The Large blizzard has the lowest cost per ounce at $ 0.31125/oz
Given data ,
To determine the best price per ounce for Dairy Queen blizzards, we can calculate the cost per ounce for each size option:
Small: 6 oz. for $2.49 ->
Cost per ounce = $2.49 / 6 oz. = $0.415/oz.
Large: 16 oz. for $4.98 ->
On simplifying the equation , we get
Cost per ounce = $4.98 / 16 oz. = $ 0.31125/oz.
Medium: 10 oz. for $3.49 ->
Cost per ounce = $3.49 / 10 oz. = $0.349/oz.
Super Size: 24 oz. for $7.69 ->
On simplifying the equation , we get
Cost per ounce = $7.69 / 24 oz. = $0.32042/oz.
Comparing the cost per ounce for each size option, we can see that the Small blizzard has the highest cost per ounce at $0.415/oz. The Large blizzard has the lowest cost per ounce at $ 0.31125/oz.
Hence , the Large blizzard gives you the best price per ounce among the options provided.
To learn more about equations click :
https://brainly.com/question/19297665
#SPJ6
find the distance between two numbers on a number line. write your answer as a decimal. -7/9 , -2/9 the distance between the two numbers is __?
Answer:
umm.
Step-by-step explanation:
Need help with this question there's a picture below.
Answer:
The Answer is A
Step-by-step explanation:
What is the coefficient of q in the sum of these two expressions?
(2/3q – 3/4) and (–1/6q – r)
Can someone please help! I will be marking brainliest!
Answer:
the two coefficients are 2/3 and -1/6
the sum of the expressions are = 1 /2 q−r+ −3 /4
Step-by-step explanation:
5. Which expression is equivalent to (2p + 4)(2p – 4)?
A 4p2 + 16p – 16
B (2p)2 – 2(2)(4) + 42
C 2p2 – 42
D (2p)2 – 42
Answer:
[tex] {4p}^{2} - 16 [/tex]
I think I'm wrong or you're wrong.
I don't know but hope it's helpful ❤❤❤
THANK YOU.
Write an equation in point-slope form with a slope of m=3 and passes through the point (4,-5).
Answer:
y+5=3(x-4)
Step-by-step explanation:
hope this helped :)
A quadratic function has one root at 5 and has a vertex point at (7, 2).
What is the value of “a”?
[tex]y = a {(x - h)}^{2} + k[/tex]
where a-term determines the shape of graph.
h-term determines the change of graph for x-axis.
k-term determines the change of graph for y-axis.
Vertex of the graph is at (h,k).
Substitute the vertex value in the equation.[tex]y = a {(x - 7)}^{2} + 2[/tex]
We need to find the value of a-term. We have the given root which we can substitute in the equation.
Also the roots are on x-axis, meaning that the y-value for roots must be 0.
Substitute (5,0) in the equation.[tex]0 =a {(5 - 7)}^{2} + 2 \\ 0 =a {( - 2)} ^{2} + 2 \\ 0 = 4a + 2[/tex]
Solve for a-term.[tex]4a + 2 = 0 \\ 4a = - 2 \\ a = \frac{ - 2}{4} \\ a = - \frac{1}{2} [/tex]
Therefore the value of a is - 1/2. Rewrite the equation as we get the answer.
Answer[tex] \large \boxed{y = - \frac{1}{2} {(x - 7)}^{2} + 2}[/tex]
Simplify
3-6 x
(34
.
3º)2
3-6
3-2
30
Answer:
5
Step-by-step i did the math
Answer:
3 to the power of 0
How much change would you get from £5 if you spent the
following amounts 85p, 97p and 58p?
Simplify. Your answer should contain only positive exponents.
1) 2m² * 2m³
2) m⁴ * 2m⁻³
3) 4r⁻³ * 2r²
4) 4n⁴ * 2n⁻³
5) 2k⁴ * 4k
6) 2x³y⁻³ * 2x⁻¹y³
Answer:
1) simplified would be 4m^5
2) simplified would be 2m
3) would be 8/r
Pls help I will give brainliest
Answer:
Step-by-step explanation:
the distance around the figure--we need to find the perimeter
we have rectangle that has the side, 8 and 15
P(r)=2(8)+2(15)=16+30=46
we also have half of the circle with the diameter =8 and r=4
Circumference =2*3.14*r
C=2*3.14*4=25.12
we need just half of the circle 25.12/2=12.56
P figure=46+12.56=58.56
Area= rectangle=l*w=8*15=120
Area(circle)=3.14*r^2=3.14*16=50.24
half circle 50.24/2=25.12
Area figure=120+25.12=145.12
What is the value of 8(3 + x) when x = 7?
Answer:
80
Step-by-step explanation:
8(3+7)=80
Where is the blue dot on the number line?
Answer:
6.2
Step-by-step explanation:
ahmm recommend answer lang
Answer:
6.8
Step-by-step explanation:
hope this helped! :)
4х + 3у = — 2
Зу = 4 -x
х =?
у =?
Answer: x=-2, y=2
Step-by-step explanation:
(SUBSTITUTION)
= 4x+4-x=2
x=-2
3y=4 x (-2)
y= 2
I GIVE BRAINIEST
Can someone help me with this pls
Answer:
A. moving forward for 10m at a steady pace of 2m/s
B. moving backwards 8m at a steady pace of 2.67m/s
C. staying in the same spot for 4 seconds
D. moving 9m at a steady pace of 4.5m/s
E. moving 4.5m with an average pace of 1.5m/s
Tomás earned $38.25 for cleaning the garage. He was paid $4.25 per hour. Write and solve a multiplication equation to find how many hours it took him to clean the garage.
Answer:
4.25(x)=38.25
Step-by-step explanation:
Answer this and I will give you 20 points
Karly got a 74% on her Social Studies test. The test had 50
questions. How many questions did she NOT answer
correctly?
ann
HELLPP PWEASEEEE :( im confused
Answer:
18 seconds
Step-by-step explanation:
according to the question
-16t²+5184=0 (0 because when the height is 0 the ball will hit the ground)
-16t²=-5184
t²=-5184/-16
t²=324
t=√324
t=18
A class trip is planned for a cinema visit.
1/4 of the people walk to it.
1/3 of the people, get the bus.
The remaining 60 people get a lift in a car.
Calculate the number of pupils who get the bus and who walk to the cinema.
Answer: 48 pupils get the bus to the cinema and 36 pupils walk to the cinema.
Step-by-step explanation:
Let's suppose that there are a total of N pupils.
We know that N/4 walk to the cinema.
We know that N/3 get the bus to the cinema.
And the remainder is equal to 60 people.
Then:
N - N/4 - N/3 = 60
N*(1 - 1/4 - 1/3) = 60
N( 12/12 - 3/12 - 4/12) = 60
N*( 5/12) = 60
N = (12/5)*60 = 144
Then the number of pupils that walk to the cinema is N/4, or:
144/4 = 36
And the number of pupils that get the bus is N/3, or:
144/3 = 48.
The unit price of a shirt is $12. The cost, c, of n shirts is represented by the equation c = 12n. Select the value that belongs in the highlighted box.
$2
$3
$18
$48
$60
$72
Answer:
$48
Step-by-step explanation:
so since the column on the right says n is 4 (next to yellow box), you would substitute 4 for n.
c=12n
c=12(4)
c=48
5. What are the factors of the polynomials shown
below 3x^2 + 19x - 14?
F (2x - 3)(x + 35)
G (3x - 2) (x + 7)
H (2x - 5) (x + 7)
J (x - 5)(2x + 7)
PLZ HELP ASAP!!!!!!!!
Answer: 3:2
Step-by-step explanation:
the base ratio of unused tape to used tape is 24:16.
then we have to simplify,
both 16 and 24 can be divided by eight,
24 divided by eight is 3
16 divided by eight is 2
therefore, our simlpified ratio is 3:2
hope this helped! <3
For which equation is x=5 a solution?
Answer:
B is your answer
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Option B:
3x = 15
x = 15 / 3
x = 5
This is 20 pts. Please help. I need help on my homework due tomorrow...here are the questions and please show how to work out the problems:
1. Convert 101 with an exponent of 2 to base 10
2. Convert 2A3 with an exponent of 16 to base 10
3. Covert 173 to base 3
4. Convert 177 to base 16
Answer:
1) 10^2 + 1
2) ?
3) 2(3^3) + 11
4) 16^2 - 79
Step-by-step explanation:
1) 101 = 100 +1 = 10^2 +1
2) ?
3) 173 = 81+81+11 = 3^3+3^3+11 = 2(3^3) +11
4) 177=256-79 = 16^2 -79
Pls mark Brainiest :)
Little billy wants to buy a pineapple upside down came. The cakes are 2 days old so they are 70% off! The original price is $20. What is the sale price
Answer:
$6
Step-by-step explanation:
Original price of the pineapple = $20
Percentage off = 70%
Amount discounted = 70% of $20
Amount discounted = 0.7 * 20
Amount discounted = $14
Sale price = Original price - Discount
Sale price = $20 - $14
Sale price = $6
Hence the sale price was $6
solve or check ' whether your answer is correct or not 3x -9=12
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
3x - 9 = 12
3x = 12 + 9
3x = 21
x = 21 ÷ 3
x = 7
Highest common factor of 220 and 88
In history class, Maria has nine tests. Her final grade in the class will be the median of her test scores. Each test is scored out of $100.$ Maria's first six test scores are $79,$ $84,$ $86,$ $92,$ $93,$ and $97.$ What is the highest possible final grade in the class she can still earn
Answer:
93
Step-by-step explanation:
Given the data:
$79,$ $84,$ $86,$ $92,$ $93,$ and $97
79, 84, 86, 92, 93, 97
Highest possible score obtainable in a test = 100
Hence to calculate the highest possible score she could still attain;
We assume she obtained a score of 100 in all remaining 3 tests
Then the data becomes :
79, 84, 86, 92, 93, 97, 100, 100, 100
Median of the dataset:
Q2 = 1/2(n + 1)th term
n = sample size = 9
Q2 = 1/2(9 + 1)th term
Q2 = 1/2(10)th term
Q2 = 5th term
Q2 = 93
Jess rounds a number, x to one decimal place
The result is 9.8
Write down the error interval for X
The error interval when x is rounded off to 9.8 will be given as 9.75 ≤ x ≤ 9.84.
The number that is rounded off is:
x = 9.8
9.8 can be rounded off for 9.75 to 9.84
So, this means that:
9.75 ≤ x
or 9.84 ≥ x
So, the error interval becomes:
9.75 ≤ x ≤ 9.84
Therefore, we get that, the error interval when x is rounded off to 9.8 will be given as 9.75 ≤ x ≤ 9.84.
Learn more about error interval here:
https://brainly.com/question/24824625
#SPJ9
Danny charges 30$ for 3 hours of swimming lessons martin charges 55$ for 5 hours of swimming lessons which deal is better
Answer:
Danny
Step-by-step explanation:
Danny charges $10 an hour
Martin charges $11 an hour