Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$3 per pound
$1.25 per pound
o per pound
$2.50 per pound

Answers

Answer 1
the unit rate is $1.25 per pound

Related Questions

What type of triangle is formed with sides of length 11, 13, and 15?

Answers

Answer:

scalene triangle

Step-by-step explanation:

Please explain and show work

Answers

Answer:

a. 1

b. any number to the zero power is just the product of no numbers at all, which is the multiplicative identity, 1

Step-by-step explanation:

Answer and explanation:

a) This value is equal to one because it is just the number divided by itself.

b) Since any number divided by itself is equal to 1, 6^3/6^3 also has to equal to one. This also means that when we bring the 6^3 up to the numerator, the equation 6^3-3, which simplifies into 6^0 also has to equal 1, because it is equivalent to being divided by itself.

Hope this helps!!

rewrite the formula to find I.
A=Iw​

Answers

Answer:

l=a/w

Step-by-step explanation:

In order to find I you would need to isolate it. In order to do this, you divide both sides by w and end up with a/w=l.

y = -x +7
Find the slope any y intercept

Answers

Answer:

slope is -1, and y intercept is (0,7)

Step-by-step explanation:

m = -4
b = -7

An equation in slope-intercept form is y=mx+b , where m is slope and b is y-intercept.

Anyone know? Please

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

X = 3

Y= 5

Find the midpoint of the following
two coordinates
Please help!!

Answers

They gave you the formula for doing this! Just substitute the x and y to the corresponding formula.



Order pairs: (7, 5) and (3, 3)

Work: x1 = 7
x2 = 3

y1 = 5
y2 = 3


Now substitute.

1.) (7 + 3)/2 = 10/2

5 = x

2.) (5 + 3)/2 = 8/2

4 = y


Answer: The midpoint is B. (5, 4)

Help will mark Brainliest graph is then show me a pic pls

Answers

Answer:

Is this what you are looking for?

x + 3y = 1 −3x − 3y = −15 solved by substitution please show work so i can understand

Answers

Answer:

x=7

y= -2

Step-by-step explanation:

x+3y=1 ---------------- (1)

−3x−3y=−15 -------------(2)

Solve Equation (1) for x

x=1−3y

Substitute x=1−3y in equation (2)

−3(1−3y)−3y=−15

−3+9y−3y=−15

−3+6y=−15

6y=−15+3=−12

y=−12/6=−2

y=−2

Substitute y=−2 in equation (1)

x+3(−2)=1

x−6=1

x=1+6=7

x=7

What is the relationship between sin x and cos y?

Answers

Answer:

It's graph is symmetric to the origin. Cos (x) on the other hand is an even function cos (-x) = cos (x), and its graph is symmetric to the y-axis. Notice also that the graphs are exactly the same shape but horizontally shifted /2 units. They are related by: sin (x) = cos (x - /2) and cos (x) = sin (x + /2).

Step-by-step explanation:


Match each whole number with a rational exponential expression

Answers

1- 512
2-27
3-216
4-8
5-729
6-343

A sporting goods store is selling all their exercise equipment for 30% off.
The regular price for an exercise bicycle is $260. The regular price for a set of hand weights is $120.
Part A
Find 70,5,50,10? of the cost of the exercise bicycle. Multiply that amount by 30,260,3,10? to find 30% of the cost. Then x,/,-,+ the regular price to find the sale price.
Use your answers from Part A to find the sale price for the exercise bicycle. Enter your answer in the box.
___________

What is the sale price of the hand weights?
A.114
B.36
C.84
D. 380

Answers

Answer:

c. 84

Step-by-step explanation:

120 times .70 = 84

help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeee brainliest will be coming to you

Answers

Answer:

8 in or .67

Step-by-step explanation:

Answer:

1 foot

Step-by-step explanation:

he used up 3/4 of it so 16x0.75=12 to find remaining length subtract 16-12=4

so there is a 4 foot board left then he gives 1/4 of that to his brother 4x0.25=1

so he gave his brother 1 foot of wood

Write the equation of the line in slope-intercept form
with a slope of – 2/3and passes through the point
(6,-4).

Answers

Answer: Y = 7/8x+ 2.25

Step-by-step explanation:

you would subtract both y  7 subtract both x    -8 y=7/8x+b 3= 7/8 x-2 +b 3     = 1.75 + b -1.75           -1.752.25 = b

there are baked bean cans, 2 for 3$, how much for 1 can

Answers

1.50 because you would do 3 divided by 2

factor 8a^3-64b^6 PLEASE HELP ASAP

Answers

Answer:

The answer is 8(a³ - 8b)

Step-by-step explanation:

You have take out the common terms :

8a³ - 64b⁶

= 8(a³ - 8b⁶)

P.S.

a and b cannot be factorized because they are different terms.

????????????????????????​

Answers

Answer:

um a

Step-by-step explanation:

I'm pretty sure (98%) it is A.

Let me know if I'm wrong.

The sum of exponents of the variables contained in the term Is ____
please help

Answers

Answer:

the degree

Step-by-step explanation:

A $100 pair of headphones is marked down by 10% and you also have a 20% off coupon. What is the final price, before tax?

Answers

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

100 - 10% = 90

90 - 20% = 72

Please help what’s the answer??

Answers

Answer:

Its correct answer is sin65°/125.

Acetaminophen is a common pain reliever and fever reducer. Here is a graph showing the amount of acetaminophen, in milligrams, in an adult's body at different times after they take a normal dose. 1. What is the vertical intercept? What does it mean in this situation? 2. What fraction of the medicine remained after one hour? 3. Write an equation that represents the amount of medicine, a, after t hours.

Answers

Answer:

I don't know 1

2. 3/4

3. y= 1000(0.75)^x

Step-by-step explanation:

According to the information depicted on the graph:

Vertical intercept = 1000

This is the initial Value of acetaminophen in the body just after taking the normal dose ; At time, t = 0

Fraction left after 1 hour = 0.75

Amount after t hours = [tex]y(t) = 1000(0.75)^{t}[/tex]

The vertical intercept is the value of the y - intercept, where the line crosses the y - axis. ; vertical intercept = 1000

The y - intercept is the amount of the drug in the body 0 minutes after taking it.

Fraction of drug left after one hour :

t(1) ÷ t(0) = 750 / 1000 = 3/4 = 0.75

Amount of medicine left after t hours :

Initial amount(rate of decrease)^time

[tex]y(t) = 1000(0.75)^{t}[/tex]

Hence, the function which models the graph is [tex]y(t) = 1000(0.75)^{t}[/tex]

Learn more : https://brainly.com/question/10992447

share 747 in the ratio 2:7

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

166:581

Cassidy the Clown does face painting at the city carnival. She paints 8 faces every 21 minutes. Write an equation that related the number of faces she paints (y) and the time she spends painting (x)
ANSWER WITH A PICTURE ASAP

Answers

Answer:

8y=21x

Step-by-step explanation:

i'm not sure how to draw this out in a picture but the equation is above.

like the question states, Cassidy paints 8 faces in every 21 minutes. the amount of time she spends painting one face would be figured out by dividing 21 by 8 giving you 2.625minutes so i would just say around 3 minutes. so to draw a picture maybe just draw 8 faces and then circle them and say 21 minutes and then put x (to show the time she spent painting each face) under the faces in the picture and then show your work solving this.

in order to find out the ratio of time spent drawing one person's face we have to take the information given and divide the total of 21 minute span by the 8 different faces she painted in order to find how long she spends on 1 face.

hope this helps, if it did please make sure to leave a like, rate, and give me the brainliest if possible!

thanks have a great day!

Find the solution to the system of equations.

Answers

( -2 , -4 ) is the answer to your question

What is the value of -12/a if a = -4?

A: -3
B: -1
C: 3
D: 4

Anyone help please?
:(

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

-12

---- if a = -4

a

-12

-----

-4

= 3

(4 - 1+ 3/3) 15
What is the first operation you should do?
3 points
O (348/8)15
0 (4-1 4 1945
0 (4-14 8/40)
(4 - 1 + 818) x 5
Solve this expression

Answers

Solve for what expresssion don’t

At the deli, 2 turkey subs and 5 veggie subs cost $29. 4 turkey subs and 3 veggie subs cost
$30.

a) Create a linear system to model the equation. Include let statements

b) Solve the linear system to find the cost of a turkey sub and the cost of a veggie sub.

Answers

Answer:

4/9 of sales are veggie 5/9 are turkey

4/(4+5)=4/9

5/(4+5)= 5/9

4/9 x 27 = 12

5/9 x 27 = 15

12 veggie subs sold and

15 turkey subs sold

12+15=27 total sold

Step-by-step explanation:

What is the best buy for the following advertise sale on pop A(eight cans for $4.88 B(10 cans for $5.80 or C(3 cans for d cans for $7.20

Answers

I’d say B.

Cause you can get 10 cans of pop for only 92 cents more.
If this helped mark me brainliest please!!

Buying 10 cans for $5.80 is the best deal.

What is unitary method?

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

According to the question

We have

Cost of eight cans is $4.88

cost of one can = [tex]\frac{4.88}{8}[/tex] = $0.61

Cost of 10 cans is $5.80

cost of one can = [tex]\frac{5.80}{10}[/tex] =$0.58

Cost of 3 cans is $7.20

cost of one can = [tex]\frac{7.20}{3}[/tex] = $2.4

Hence, buying 10 cans for $5.80 is the best deal.

Learn more about the unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ2

Can someone pls help meee

Answers

No it’s not the same , pretty sure because if you look at the yds for each length and weight from two shapes you can tell one of them is bigger than the other.

Solve for unknown quantity.
1 = 4
- -
K 20

Answers :
A. 4
B. 5
C. 6
D. 17

Pls help me

Answers

Answer:

dive by 5 take 20 if 4×5 give u 20 the 20/4 will give you 5

Find the length of the third side of a triangle that has a hypotenuse of 15m and a leg of 12m

Answers

Answer:

9m

Step-by-step explanation:

Other Questions
7. (3y2 4y + 1) + (-y2 + y - 2) The ______________ in a sentence tells who or what is doing the action.Your answer:predicatebeginningendsubject2. A ______________ always contains the verb. It is basically everything from the verb to the of the sentence.Your answer:subjectbeginningpredicateend please help i suck at social studies and i need to pass this class :) there's 6 questions if you cant see them plz click the pictures and zoom in :) Where is the server's partner standing at the start of the first point of the game?O On the baselineO On the service lineO At the net, on the left side of the court. Which is the graph of the function f(x) = 1/2x^2 + 2x 6? The most effective tool for developing good study habits is aComputerStudy schedule Study partnerNotebook What might be some characteristics of a malcontent List four European countries that laid claim to the Western half of the United States This is about Lewis and Clarks journey into the West btw Ken answered correctly 42 of a 50-question test. What percent of the test did he answer correctly? A. 16% B. 42% C. 50% D. 84% Anybody good in geometry and know how to do this? Free Brainliest and points! help 8+x2=12..im confused sexual reproduction in flowering plants occurs within the1. Roots 2.stems 3.leave 4. Flowers Two supplementary angles differ by 34. Find the angles. In a lab, 700 cells are present at the beginning of an experiment. During the first 7 hours,the number of cells increased by 12% each hour.Estimate the time when the number of cells is 1735.Round answer to nearest whole hour. A triangle with side lengths of 15, 18, and 25 is a right triangle. True or False Youve traveled through time and encounter a younger version of yourself. What life lesson would you share? PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!For this task you will be talking from the viewpoint of a great Souix leader. Tonight, you will speak with your people on your thoughts (as a leader of the tribe) on the new people (The Corps.) that came in to your village today. How do you feel about these outsiders coming into your homeland? Do you trust them? How do you interpret the "Peace Medal that they presented you? Do you consider these strangers to be friends or foes, and why? What will you do next? Can someone hel im stuck on this PLS HELP I REALLY NEED IT Help please i am stuck