Answer:
2.7 secondes a meter
Step-by-step explanation:
I was wondering how can I find the length of a side from the angles given
Answer:
The Pythagorean Theorem, a2+b2=c2, a 2 + b 2 = c 2 , is used to find the length of any side of a right triangle.
In a right triangle, one of the angles has a value of 90 degrees.
The longest side of a right triangle is called the hypotenuse, and it is the side that is opposite the 90 degree angle.
Step-by-step explanation:
10 POINTS HELP ASAP!!!
Answer:
I think it is -7
Step-by-step explanation:
WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
a number increased by the total of the number and five
Answer:
n + (n+5)
Step-by-step explanation:
A number (N) increased (+) by the total of the number = (N+) and five (5)
Evaluate the following expression. 4 –1 + 2
Answer:
5
Step-by-step explanation:
which of these is a unit rate?
Answer:
$5 for a case of soda
Step-by-step explanation:
I hope this helps! :)
PLEASE HELP FAST PLEASE
What is the area of the triangle?
13
10
12
units2
Answer:
60
Step-by-step explanation:
.5 x 12 x 10
Sudha earns ` 189 in a day and Radha earns ` 112 in a day. About how much will each of them earn in 30 days
Answer:
the sudha and radha earns 5,670 and 3,360 respectively
Step-by-step explanation:
Since in the question it is mentioned that
Sudha earns 189 in a day
And, radha earns 112 in a day
so in 30 days, sudha earns
= 189 × 30 days
= 5,670
And, radha earns
= 112 × 30 days
= 3,360
Therefore the sudha and radha earns 5,670 and 3,360 respectively
someone help on this please
Answer:
C, D, F
Step-by-step explanation:
Simply put your equations into a free graphing calculator such as
DESMOS
and it's quite simple!
hope this helps!!
Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST
Answer:
$1.8
Step-by-step explanation:
divide .45/2 and get .225
multiply this by 8 and get 1.8
it would cost 1.8n
Answer:
$1.80
Step-by-step explanation:
45/2 = 22.5 cents per pencil
0.225 × 8 = $1.8
what are the x and y intercepts for this equation y=−1/4x+2?
(_,_)
Answer:
(8, 0) is the x-intercept
(0, 2) is the y-intercept
Step-by-step explanation:
The y-intercept = 2 since the equation is in slope-intercept form.
The x-intercept occurs when y = 0
So, 0 = -1/4x + 2
0 = -x + 8
x = 8
(8, 0) is the x-intercept
(0, 2) is the y-intercept
1/3+1/4
IN FRACTION FORM
Answer:
7/12
Step-by-step explanation:
Plz mark brainliest :D
Answer:
7/12
Step-by-step explanation:
1
3
+
1
4
=
1
3
+
1
4
=
4
12
+
3
12
=
4+3
12
Write the answer in simplest form.
1/6 / 1/3
Answer:
1/6 and 1/3 are
already in the simplest form.
Solve this equation: 2x = 5
Answer:
2.5
Step-by-step explanation:
2x = 5
x = 5/2 = 2.5
I hope im right!!
Find each difference.
(-6s2 + 12s – 8) – (352 + 85 – 6) =
-952 + 45 – 14
_952 + 45 - 2
_952 + 20s – 14
O_952 + 20s - 2
DONE
A construction worker fills a mold with concrete. This solid figure represents the mold.
What is the volume of the concrete that fills the mold?
Answer:
volume = 338 x 20 = 6760 cm^3
Step-by-step explanation:
large rectangular top area = 14 x 22 = 308 cm^2
small rectangular top area = 6x5 = 30 cm^2
total top area = 308 + 30 = 338 cm^2
volume = 338 x 20 = 6760 cm^3
Plsssssss answer its due in 10 minutes , thxxx ! :c
Answer:
3x, -4, 2x, 6
Step-by-step explanation:
compare 1/2 and 1/6 fast
i need help
Answer:
1/2=3/6 1/6<3/6
1/6<1/2
Step-by-step explanation:
I need help fast
If triangle RST cong triangle XYZ , then ST is congruent to which of the following?
An artist spent $75 on supplies to create paintings. Each painting the artist created was sold for $25. Which function can be used to find p, the profit when c paintings are sold?
Answer:
Step-by-step explanation:
The function can be used to find p, the profit when c paintings are sold is p = 25x - c.
Given that, an artist spent $75 on supplies to create paintings.
What is the function?Functions are the fundamental part of the calculus in mathematics. The functions are the special types of relations. A function in math is visualized as a rule, which gives a unique output for every input x.
Let the x be the number of paintings sold.
Now selling price of articles = $25x
Profit (p) = 25x - c
Hence, the function can be used to find p, the profit when c paintings are sold is p = 25x - c.
To learn more about the function visit:
https://brainly.com/question/28303908.
#SPJ2
No, really, I can't figure it out.
mutiply -5 by 7
-35+9 ×[tex]\frac{5}{5}[/tex]
cancel the common factor of 5
-35+9×1
multiply 9 by 1
-35 + 9
add -35 and 9
- 26
12 sheets of paper out of 28
can you help with this is it right or wrong
Answer: Yes, its right.
Step-by-step explanation:
1/2 / 6= 0.08333...
What is 3 to the third power (4 + 4)
Answer:
216
Step-by-step explanation:
Answer:
(4+4)= 8 essa é resposta para mim mas não sê si esta certa
What is the length of a diagonal of a rectangular picture whose sides are 12" x 17" round to the nearest 10th of an inch
Can someone help ASAP pls
Answer:
Step-by-step explanation:
first the answer is most definenetly 130 and 160 and i dont think its 30 so 50.
given cos A = 0.36, find angle A in degrees. round your answer to the nearest hundredth.
Answer:
68.9°
Step-by-step explanation:
[tex]cos^{-1}[/tex](0.36) ≈ 68.90
please help me find the solution
What is the value of h?
0.8h = 1.12
a baker took 9 hours to bake 6 cakes how long does it take him to bake 1 cake?
Answer:
1.5 hours
Step-by-step explanation:
Help ASAP thanks........