest exponent of 1 is linear
need a answer ASAP!
Find
dy da
and if – 522
dz dy
3.0 – 5y2 – 10y = 0.
dy
da
dir
dy
Answer:
dy/dx=10x+3
-10(y+1)
dx/dy= -10(y+1)
10x+3
Calculate the distance between the points k=(-1,-1) and H=(3,-9)
Answer:
the distance is: [tex]\sqrt{80}[/tex]
Step-by-step explanation:
We use he distance formula:
distance = [tex]\sqrt{(-9 + 1)^2+(3+1)^2}=\sqrt{64+16} =\sqrt{80}[/tex]
Answer:
Step-by-step explanation:
[tex]d^2=(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2\\ \\ d^2=(3- -1)^2+(-9- -1)^2\\ \\ d^2=4^2+(-8)^2\\ \\ d^2=16+64\\ \\ d^2=80\\ d=\sqrt{80}\\ \\ d=4\sqrt{5}\\ \\ d\approx 8.9[/tex]
Can anyone help me please
Answer:
y = 120
Step-by-step explanation:
y = 4x (corresponding angles)
y + 2x = 180
substitute the value of y into the second equation
4x + 2x = 180
6x = 180
x = 30
now that we have the value of x, plug it into either equation and solve for y
y = 4 (30)
y = 120
Given the parent function f(x) = x^2 describe the graph of y = (x-5) ^2 -2
a.
translated right 2 units and down 5 units
c.
translated left 5 units and down 2 units
b.
translated right 5 units and down 2 units
d.
translated left 2 units and down 2 units
Please select the best answer from the choices provided
A
B
C
D
Answer:
translated right 5 units and down 2 units
Step-by-step explanation:
its right 5 because, if it is in a parenthesis, it will become the opposite. if it out of the parenthsis it would stay the same.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
edge 2021
Niles scored 70, 74, 72, 71, 73, and 96 on his 6 Geography test. Calculate the mean and median.
Answer:
Mean=76
Median=72.5
Step-by-step explanation:
Mean= 70+71+72+73+74+96
456/6=76
Median = 70,71,72,73,74,96
72+73=145/2=72.5
Mean= 76
Median= 72.5
The first step is to rearrange the numbers
70, 71, 72, 73, 74, 96
1. mean= sum of terms/number of terms
= 70+71+72+73+74+96/6
= 456/6
= 76
2. Median can be described as the middle number, the median can be calculated as follows
= 72+73/2
= 145/2
= 72.5
Hence the mean is 76 and the median is 72.5
Please see the link below for more information
https://brainly.com/question/12594842?referrer=searchResults
Next Ron has to add 2.1 grams of medication to 3.4 grams of another medication. What is the total amount of medication he needs to take? grams
Answer:
He needs to take 5.5 grams of medications.
Step-by-step explanation:
I added 2.1 to 3.4 and got 5.5. *booyah*
Use the definition of a derivative to find f'(x):
f(x) = 3x + 2y + 5x^2
Answer:
15
5×2=10
10
3+2=5
10+5=15
What is 180/80=80/80*a^6
Answer:
[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]
Required
Solve for a
[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]
[tex]\frac{180}{80}=1*a^6[/tex]
[tex]\frac{180}{80}=a^6[/tex]
[tex]a^6 = \frac{180}{80}[/tex]
[tex]a^6 = \frac{18}{8}[/tex]
[tex]a^6 = \frac{9}{4}[/tex]
Take the square root of both sides
[tex]\sqrt{a^6} = \sqrt{\frac{9}{4}[/tex]
[tex]a^3 = \frac{3}{2}[/tex]
Take cube rooth of both sides
[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]
I am not understanding this topic in math and I have a huge test tomorrow and I need to sleep, I forgot about this assignment and I would really appreciate it if someone could help me out with this!!! ❤️
Answer: (-3,-4)
Step-by-step explanation:
If the any x variable is repeated, it is not a function!
volume of a cone
radius = 4.7
height 17.3
WILL MARK BRAINLIEST! Kody’s alarm rings every 11 minutes, and his dad calls upstairs every 15 minutes to wake him up. But Kody will only wake up if his alarm rings and his dad calls him at the same time. If his alarm first rings at 7:00 a.m. and his dad first calls him at 7:05 a.m., at what time will Kody wake up?
Answer:
10:15
Step-by-step explanation:
Each rectangle below has an area of 4 cm? Each square has an area of 2 cm?
If a rectangular box were made from the pattern, what would be the surface area?
Answer:
Literally any even number that’s not two or four
Step-by-step explanation:
I need a layout
Deanna and Lisa are playing games at the arcade. Deanna started with $15, and the machine she is playing costs $0.75 per game. Lisa started with $13 and her machine costs $0.50 per game. After how many games will the girls have the same amount of money remaining?
Answer: After they've played 8 games, they will have the same amount of money remaining.
Step-by-step explanation:
Represent the number of games by the variable x and the remaining amount of money by the variable y.
Deanna's situation can be represented by the equation y = 15 - 0.75x
Lisa's situation can be represented by the equation y = 13 - 0.50x
Now to find out how many games they will have the same amount of money remaining, you have to use substitution and solve for x.
15 - 0.75x = 13 - 0.50x
-13 -13
2 - 0.75x = - 0.50x
+0.75x +0.75x
2 = 0.25x
x = 8
so 1.61 km = 1 mile, and my math assignment asks how many miles is 10,000 km, help!!
Answer:
16,100
Step-by-step explanation:
1.61 x 10,000
Max points! I need these answered quick
Answer:
4) 1/5
5) 5/28
6) 7/36
Step-by-step explanation:
4) 3/15=1/5
5) 5/28
6) 14/72=7/36
Answer:
3/5 × 1/3 = 1/5
5/7 × 1/4 = 5/28
7/8 × 2/9 = 7/36
Step-by-step explanation: