Which type of number?

Which Type Of Number?

Answers

Answer 1

its c

Step-by-step explanation:

rational because when you divide both values you get 1, it's a rational number

hope it helps!


Related Questions

factorie a3b3-9a2b2+20ab

Answers

Answer:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUFWTYZ

Step-by-step explanation:

please help with question 2! BRAINLIEST to correct answer!!!

Answers

Answer:

B: (-infinity, 4]

Sort 7/10,1/2,3/5,3/4 from least to greatest .

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

Answer:

1,2,3,4,5,7,10

Step-by-step explanation:

Solve and check
y = 3x - 10
y = 2x - 5

Answers

Answer:

This is the subtraction method

Y -3X = -10

(-Y -2x = -5)  -Y + 2X = 5

Y -3X = -10

-Y + 2X = 5

      -X = -5

X = 5  Now fill in the 5 for X and Y =  5

Answer:

x = 5, y = 5

or

(5, 5)

Step-by-step explanation:

they both equal y so they also equal each other.

3x - 10 = 2x - 5

3x - 2x = -5 + 10

x = 5

substitute x for 5

y = 3x - 10

y = 15 - 10

y = 5

edit, whops forgot to check

just plug the variables in with their values and see if it makes sense:

y = 2x - 5

5 = 2*5 - 5

5 = 10 - 5

5 = 5

since 5 does equal 5, the solution is correct.

How do you do these question and what's the answer?

-1/3 (n + 15) = -2
46 = -6t -8

Urgent. Please answer ASAP. Thanks guys!

Answers

Answer:

n= -9, t= -9

Step-by-step explanation:

1) -1/3(n+15)=-2

-1/3×n+-1/3×15=-2

-1/3×n -5= -2

-1/3 n-5+5= -2+5

-1/3×n=3

3/-1×-1/3×n=3/-1×3

n= -9

2) 46 = -6t -8

−6t−8=46

−6t−8+8=46+8

−6t=54

Divide both sides by -6

t=-9

A sweater is on sale for 40% off the original price of $44. What is the sale price of
the sweater?
O A. $26.40
O B. $17.60
O C. $61.60
O D. $8.70

Answers

Answer:

the answer is B.$17.60

Answer: $17.60

Step-by-step explanation:

0.4(40/100)* 44= $17.60

Right answer gets brainlist

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

18(3)(22)=1188

Give 5 Examples of Linear Equation in Two Variables​

Answers

Dang bro I got no clue

Answer:

Some examples of linear equations in two variables are: 1.2s + 3t = 5, p + 4q = 7, πu + 5v = 9 and 3 = 2 x – 7y. Note that you can put these equations in the form 1.2s + 3t – 5 = 0, p + 4q – 7 = 0, πu + 5v – 9 = 0 and 2 x – 7y – 3 = 0, respectively.

What is the positive solution to 2x^2 - 4x - 30 = 0?

Answers

Answer:

x=-3 or x=5

Step-by-step explanation:

Given the equation of the line y=2.5x + 1, what is the x-coordinate, when x=10

Answers

i assume you mean y-coordinate because the x-coordinate would be 10 when x=10, so you substitute x=10 and get y=26

Find the area of the isosceles triangle.
13 cm is the side length
10 cm is the base length
what is the hight?

Answers

Answer:

23

Step-by-step explanation:

because 10+13 well hope that helps

A point with a positive x-coordinate and a negative y-coordinate is reflected over the y-axis
Which sentence describes the coordinates of the new point?
The x-coordinato is nogativo, and tho y coordinato is positivo,
The x-coordinate is positivo, and tho y coordinato is positivo,
The x-coordinato is negative, and the y coordinato is negativo.
The x-coordinate is positive, and the y coordinato is nogativo.

Answers

Answer:

" The x-coordinato is negative, and the y coordinato is negativo. "

Step-by-step explanation:

Both are in the bottom left quadrant: -x -y

You started here:

And reflected across the ☝ line aka Y

Which means it would now be on the left

(SAT Prep) Find the value of x.

Answers

Step-by-step explanation:

Both the angles will sum up to 180° as they are adjoint angles.

3x+2x= 180°

5x=180°

x=180°/5

x=36°

[Extra:- 3x=3×36=108° and 2x=2×36=72° 5x=108°+72°=180°]

Hope this helps you .

Answer:

x= 36 degrees

Step-by-step explanation:

Question 1. If the perimeter of Rectangle ABCD is 34y+2. What is the width?

Question 2. What is the area of Rectangle ABCD in terms of y?

Question 3. If the perimeter of the rectangle is 70. What is it’s area?

Question 4. What are the length and width of the rectangle?

Answers

Answer:

Question 1. If the perimeter of Rectangle ABCD is 34y+2. What is the width?

Question 2. What is the area of Rectangle ABCD in terms of y?

Question 3. If the perimeter of the rectangle is 70. What is it’s area?

Question 4. What are the length and width of the rectangle?

Three groups of a number plus two.

Answers

3x+2
of means multiply

These all of the answers for question 4-113:

(The answers are in bold, italic, and underlined. (e.g. word))

The line inside this circle is its
A)
center
B)
circumference
09
diameter
D)
radius

Answers

The answer will be (D)
Hope this helps
May i plz have brainliest?

Sum of two numbers = 15 (Addition)

Difference of two numbers =3 (Subtraction)

Find the two numbers.

What is the product of those two numbers? (Multiplication)

Answers

Answer:

The numbers are  x= 9 and y =6

The product of two numbers

x y  = 9 × 6 = 54

Step-by-step explanation:

Step(i):-

Let x and y are two numbers

Given that the sum of two numbers

 x + y = 15 ..(i)

Given that the difference of two numbers

x - y = 3 ..(ii)

adding (i) and (ii) , we get

x + y + x -y = 15 +3

  2 x = 18

    x =9

Step(ii):-

Substitute x = 9 in equation (i) , we get

x + y = 15

9 + y = 15

     y = 15 - 9

    y = 6

Final answer:-

The numbers are  x= 9 and y =6

The product of two numbers

x y  = 9 × 6 = 54

WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!
Your grandfather would like you to invest in his company. He guarantees that if you invest in the stock of his company you will earn 15% on you r money every year. If you invest $100 and your grandfather is right, how much money will you have after 20 years? Round to the nearest cent.

Answers

Answer:

i=0.099

PMT (annual payment needed) $11,309

PV of perpetuity

PV=11309/0.099

=$114,232.32

hope that helps

pls mark brainliest <3

Answer:

ok so i think it is i=0.099

Step-by-step explanation:

i took the test. the test said it was that answer so yea

i need the anwser and the fractions

Answers

Answer:

5.5/3 - 3/1 = 2.5/3

if in one batch of cookies, you use 6 cups of dough and 2 cups of chocolate chips
how many cups of chocolate chips will you need to make two batches of cookies

Answers

Answer:

4cups of chocolate chips

Hope I helped

Step-by-step explanation:

Answer:

4

Step-by-step explanation:

2 cups times two recipes

2x2=4

slope of -6,8 and -6,-8​

Answers

Answer:

use math.way.com

Step-by-step explanation:

What is an equation for the translation of y = |x| down 8 units?

Answers

your answer would be 4

The distribution of 4 in the following expression (5+s)4

Answers

Answer:

( 5 + s ) 4 = 20 + 4 s

Step-by-step explanation:

Distribution property

Let a, b and c are numbers then distribution property is defined by

a( b + c) = a b + a c

(a+ b) c = a c + b c

Given that

( 5 + s ) 4 = 5× 4 + s× 4

               = 20 + 4 s

Final answer:-

( 5 + s ) 4 = 20 + 4 s

Liam invested $1,200 in an account paying an interest rate of 8,75% % compounded monthly. Camila invested $1,200 in an
account paying an interest rate of 9.25% % compounded continuously. After 16 years, how much more money would Camila
have in his account than Liam, to the nearest dollar?

Answers

2102.53 welcome hope that help

i never understood this!who ever gives me a answer i'll give em 5 stars and a thanks

Answers

What’s the question asking? I’m pretty good at math and explaining! (:


Identify the constant of
proportionality for the
table below.

Answers

Answer:

7

Step-by-step explanation:

9-4=5
4-2=2
2+9=11
11-5=6



63-28=35
28-14=14
14+63=77
77-28=49

6/49

Larry bought 4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?

Answers

Answer:

Unit rate is 1.5

Step-by-step explanation:

4 pounds  = $6

Divide 6 by 4 = 1.5

Check: 4 * 1.5 = 6

Hence,

1 pound = $1.5

Hope this helps :)

Help ASAP this math is really hard to me im trusting yall

Answers

Answer:

it should be c

Step-by-step explanation:

Answer:

The anser is C

Step-by-step explanation:

both are equal to 12

PLEASE HELP
6x+2+3x+7

Answers

9x+9 is the answer if you’re trying to simplify the expression.

Help me. I'll mark brainiest

Answers

x^2 - 6x + 9 = 25 + 9
Other Questions
emily sold 2 small boxes of grapefruits and 3 large boxes of grape fruit for a total $61 chelsea sold 3 small boxes of grapefruit and 3 large boxes of grapefruit for a total of $72 what is the cost of one small box of grape fruit and one large box of grapefruit Its this one and Im done 4 to 7 equals 21 to what At Target you can buy 45 oz. of Sprite for$2.79, and at Walmart you can buy 65 oz.of Sprite for $2.75. Compute whichoption is the better buy and by howmuch. Where were most cities and towns in Texas built in the early 1900s?aAlong rivers bNear the ports cNext to major cities dAt railroad junctions Explain how and why weasels' coat color changes seasonally. Which gives 28 + 24 as a product of the GCF and a sum?a. 2 (14 + 12)b. 4 (7 + 6)c. 2 (26 + 22)d. 40 + 12 45+5/6=50 steps please Please help meI will mark brainliest!! How Does Exercise Treat Depression? Olivia wants to know the proportion of students at her school who use acertain social media app. She interviews a random sample of students ather school. She finds that 30% of the students in the sample use the app.What conclusion can she draw from the sample?It is likely that about 30% of the students at her school use the app.B Exactly 30% of the students at her school use the app.Every random sample would find that 30% of the students usethe appIt is likely that 30% of the students at her school were selected forthe sample. What is the volume of a rectangular prism with a height of 5 meters and a base with area 19 square meters?Enter your answer in the box. Precipitation (rainfall/sleet/snow) makes it's way into a river as part ofthe water cycle. Which one of these processes does not help water toreach a river?DepositionThroughflowSurface runoffGroundwater flow The ___ was a secret society established to oppose british policy The name for a variety of methods used to examine how an amount will change if factors involved in predicting that amount change is: Cost analysis. Cost-volume-profit analysis. Sensitivity analysis. Contribution margin analysis. Factor analysis. Your test in math class has problems worth 2 points and problems worth 4 points. Altogether the test has 100 points. Write an equation that represents the total points on the test formed by the number of 2-point problems and the number of 4-point problems. The melting point of a substance is the same as its _____ point.evaporationsublimationfreezingboiling Whose financial plan included:Combining states war debt into a national debt.Establishing a national bank.Stimulating and protecting American industriesJames MonroeThomas JeffersonAlexander HamiltonJohn Adams 2, 8, 7, 8, 6, 15, 6, 3, 8What is the range of the data? A. 2B. 6C. 8D. 13E. 15 How many 1/6 are in 2/3