Which of Michael Porter's generic strategies did Renault primarily pursue after the economic crisis?

Answers

Answer 1

Answer: Overall cost leadership

Explanation:

Michael Porter's generic strategy that Renault primarily pursued after the economic crisis was overall cost leadership.

This can be noticed when Renault had to reduce its cost and hance started producing cars that were low cost and has result led to sm increase in the profit that was made by Renault.


Related Questions

On January 1, 2012, Uncle Company purchased 80 percent of Nephew Company’s capital stock for $672,000 in cash and other assets. Nephew had a book value of $806,000 and the 20 percent noncontrolling interest fair value was $168,000 on that date. On January 1, 2011, Nephew had acquired 30 percent of Uncle for $325,750. Uncle’s appropriately adjusted book value as of that date was $1,052,500.
Separate operating income figures (not including investment income) for these two companies follow. In addition, Uncle declares and pays $30,000 in dividends to shareholders each year and Nephew distributes $4,000 annually. Any excess fair-value allocations are amortized over a 10-year period.
Uncle Nephew
Year Company Company
2012 $131,000 $44,600
2013 174,000 55,000
2014 213,000 68,200
A. Assume that Uncle applies the equity method to account for this investment in Nephew. What is the subsidiary’s income recognized by Uncle in 2014?
B. What is the noncontrolling interest’s share of 2014 consolidated net income?

Answers

Answer:

a. $51,840

b. $15,440

Explanation;

a. First find the excess fair-value allocation;

= Fair value of Nephew - Book Value

Fair Value = Uncle ownership + Non-controlling interest

= 672,000 + 168,000

= $840,000

Excess fair value = 840,000 - 806,000

= $34,000

Any excess fair-value allocations are amortized over a 10-year period;

= 34,000/10

= $3,400

The Income to be recognized will be reduced by this yearly amotization so the 2014 income recognized by Uncle would be;

= (Nephew income - Amortization) * Uncle ownership stake

= ( 68,200 - 3,400) * 0.8

= $51,840‬

b. Nephew Company also owns 30% of Uncle which means that they will receive 30% of Uncle dividends.

= 0.3 * 30,000

= $9,000

Added to their own income;

= 9,000 + 68,200

= $77,200

The Non-controlling interest owns 20% so the income they will recognise is;

= 0.2 * 132,100

= $15,440‬

A furniture manufacturer specializes in wood tables. The tables sell for $150 and incur $60 in variable costs. The company has $11, 700 in fixed costs per month. The company desires to earn an operating profit of $10, 800 per month. (Abbreviation used; CM = contribution margin.)
1. Calculate the required sales in units to earn the target profit using the equation method.
2. Calculate the required sales in units to earn the target profit using the contribution margin method.
3. Calculate the required sales in dollars to earn the target profit using the contribution margin ratio method.
4. Calculate the required sales in units to break even using the contribution margin method.

Answers

Answer:

1. 250 wood tables

2. 250 wood tables

3. $37,500

4. 130 wood tables

Explanation:

Sales (units) required to earn a target profit = (Fixed Costs + Target Profit) ÷ Contribution per unit

Where,

Contribution per unit = Selling Price per unit - Variable Costs per unit

                                   = $150 - $60

                                   = $90

Therefore,

Sales (units) required to earn a target profit = ($11, 700 +  $10, 800) ÷ $90

                                                                        =  250 wood tables

Contribution Margin Ratio = Contribution / Sales × 100

                                           = $90 / $150 × 100

                                           = 60 %

Sales (dollars) required to earn a target profit = (Fixed Costs + Target Profit) ÷ Contribution Margin Ratio

                                            = ($11, 700 +  $10, 800) ÷ 60%

                                           = $37,500

Sales in Units to Break Even = Fixed Costs ÷ Contribution per unit

                                               = $11, 700 ÷ $90

                                               = 130 wood tables

Opportunity costs are an important consideration for managers when deciding whether to accept special orders.
a) true
b) false

Answers

Answer:

True

Explanation:

When deciding whether to accept special orders, it is important that opportunity costs is considered by managers.

It helps managers to make a good choice and not regret later.

When deciding whether to accept special orders, it is important to compare and calculate what extra revenues that will be made against the extra costs that will be incurred.

Opportunity costs is actually a hypothetical cost which is incurred due to going for an alternative over the other available.

Answer:

True got you man

Explanation:

True

Suppose in year 1 the CPI is 90, in year 2 the CPI is 100, and in year 3 the CPI is 110. Then, inflation is

Answers

Answer: E) Both answers B and D are correct.

Explanation:

Inflation using the Consumer Price Index is calculated by;

= (CPI in current year - CPI in previous year) / CPI in previous year

Year 2 Inflation = (100 - 90) / 90

= 11%

Year 3 Inflation = (110 - 100) / 100

= 10%

"can charge a different price for each customer based on that buyers willingness to pay, they would:"

Answers

Answer: b. Producer surplus is maxmized

Explanation:

As a result of inefficiency in a monopoly market, there exists a deadweight losses that arises because customers lose surplus due to not getting the optimal price. As a result, they are unwilling to spend at a certain amount to buy goods and services which leads to a loss for the monopoly as well.

If a monopoly is able to charge a different price for each customer based on that buyers willingness to pay they would be able to capture all the consumer surplus and make it producer surplus so that the producer surplus is maximized.

Which of the following are advantages that firms could gain by working together as if were a monopoly?
A. Firms can charge a higher price.
B. Firms can increase industry productivity.
C. Firms can hold down industry output.

Answers

Answer:

A. Firms can charge a higher price.

C. Firms can hold down industry output.

Explanation:

As we know that

There is only one seller in the monopoly market which determinant of the overall market. The vendor demanded the heavy price and there's no competition because of this. This market contains free to enter and exit

so the first option satisfy this condition also it hold down the output of an industry

Therefore the option A and C is correct

Hence, the option B is incorrect

Which of the following are examples of long-run fixed costs:_______a. Mortgage payments b. Hourly wage costs c. Payments for production inputsd. None of the above

Answers

Answer:

a. Mortgage payments

Explanation:

Fixed costs are costs that do not vary with output. e,g, rent, mortgage payments

If production is zero or if production is  a million, Mortgage payments do not change - it remains the same no matter the level of output.

Hourly wage costs and payments for production inputs are variable costs

Variable costs are costs that vary with production

If a producer decides not to produce any output, there would be no need to hire labour and thus no need to pay hourly wages.

When a company holds stock of several different corporations, the group of securities is identified as a(n)

Answers

Complete Question:

When a company holds stock of several different corporations, the group of securities is identified as a(n)?

Group of answer choices

a) investment portfolio

b) controlling interest

c) consolidated portfolio

d) affiliated investment

Answer:

a) investment portfolio.

Explanation:

When a company such as a hedge fund, investment company etc, holds stock of several different corporations, the group of securities is identified as an investment portfolio.

An investment portfolio could comprise of cash and cash equivalents, stocks, commodities, bonds, currencies, real estate investment trusts (REITs) and other financial assets such as exchange-traded funds (ETFs) and mutual funds used by an investor to earn profits while ensuring they're well preserved.

44. What's the present value of a perpetuity that pays $250 per year if the appropriate interest rate is 5%?

Answers

Answer:

$5,000

Explanation:

A perpetuity pays $250 every year

The appropriate interest rate is 5%

= 5/100

= 0.05

Therefore the present value of the perpetuity can be calculated as follows

= 250/0.05

= $5,000

Hence the present value of the perpetuity is $5,000

Real options analysis is appropriate to use when __________________; a ________________ investment up front can be followed by subsequent investments.

Answers

Answer:

1.  investments can be staged;

2.  smaller

Explanation:

Real Option is a term that describes a form of investment tool, which is utilized to assess and analyze the delicate risks involved when it comes to starting a new business venture.

Hence, Real options analysis is appropriate to use when INVESTMENT CAN BE STAGED; a SMALLER investment upfront can be followed by subsequent investments.

nother similar question, reattempt last question below, or select another question. Start of Questions A company makes greeting cards and their research shows that that price and demand are related linearly: p = m x + b . They know that for every additional card they wish to sell they need to drop the price by $0.05. They also know that in order to sell 320 cards they need to set the price at $7. Find the linear equation relating price to demand.

Answers

Answer:

p = (-0.05)x + 23

Explanation:

The linear equation relating price to demand. can be calculated by finding the value of b first and then putting the value of b in the equation

Data

Equation: p = m x + b

m = -0.05

x = 320

p = $7

Solution

p = m x + b

7 = (-0.05 x320)+b

7 = -16 + b

7+16 = b

b = 23

So the linear equation relating price to demand after putting the value of b will be

Equation: p = (-0.05)x + 23

On December 12, 2021, Pace Electronics received $25,200 from a customer toward a cash sale of $252,000 of diodes to be completed on January 16, 2022. What journal entries should Pace record on December 12 and January 16

Answers

Answer:

(a) Debit Cash for $25,200; Credit Deferred sales revenue for $25,000.

(b) Debit Cash for $2,26,800; Debit Deferred sales revenue for $25,200; and Credit Sales revenue for $252,000.

Explanation:

(a) What journal entries should Pace record on December 12?

The receipt of part-payment of $25,200 from a customer on December 12, 2021 creates a deferred sales revenue which will appear as under current liabilities. The journal entries that Pace should record on December 12, 2021 will therefore look as follows:

Date                Account Title                            Dr ($)              Cr ($)            

12 Dec '21       Cash                                        25,200

                          Deferred sales revenue                             25,200

                      (To record a deferred sales revenue from diodes.)                  

(b) What journal entries should Pace record on January 16?

On this date, the customer will pay the remaining amount. The amount in the Deferred sales revenue account will now be transferred to the Sales Revenue account and there will be no liability again. The journal entries that Pace should record on January 16, 2022 will therefore look as follows:

Date                Account Title                            Dr ($)                Cr ($)            

16 Jan '22       Cash (w.1)                                 2,26,800

                       Deferred sales revenue             25,200

                          Sales revenue                                                252,000

                      (To record sales revenue from diodes.)                       

Workings:

w.1: Cash = Sales revenue - Deferred sales revenue = $252,000 - $25,200 = $2,26,800

A firm that uses ___________ segmentation divides a market into groups based on age, income, or level of education.

Answers

Answer:

Demographic

Explanation:

Demographic segmentation is when a business divides its market according to characteristics like race, age, gender, income, religion and level of education to have a better understanding of the customer's preferences and needs to be able to design strategies that reach the target market more effectively. According to this, the answer is that a firm that uses demographic segmentation divides a market into groups based on age, income, or level of education.

Bob reviews an income statement that includes percentages of how each item relates to sales. What kind of financial analysis is this?

Answers

Answer:

Common Size Analysis

Explanation:

In a common size, Statement of Comprehensive Income, sales revenue is expressed as 100% and every other item is expressed as a percentage of sales revenue.

Vision statements are used to create a better understanding of the overall purpose and direction of the organization. Vision statements:
a. are very specific
b. provide specific objectives
c. set organizational structure
d. evoke powerful and compelling mental images

Answers

Answer:

d. evoke powerful and compelling mental images

Explanation:

The organizational vision is used so that companies have as aspirations to achieve their objectives and goals that will help companies to reach a desired place that helps the company to expand and obtain new achievements.

Therefore, when making a vision statement, companies combine powerful and attractive mental images to attest to goals that generate value for stakeholders, causing greater identification with an inspiring vision where there are development plans not only for their businesses, but for company in which the company operates eg.

Research from the 1970s to the 1990s found that over 90 percent of a fund's returns over time is explained by

Answers

Answer: Asset allocation

Explanation:

Research from the 1970s to the 1990s found that over 90 percent of a fund's returns over time is explained by asset allocation.

It should be noted that asset allocation is simply referred to as an investment portfolio technique which balance risk through the division of assets among major categories like stocks, bonds, cash, real estate, and derivatives.

strategic trade-offs that are different between Walmart and Nordstrom even though they are in the same industry. Think of another industry that you know fairly well and select two firms there that also have made very different choices for these trade-offs. Describe some of the differences between these firms. What type of trade-off decisions have these firms made

Answers

Answer: The answer is given below

Explanation:

Another industry that I know fairly well that also have made very different choices for these strategic trade-offs is a restaurant such as McDonald’s and the Michelin-starred. Even though they are in food industry, it should be noted that their approach is not thesame.

McDonald’s sells cheap, fast foods and typically employs workers who have low skills while Michelin-starred restaurant sells food that are of high quality and also has excellent service. It should also be noted that McDonald's doesn't really place much focus on the experience and the atmosphere while Michelin does.

___________ not only involves thinking through what it is that the negotiator wants to achieve but also how she is going to achieve it.

Answers

Answer:

B. Preparation

Explanation:

A. Assertiveness

B. Preparation

C. Self-confidence

D. End-states

Preparation not only involves thinking through what it is that the negotiator wants to achieve but also how she is going to achieve it.

It is a management principle which allows consumers get ready on how to purchase a product.

Preparation helps consumers to think about the effective way of negotiating price with the seller and ensuring a successful negotiation.

_____________ is calculated by taking the quantity of everything that is sold and multiplying it by the sale price.

Answers

Answer:

A) Total revenue

Explanation:

The total revenue could be computed by taking the sale price with the quantity to be sold

Here is the formula to determine the total revenue which is shown below:

Total revenue is

= Sale price × quantity

= P × Q

Hence, for the given situation, the total revenue is the answer and the same is to be considered

When a seller allows a buyer an amount for old equipment traded in for new equipment having a similar use, this amount is called boot. the trade-in allowance. commercial substance. None of these choices are correct.

Answers

Answer: the trade in allowance

Explanation:

Trade alliances is an offer made by marketers to the distribution line channels like the wholesalers, retailers etc over a specific period of time particular in order to boost sales and encourage reduction in retail price.

When a seller allows a buyer an amount for old equipment traded in for new equipment having a similar use, this amount is referred to as the trade in allowance.

What is the present value of a 3-year annuity of $150 if the discount rate is 7%? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

Answers

Answer:

PV= $393.65

Explanation:

Giving the following information:

Cash flow= $150

Number of periods= 3 years

Interest rate= 7%

To calculate the present value of the annuity, first, we need to determine the future value:

FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i

A= annual cash flow

FV= {150*[(1.07^3) - 1]} / 0.07

FV= $482.24

Now, the present value:

PV= FV/(1+i)^n

PV= 482.24/1.07^3

PV= $393.65

Store Travel Time Each Way Price of a Dress
(Minutes) (Dollars per dress)
Local Department Store 15 104
Across Town 30 87
Neighboring City 60 80
Juanita makes $36 an hour at work. She has to take time off work to purchase her skirt, so each hour away from work costs her $36 in lost income. Assume that returning to work takes Juanita the same amount of time as getting to a store and that it takes her 30 minutes to shop.
Assume that Juanita takes opportunity costs and the price of the dress into consideration when she shops. Juanita will minimize the cost of the dress if she buys it from the_______.

Answers

Answer and Explanation:

For the local departmental store

As the person travels 30 minutes but the person sacrificed $36 for an hour at work so here the opportunity cost of the time is $36

For the across town

The person J travel time is 60 minutes ( 30 + 30) and her shopping time is 30 minutes but sacrificed $36

So the opportunity cost is

= 60 minutes + 30 minutes

= 90 minutes

= $54

For the neighbor city

The person J travel time is 120 minutes (120 + 120) and her shopping time is 30 minutes but sacrificed $36

So the opportunity cost is

= 120 minutes + 30 minutes

= 150 minutes

= $90

Now the table is

Store    Opportunity Cost            Price of a Dress      Total Cost

             of Time  

              (Dollars)                          (Dollars per dress)   (Dollars)

Local

Department

Store            36                                   104                         140

Across Town 54                                  87                          141

Neighboring City  90                          80                          170

So she should buy from the local department cost as it contains the minimum cost

A direct participation program shows the following operation results: Revenues: $3 million Operating expense: $1 million Interest expense: $200,000 Management fees: $200,000 Depreciation: $3 million The cash flow from program operation is

Answers

Answer:

The cash flow from program operation is $1,600,000.

Explanation:

Prepare the Cash Flow from Operating Activities Section to determine the cash flow from program operation.

Cash Flow from Operating Activities

Revenue                                                     $3,000,000

Less Expenses :

Operating Expenses           $1,000,000

Interest expense                   $200,000

Management fees                 $200,000

Depreciation                       $3,000,000  ($4,400,000)

Operating Profit / (Loss)                            ($1,400,000)

Add Back Depreciation                             $3,000,000

Operating Cash flow                                  $1,600,000

Suppose that Second Republic Bank currently has $100,000 in demand deposits and $70,000 in outstanding loans. The Federal Reserve has set the reserve requirement at 20%. Please calculate Second Republic Bank's:_________.(a) reserves(b) required reserves(c) excess reserves

Answers

Answer:

$30,000

$20,000

$10,000

Explanation:

Reserves is the total amount of a bank's deposit that is not given out as loans

Reserves = Deposits - outstanding loans

$100,000 - $70,000 = $30,000

Required reserves is the percentage of deposits required of banks to keep as reserves by the central bank

Required reserves = reserve requirement x deposits

0.2 x $100,000 = $20,000

Excess reserves is the difference between reserves and required reserves

$30,000 - $20,000 = $10,000

Ash is the preferred wood to be used in the production of baseball bats. If a company was to buy the rights to harvesting the ash trees out of all the forests in North America, which of the following barriers of entry has this company created?
A. problems raising capital
B. patents and copyright law
C. control of resources
D. economies of scale
E. licensing

Answers

Answer:

C. control of resources

You would like to have enough money saved after your retirement such that you and your heirs can receive $100,000 per year in perpetuity. How much would you need to have saved at the time of your retirement in order to achieve this goal

Answers

The question is incomplete. The complete question is stated below,

You would like to have enough money saved after your retirement such that you and your heirs can receive $100,000 per year in perpetuity. How much would you need to have saved at the time of your retirement in order to achieve this goal? (Assume that the perpetuity payments start one year after the date of your retirement. The annual interest rate is 12.5 percent.)

Answer:

At the time of retirement, the amount that needs to be saved for this perpetuity should be $800000

Explanation:

A perpetuity is a series of constant cash flows that occur after equal intervals of time for an indefinite time period. Thus, it is a series of perpetual cash flows. To calculate the amount that need to be saved at the time of retirement to receive a perpetuity of $100000 per year starting from one year after the retirement, we need to calculate the present value of the perpetuity. The formula for the present value of the perpetuity is,

Present value of perpetuity = CF / r

Where,

CF is cash flow or constant payment by perpetuityr is the required rate or return or the interest rate

Present value of perpetuity = 100000 / 0.125

Present value of perpetuity = $800000

You are trying to decide which of two automobiles to buy. The first is American-made, costs $3.0500 x 104, and travels 28.0 miles/gallon of fuel. The second is European-made, costs $4.9100 x 104, and travels 19.0 km/liter of fuel. If fuel costs $3.00/gallon, and other maintenance costs for the two vehicles are identical, how many miles must each vehicle travel in its lifetime for the total costs (puchase cost fuel cost) to be equivalent

Answers

Answer:

Both cars(American and European) must travel 8,060 kilo metres each during their lifetime for the total cost(purchase cost + fuel equivalent) to be equivalent

Explanation:

With regards to the above, the cost equation for both cars will be equated together.

Furthermore, we will convert gallons into litres while also converting miles into kilometers.

Since 1 gallon has 3.785 litres; 1 mile also has 1.609 kilo metre, hence milage of the first car in kilo metre per litre would be ;

Milage American made = [ 28 miles × 1.609 ] / 3.785

= 11.90 kilo meter per litres.

Cost of Gas per litre = $3 per gallon / 3.785

= 0.79 per litre

Gas cost per kilo metre(American made) = 0.79 per litre / 11.90

= 0.066 per km

Gas cost per kilo metre(European made) = 0.79 per litre / 19.0

= 0.042 per km

We can sum up the equation of first car which is American made( Purchase price + Fuel cost)

We can make a be the number of kilo metres where total cost for both cars would be equal.

Total cost = 317.2 + 0.066a

Also, the total cost equation - purchase price + fuel cost of European car is represented as;

Total cost = 510.64 + 0.042a

317.2 + 0.066a = 510.64 + 0.042a

Collect like terms

0.066a - 0.042a = 510.64 - 317.2

0.024a = 193.44

a = 8,060 kilo metres

Therefore, both cars(American and European) must travel each 8,060 kilo metres in their life time for the total costs( purchase cost + fuel cost) to be equivalent.

The price that the writer of a call option receives for the underlying asset if the buyer executes her option is called the

Answers

Answer:

D. strike price or exercise price.

Explanation:

The strike price is the price at which the price is defined at the time when the option holder could purchase in case of the call option and sell in case of put option, also the option is exercised when the security is underlying

Plus, the strike price another name is the exercise price

Therefore the given situation is known as strike price or exercise price.

What is the effect on the financial statements of recording a $15,000 repair expense as a debit to Machinery and a credit to Cash?

Answers

Answer:

The net income and assets for the year will be overstated by $15,000.

Explanation:

A repair expense of $15,000 is a period cost that should be expensed in the period in which it is incurred and not carried forward to the next accounting period or capitalized.  By capitalizing this repair expense, the net income and assets for the period are overstated.  The concept of accrual is also not followed.  Repair expense can only be capitalized when it adds to the value of an asset, which it does not possess before the repair.  But ordinarily, repairs restore an asset to its former value and does not add to the value.

Not all buyers of an industry's product have equal degrees of bargaining power with sellers, because

Answers

Answer:

some sellers may be less sensitive than others to price, quality, or service differences.

Explanation:

Bargaining power is defined as the ability of a buyer to demand for better quality product, better service, or lower prices for goods.

Buyer bargaining power is higher in markets where products are undifferentiated from one another. So no single buyer has ability to determine price and quantity because buyer has other choices.

However where products are differentiated buyers have less bargaining power. This is because they may have no choice when a particular firm produces what they want.

Differentiated markets leads to some sellers having less sensitivelity than others to price, quality, or service differences.

Answer:

There are several reasons why this can happen and they depend on whether the market is a sellers' or buyers' market. A sellers' market is generally one where the number of buyers is very large and they tend to make small transactions. On the other hand, sellers are less sensitive to price or product differentiation because demand is higher than the supply. This results in a shortage of goods which in turn gives the sellers higher pricing power.

Other Questions
1.A five pack of theater tickets cost $88.75 what is the unit price per ticket?2.A 4 pack of monster cards costs $6.56, what is the unit price per card? 3.An 8 pack of stickers cost $0.64, what is the unit price per sticker? 4. An 9 pack of apple cost $6.30, what is the unit price per apple? 5. A 5 pack of muffins costs $6.25, what is the unit price per muffin? 6. A 9 pack of lollipops costs $5.85, what is the unit price per lollipop? 7. A 3 pack of batteries costs $ 4.65, what is the unit price per battery? 8. A 6 pack of pencils cost $4.80, what is the unit price per pencil? 9. A 2 pack of books costs $24.80, what is the unit price per book? 10. A 5 pack of stamps cost $5.95, what is the unit price per stamp? 11. An 8 pack of eggs costs $4.80, what is the unit price per eggs? 12. A 10 pack of candy bars costs $5.70, what is the unit price per candy bar? The junior class will sell pumpkins as a fall project. what is the total income if they sell pumpkins for $8 each and pay the pumpkin farm a $500 fee to purchase a truckload of pumpkins what is -3d + 8d - 5d simplified? g ) (62.44 pts.) Explain why a maximum or a minimum of occurs exactly when an inflection point occurs for How much is the total cost to mail this package? It costs $109 per night to rent a motel room in Georgia. There is a one-time $30 non-refundable deposit required. How much will it cost your family to rent a room for a week in Hampton? What evidence exists to explain early human migration from one region to another? What is operational definition and two examples "the return on investment is usually considered the most popular approach to measure performance because" Which value is larger -17 or -23 18u^4w^6y^7+12u^9w^8 to dispense the correct dosage of medication Compare the structure of a lithium atom to the structure of a lithium ion Which area of the mind works based on the reality principle? ID Ego Superego Conscience Psychology Pleaseee help!!ASAP!! Please help! I have very limited time to answer, but I am really stumped! Function Creep, when used in terms of privacy risks, refers to new technological advances and devices that generate more data than ever.a. Trueb. False Type of data that is measured with numbers When both participants in a species' interaction develop adaptations in direct response to one another, this could progress into all of the outcomes except:resource partitioningcoevolutionextinction of one speciescompetitive exclusionintraspecific competition what is 16-(-)24+4 and does it equal 44 Explain how you could use the construction tool or a compass and straightedge to create a line segment that is twice as long as A and B