Answer:
i think it's an orca-dontist
Step-by-step explanation:
not sure tho i remember that joke from somewhere, math page jokes are always cringey
hope that helps :)
Pls, hurry!!! Type the number to the left of the rational number in the box to the point it represents on the number line.
Answer:
1a, 2b, 5e, 4d, 6f, 3c
Step-by-step explanation:
what do u think this means “the streets had no love for him.”
Answer:
It means that he belongs to the streets but they don’t claim him
What is the least, greatest, median, lower Q, and upper Q for the CHECKERS CLUB?
Least:
Greatest:
Median:
Lower Q:
Upper Q:
Answer:
4 6 10 5 9
Step-by-step explanation:
Write the equation of the line in slope-intercept form using y=mx+b
Answer:
y = -1/2x
Step-by-step explanation:
Answer:
y = -0.5x + 0
y = -0.5x
Step-by-step explanation:
10 points Questions on tests be like
Frank has two apples and he gives his friend one apple what is the square root of the sun if the universe exploded?
SOMEONE PLS HELP MEE ASAPPP!!
Juan bought some cans of paint and 2/3 of a litre of special paint additive formulated to reduce mildew. Before painting his house, he used all of the additive to put 1/3 of a litre of additive in each can. How many cans of paint did Juan buy?
I think you would just add 2/3 and 1/3 to get 1 full can of paint. If not sorry.
Carlos bought 80 feet of rope for $17.60. He needs 20 more feet. If the unit price is the same how much will he pay for the extra 20 feet of rope? Show each step of your solution and explain your reasoning.
Answer:
$4.40
Step-by-step explanation:
ok so this is an instance of proportional relationships, in this case we changed one side of this equation, and now we need to figure out how to change the other side the that the change is made on both sides of the (=)
heres what we know
$17.60 = 80ft.
$??.?? = 20ft.
to help us find the change we can divide the first known side with second known side as shown below
80 / 20 = 4
so now we know that 80 was divided by 4 to get 20, so now we can divide the other side by the same amount to get...
$17.60 / 4 = $4.40
so it costs $4.40 for 20 ft. of rope
EXTRA: just because we can, lets figure out what 1 ft of rope costs using the same method as show above (starting with 20 ft)
20 / 1 = 20
$4.40 / 20 = $0.22
so the rate at wich the rope is sold is 22 cents a foot
Greg is running a marathon. While running, he should drink 21 ounces of water per hour. If he runs for 3 hours, how much water should he drink?
Answer:
63 ounces
Step-by-step explanation:
21x3=63
so i have a math problem from school (this is 5th grade math) and the problem says "a box has a volume that is 36 cm3 (the 3 is the small ones at the top). the height 18. what is the width
Answer:
The width would be 2
Step-by-step explanation:
36 divided by 18 is two, meaning that if you multiplied 18 by 2 it would be 36. I'm unsure if this is the right answer, but next time please put more info.
Find the surface area of the cylinder. Round to the nearest whole number.
A. 553 cm2
B. 1,359 cm2
C. 1,790 cm2
D. 730 cm2
Answer:
I think it is 730
Step-by-step explanation:
I hope this helped o(〃^▽^〃)o
Giving brainliest and thanks
Answer:
23 tallys all you need to do (form what i was taught ) is add up all the tallys
b
Please help me its a math cdb and these are the last questions.
Answer:
Answer is H hope this helps
Step-by-step explanation:
can someone please help me with these 5 questions
first one. -5x + 2 - 8x + 9
second one. 5x + 8 + 2 + 3x
third one. 1x + 9x + 4 + 4
fourth one. 6 - 7x + 9 - 2x
last one. 14 - 4x + 3 - 1x
Answer:
1. -13x + 11
2. 8x + 10
3. 10x + 8
4. -9x + 15
5. -5x + 17
Step-by-step explanation:
In the first problem, you have to do -5x + -8x which is -13x. Then you add 2+9 which is 11. You will get the expression -13x + 11.
In the second problem, you have to do 5x + 3x which is 8x. Then you add 8 + 2 which is 10. You will get the expression 8x + 10.
In the third problem, you have to do 1x + 9x which is 10x. The. you add 4 + 4 which is 8. You will get the expression 10x + 8.
In the fourth problem, you have to do -7x + -2x which is -9x. The. you add 6 + 9 which is 15. You will get the expression -9x + 15.
In the last problem, you have to do -4x -1x which is -5x. The. you add 14 + 3 which is 17. You will get the expression -5x + 17.
EXPERT HELP EXPLAIN THE ANSWER:
Answer: Its B!!!
Step-by-step explanation:
please answer this correctly
The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought suppose 3 pounds cost 8.40
Write an equation relating the weight and the cost of the cheese
What is the constant of variation
Find the cost of three pounds of cheese
Answer:
1 pound of cheese is $2.80
Step-by-step explanation:
8.40 divided by 3 is 2.80
plz make me brainliest
:)
hey 267848* 83849
will marked king brains
Answer:
The answer is 22458786952
Find the area of the figure. Round to the nearest tenth if necessary.
A. 12.28 km²
B. 45.18 km²
C. 22.08 km²
D. 18.56 km²
9514 1404 393
Answer:
A. 12.28 km²
Step-by-step explanation:
The area of the figure is the sum of the areas of its parts. The area of the triangular part is ...
A = 1/2bh
A = 1/2(3 km)(4 km) = 6 km²
__
The area of the semicircular part is ...
A = 1/2πr²
A = 1/2(3.14)(2 km)² = 6.28 km²
__
Then the area of the figure is ...
6 km² + 6.28 km² = 12.28 km²
Sarah is wrapping the rectangular prism box for her Valentine. She calculated how many square meters of wrapping paper she would need. Explain her error and give the correct amount of wrapping paper she would need.
Answer:
She probably was supposed to multiply, instead of add.
Step-by-step explanation:
First multiply 24 and 32, which is 768.
Second multiply 768 and 12, which is 9216
9216 is the answer.
Please help pressed for time
Answer:
1: 1/2 or 1 divided by 2
2:
3:
4:
Step-by-step explanation:
\- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t 1 − x 2 \- = s q r t 2 ( 2 x 2 − 1 ) \- x + s q r t
The height of any child in Mr. Diaz's kindergarten class is no greater than 46 inches.
Let h be the height in inches of a child in class. Write an inequality that means that a height is no greater than 46 inches.
I ready math!
Answer:
h≤46
if the h (height) in not greater than 46 it will either have to be equal to or less than 46in.
help me someone pls plss
Answer below PLEASE HELP ME PLSSS HELP WILL MARK BRAINLIST
When a rock first formed, it contained 48 milligrams of potassium-40. How much potassium-40 would remain after three half-lives?
Answer:
72
Step-by-step explanation:
What is the answer to this question?
(2p-2)(2p+2)
brainliest to rigth answer
Answer:
42−4
Step-by-step explanation:
2−2)(2+2)
Simplify
Distribute
(2−2)(2+2)
2(2+2)−2(2+2)
Distribute
2(2+2)−2(2+2)
42+4−2(2+2)
Distribute
42+4−2(2+2)
42+4−4−4
Combine like terms
42+4−4−4
42−4
Solution
42−4
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
A cable company charges $45.50 for its service plan plus $2.40 per premium movie rental. Write an equation or inequality to represent how many movies can be rented while keeping the bill under $70.
pls help <33
Answer:
45.50 divided by 2.40 = 18 movies
Step-by-step explanation:
Sue's Sushi placed two orders with its fish supplier. One order was for 11 pounds of salmon and 6 pounds of tuna; the order totaled $164. The other order was for 8 pounds of salmon and 4 pounds of tuna; this order totaled $116. What is the cost for one pound of salmon and one pound of tuna?
Mhydydluduhufhjpjphlb
1/2 x (48 divided by 6) - 2 + 5
Answer:
7
Step-by-step explanation:
1/2(48/6) - 2 + 5
1/2(8) - 2 + 5
4 - 2 + 5
2 + 5
7
Answer:
1
--------
16x + 3
Step-by-step explanation:
1
--------
2x(48/6) - 2 + 5
1
------
2 x 48/6 - 2 + 5
1
------
2 x 48/6x + 3
1
= --------
16x + 3