Which equation represents the linear function that is shown on the graph below ?

A. Y=1/2 x+4
B. Y=1/2 x-2
C. Y=4 x-2
D. Y= -2 x +4

Which Equation Represents The Linear Function That Is Shown On The Graph Below ? A. Y=1/2 X+4 B. Y=1/2

Answers

Answer 1

Answer:

First one

Step-by-step explanation:

Y=1/2x+4


Related Questions

Solve the problem
( Show your work )

2x + 10 =- 4x – 9

Answers

Answer:

x = -19/6

General Formulas and Concepts:

Pre-Algebra

Order of Operations: BPEMDAS

Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to Right

Equality Properties

Step-by-step explanation:

Step 1: Define Equation

2x + 10 = -4x - 9

Step 2: Solve for x

Add 4x on both sides:                    6x + 10 = -9Subtract 10 on both sides:             6x = -19Divide 6 on both sides:                  x = -19/6

Step 3: Check

Plug in x into the original equation to verify it's a solution.

Substitute in x:                    2(-19/6) + 10 = -4(-19/6) - 9Multiply:                               -19/3 + 10 = 38/3 - 9Add/Subtract:                      11/3 = 11/3

Here we see that 11/3 does indeed equal 11/3.

∴ x = -19/6 is the solution to the equation.

PROVIDING PICTURE PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5 starts TO FIRST CORRECT ANSWER NEED NOW PLEASE AND THANK YOUU

Answers

Answer:

2. yes, the person is walking faster between 40 and 100 seconds

Step-by-step explanation:

I'm very sorry I don't know about the first one that's a little above my knowledge level :(

PLS HELP! DUE IN 10 MINS PLS!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

25 metres per second

Step-by-step explanation:

just divide 100 by 4 and you will get the answer.☺️☺️

Answer:

25 m/s

Step-by-step explanation:

train a travels at 12.5 m/s and will arrive at 100m in 7s.

train b arrives at the same distance, 100m, in 4s. so that means train b is going at 100m/4s and then simplify that

therefore train b is moving at 25m/s

How much would it coast for 4 sandwiches if any 3 were for 12 dollars

Answers

Answer:

36 dollars

Step-by-step explanation:

this is basic math just use multiplication i think u typed the problem whrong

Answer:

$16 for 4 sandwiches

Step-by-step explanation:

The answer is 16 because 12 divided by 3 is 4, and 4 multiplied by 4 is 16.

P.S Can I have brainliest?

During an online sale, you buy three sweatshirts and two pairs of sweatpants for $85.50. Later you buy three more sweatshirts and four more pairs of sweatpants for $123. (You can never have too many sweats during a pandemic). What is the sale price of each sweatshirt and each pair of sweatpants?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

let

x = price of a sweatshirt

y = trice of sweatpants

three sweatshirts and two pairs of sweatpants for $85.50

3x + 2y = 85.50

three more sweatshirts and four more pairs of sweatpants for $123

3x + 4y = 123

by solving the system of equations

3x + 2y = 85.50

3x + 4y = 123

we find

x = $16

y = $18.75

Determine the shade for the following:
y< 3x-2
Your answer:
O Above
O Below

Answers

When it's the > or ≥ sign, the shade/region will be above the graph.

When it's the < or ≤ sign, the shade/region will be below the graph.

Thus, the answer is below.

What is 31/87 as a percentage?
Give your answer rounded to one decimal place.

Answers

Answer:

35.6%

Step-by-step explanation:

31/87(100)

3100/87

35.6%

Answer:

35,6%

Step-by-step explanation:

31/87 = 0,35632184

As a percentage: 35,632184%

Rounded to one deciman place: 35,6%

Factor the following polynomial.
98x3 – 18x

Answers

Answer:

2x(7x - 3)(7x +3)

Step-by-step explanation:

Find common factors between the 2 numbers:

98x^3 - 18x

2x(49x^2 - 9)

now find what numbers multiplied together is 49, and find what numbers added together equals 0 and the product is 3, 7 times 7 is 49 and 3(-3) = 9 while 3 - 3 = 0 so:

2x(7x - 3)(7x +3)

Answer: 2x(49x^2 - 9)


Steps:

First, find the GCF

GCF= 2x

Next, factor it out

2x(49x^2 - 9)


This is the furthest you can factor it

Fabulous fitness charges a one time fee of $90 and an additional $25 per month wonder weights charges a one time fee of only $ 27 dollars but charges an additional $32 each month for how many months is fabulous fitness less expensive than wonder weights? Set up and solve an equality to determine your answer

Answers

Answer:

9 months

Step-by-step explanation:

Given

Fabulous fitness charges a one-time fee of $90 and an additional $25 per month

let the number of months be x

and the total charges be y

y= 25x+90---------1

Wonder weights charges a one-time fee of only $ 27 dollars but charge an additional $32 each month

let the number of months be x

and the total charges be y

y= 32x+27------------2

Required

The value of x, that is the number of months

Step two:

Equating both equations we have

25x+90=32x+27

collect like terms

25x-32x=27-90

-7x=-63

7x=63

divide both sides by  7

x= 63/7

x= 9 months

24 * 5 is equal to 12 * ?​

Answers

10

Step-by-step explanation:

24*5=12*10

120=120

Loch ness is the largest lake in Scotland.
The lake has a volume of water of 7.45x10^9 m^3.

The volume of water in Lake Superior is k times the volume of water in Loch ness.
Lake Superior = 8.21x10^10

Work out the value of k.
Give your answer correct to 3 significant figures.

Answers

Answer:

11.020

Step-by-step explanation:

vol of l.supe = k(lochness)

88.21 * 10^10 = k( 7.45 * 10^9)

divide and k =11.020

in fraction = 1642/149


|14 | + l -3 l =
Pls help meereeeerrrrr

Answers

14 + -3 = 11 because 14 is the larger number meaning we keep it positive since the 14 was positive.

Answer:

What…

Step-by-step explanation:

f(x)= 3x² +x-2, then f(-2)

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

just substitute the value in the equation

Solve the equation: 5 + 2(3 + 2x) = x + 3(x + 1)

Answers

Answer:

No solutions

Step-by-step explanation:

In this question, you would be solving for x.

Solve:

5 + 2(3 + 2x) = x + 3(x + 1)

Use the distributive property.

5 + 6 + 4x = x + 3x + 3

Combine like terms.

11 + 4x = 4x + 3

Subtract 4x from both sides.

11 = 3

Since we don't have an "x value", there are no solutions.

"No solutions" would be your answer.

mr minnelo hasksidir​

Answers

Answer:

Who has that name?

Step-by-step explanation:

What's the question i'm really curious lol

If the area of a semicircle is 77cm² then find its perimeter.​

Answers

[tex] \underline{\underline{\sf{ \color{purple}{Given :} }}} [/tex]

Area of the semicircle = 77 cm²

⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀

[tex] \underline{\underline{\sf{ \color{purple}{To\:Find :} }}} [/tex]

Perimeter of the circle

⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀

[tex]\underline{\underline{\sf{ \color{purple}{Solution :} }}}[/tex]

[tex]\underline{\tt{As\:we\:know\:that,}}[/tex]

[tex]\star\:{\boxed{\sf{\purple{Area \: of \: circle} = 2 \times Area \: of \: semicircle}}}[/tex]

[tex] : \: \implies \sf{Area \: of \: circle = 2 \times 77cm^{2} }[/tex]

[tex]: \: \implies \sf{Area \: of \: circle =154 \: {cm}^{2} }[/tex]

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

[tex]\underline{\tt{Now, \: we\:know\:that,}}[/tex]

[tex]\star\:{\boxed{\sf{\purple{Area \: of \: circle} = \pi r^{2}}}}[/tex]

[tex] : \: \implies \sf{ 154 = \dfrac{22}{7} \times {r}^{2} }[/tex]

[tex] : \: \implies \sf{ 7 \times 7 = {r}^{2} }[/tex]

[tex] : \: \implies \sf{ 49 = {r}^{2} }[/tex]

[tex] : \: \implies \sf{ {r}^{2} = 49 }[/tex]

[tex] : \: \implies \sf{ {r} = \sqrt{ 49} }[/tex]

[tex] : \: \implies \sf{ {r} = { 7 cm} } [/tex]

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

[tex]\underline{\tt{Now, \: we\:know\:that,}}[/tex]

[tex]\star\:{\boxed{\sf{\purple{Perimeter} = \pi r + 2r }}}[/tex]

[tex] : \: \implies \sf{ Perimeter = \dfrac{22}{7} \times 7 + 2 \times 7 }[/tex]

[tex] : \: \implies \sf{ Perimeter = 22 + 14 }[/tex]

[tex] : \: \implies \sf{ Perimeter = 36 }[/tex]

[tex]\sf \therefore \: perimeter \: of \: the \: circle \: is \: 36cm[/tex]

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

Jamie went to the movies with her twin sister, Jenna. They bought one large soda for $4.95 and 3 boxes of candy. Each box of candy cost the same amount. They spent a total of $18.45. Select the equation that best represents how you would solve for c, the cost of each box of candy?

Answers

Answer:

The Equation we can use to solve for the cost of each box of candy =

4.95 + 3b = 18.45

The cost of each box of candy = $4.5

Step-by-step explanation:

Let the number of boxes of candy be represented by: b

Each box of candy cost the same amount

Hence from the question above, we have the Equation:

$4.95 + 3b = $18.45

4.95 + 3b = 18.45

3b = 18.45 - 4.95

3b = 13.5

b = 13.5/3

b = 4.5

The cost of each box of candy = $4.5

m-
GET
17.
xm+ xy
(b) fa x = 2, y = 3, m= 4 n= 1 45 m-n
xm-nxymn
मान पत्ता लगाउनुहोस्।
If x = 2, y = 3, m = 4 and n= 1, find the value of
xm+nxy
Ans:
xm-nxym
m-n
+10
m + n.​

Answers

Answer:

[tex]xm+nxy=14[/tex]

Step-by-step explanation:

Given that x = 2, y = 3, m = 4 and n= 1.

Putting all the given values to get the value of xm+nxy.

So, the value of [tex]xm+nxy=2\times 4 + 1\times 2 \times 3=14[/tex]

Hence, [tex]xm+nxy=14[/tex].

A theater is showing 2 comedies, 1 musical, and 5 action films. Each movie has 3 matinee showtimes and 7 evening performances. Each type of movie and showtime is equally likely to be chosen. If 12,400 people see a movie, how many will be expected to choose a musical during an evening showtime? A 1,085 C 1,240 B 1,189 D 1,550

Answers

Answer: 1550

Step-by-step explanation:

Number of people to see the movie = 12400

Number of comedies = 2

Number of musical = 1

Number of action films = 5

The number of people that'll be be expected to choose a musical during an evening showtime will be:

= 1/8 × 12400

= 1550

What is the perimeter?

Answers

Answer:

26

Step-by-step explanation:

Answer:

21

Step-by-step explanation:

6 +6=12

12+3=15

15+2=17

17+4=21

In 2001, Takeru Kobayashi set a world record by eating 50 hot dogs in 12 minutes. Find Kobayahi's rate of consumption in hot dogs per minute.

Answers

It is 5:

In order to find hotdogs per minute, you need to divide the number eaten by the minutes. It can be represented by n/m (number over minutes). This is shown with all questions like this. The literal answer is 4.166666667, but since hotdogs are whole, you round it up to the next highest value

Question 3
True or false. A discount will add to the total cost you
will pay for an item.

Answers

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Find the values of x and y that make these triangles congruent by the HL theorem

Answers

Answer:

A. x = 3, y = 2

Step-by-step explanation:

The hypotenuse and the length of one leg of one right triangle must be equal to the hypotenuse and corresponding length of the one leg of the other ∆ for both triangles to be equal by the HL Congruence Theorem.

Thus, let's find x and y by setting the corresponding lengths of the two right ∆s equal to each other.

Therefore:

x = y + 1 ----› eqn. 1

2x + 3 = 3y + 3 ----› eqn. 2

Substitute x = (y + 1) into eqn. 2, and solve for y.

2x + 3 = 3y + 3 ----› eqn. 2

2(y + 1) + 3 = 3y + 3

2y + 2 + 3 = 3y + 3

2y + 5 = 3y + 3

Collect like terms

2y - 3y = -5 + 3

-y = -2

Divide both sides by -1

y = 2

Substitute y = 2 into eqn. 1.

x = y + 1 ----› eqn. 1

x = 2 + 1

x = 3

If (x − 2) ∶ 5 = 7 ∶ 9, then find the value of x.

Answers

Answer:

x=53/9

Step-by-step explanation:

(x-2):5=7:9

9x-18=35

9x=35+18

9x=53

x=53/9

what’s the mean (average) for the data 12 4 16 20

Answers

Answer:

13

Step-by-step explanation:

Add all of the numbers, and divide by the amount of numbers. In this instance, all four added together numbers is 52, and divided by 4 is 13. Hope this helps!

Answer:

The answer is 13.

Step-by-step explanation: In order to find the average in a set of numbers, you must add all numbers and divide them by the numbers of numbers which you have added.

For example for your problem, I added 12 + 4 +16 +20 and I got 52. Then count the numbers which u have added. There are 4 numbers I have added. Then divide that number by the total. So it would be 52/4 and once you divide, you have your answer!

Hope this helps!

please help me write in exponential notation ASAP

Answers

Answer:

The answer is 3⁴ or 81 :)

can someone please help its due tomorrow.

Answers

D, B are the answers

To manufacture scooters, the manufacturer has a fixed cost of 34,400$$ plus a variable cost of n $$ per scooter. Find 100$$, the number of scooters that need to be produced so that the average cost per scooter is 180$$.

Answers

Answer:

The number of scooters that need to be produced so that the average cost per scooter is $180 is 430 scooters.

Step-by-step explanation:

Note: This question is not properly structured/written. The question is therefore rewritten properly before answering the question as follows:

To manufacture scooters, the manufacturer has a fixed cost of $34,400 plus a variable cost of $100 per scooter. Find n, the number of scooters, that need to be produced so that the average cost per scooter is $180.

The explanation of the answer is now provided as follows:

The number of scooters can be calculated as follows:

Variable cost per scooter = $100

n = number of scooter = ?

Total variable cost = Variable cost per scooter * n = $100 * n = $100n

Total cost = Fixed cost + Total variable cost = $34,400 + $100n

Average cost per scooter = Total cost / n = $180 ................ (1)

Substituting the value for Total cost into equation (1) and solve for n, we have:

($34,400 + $100n) / n = $180

$34,400 + $100n = $180n

$34,400 = $180n - $100n

$34,400 = $80n

n = $34,400 / $80

n = 430

Therefore, the number of scooters that need to be produced so that the average cost per scooter is $180 is 430 scooters.

What is the value of the expression below when w=7 and x=2?
3w - 4x

Answers

Answer:

13

Step-by-step explanation:

3(7)-4x

3(7)-4(2)

21-8

=13

Solve the inequality.
1/3+x2/8>_5/6
A)X<_17/18
B)x>_17/18
C)x>_1 17/18
D)x>_5/18

Answers

The Answer is letter D
Other Questions
2= f/8 f= solve the equation Help please look at picture attached I will mark brainliest!! Name one issue that did NOT lead to the Civil War. What are some of the key environmental challenges facing Australia and the Pacific islands? Who was known as The Prophet, and was brother to the leader of the Indian confederacy of warriors who led resistance against the Americans.Group of answer choicesTecumsehJaranamoSitting BullTenskwatawa Which situation has a net result of zero?The temperature was -9'F and fell 9F.Janet had $4 and gave $3 to her friend.High tide was 5.5 ft and now low tide is -0.5 ft.The hot-air balloon rose 539 feet. It then lost 539 feet of altitude. Two Things being compared in this sentenceThe pillow was like cloud when I put my head upon it after a long day.A. pillow and dayB. pillow and cloudC. head and dayD. head and pillowIDENTIFY THE UPPERCASE IF ITS A CLAUSE OR PHRASE1. She arrived TO WORK ON TIME in spite of leaving home so late.2. Mark has lived outside of his country FOR 14 YEARS.3. ITS BEST TO GET UP EARLY4. JOHN MANAGE to crawl to safety.5. I LIKE THE GUY How mathematics is involved in Merchandising? please answer as soon as possible3. Which best describes how organic beef is produced? a. Factory farms where the cows are fed organic corn b. Produced by small farms where cows have room to graze for grass c. Produced by large factory farms but the cows are strictly fed grass d. Produced by farms where they are fed corn until they are 1 year old and then fed grass for the remainder of their life e. Factory farm conditions but are fed a mixture of corn and grass The coastal rangers are witch geographic feature? Jenny was doing laundry. She folded 10towels and divided them evenly into ppiles. Which expression represents thenumber of towels in each pile? the ratio of boys and girls in class is 3:2 Tthere are 15 boys how many total of boys and girls are in class What does someone with low self esteem look like The most famous stock exchange is the ___?A. New York Stock ExchangeB. North Carolina Stock ExchangeC. Washington Stock Exchange What skills do you need to participate successfully in a collaborative discussion about an assigned novel? HELP PLS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Paula knows the total cost for 100 students will be $750, and the cost total cost for 150 students is $1050. What is the caterers fixed cost and the rate per student served? when subtracting with negative numbers, change the problem to an ____problem and ____ Tenants in a sharecropping system faced all of the following challenges exceptA. finding a profitable buyer for the harvestB. dealing with pests that infested and destroyed cropsC. having constantly fluctuating pricesD. paying expenses for equipment., cutting profitsPlease select the best answer from the choices providedABCD What elements of a novel should you review to generate questions for a collaborative discussion? (Choose all that apply.)the introductionthe symbolsthe charactersthe themes