Zachary visits a flower shop to purchase roses to be delivered to his mother for her birthday. The cost of the roses is modeled by the equation y = 2.5x + 4.75.
fill in the missing blank and explain your answer.
in the equation y = 2.5 + 4.75, ______, x, increases the _______, y, by ___.

Answers

Answer 1

Answer:

y = 2.5 + 4.75, every additional rose sold , x, increases the cost of the rose, y, by 2.50

Step-by-step explanation:


Related Questions

A quadratic function has one root at 5 and has a vertex point at (7, 2).
What is the value of “a”?

Answers

ExplanationVertex Form

[tex]y = a {(x - h)}^{2} + k[/tex]

where a-term determines the shape of graph.

h-term determines the change of graph for x-axis.

k-term determines the change of graph for y-axis.

Vertex of the graph is at (h,k).

Substitute the vertex value in the equation.

[tex]y = a {(x - 7)}^{2} + 2[/tex]

We need to find the value of a-term. We have the given root which we can substitute in the equation.

Also the roots are on x-axis, meaning that the y-value for roots must be 0.

Substitute (5,0) in the equation.

[tex]0 =a {(5 - 7)}^{2} + 2 \\ 0 =a {( - 2)} ^{2} + 2 \\ 0 = 4a + 2[/tex]

Solve for a-term.

[tex]4a + 2 = 0 \\ 4a = - 2 \\ a = \frac{ - 2}{4} \\ a = - \frac{1}{2} [/tex]

Therefore the value of a is - 1/2. Rewrite the equation as we get the answer.

Answer

[tex] \large \boxed{y = - \frac{1}{2} {(x - 7)}^{2} + 2}[/tex]

Where is the blue dot on the number line?

Answers

Answer:

6.2

Step-by-step explanation:

ahmm recommend answer lang

Answer:

6.8

Step-by-step explanation:

hope this helped! :)

PLEASE HELP!!!
I NEED THIS ASAP

Answers

Answer:

d. 132

Step-by-step explanation:

12 + 8 x 15

do 8 x 15 first because PEMDAS

12 + 120

132

Simplify
3-6 x
(34
.
3º)2
3-6
3-2
30

Answers

Answer:

5

Step-by-step i did the math

Answer:

3 to the power of 0

Danny charges 30$ for 3 hours of swimming lessons martin charges 55$ for 5 hours of swimming lessons which deal is better

Answers

Answer:

Danny

Step-by-step explanation:

Danny charges $10 an hour

Martin charges $11 an hour

Karly got a 74% on her Social Studies test. The test had 50

questions. How many questions did she NOT answer

correctly?

ann

Answers

She answered 37 questions incorrectly

A horse gallops a distance of 60 m and 15 seconds. Then, he stops to eat some grass for 20 seconds. Next, he trots for 25 seconds over 60 m. The horse trots in the same direction he galloped. Finally the horse races back home (back to it starting position) traveling 120 m in 20 seconds. Calculate the horses average speed for the entire journey.

Answers

Answer: check the attached graph for the answer

Step-by-step explanation:  Please find the attached file for the solution

There is a new student in class and you have been asked to teach them everything you know about coordinate planes. **Write at least 3-5 complete sentences explaining coordinate planes.** Remember to include vocabulary, how to remember which coordinate goes first in an ordered pair, and how to plot points on the grid.There is a new student in class and you have been asked to teach them everything you know about coordinate planes. **Write at least 3-5 complete sentences explaining coordinate planes.** Remember to include vocabulary, how to remember which coordinate goes first in an ordered pair, and how to plot points on the grid.There is a new student in class and you have been asked to teach them everything you know about coordinate planes. **Write at least 3-5 complete sentences explaining coordinate planes.** Remember to include vocabulary, how to remember which coordinate goes first in an ordered pair, and how to plot points on the grid.




PLZZZZZZ HELP ME

Answers

Step-by-step explanation:

The coordinate plane is a two-dimension surface formed by two number lines. One number line is horizontal and is called the x-axis. The other number line is vertical number line and is called the y-axis. The two axes meet at a point called the origin. We can use the coordinate plane to graph points, lines

HELP!GIVING BRAINLIEST!!

Answers

Answer:

2x+4

Step-by-step explanation:

All of the following are equivalent except
33 1/3%
1/3
33.3
0.3

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

D is not right. So your answer is D

Answer:

Step-by-step explanation:

33 1/3 % and 1/3 are the same.

Both 0.3 and 33.3 are different.

A man sold a fan for Rs. 400. Find the cost price if he incurred a loss of 15%.

Answers

Answer:

Cost price of the fan is [tex]\text {Rs. 470.59}[/tex].

Step-by-step explanation:

Given: A man sold a fan for  [tex]\text{Rs.}\:400[/tex]. He incurred a loss of [tex]15\%[/tex].

To find: The cost price of the fan

Solution:

We have,

Selling price, S.P.,  of the fan [tex]= \text{Rs.} 400[/tex]

Loss [tex]=15\%[/tex]

We know that [tex]\text {Loss\%}=\frac{\text{C.P.-S.P.}}{\text{C.P.}}\times100\%[/tex]

Now let the C.P. of the fan be [tex]\text{Rs.} \:x[/tex]

So, [tex]15=(\frac{x-400}{x})\times 100[/tex]

[tex]\implies 15x=100x-40000[/tex]

[tex]\implies 100x-15x=40000[/tex]

[tex]\implies 85x=40000[/tex]

[tex]\implies x=\frac{40000}{85}[/tex]

[tex]\implies x= 470.59[/tex]

Hence, the cost price of the fan is [tex]\text {Rs. 470.59}[/tex].

What is a formula for the nth term of the given sequence?
-11, -9, -7...

Answers

If a1 is the first term of an arithmetic sequence and d is the common difference, then the formula for finding thenthtermofthesequenceisan =a1+(n−1)d.
Wehavebeengivena1 =5andd=15. We’reaskedtofindn=40.
an =a1 +(n−1)d a40 = 5+(40−1)·15
= 5+39·15 = 590
The 40th term of this sequence is 590.

A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?

Answers

Answer:

11.2 $

Step-by-step explanation:

5 pounds = 56$

1 pound = x

by cross multiplication

5x pounds = 56$

dividing both sides by 5

x= 11.2 $

Answer:

in money form it would be $11.20

Step-by-step explanation:

Help me with this question pls

Answers

B is 61° bc it’s a vertical angle to the one with a measure of 61°
C is 46° bc it’s a vertical angle to the one with a measure of 46°
Angles A and D are 73° bc half of a circle is 180° and if you add up the 2 angles you already have the remaining value is 73° and they are the same measure bc they are vertical angles

Please Help me out! im stumped with this.

Answers

Hope this helps. Let me know if you have any questions.

help plz and have a good day

Answers

6+3= 9.

you input the given value for X.


What is the domain of this function?
(8,8)
(2, 19)
(0,9)
(-12, 19)

Answers

Answer:

The domain is -12, 0, 2, 8.

Step-by-step explanation:

The domain is the set of all possible x-values. The x-values are the first numbers in a point.

Find the missing terms 14.5_,_,18.4

Answers

The first term is a which is equal to 14.5

The 4th term is a + 3d = 18.4

We know what a is so we can substitute it into the above equation...

14.5 + 3d = 18.4

3d = 3.9

d = 1.3

So the common difference is 1.3... now you just have to add that to the first term so...

14.5 + 1.3 = 15.8 (2nd term)

15.8 + 1.3 = 17.1 (3rd term)

Hope this helps! Any questions let me know:)

A person follows the recipe proportions and uses 14 cups of baking soda. Exactly how many quarts of white vinegar will the person use?​

Answers

Um more info you can pot it in the comments all of it

Answer:

Step-by-step explanation:

round 387,828 to the nearest ten thousand

Answers

Answer: 390,000

Step-by-step explanation:

Answer:

390 000

Step-by-step explanation:

because 87 rounded to the nearest ten is 90, so it is 390 000

plz help asap i will give you brainlist

Answers

7x7= 49 + 4 = 53 i think bc the 8^0 is just zero

Write 25x10^6 in standard form

Answers

Answer:

2.5 x 10^7

Step-by-step explanation:

Answer:

26000000

Step-by-step explanation:

The decimal point would be at 26.000000 so u want to count 6 --> that way

Little billy wants to buy a pineapple upside down came. The cakes are 2 days old so they are 70% off! The original price is $20. What is the sale price

Answers

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

Original price of the pineapple = $20

Percentage off = 70%

Amount discounted = 70% of $20

Amount discounted  = 0.7 * 20

Amount discounted  = $14

Sale price = Original price - Discount

Sale price = $20 - $14

Sale price = $6

Hence the sale price was $6

Federico has $36 to spend on clothes. He wants to buy a shirt for $8 and the rest on pants that are on sale for $10 a pair. Which inequality could he use to determine the number of pairs of pants he can buy?

Answers

Answer: you can buy 2 pairs of pants 1 pair of a shirt and have 2 dollars left

Step-by-step explanation:The two pairs of pants in buys the money with are $20

Please help me if you get it

Answers

Answer:

4 sqrt 2

Step-by-step explanation:

Answer:

4 sqrt(2)

Step-by-step explanation:

This is a special triangle 45, 45, 90 therefore you just multiply the sides by sqrt(2) to find the hypotenuse so it will be 4 sqrt(2)

Another way to do it is by Pythagorean triangle which will still lead to 4 sqrt(2)

Need help with this question there's a picture below.

Answers

Answer:

The Answer is A

Step-by-step explanation:

The answer is A because there are 2 x’s when there only needs to be and can be 1. I hope this helps! :)

Clara found the product of 3 – 6y2 and y2 + 2. Her work is shown below.

(3 – 6y2)(y2 + 2) = 3(y2) + (–6y2)(2)

= 3y2 – 12y2

= –9y2

Is the student’s work correct?

Answers

Answer: No the students work is not correct. Because you are using distribution. Which means that 3 has to multiply the y2 and 2 not just the y2! And after you distribute it you need to simplify!

Step-by-step explanation:

Answer:

(3 – 6y²)(y² + 2) = - 6y⁴ - 9y² + 6

Step-by-step explanation:

Given the expression

3-6y² and y²+2

We have to find the product of 3-6y² and y²+2

Clara's Solution:

(3 – 6y²)(y² + 2) = 3(y²) + (–6y²)(2)

                          = 3y² – 12y²

                          = -9y²

NO!

The student's work is INCORRECT!

Clara did not imply the correct distribution of multiplying the terms in the first step.

Here is the correct solution:

(3 – 6y²)(y² + 2) = 3(y²) + (–6y²)(2) + (3)(2) + (–6y²)(y²)

                          = 3y² – 12y² + 6 - 6y⁴

                           = - 6y⁴ - 9y² + 6

Therefore,

(3 – 6y²)(y² + 2) = - 6y⁴ - 9y² + 6

An airplane descends 1.5 miles to an elevation of 6.05.Find the elevation of the plane befor its descent the intial elevation of the plane was blank miles

Answers

Answer:

7.55 miles

Step-by-step explanation:

Given that :

Distance of descent = 1.5 miles

New elevation point after descent = 6.05 miles

The initial elevation of the plane before descent will be :

New elevation point after descent + Distance of descent

(6.05 miles + 1.5 miles)

= 7.55 miles

5. x2 +5x-4
Discriminate

Answers

Answer:

D = 41

Step-by-step explanation:

y = ax² + bx + c

The discriminant D = b² - 4ac tells the types of roots the equation has.

If D < 0 , then quadratic equation has no real roots, has two imaginary roots.

If D = 0 , then quadratic equation has one real root.

If D > 0 , then quadratic equation has two distinct real roots.

~~~~~~~~~~~~

x² + 5x - 4

a = 1, b = 5, c = - 4

D = 5² - 4(1)(- 4) = 25 + 16 = 41

I GIVE BRAINIEST

Can someone help me with this pls

Answers

Answer:

A. moving forward for 10m at a steady pace of 2m/s

B. moving backwards 8m at a steady pace of 2.67m/s

C. staying in the same spot for 4 seconds

D. moving 9m at a steady pace of 4.5m/s

E. moving 4.5m with an average pace of 1.5m/s

Other Questions
evaluate the expressions. If ADE and ABC, shown in the figure are similar,what is the value of X? Plz, help me with this question? The map shows the location of Earth's principal biomes.Which abiotic factor in tropical forests do boreal forests lack? Read the summary paragraph for the article on service and answer the question that follows: Service improves society, impacting the helpers as well as those needing assistance. It means being an active participant in one's community, taking action where it can be of benefit. Every person should make it a priority to serve at least two hours per week. It's an extremely important civic responsibility that is invaluable to citizens most in need. Service creates improved communities where people care about each other.Which of the following makes a true statement about good summaries? (5 points)Good summaries include the writer's opinion on the article.Good summaries focus on the support details from the body.Good summaries provide all the data an author uses for support.Good summaries objectively restate the thesis and crucial details. Please help I dont understand this! Find the measure What was Greece's link to the outside world 132 is what percent of 880 GIVING BRAINLIEST!!)Write a story that represents 1/2 3 ______.Solve the equations and complete the storyUse multiplication to explain why the answer you found is correct Why would looking for the persons responsible for sneaking endangered species (rare birds, for example) into the United States be considered a job for a forensic scientist Read the following passage and answer the question.Among them, quivering to and fro between gloom and splendor, appeared faces that would be seen next dayat the council board of the province, and others which, Sabbath after Sabbath, looked devoutly heavenward,and benignantly over the crowded pews, from the holiest pulpits in the land.What important theme in the story can you infer from this description of the people Goodman Brown sees in the forest?the triumph of goodness over evilthe strength ofhe communitythe strength of the individualthe difference between appearance and reality in what ways have the people of the rural areas become actively involved in govermance? dradhafooh pls don't ans there are 44 students and 6 adults attending a field trip to an art museum what is the ratio of adults to children what do you add to 4 1/7 to make 8 Can someone state the obtuse angle. Assume that Division X has a product that can be sold either to outside customers or to Division Y of the same company for use in its production process in each of the case below. The managers of the divisions are evaluated based on their divisional profits.CaseA BDivision X: Capacity in units 200,000 200,000Number of units being sold to outside customers 200,000 160,000Selling price per unit to outside customers $90 $75Variable costs per unit $70 $60Fixed costs per unit (based in capacity) $13 $8Division Y: Number of units needed for production 40,000 40,000Purchase price per unit now being paid to an outsider supplier$86 $74Required:1-a. Refer to the data in case A above. Assume in this case that $3 per unit in variable selling costs can be avoided on intracompany sales. Determine the transfer price of the selling division.Variable cost per unit 70 Less: Avoidable cost 70Total contribution margin on lost sales No. of units transferred 0Transfer price 702-a. Refer to the data in case B above. In this case, there will be no savings in variable selling costs on intracompany sales. Determine the transfer price of the selling division.Variable cost per unit 60Total contribution margin on lost sales No. of units transferred 0Transfer price 0 A high school teacher collected the final test scores of students in her Honors United States History course. She found that the scores were normally distributed with a mean of 70 and a standard deviation of 10. What percentage of her students passed the exam with a score of 60 or above Which is the simplified form of ,-7 +5-12?120 - - s12s120 +11s12 Help me solve this problem please