25 POINTS!!! HELP PLEASE <3

Draw a diagram to show the given information. Take a picture and upload it into the answer box.

Given: M is the midpoint of segment RX. Line JK is the perpendicular bisector of segment RX.

Answers

Answer 1

Answer:

the answer is m=4

Step-by-step explanation:


Related Questions

Function 1
{(2, -4), (4, -3), (6, -1), (8,3)}
Linear
Not linear ?

Answers

Answer:

It should be Linear?

Step-by-step explanation:

a juice calls for 5 cups of grape juice for every 2 cups of peach. How many cups of grape juice do you need for 100 cups of peach juice.

Answers

I think it would be 50 cups of grape juice bc 100 divided by 2 is 50. I js counted by 2’s and then counted how many 2’s it took to make 100.


So 50 would be ur answer

Find the point where the two lines intersect. Graph the lines.

1. point a: x = -2, y = 3
2. point b: x = 9, y = -4

Answers

Answer:

3,-4

Step-by-step explanation:

im not sure if this is right or not but I tried

i don’t get these at alllll

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Just think of f(2) as x, which is part of an ordered pair. Go to where x=2 on the graph, and search for y.

In this case, f(2)=2 because when x=2, y=2.

Y= mc } b x 46 /7 ...

One Solution
6-3+4x+1=

Answers

+4x +2 = 0

4x = -2

x = -0.5 = -1/2

Its 4

Find the slope of the line containing the pair of points (-1,-18) and (-13,-19)

Answers

Answer:

Slope: 3.083333333

Step-by-step explanation:

a cake recipe calls for 525 grams of flour. about how many pounds of flour do you need?

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

1g -> 0.00220462 pounds

525g ->1.15743 pounds

           ≈ 1 pounds

Warm-Up
82
80
1. The value of y
varies directly with
X. When y = 6.5, X
= 4. What is the
value of y when x
is 12?
78
Temperature (°F)
76
g
74
72
2. W
inter

Answers

Answer:

[tex]y=2\frac{1}{6}[/tex] or [tex]\frac{13}{6}[/tex]

Step-by-step explanation:

We know that [tex]x[/tex] and [tex]y[/tex] are directly proportional. Therefore, using the given information, we can set up the following proportion:

[tex]\frac{6.5}{12}=\frac{y}{4}[/tex]

Solving for [tex]y[/tex], we get:

[tex]\frac{6.5}{12}=\frac{y}{4}[/tex]

[tex]12*y=6.5*4[/tex] (Cross-Products Property)

[tex]12y=26[/tex] (Simplify)

[tex]\frac{12y}{12} =\frac{26}{12}[/tex] (Divide both sides of the equation by [tex]12[/tex] to get rid of [tex]y[/tex]'s coefficient)

[tex]y=2\frac{1}{6}[/tex] or [tex]\frac{13}{6}[/tex] (Simplify)

Hope this helps!

Whats the solution to −2+7<−41 ???

Answers

Answer:

1st step is 19

Step-by-step explanation:

2x-7+7=41+8.

2x=48.

2x÷2=48÷2.

x=19

4р — 5 (p + 6) =

I need help solving this question

Answers

ANSWER
-p-30

STEP BY STEP:
-Distribute
-Combine like terms
-Simplify

Hope this helps :)

sooo the answer is: - p -30

4p - 5 (p + 6)

first we distribute:

4p + (-5)(p) +  (-5)(6)

4p + -5p + -30

combine like terms:

(4p + -5p) +( -30)

          -p  +  -30

        =  -p -30

Alisha buys 6 boxes of peanut butter granola bars and 6 boxes of cinnamon granola bars. Let p represent the number of peanut butter granola bars and c represent the number of cinnamon granola bars. Jaira and Emma each write an expression that represents the total number of granola bars Alisha bought.

Jaira
6p + 6c

Emma
6(p + c)
Are the expressions equivalent?

Answers

Answer:

Yes.

Step-by-step explanation:

(GIVING BRAINLIEST!!)

Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day. He needs to drink 8 cups in total. How many more cups does he need to drink?


A) 2 cups
B) 6 cups
C) 384 cups
D) 768 cups

Answers

Answer:A

Step-by-step explanation:1 cup is equal to 8 fluid ounces so 48/8=6 and since he needs to drink 8 cups of water the answer is 2 more.

The number of cups of water Gethyn need to drink more is 2 cups. Therefore, option A is the correct answer.

What is metric conversion?

Metric Conversion refers to the conversion of the given units to desired units for any quantity to be measured.

Given that, Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day.

We know that, 1 ounce = 0.125 cups

Here, 48 fluid ounces = 48×0.125

= 6 cups

Number of cups of fluid = 8-6

= 2 cups

Therefore, option A is the correct answer.

To learn more about the metric conversion visit:

brainly.com/question/21244256.

#SPJ2

Mathematics:


Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck

Answers

Sams is a better deal. With Giants, buying the same amount as Sams costs more so it’s not as good a deal.
Price/weight will give you cost per pound. (19.50/2.75)=$7.09/lb. (35/5)=$7/lb. since sams has the lower cost per pound, it is the better deal. (Remember to make sure both rates have the same unit. $/lb and $/lb or $/kg and $/kg

Write all the names of the quadrilateral shown.
???

Answers

Answer:

Rhombus

Step-by-step explanation:

c. Write the inequality that is shown on the number line.

Answers

Answer:

-3< x ≤ 4

Step-by-step explanation:

There is an open circle at -3, so -3 is not included

There is a closed circle at 4, which means 4 is included

The line is between which means x is between

-3 is less than x which is less than or equal to 4

-3< x ≤ 4

This type of graph is called a segment.

To write the inequality, read the segment from left to right.

We would start with the endpoint on the left which is a -3,

our variable x would be in the middle, and we would finish

things off with the endpoint on the right, which is 4.

Since we have an open dot at -3, we use a less than

sign between the -3 and the x and since we have a closed at 4,

we use a less than or equal to sign between the x and 4.

When representing a segment by reading it from left to right,

you will only use less than or less than or equal to between the parts.

So the solution for the inequality is read {x:  -3  <  x  ≤  4}.

Jackson's mom prepares 3/4 of a pound of fudge for his class Valentine's Day party. Only 1/3 of the fudge is eaten. How much of a pound of fudge is eaten?​

Answers

5/12 of the pound of fudge is eaten.

Solve for the value of p.
2 X p = 42

Answers

[tex]p = \frac{21}{x} [/tex]

Answer: P = 21
Is it 2x p = 42? Or 2×P = 42?

Х
3х+8
Find the value of x

Answers

the answer is -8/3. first you set it equal to zero, subtract 8 from both sides you get 3x=-8, divide both sides by 3 and you get -8/3

Answer:

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

divide both size by 3

⇒[tex]\frac{3x}{3}[/tex]=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will cancel 3x then x will stand on it own

x=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will divide 8

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

please help and explain how to solve

Answers

Answer:

45

Step-by-step explanation:

25 ÷ 45 = 0.555 x 81 = 45

Answer:

A 45-foot tree will cast a 81-foot shadow.

Step-by-step explanation:

Set up a proportion.

I'll set mine up like this:

[tex]\frac{Height of Tree}{Shadow}=\frac{Height of Tree}{Shadow}[/tex]

Insert the values given then solve for the unknown (t).

[tex]\frac{25}{45}=\frac{t}{81}[/tex]

[tex](81)\frac{25}{45}=\frac{t}{81}(81)[/tex]

[tex]45=t[/tex]

Unit rate 5 breaks in 8 hours

Answers

.625 I think but sorry if not

helppp meeeee i dont know what this is​

Answers

Answer:

700

Step-by-step explanation:

7 x 8 x 12.5 = 700

700 hope that help

Mary wants to do a cheesecake. She needs 4 1/2 cups of sweet cream. She knows that 1
cup = 8 ounces How many ounces does she need?
Plsss 50 points!?

Answers

Answer:

36 ounces

Step-by-step explanation:

If 1 cup equals 8 ounces, you would multiply 4 1/2 by 8. 8 x 4 is 32 (ounces), and half of 8 is 4, so 4 ounces. You would then add 32 and 4 together to get your answer. Hope this helps!!

Answer:

She needs 36 ounces.

Step-by-step explanation:

4 1/2=9/2

1/8=(9/2)/x

cross product

8(9/2)=1*x

72/2=x

x=36

You are finding the SLOPE!! Please answer all of these! I will mark brainliest^^

Answers

m = 1/2

m = -1/5

m=9

m= 1

m = 4/5

m= -5/4

Hope I helped ~~Laurel

First correct answer gets brainliest

Answers

Answer:

19

Step-by-step explanation:

ANSWER IS 19 step by step dont thank me

You invest $4000 into an account that compounds interest on a quarterly basis at 3%. how much money will you have after 5 years? Compound interest formula: A = P(1+r/n)^(nt)

Answers

Answer:

26666.6

Step-by-step explanation:

So sorry if this is wrong i tried

The amount after 5 years is $4,644.74.

What is compound interest?

It is the interest we earned on the interest.

The formula for the amount earned with compound interest after n years is given as:

A = P[tex](1 + r/n)^{nt}[/tex]

P = principal

R = rate

t = time in years

n = number of times compounded in a year.

We have,

P = $4000

n = 4

r = 3%

t = 5 years

A = 4000 [tex](1 + 0.03/4)^{20}[/tex]

A = 4000 x [tex]1.0075^{20}[/tex]

A = $4,644.74

Thus,

The amount after 5 years is $4,644.74.

Learn more about compound interest here:

https://brainly.com/question/13155407

#SPJ2

WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
twelve times the difference between a number and fifty-five
Translate into a variable expression. (Use x for your variable. Do not simplify.)

Answers

Oh wyeah wowowiwo wowowiwo

You buy two shirts online that cost x dollars each. The total which includes a $10 shipping fee is $39.98. Which equation can you use to find the price of the shirt?
A. 2x = 39.98
B. X + 10 = 39.88
C. 2x +10 = 39.88
D. 2x+10x=39.88

Answers

Answer:

C. 2x + 10 = 39.88

Step-by-step explanation:

2x will give you the price of the 2 shirts and you have to add the fee of $10 to get the total of $39.88

HELP PLEASE! i need an answer by the end of the night

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The going up is potential energy, the going down is kinetic energy. Not sure the two different energy conversions is asking.

7/9 of 10800
please help quickly !!

Answers

Answer:

8400

Step-by-step explanation:

10800/9= 1200

1200*7= 8400

Help with this it’s due today.!!!!

Answers

Answer:

Right answer is 10 I hope it's helps you

Other Questions
1 point2. Due to its intricate network, minerals with sheet of tetrahedron do noteasily separate. *TrueFalse Express the shaded area as a fraction, a decimal, and a percent of the whole. who do you think is most to blame for what happens to Gatsby in chapter 8 What type of force causes your car to move? 25 BP!SPEED: 50 Meter DashYou and a friend with a stopwatch need to find a place where you can measure 50 meters for this one. Your friend needs a stop watch. While your friend paces off the beginning and end of the 50-meter course, you should warm up your legs to be ready to sprint. You may also set your own stopwatch or use a stopwatch app if you are doing this yourself.Have your friend give you a on your marks, get set, go warning and then sprint the course as fast as you can. Your friend can time you a couple times so that you can choose your fastest time. Again, you can also do this on your own while using a stopwatch or stopwatch app. Try to sprint all the way through the finish line so that you are not losing speed at the end.Record your best sprint time in minutes.Write your reflection.COORDINATION: Wall TossYou need a friend (or stopwatch/app), a wall, a stopwatch, and a tennis ball are needed for this assessment.Stand about 6 feet from the wall.Throw the tennis ball with an underhanded toss against the wall and try to catch it with your opposite hand. Then throw it back against the wall and catch it with the other hand.Count how many completions you can make in 1 minute.Record your number of completed throws.Write your reflection.BALANCE: Stork TestRemove your shoes and put your hands on your hips. Then stand on one leg and bring your other non-supporting foot to rest against the inside of the knee of your standing leg. Raise your heel of your standing foot off the ground so that you are balancing on the ball and front of your foot.Once your heel is raised off the floor, someone else needs to start a stopwatch for you and time until you touch the floor with both feet again.Record your balancing time in minutes.Write your reflection.POWER: Standing Broad JumpFor this test, you need a tape measure and a somewhat soft surface to land on.Stand behind a mark you have made for the sake of this jump. Standing on both feet, swing your arms and bend your knees to give you the drive you need to jump forward. Try to jump as far forward as possible, landing on your feet, and not falling backward.Measure where you land.Record how far you jumped in feet.Write your reflection.AGILITY: Quadrant JumpThis test is best done on a four-square court, or on a sidewalk where you can already see a quadrant formed in the cracks of four tiles coming together. In the absence of these, use masking tape or chalk to form a quadrant that covers a three-foot wide square.Number the four parts of the quadrant.When a friend with a stopwatch (or your own stopwatch or stopwatch app) tells you to go, jump with both feet together from quadrant 1 to 2 to 3, to 4. Keep jumping in this pattern for 10 seconds.Do this twice and average your scores.Record your average jump score.Write your reflection.REACTION TIME: Ruler TestYou need a meter ruler or a yardstick, a calculator, and a friend, family member or teacher for this.Rest your elbow on a table so that your wrist extends over the side. Have your friend hold the ruler vertically in the air above your thumb and index finger. The 0 mark of the ruler should line up with your fingers.Your friend drops the ruler without warning you. You must catch it as soon as you see it start to fall.Record in meters how far the ruler fell.Use the formula t= ([2d)/9.8] to find how long your reaction time is.Feel free to try several times and then record your best.Record your reaction time in seconds.Write your reflection. Plz help!!!!!!!!!!!!!!!!! Please help. Which of the following functions shows an initial amount of $15 and an increase of 35% each year?Ay = 15(35)xBy = 15(1.35)xCy = 15(0.35)xDy = 35(1.15)x HURRY PLEASE... 75 POINTS Rank the following values from largest to smallest Which one of the following statements is true concerning the magnitude of the electric field at a point in space? It is a measure of the electric force on any charged object. It is a measure of the ratio of the charge on an object to its mass. It is a measure of the electric force per unit mass on a test charge. It is a measure of the electric force per unit charge on a test charge. It is a measure of the total charge on the object. What human actions contributed to the nutrient pollution of Lake Okeechobee?PLZ HELP MEEEEEEEEEEEEEEEE I BEG YOU Please help!! Question is down below and Im kinda confused All hurricanes must have an energy source to form and grow. From where does this energy come?A. High air pressuresB. Warm ocean watersC. The Earth's rotation on its axisD. Warm air rises and pulls cooler air is pulled into it What was the main achievement of the Maurya family?O A. to unify IndiaO B. to impose BuddhismO C. to build famous templesO D. to improve the lives of peasants when solving 20x+5y=40 for y 1. Name the protists fitting each of the following descriptions.Write down only the correct name next to the relevant question number.1.1 A protozoan which moves using its pseudopodia.1.2 A protozoan which moves using its flagellum.1.3 A filamentous green alga.1.4 A unicellular green alga.1.5 Microscopic protists which appear as symmetrical, human-made, andglass-like ornaments.1.6 Protists that look like fungi.(6) Which shape below has both reflection and rotation symmetry First 5 terms of 2n^2+4.Please help! Fill out the gap in Spanish: We worked for various newspapers.Anteriormente trabaj ______ para varios periodicos.(answer asap please) Which of the graphs best serves as evidence that that the United States was poised togrow in power and prominence as the war ended?