Which size Dairy Queen blizzard gives you the best price per ounce

Small 6oz. Cup for $2.49
Large 16oz. Cup for $4.98
Medium 10oz. Cup for $3.49
Supper size 24oz. Cup for 7.69

Answers

Answer 1
small- 2.49/6= 0.415 per oz
medium- 3.49/10 = 0.349 per oz
large- 4.98/16= 0.31125 per oz
super size- 7.69/24= 0.32 per oz
therefore large is the best price!
Answer 2

The Large blizzard has the lowest cost per ounce at $ 0.31125/oz

Given data ,

To determine the best price per ounce for Dairy Queen blizzards, we can calculate the cost per ounce for each size option:

Small: 6 oz. for $2.49 ->

Cost per ounce = $2.49 / 6 oz. = $0.415/oz.

Large: 16 oz. for $4.98 ->

On simplifying the equation , we get

Cost per ounce = $4.98 / 16 oz. = $ 0.31125/oz.

Medium: 10 oz. for $3.49 ->

Cost per ounce = $3.49 / 10 oz. = $0.349/oz.

Super Size: 24 oz. for $7.69 ->

On simplifying the equation , we get

Cost per ounce = $7.69 / 24 oz. = $0.32042/oz.

Comparing the cost per ounce for each size option, we can see that the Small blizzard has the highest cost per ounce at $0.415/oz. The Large blizzard has the lowest cost per ounce at $ 0.31125/oz.

Hence , the Large blizzard gives you the best price per ounce among the options provided.

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/19297665

#SPJ6


Related Questions

find the distance between two numbers on a number line. write your answer as a decimal. -7/9 , -2/9 the distance between the two numbers is __?

Answers

Answer:

umm.

Step-by-step explanation:

Need help with this question there's a picture below.

Answers

Answer:

The Answer is A

Step-by-step explanation:

The answer is A because there are 2 x’s when there only needs to be and can be 1. I hope this helps! :)

What is the coefficient of q in the sum of these two expressions?

(2/3q – 3/4) and (–1/6q – r)

Can someone please help! I will be marking brainliest!

Answers

Answer:

the two coefficients are 2/3 and -1/6

the sum of the expressions are = 1 /2 q−r+ −3 /4

Step-by-step explanation:

5. Which expression is equivalent to (2p + 4)(2p – 4)?
A 4p2 + 16p – 16
B (2p)2 – 2(2)(4) + 42
C 2p2 – 42
D (2p)2 – 42

Answers

Answer:

[tex] {4p}^{2} - 16 [/tex]

I think I'm wrong or you're wrong.

I don't know but hope it's helpful ❤❤❤

THANK YOU.

Write an equation in point-slope form with a slope of m=3 and passes through the point (4,-5).

Answers

Answer:

y+5=3(x-4)

Step-by-step explanation:

hope this helped :)

A quadratic function has one root at 5 and has a vertex point at (7, 2).
What is the value of “a”?

Answers

ExplanationVertex Form

[tex]y = a {(x - h)}^{2} + k[/tex]

where a-term determines the shape of graph.

h-term determines the change of graph for x-axis.

k-term determines the change of graph for y-axis.

Vertex of the graph is at (h,k).

Substitute the vertex value in the equation.

[tex]y = a {(x - 7)}^{2} + 2[/tex]

We need to find the value of a-term. We have the given root which we can substitute in the equation.

Also the roots are on x-axis, meaning that the y-value for roots must be 0.

Substitute (5,0) in the equation.

[tex]0 =a {(5 - 7)}^{2} + 2 \\ 0 =a {( - 2)} ^{2} + 2 \\ 0 = 4a + 2[/tex]

Solve for a-term.

[tex]4a + 2 = 0 \\ 4a = - 2 \\ a = \frac{ - 2}{4} \\ a = - \frac{1}{2} [/tex]

Therefore the value of a is - 1/2. Rewrite the equation as we get the answer.

Answer

[tex] \large \boxed{y = - \frac{1}{2} {(x - 7)}^{2} + 2}[/tex]

Simplify
3-6 x
(34
.
3º)2
3-6
3-2
30

Answers

Answer:

5

Step-by-step i did the math

Answer:

3 to the power of 0

How much change would you get from £5 if you spent the
following amounts 85p, 97p and 58p?​

Answers

85p + 97p + 58p = £2.64

£2.40 - £5 = £2.60

Simplify. Your answer should contain only positive exponents.
1) 2m² * 2m³
2) m⁴ * 2m⁻³
3) 4r⁻³ * 2r²
4) 4n⁴ * 2n⁻³
5) 2k⁴ * 4k
6) 2x³y⁻³ * 2x⁻¹y³

Answers

Answer:

1) simplified would be 4m^5

2) simplified would be 2m

3) would be 8/r

Pls help I will give brainliest

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

the distance around the figure--we need to find the perimeter

we have rectangle that has the side, 8 and 15

P(r)=2(8)+2(15)=16+30=46

we also have half of the circle with the diameter =8 and r=4

Circumference =2*3.14*r

C=2*3.14*4=25.12

we need just half of the circle 25.12/2=12.56

P figure=46+12.56=58.56

Area= rectangle=l*w=8*15=120

Area(circle)=3.14*r^2=3.14*16=50.24

half circle 50.24/2=25.12

Area figure=120+25.12=145.12

What is the value of 8(3 + x) when x = 7?

Answers

Answer:

80

Step-by-step explanation:

8(3+7)=80

Where is the blue dot on the number line?

Answers

Answer:

6.2

Step-by-step explanation:

ahmm recommend answer lang

Answer:

6.8

Step-by-step explanation:

hope this helped! :)

4х + 3у = — 2
Зу = 4 -x
х =?
у =?

Answers

Answer: x=-2, y=2

Step-by-step explanation:

(SUBSTITUTION)

= 4x+4-x=2

x=-2

3y=4 x (-2)

y= 2

Answer : x= -2 , y = 2


Step-by-step explanation

I GIVE BRAINIEST

Can someone help me with this pls

Answers

Answer:

A. moving forward for 10m at a steady pace of 2m/s

B. moving backwards 8m at a steady pace of 2.67m/s

C. staying in the same spot for 4 seconds

D. moving 9m at a steady pace of 4.5m/s

E. moving 4.5m with an average pace of 1.5m/s

Tomás earned $38.25 for cleaning the garage. He was paid $4.25 per hour. Write and solve a multiplication equation to find how many hours it took him to clean the garage.

Answers

Answer:

4.25(x)=38.25

Step-by-step explanation:

Answer this and I will give you 20 points

Answers

Social distancing is a good thing to do so good job ok

Karly got a 74% on her Social Studies test. The test had 50

questions. How many questions did she NOT answer

correctly?

ann

Answers

She answered 37 questions incorrectly

HELLPP PWEASEEEE :( im confused

Answers

Answer:

18 seconds

Step-by-step explanation:

according to the question

-16t²+5184=0 (0 because when the height is 0 the ball will hit the ground)

-16t²=-5184

t²=-5184/-16

t²=324

t=√324

t=18

A class trip is planned for a cinema visit.
1/4 of the people walk to it.

1/3 of the people, get the bus.

The remaining 60 people get a lift in a car.

Calculate the number of pupils who get the bus and who walk to the cinema.

Answers

Answer: 48 pupils get the bus to the cinema and 36 pupils walk to the cinema.

Step-by-step explanation:

Let's suppose that there are a total of N pupils.

We know that N/4 walk to the cinema.

We know that N/3 get the bus to the cinema.

And the remainder is equal to 60 people.

Then:

N - N/4 - N/3 = 60

N*(1 - 1/4 - 1/3) = 60

N( 12/12 - 3/12 - 4/12) = 60

N*( 5/12) = 60

N = (12/5)*60 = 144

Then the number of pupils that walk to the cinema is N/4, or:

144/4 = 36

And the number of pupils that get the bus is N/3, or:

144/3 = 48.

The unit price of a shirt is $12. The cost, c, of n shirts is represented by the equation c = 12n. Select the value that belongs in the highlighted box.

$2
$3
$18
$48
$60
$72

Answers

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

so since the column on the right says n is 4 (next to yellow box), you would substitute 4 for n.

c=12n

c=12(4)

c=48

5. What are the factors of the polynomials shown
below 3x^2 + 19x - 14?
F (2x - 3)(x + 35)
G (3x - 2) (x + 7)
H (2x - 5) (x + 7)
J (x - 5)(2x + 7)

Answers

G because you FOIL (first outer inner last)

PLZ HELP ASAP!!!!!!!!

Answers

Answer: 3:2

Step-by-step explanation:

the base ratio of unused tape to used tape is 24:16.

then we have to simplify,

both 16 and 24 can be divided by eight,

24 divided by eight is 3

16 divided by eight is 2

therefore, our simlpified ratio is 3:2

hope this helped! <3

For which equation is x=5 a solution?

Answers

Answer:

B is your answer

Step-by-step explanation:

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Option B:

3x = 15

x = 15 / 3

x = 5

This is 20 pts. Please help. I need help on my homework due tomorrow...here are the questions and please show how to work out the problems:
1. Convert 101 with an exponent of 2 to base 10
2. Convert 2A3 with an exponent of 16 to base 10
3. Covert 173 to base 3
4. Convert 177 to base 16

Answers

Answer:

1) 10^2 + 1

2) ?

3) 2(3^3) + 11

4) 16^2 - 79

Step-by-step explanation:

1) 101 = 100 +1 = 10^2 +1

2) ?

3) 173 = 81+81+11 = 3^3+3^3+11 = 2(3^3) +11

4) 177=256-79 = 16^2 -79

Pls mark Brainiest :)

Little billy wants to buy a pineapple upside down came. The cakes are 2 days old so they are 70% off! The original price is $20. What is the sale price

Answers

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

Original price of the pineapple = $20

Percentage off = 70%

Amount discounted = 70% of $20

Amount discounted  = 0.7 * 20

Amount discounted  = $14

Sale price = Original price - Discount

Sale price = $20 - $14

Sale price = $6

Hence the sale price was $6

solve or check ' whether your answer is correct or not 3x -9=12​

Answers

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

3x - 9 = 12

3x = 12 + 9

3x = 21

x = 21 ÷ 3

x = 7

x = 7..................

Highest common factor of 220 and 88

Answers

The answer is 44 if I’m correct
GCF of 220 and 88 is 44.

In history class, Maria has nine tests. Her final grade in the class will be the median of her test scores. Each test is scored out of $100.$ Maria's first six test scores are $79,$ $84,$ $86,$ $92,$ $93,$ and $97.$ What is the highest possible final grade in the class she can still earn

Answers

Answer:

93

Step-by-step explanation:

Given the data:

$79,$ $84,$ $86,$ $92,$ $93,$ and $97

79, 84, 86, 92, 93, 97

Highest possible score obtainable in a test = 100

Hence to calculate the highest possible score she could still attain;

We assume she obtained a score of 100 in all remaining 3 tests

Then the data becomes :

79, 84, 86, 92, 93, 97, 100, 100, 100

Median of the dataset:

Q2 = 1/2(n + 1)th term

n = sample size = 9

Q2 = 1/2(9 + 1)th term

Q2 = 1/2(10)th term

Q2 = 5th term

Q2 = 93

Jess rounds a number, x to one decimal place
The result is 9.8
Write down the error interval for X​

Answers

The error interval when x is rounded off to 9.8 will be given as 9.75 ≤ x ≤ 9.84.

The number that is rounded off is:

x = 9.8

9.8 can be rounded off for 9.75 to 9.84

So, this means that:

9.75 ≤ x

or 9.84 ≥ x

So, the error interval becomes:

9.75 ≤ x ≤ 9.84

Therefore, we get that, the error interval when x is rounded off to 9.8 will be given as 9.75 ≤ x ≤ 9.84.

Learn more about error interval here:

https://brainly.com/question/24824625

#SPJ9

Danny charges 30$ for 3 hours of swimming lessons martin charges 55$ for 5 hours of swimming lessons which deal is better

Answers

Answer:

Danny

Step-by-step explanation:

Danny charges $10 an hour

Martin charges $11 an hour

Other Questions
pa help naman po t.l.e po yan What career did Martin Luther King Jr. prepare for? what are Products and natural resources ancient Greece traded (extra items they could trade away)? Plz help me Thank you so much What is a formula for the nth term of the given sequence?-11, -9, -7... Why was Austin a good spokesperson for American settlers in Texas? German U-boats were responsible for 70 percent of destruction to Allied shipping during the war but had a negligible effect on overall tonnage shipped. What opportunities did the Germans exploit to gain its few U-boat successes and force the United States and allies to adjust tactics Little billy wants to buy a pineapple upside down came. The cakes are 2 days old so they are 70% off! The original price is $20. What is the sale price What does inevitably mean? Analyze the map below and answer the question that follows./Image by e2020The Sahara Desert is located in which region on the map above?A.region AB.region BC.region CD.region D 5) Dan and Joan were able to clean the attic in 7 hours together, It takesJoan 9 hours to complete the same job alone. Without help, how longwould it take Dan to complete the same job? Dos ejemplos que manifiesten los siguientes aspectos en factor clave Vocabulario con carcter tcnico - cientfico Ruptura de el mundo actual Ill Give brainleist PLZ help Danny charges 30$ for 3 hours of swimming lessons martin charges 55$ for 5 hours of swimming lessons which deal is better Which statement matches the author's viewpoint aboutMalala in this passage? The author sympathizes with Malala's fear thatschool might not reopen.The author thinks Malala is foolish for thinkingschool might not reopen.The author thinks Malala should not be playingwhile so much is at stake.The author thinks Malala is acting too hopeful aboutschool reopening.Answer is A Royale has 4 times as many water bottles as Jenna. Royale has 12 water bottles. How many water bottles does Jenna have? WHAT HAPPENS AFTER CINDERELLA SEES THE PRINCE AT THE BALL? ARE THE WOMEN IN THE TOWN ASKED TO TRY ON A GLASS SLIPPER, AND IF SO, WHAT HAPPENS IN THAT PARTICULAR SCENE? HOW DOES THE STORY END? Cinder what is the invasion of proland what happened and what caused it In 2018 the NFL football team, the Carolina Panthers, have an owner accused of sexual harassment. The fans demand for team jerseys has dropped with the scandal this year. At about the same time the cost to manufacture the jerseys in China increased by 20%. Describe what the new equilibrium price and quantity is like compared with the prior years Panthers jersey market before the scandal and increased manufacturing costs? Which describes the net free water movement between the blood vessel and matrix?a) Into vesselb) In equilibriumc) Out of vessel