Answer:
y = 2.5 + 4.75, every additional rose sold , x, increases the cost of the rose, y, by 2.50
Step-by-step explanation:
A quadratic function has one root at 5 and has a vertex point at (7, 2).
What is the value of “a”?
[tex]y = a {(x - h)}^{2} + k[/tex]
where a-term determines the shape of graph.
h-term determines the change of graph for x-axis.
k-term determines the change of graph for y-axis.
Vertex of the graph is at (h,k).
Substitute the vertex value in the equation.[tex]y = a {(x - 7)}^{2} + 2[/tex]
We need to find the value of a-term. We have the given root which we can substitute in the equation.
Also the roots are on x-axis, meaning that the y-value for roots must be 0.
Substitute (5,0) in the equation.[tex]0 =a {(5 - 7)}^{2} + 2 \\ 0 =a {( - 2)} ^{2} + 2 \\ 0 = 4a + 2[/tex]
Solve for a-term.[tex]4a + 2 = 0 \\ 4a = - 2 \\ a = \frac{ - 2}{4} \\ a = - \frac{1}{2} [/tex]
Therefore the value of a is - 1/2. Rewrite the equation as we get the answer.
Answer[tex] \large \boxed{y = - \frac{1}{2} {(x - 7)}^{2} + 2}[/tex]
Where is the blue dot on the number line?
Answer:
6.2
Step-by-step explanation:
ahmm recommend answer lang
Answer:
6.8
Step-by-step explanation:
hope this helped! :)
PLEASE HELP!!!
I NEED THIS ASAP
Answer:
d. 132
Step-by-step explanation:
12 + 8 x 15
do 8 x 15 first because PEMDAS
12 + 120
132
Simplify
3-6 x
(34
.
3º)2
3-6
3-2
30
Answer:
5
Step-by-step i did the math
Answer:
3 to the power of 0
Danny charges 30$ for 3 hours of swimming lessons martin charges 55$ for 5 hours of swimming lessons which deal is better
Answer:
Danny
Step-by-step explanation:
Danny charges $10 an hour
Martin charges $11 an hour
Karly got a 74% on her Social Studies test. The test had 50
questions. How many questions did she NOT answer
correctly?
ann
A horse gallops a distance of 60 m and 15 seconds. Then, he stops to eat some grass for 20 seconds. Next, he trots for 25 seconds over 60 m. The horse trots in the same direction he galloped. Finally the horse races back home (back to it starting position) traveling 120 m in 20 seconds. Calculate the horses average speed for the entire journey.
Answer: check the attached graph for the answer
Step-by-step explanation: Please find the attached file for the solution
There is a new student in class and you have been asked to teach them everything you know about coordinate planes. **Write at least 3-5 complete sentences explaining coordinate planes.** Remember to include vocabulary, how to remember which coordinate goes first in an ordered pair, and how to plot points on the grid.There is a new student in class and you have been asked to teach them everything you know about coordinate planes. **Write at least 3-5 complete sentences explaining coordinate planes.** Remember to include vocabulary, how to remember which coordinate goes first in an ordered pair, and how to plot points on the grid.There is a new student in class and you have been asked to teach them everything you know about coordinate planes. **Write at least 3-5 complete sentences explaining coordinate planes.** Remember to include vocabulary, how to remember which coordinate goes first in an ordered pair, and how to plot points on the grid.
PLZZZZZZ HELP ME
Step-by-step explanation:
The coordinate plane is a two-dimension surface formed by two number lines. One number line is horizontal and is called the x-axis. The other number line is vertical number line and is called the y-axis. The two axes meet at a point called the origin. We can use the coordinate plane to graph points, lines
HELP!GIVING BRAINLIEST!!
Answer:
2x+4
Step-by-step explanation:
All of the following are equivalent except
33 1/3%
1/3
33.3
0.3
Answer:
D
Step-by-step explanation:
D is not right. So your answer is D
Answer:
Step-by-step explanation:
33 1/3 % and 1/3 are the same.
Both 0.3 and 33.3 are different.
A man sold a fan for Rs. 400. Find the cost price if he incurred a loss of 15%.
Answer:
Cost price of the fan is [tex]\text {Rs. 470.59}[/tex].
Step-by-step explanation:
Given: A man sold a fan for [tex]\text{Rs.}\:400[/tex]. He incurred a loss of [tex]15\%[/tex].
To find: The cost price of the fan
Solution:
We have,
Selling price, S.P., of the fan [tex]= \text{Rs.} 400[/tex]
Loss [tex]=15\%[/tex]
We know that [tex]\text {Loss\%}=\frac{\text{C.P.-S.P.}}{\text{C.P.}}\times100\%[/tex]
Now let the C.P. of the fan be [tex]\text{Rs.} \:x[/tex]
So, [tex]15=(\frac{x-400}{x})\times 100[/tex]
[tex]\implies 15x=100x-40000[/tex]
[tex]\implies 100x-15x=40000[/tex]
[tex]\implies 85x=40000[/tex]
[tex]\implies x=\frac{40000}{85}[/tex]
[tex]\implies x= 470.59[/tex]
Hence, the cost price of the fan is [tex]\text {Rs. 470.59}[/tex].
What is a formula for the nth term of the given sequence?
-11, -9, -7...
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
Answer:
11.2 $
Step-by-step explanation:
5 pounds = 56$
1 pound = x
by cross multiplication
5x pounds = 56$
dividing both sides by 5
x= 11.2 $
Answer:
in money form it would be $11.20
Step-by-step explanation:
Help me with this question pls
Please Help me out! im stumped with this.
Hope this helps. Let me know if you have any questions.
help plz and have a good day
What is the domain of this function?
(8,8)
(2, 19)
(0,9)
(-12, 19)
Answer:
The domain is -12, 0, 2, 8.
Step-by-step explanation:
The domain is the set of all possible x-values. The x-values are the first numbers in a point.
Find the missing terms 14.5_,_,18.4
A person follows the recipe proportions and uses 14 cups of baking soda. Exactly how many quarts of white vinegar will the person use?
Answer:
Step-by-step explanation:
round 387,828 to the nearest ten thousand
Answer: 390,000
Step-by-step explanation:
Answer:
390 000
Step-by-step explanation:
because 87 rounded to the nearest ten is 90, so it is 390 000
plz help asap i will give you brainlist
Write 25x10^6 in standard form
Answer:
2.5 x 10^7
Step-by-step explanation:
Answer:
26000000
Step-by-step explanation:
The decimal point would be at 26.000000 so u want to count 6 --> that way
Little billy wants to buy a pineapple upside down came. The cakes are 2 days old so they are 70% off! The original price is $20. What is the sale price
Answer:
$6
Step-by-step explanation:
Original price of the pineapple = $20
Percentage off = 70%
Amount discounted = 70% of $20
Amount discounted = 0.7 * 20
Amount discounted = $14
Sale price = Original price - Discount
Sale price = $20 - $14
Sale price = $6
Hence the sale price was $6
Federico has $36 to spend on clothes. He wants to buy a shirt for $8 and the rest on pants that are on sale for $10 a pair. Which inequality could he use to determine the number of pairs of pants he can buy?
Answer: you can buy 2 pairs of pants 1 pair of a shirt and have 2 dollars left
Step-by-step explanation:The two pairs of pants in buys the money with are $20
Please help me if you get it
Answer:
4 sqrt 2
Step-by-step explanation:
Answer:
4 sqrt(2)
Step-by-step explanation:
This is a special triangle 45, 45, 90 therefore you just multiply the sides by sqrt(2) to find the hypotenuse so it will be 4 sqrt(2)
Another way to do it is by Pythagorean triangle which will still lead to 4 sqrt(2)
Need help with this question there's a picture below.
Answer:
The Answer is A
Step-by-step explanation:
Clara found the product of 3 – 6y2 and y2 + 2. Her work is shown below.
(3 – 6y2)(y2 + 2) = 3(y2) + (–6y2)(2)
= 3y2 – 12y2
= –9y2
Is the student’s work correct?
Answer: No the students work is not correct. Because you are using distribution. Which means that 3 has to multiply the y2 and 2 not just the y2! And after you distribute it you need to simplify!
Step-by-step explanation:
Answer:
(3 – 6y²)(y² + 2) = - 6y⁴ - 9y² + 6
Step-by-step explanation:
Given the expression
3-6y² and y²+2
We have to find the product of 3-6y² and y²+2
Clara's Solution:
(3 – 6y²)(y² + 2) = 3(y²) + (–6y²)(2)
= 3y² – 12y²
= -9y²
NO!
The student's work is INCORRECT!
Clara did not imply the correct distribution of multiplying the terms in the first step.
Here is the correct solution:
(3 – 6y²)(y² + 2) = 3(y²) + (–6y²)(2) + (3)(2) + (–6y²)(y²)
= 3y² – 12y² + 6 - 6y⁴
= - 6y⁴ - 9y² + 6
Therefore,
(3 – 6y²)(y² + 2) = - 6y⁴ - 9y² + 6
An airplane descends 1.5 miles to an elevation of 6.05.Find the elevation of the plane befor its descent the intial elevation of the plane was blank miles
Answer:
7.55 miles
Step-by-step explanation:
Given that :
Distance of descent = 1.5 miles
New elevation point after descent = 6.05 miles
The initial elevation of the plane before descent will be :
New elevation point after descent + Distance of descent
(6.05 miles + 1.5 miles)
= 7.55 miles
5. x2 +5x-4
Discriminate
Answer:
D = 41
Step-by-step explanation:
y = ax² + bx + c
The discriminant D = b² - 4ac tells the types of roots the equation has.
If D < 0 , then quadratic equation has no real roots, has two imaginary roots.
If D = 0 , then quadratic equation has one real root.
If D > 0 , then quadratic equation has two distinct real roots.
~~~~~~~~~~~~
x² + 5x - 4
a = 1, b = 5, c = - 4
D = 5² - 4(1)(- 4) = 25 + 16 = 41
I GIVE BRAINIEST
Can someone help me with this pls
Answer:
A. moving forward for 10m at a steady pace of 2m/s
B. moving backwards 8m at a steady pace of 2.67m/s
C. staying in the same spot for 4 seconds
D. moving 9m at a steady pace of 4.5m/s
E. moving 4.5m with an average pace of 1.5m/s