10.
A snail travels at a rate of 2.37 feet per minute.
a. Write a rule to describe the function.
b. How far will the snail travel in 6 minutes

A. d(t) = t/2.37; 2.53ft

B. d(t) = t + 2.37; 8.37 ft


C. d(t) = 2.37t; 14.22 ft


D. d(t) = 6t; 14.22 ft

Answers

Answer 1

Answer:

C. d(t) = 2.37t; 14.22 ft

Step-by-step explanation:

2.37 per minute is multiplication so A and B are definitely wrong

Another way to check is 2.37*6=14.22 so the answer is C

Answer 2

Answer:

D. d(t) = 6t; 14.22 ft

Step-by-step explanation:

d(t)= 2.37t; 14.22 ft

d(t)= 2.37t; 14.22 ft

Answer:

a. f(t)=2.37t

b.  14.22 feet

Step-by-step explanation:

We are given that:

A snail travels at a rate of 2.37 feet per minute.

a. write a rule to describe a function.

Let t describe the time and f(t) be a function how far snail travels

then,     f(t)=2.37×t

where the unit of t is in minutes and that of f(t) is feet

b. how far will the snail travel in 6 minutes

we have to find f(t) at t=6

f(6)= 2.37×6

  = 14.22 feet

Hence, snail traveled 14.22 feet in 6 minutes

2.37/minute

14.22 feet in six minutes

Answer:

Rule for Distance is f(t) = 2.37t and distance covered in 6 minutes is 14.22 feet.

Step-by-step explanation:

Speed of Snail = 2.37 feet per minute

To write the rule we use relation of Speed, Distance and time

Distance = Speed × Time

So, Distance cover by snail in t minutes is given by f(t) = 2.37 × t

⇒ f(t) = 2.37t

Distance traveled by Snail in 6 minutes , f(6) = 2.37 × 6 = 14.22 feet

Therefore, Rule for Distance is f(t) = 2.37t and distance covered in 6 minutes is 14.22 feet.


Related Questions

The cost of soda is $2.00 and the cost of candy is $1.50. You have $15 in your wallet. How much of each item can you purchase?

Answers

Answer:

4 soda's and 4 candy's with 1 dollar left over

At Cindy's birthday each guest will get one-third of a medium sized pizza. There will be 12 people at the party, including Cindy. How many pizza's does her mom need? awnser is 6

Answers

Answer: 4 pizzas

Step-by-step explanation:

There are to be 12 people at the party.

Each person is expected to take 1/3 of a pizza.

The total number of pizza needed is therefore:

= No. of people * quantity of pizza

= 12 * 1/3

= 4 pizzas

Note: Answer would be 6 if each guest wanted 1/2 of a pizza.

heeeelp pls i beg of you​

Answers

Answer: 41.6%

Step-by-step explanation:

You divide the amount of trees 40ft or taller (10) by the total number of trees (24) so 10/24 = .416 (41.6%)


Write an exponential function in the form y=ab^x that goes through points (0,7) and
(9, 3584).

Answers

Answer:y=7(2)^x

Step-by-step explanation:

The exponential function in the form y=ab^x that goes through the given points is f(x) = 7(2)ˣ.

What are Exponential Functions?

Exponential functions are functions where the independent variable, x is in the exponent.

The general form of exponential function is,

f(x) = abˣ

The function passes through (0,7) and (9, 3584).

Substituting (0, 7),

7 = a b⁰

7 = a  (since b⁰ = 1)

So, a = 7

Function is f(x) = 7bˣ

Now Substituting (9, 3584),

3584 = 7 b⁹

b⁹ = 3584 / 7

b⁹ = 512

b⁹ = 2⁹

b = 2

So the function is f(x) = 7(2)ˣ

Hence the function is f(x) = 7(2)ˣ.

Learn more about Exponential Functions here :

https://brainly.com/question/15352175

#SPJ2

what is the slope of the shown below?

Answers

The slope would be 4.

The slope would be 4 because you can take the 2 points, (3,6) and (1,-2) and apply the formula (y2-y1)/(x2-x1).

When applied, it would look like this:
-2-6/1-3
This would result in -8/-2 which equals 4.
The correct answer is 6

Amaya went to the pet store. She bought x fish for $3.50 each. She bought fish food for $7.00, and a fish bowl for $12.75. Determine how much Amaya spent at the pet store if she bought 4 fish.

Answers

Answer:

$93

Step-by-step explanation:

Amaya went to the pet store. She bought x fish for $3.50 each. She bought fish food for $7.00, and a fish bowl for $12.75. Determine how much Amaya spent at the pet store if she bought 4 fish.

Step 1

We calculate the total amount spent on 1 fish

= Cost of fish + Cost of food + Cost if bowl

= $3.50 + $7.00 + $12.75

= $23.25

Step 2

The total amount spent on 4 fishes is calculated as

= $23.25 × 4 fishes

= $93

Find the product of 2x4(4x2 + 3x + 1). (1 point)

a
8x6 + 6x5 + 2x4

b
8x8 + 3x4 + 2x4

c
2x4 + 6x5 + 8x6

d
6x6 + 5x5 + 3x4

Answers

The Answer Is 72+24x

Use the distributive property to find the answer.

8(8+3x+1)=64+24x+8

Meaning,

2x4(4x2+3x+1)=72+24x

Please help me in this! I need to submit it fast.

Answers

Answer:

y=3.5x

Step-by-step explanation:

Since when x is 0 when y is 0, there is no y-intercept. The ratio with the other values gives the equation y=3.5x, because y is 3.5 times larger than x.

The graphs below have the same shape. What is the equation of the red graph?
g(x)= ?
f(x) = x2
g(x) =
A g(x) = x - 2
B. (X) = (x - 2)2
O c. lx) = 8+2
D. g(x) = (x + 2)2

Answers

Answer:

C is the answer

Step-by-step explanation:

The equation of the red graph is [tex]x^{2} +2[/tex].

What is the equation of parabola whose vertex is (h, k)?

The equation of the parabola whose vertex is (h, k) is

[tex]y = a(x-h)^{2} + k[/tex]

According to the given question.

We have a graph for the function f(x) and g(x).

[tex]f(x) =x^{2}[/tex]..(i)

⇒ the equation of parabola whose vertex is (0, 0)

Since, we know the standard form of the  equation of parabola is

[tex]y = a(x-h)^{2} +k[/tex]

Substitute h = 0 and k = 0 in the above equation.

⇒ [tex]y = a(x-0)^{2} +0[/tex]

⇒ [tex]y = ax^{2}[/tex]..(ii)                          (where, y = f(x))

On comparing the first two equations we get a = 1.

From the graph we can see that g(x) is a equation of parabola, whose vertex is (0, 2).

Therefore, the equation for red graph is given by

[tex]g(x) =a(x-0)^{2} + 2[/tex]

[tex]g(x) = 1x^{2} +2[/tex]                 (because a = 1)

⇒ [tex]g(x) = x^{2} +2[/tex]

Hence, option c is correct.

Find out more information about equation of parabola here:

https://brainly.com/question/4074088

#SPJ3

At a store, apples cost each and oranges cost each. Harry buys some apples and oranges and spends . He buys a total of pieces of fruit.

Answers

Answer:

Number of apples = 6

Number of oranges = 5

Step-by-step explanation:

At a store, apples cost $0.80 each and oranges cost $0.95 each. Harry buys some apples and oranges and spends $9.55. He buys a total of 11 pieces of fruit.

Let

Number of apples = x

Number of oranges = y

x + y = 11 (1)

0.80x + 0.95y = 9.55 (2)

From (1)

x = 11 - y

Substitute into (2)

0.80x + 0.95y = 9.55 (2)

0.80(11 - y) + 0.95y = 9.55

8.8 - 0.80y + 0.95y = 9.55

- 0.80y + 0.95y = 9.55 - 8.8

0.15y = 0.75

y = 0.75/0.15

y = 5

Substitute y = 5 into (1)

x + y = 11 (1)

x + 5 = 11

x = 11 - 5

x = 6

Number of apples = 6

Number of oranges = 5

PLEASEEEE HELPPPP ASAPPPP

Answers

Answer:

20480

Step-by-step explanation:

math

S. At Food Lion, 28 of every 35 jars of peanut butter on the shelves are creamy peanut butter. What percent of the jars of peanut butter are not creamy?​

Answers

Answer:

7/35 or 20% of the jars are not creamy

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

To find the percent of NOT creamy:

35(total peanut butter) - 28(creamy) = 7

Question now is: 7 is what % of 35?

Formula = a(part) = p(percent)*w(whole)

p = a/w

7/35 = 0.2

0.2 is a decimal so multiply by 100 to get 20%

The answer should be 20% so I hope this helps!

Find the equation line

Answers

Answer:

sorry I don't know

Step-by-step explanation:

hdkajdbdbsjjsvdchksbevd

the question is in the photo :)

Answers

Answer:

∠ GJK = 22°

Step-by-step explanation:

∠ HJI = ∠ JHG ( alternate angles ), then

7x - 16 = 5x + 8 ( subtract 5x from both sides )

2x - 16 = 8 ( add 16 to both sides )

2x = 24 ( divide both sides by 2 )

x = 12 , so

∠ KJI = 7x - 16 = 7(12) - 16 = 84 - 16 = 68°

Then

∠ GJI = 90° ( vertex of a rectangle )

∠ GJK = 90° - 68° = 22°

can someone help me ​

Answers

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

So we know that:

5x-10 = 20

5x=20+10

5x=30

x=6

hope this helps :)

Find c. Round to the nearest tenth.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

[tex]\theta =cos^{-1}\left(\frac{90^2+55^2-50^2}{2(55)90}\right)\\ \\ \theta =cos^{-1}\left(\frac{8625}{9900}\right)\\ \\ \theta =2.9^o[/tex]

Answer:

29.4

Step-by-step explanation:

Solve the two-step equation and identify the steps. 94 points


2 = − 7

4

+ 1

4

x


1.

Subtract

StartFraction 7 over 4 EndFraction to both sides.

2.

by 4.



The solution is x =

.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Can you like put the equation together it looks highly confusing

The solution for the given equation is 15.

The given equation is 2 = -7/4 + 1/4 x.

The solution of an equation is the set of all values that, when substituted for unknowns, make an equation true.

Here, 2 = (-7+x)/4

2×4 = -7+x

8 = -7+x

x = 8+7

x = 15

Therefore, the solution for the given equation is 15.

To learn more about an equation visit:

https://brainly.com/question/14686792.

#SPJ2

The figure above is maddie's bedroom .maddie is going to paint just the walls blue how many square feet will be painted blue

Answers

just add them minus. and go back to the blue wall


please help pls pls pls

Use the drop-down boxes to show a function in the form y = mx + b for the line that contains the points (-6.4, -2.6) and (5.2, 9).

Answers

Do you by any chance have a graphing calculator?
I believe the answer is y=1x+ 3.80

Hi can y’all help me pls thanks :)

Answers

No but give me the points

Answer:

https://youtu.be/ub82Xb1C8os

Step-by-step explanation:

all the answers is in this video also cant believe they banned the word brüh gàrbage app

Jack and Jill each improved their yards by planting hostas and shrubs. They bought their supplies from the same store. Jack spent $52 on 11 hostas and 5 shrubs. Jill spent $70 on 5 hostas and 10 shrubs. What is the cost of one hostas and one shrub

Answers

Hostas would be $2 each and Shrubs would be $6 each

A teacher Ask for students To write three side lengths that will not make a triangle and describe why.

Answers

Answer:

2, 5, 9

Step-by-step explanation:

The two shorter sides added together must be longer than the third side or they cannot make a triangle.

which is the slope of a line that is perpendicular to the line that passes through the points (29, 24) and (3, 4)?

Answers

Answer:

26/20

Step-by-step explanation:

y2-y1 divided by x2-x1

4-24= -20

3-29= -26

-20/-26= m

perpendicular means to switch the numbers and change the sign

a perpendicular slope to -20/-26 is 26/20.

Help! Need by 10:30 to turn in and I'm confused!

When Anthony contracted the flu, he needed tissues and cough drops. Each box of tissues cost $1.69 and each bag of cough drops cost $1.19. By the time he was well again, he had gone through a combined 13 boxes of tissues and bags of cough drops, and he had spent $19.47. How many boxes of tissues did he use? How many bags of cough drops?

Answers

Answer:

8 boxes of tissues

5 bags of cough drops

Step-by-step explanation:

You need to write a system of equations.

x = number of tissue boxes

y = number of cough drop bags

x (number of tissue boxes) + y (number of cough drop bags) = 13 (total number of tissues and cough drops combined.

So, your first equation is

x + y = 13

Then, you need to write the second equation.

(1.69 [cost of 1 tissue box] * [number of tissue boxes]) + (1.19 [cost of one bag of cough drops] * [number of cough drop bags] = 19.47 [total cost of tissues and cough drops]

That's a lot to read, so here's the equation simplified!

1.69x + 1.19y = 19.47

Now, you have two equations:

x + y = 13

1.69x + 1.19y = 19.47

I would solve with the substitution method.

the first equation can be changed to x = 13 - y by subtracting y from both sides.

Then, your two equations are:

x = 13 - y

1.69x + 1.19y = 19.47

Now, you can plug in that value of x into the second equation!

1.69(13 - y) + 1.19y = 19.47

21.97 - 1.69y + 1.19y = 19.47

subtract 21.97 from both sides

-1.69y + 1.19y = -2.5

Add the y values

-0.5y = -2.5

divide both sides by -0.5

so, y equals 5 bags of cough drops

now that you know what y equals, plug it back into your original equation to find x!

x + y = 13

plug in y

x + 5 = 13

x = 8

so, x = 8 boxes of tissues

Hope this helps! Let me know if you have any questions!

Jeffrey's recipe for oatmeal muffins call for 1/2 cups of oatmeal and make one dozen muffins.

If he makes 3 dozen muffins for a club meeting and 3 1/2 dozen muffins for a family reunion, how much oatmeal will he use?

Answers

Answer:

I think the answer is 1 3/4 cups

Step-by-step explanation:

Hope this helps! <3

Complete the input-output table that represents the linear function y=-4x+10

Answers

Answer: 6

Step-by-step explanation: the table is going down by 4 so the next number is 6

Giovanni can read 250 words per minute. If there are approximately 400 words on a page, about how many pages can he read in 2 hours? Round your answer to the nearest whole number.

Dude I need help this is due in an hour!!!

Answers

Answer:

75

Step-by-step explanation:

He can read = 250w/m

2 hours =  60 x 2 = 120 min

Number of words he can read in 2 hours = 250 x 120 = 30,000

No: of words in each page = 400

No: of pages he reads = 30,000/ 400 = 75

This is    wht i got .... but i   didnt  get decimal ... so can u tell me if it is right?  

Answer:

75

Step-by-step explanation:

I need someone to do this Best answer gets brainleist

Answers

Answer:x^(25)y^(15)

Step-by-step explanation:use mat h wa y . c o m

it helps

Which is the correct algebraic expression for "6 less than 3 times a number?

Answers

Answer:   [tex]\huge\boxed{\ m=7 }[/tex]

Step-by-step explanation: We can break this problem down to understand it.  Let the number be m. Three times the number 'm ' is 3.m or 3m. 3 ( m ) - 6 = 15. 3m -6 = 15 add 6 to both sides; 3m -6 + 6 = 15 + 6 3m = 21 dividing both the sides by 3 ,and  we get; 3m /3 = 21 / 3 m=7 .

Best of Luck!

f(x) = -3(x - 11)(x + 1)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Other Questions
Escribo la opinin que tengo del zapatero y la argumento. Abby can purchase a secondary data to report for $500 or create primary data by surveying 300 people at a cost of $1.33 person. Which is cheaper? 20% of what number is 18 Big Ben, a large artifact in England, has a mass of 1x10^8 kilograms and the Empire State Building 1x10^9 kilograms. The distance between them is about 5,000,000 meters. What is the force exerted by Big Ben on the Empire State Building? A circular flower garden has a diameter of 16 ft. A square pond is placed in the center that measures 5 ft on each side. About how much area of the garden remains for the flower garden Plants carry out photosynthesis to make sugar from carbon dioxide and water. True or false? I NEED HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLIEST Two friends, Barbara and Neil, are out rollerblading. With respect to the ground, Barbara is skating due south at a speed of 4.6 m/s. Neil is in front of her. With respect to the ground, Neil is skating due west at a speed of 4.4 m/s. Find Neil's velocity (a) magnitude and (b) direction relative to due west, as seen by Barbara. How do we get from volume to length?- cube root- square- square root- cube "He wore his happiness like a mask and the girl had run off across the lawn with the mask and there wasno way of going to knock on her door and ask for it back."7. The purpose of the author's use of this literary term is likely to do all of the following EXCEPT:a. Help the reader understand the girl's effect on the man.b. Help the reader understand the man's actual feelings.C. Help the reader understand the man is likely permanently changed in some way.d. Help the reader see the man is furious at the girl for making him question his life. 7.The owner of a landscaping company wants to attract more business from people in the area.Which type of writing would not be appropriate for this audience and purpose? A. A technical how-to manual on landscaping B. Flyers listing the benefits of hiring the company C. A newspaper advertisement giving reasons customers would benefit from hiring his company D. A television commercial discussing the company and showing examples of landscaped property Your town council is concerned about rubbish in the streets and on open ground. There is a proposal to build a recycling centre for old bottles, tins and paper. Do you think this would be a good idea? And why? pls help me almost due The point (8, 8) is located in which quadrant?A coordinate plane.Quadrant IQuadrant IIQuadrant IIIQuadrant IV Segn Baena, Qu es la ciencia? In the neighborhood park there is a circular grassy picnic area, but half of the grass has died. The city wants to replant the grass, but needs to know the square footage of the damaged area. If the circular picnic area is 150 feet across, what is the square footage of the damaged area? Let = 3.14.Question 2 options:471 sq. feet8831.25 sq. feet17662.5 sq. feet35325 sq. feet What is a percent? Give the definition using full sentences. Highlight the word or phrase that makes the thesis statement wordy parent teacher conferences would be more effective if conducted over electric mail. Which figure appears to showparallel lines?ABCD HELP ME THE WHOLE PAGE !!!! Someone help please