whats the answer for the last one

Whats The Answer For The Last One

Answers

Answer 1

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Watch the video "Hardest maths questions - find a^4 + b^4 + c^4" it is by the creator "The How and Why of Mathematics"

Answer 2
I think it’s 50 I’m not sure

Related Questions

Pls help its not that hard, im in 7th grade

Answers

Answer:

$8 an hour

Step-by-step explanation:

Answer:

the answer is $8 an hour also I'm in 7th grade too :)

Quicky, help me, please.
____________________
Which shows the trinomial in its COMPLETELY factored form?

Answers

Answer:

2nd choice

ignore this brainly says i need 20 characters or more

Answer:

3m(m-6)(m-5)

Step-by-step explanation:

This is the correct answer and I hope you do well on your assignment <3

please help giving brainly

Answers

Answer:

proportion used: 7/20

7emails were from the same person

Step-by-step explanation:

35/100= 7/20

7/20 of 20

20/20=1

1x7= 7

7/20=35/100 both are equal

LAST ONE HELP PLSSS oggngjn gngnuvgnun

Answers

Pretty sure it’s A. Hope this helped :)

3 Choose the two triangles that are similar. Explain how
you identified them.
A AABC, where mZA = 35 and mZB = 64
B
ADEF, where mZD = 35 and mZE = 71
с
AGHI, where mZG = 35 and mZ1 = 81

Answers

Answer:

uyiouyiouio

Step-by-step explanation:

iuoyuiouiooiuyo

I need help with 11 and 12 pls due soon!!

Answers

11. 18.25
explaining: trust me lol have a nice day

Answer:

$27.25

Step-by-step explanation:

number 11 is 18.25 since you would just take 7.30 x 250%.

number 12: the tip is $6.75. the tax is $2.25. so if you combine the tax AND tip you will get $9.00 and in total he spent (18.25 + 9.00) which is $27.25

Taylor fills a jar with marbles. Each marble weighs 0.04 pound. The total weight of the jar is 3/5 of a pound. How many marbles are in the jar?

Answers

omg my teachers name is Taylor alsp sorry I don’t know the answer umm anways have a good day I guess Byee

In the context of draining the pool, AMOUNT OF WATER in the pool is the

independent variable

dependent variable

Answers

Independent variable

PLEASE HELP ME TIMED!

Answers

Answer:

The ratio is 18:21 so it would be the same as 6:7.  The final ratio is 126(cats):147(dogs)

Step-by-step explanation:

PLEASE I NEED HELP FOR THIS QUICKLY!

Answers

24/55 is the answer decimal form is 0.436

Answer:

24/55

Step-by-step explanation:

please help me 4 2/5 x 3 2/5

Answers

Answer: exact form  :

374/25

decimal form:

14.96

mixed numbers form:

14/24//25

Step-by-step explanation:

Help me I will give brainliest to whoever is correct

Answers

Answer:

i did this before

Step-by-step explanation:

the answer is C

Answer: B

Step-by-step explanation:

The cost for 16 ounces of cheese is $3.20. What is the cost for 20 ounces of cheese?

Answers

Answer:

It costs $4 dollars for 20 ounces of cheese.

Step-by-step explanation:

First we find out how many dollars for 1 ounce of cheese.

3.20 ÷ 16 = 0.2

Next we multiply 0.2 by 20.

20 * 0.2 = 4

So, the answer is 4 dollars.

Hope this helps! :)

You can find price of 1 ounce of cheese, then find cost of 20 ounces of cheese by simply using multiplication.

The cost for 20 ounces of cheese is $4.00

Given that:The cost for 16 ounces of cheese is $3.20To find:

Cost for 20 ounces of cheese

Finding cost of 1 ounce of cheese:

[tex]16 \: \rm ounce = \$3.20\\\\\\ \text{Dividing by 16 on both sides}\\\\ 1 \rm \: ounce = \dfrac{3.20}{16} = \$0.2[/tex]

Finding cost of 20 ounces of cheese:

Multiplying both sides of above equation by 20, we get:

[tex]1 \rm \: ounce = \dfrac{3.20}{16} = \$0.2\\ \\ 20 \times 1 \rm \: ounce = 20 \times \$0.2\\ 20 \text{\:ounce of cheese \:}= \$4[/tex]

Thus, the cost for 20 ounces of cheese is $4.00

Learn more about calculation of costs of items here:

https://brainly.com/question/22049778

I will give brainliest to whoever answers this question. Also if you can please explain how you solved it I would appreciate it!

Answers

Okay so for this you need to find the unit rate.

To find the unit rate:
Divide 5.25 feet by 3 feet, and I got 1.75, so the unit rate would be 1.75 feet(Jorge’s height)/1 foot of shadow. A shorter version of this would be 1.75/1

Then, now that you know the unit rate, or how many feet in height for every one foot of shadow, you multiply 1.75 by the length of the shadow (23 feet). For this I got 40.25.

40.25 is the height of the flag pole :)

Answer:

40.25 feet tall

Step-by-step explanation:

There is a small triangle made by the boy and the three feet of shadow. This triangle when scaled up will be the same as the flag and the full shadow.

To do this you need to find how much to multiply 3 by to get 23.

First you do 23/3 which will give you 7.6 repeating. or 7.6666666666... (same thing)

If you then multiply that number by the boy's height 5.25 you will get the answer 40.25.

This is because the triangle the flag creates is 7.666... times larger than the triangle the boy creates.

Can someone answer this for me ASAP ty.

Answers

Answer:

What are the drop down options?

Step-by-step explanation:

8 full bags and 1/4 of another

HELPPPPPPPPPPPPP HURYYYYY ITS OVERDUEEE

Answers

Answer:

Maybe you should get off amazon lol.

Step-by-step explanation:

HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

Answers

(1). 10

(2) 65

(3) 125

Simplify the expression:
2y2+9y2

Answers

Step-by-step explanation:

= 2y²+9y²

= 11 y²

hope this will be helpful to you.

Answer:

11y^2

Step-by-step explanation

Please help me thanks

Answers

Answer:

ill help you bro

Step-by-step explanation:

what do you need

Answer:

literacy

Step-by-step explanation:

my coach gave me an award

Are the two triangles similar? Explain.

Answers

Yes they are similar

Answer:If they were the same size then yes

Step-by-step explanation:

The school choir is getting ready for their spring concert. There are 48 members in the choir and each choir member expects to have ten people in the audience. How many rows of chairs will need to be set up if each row has 30 chairs in it?

Answers

Answer:

You will need 16 rows

Step-by-step explanation:

BIG BRAIN

Answer:

= 480/30

= 16 rows

Step-by-step explanation:

Which ratio is greater, 4:6 or 5:8?

Answers

Answer:

i think 5:8 but i could be wrong :D

Step-by-step explanation:

Answer:

the ratio 4:6 is greater than 5:8

Step-by-step explanation:

hope this helps

You buy items totaling $52.25 with a 6% sales tax. You give the clerk three $20.00 bills. Figure the following amounts:
a. The amount of sales tax
b. The total cost including tax
c. The amount of change you should receive.

Answers

A- 3.13
B- 55.38
C- 4.62

Answer for A:

The sales tax for a purchase of $52.25 is $3.14 (to the nearest cent)

Explanation:

Looked it up

Answer for B:

The total cost including tax is $55.39 (to the nearest cent)

Explanation:

Calculator

Answer for C:

The amount of change you should get is $4.61

Explanation:

Since you gave the clerk three $20 bills, or $60, we subtract the total cost from 60

60 - 55.39 = 4.61

Thus the change should equal $4.61

You deposit $650 in a savings account. How long does it take an account
with an annual interest rate of 5% to earn $178.25 in interest?

Answers

Answer:

about 5 years 6 months

Step-by-step explanation:

I=Prt

t=I/(Pr)

5%=0.05

t = 178.25 / ( 650 × 0.05 ) = 5.4846

t = 5.4846 years

so about 5 years 6 months

About 5 years and 6 month!

What value makes 1/3x = 3 true?
PLEASE HELP!!!!!!
ILL GIVE BRAINLIEST!!!!!

Answers

Answer:

9.

Step-by-step explanation:

9.

3/(1/3)=9.

Answer:

9

Step-by-step explanation:

if you multiply 1/3 by 3 you get 1. but you want 3 so just multiply that number by three.

hope this helped :)

At a school, students may choose one entree, one vegetable, and one dessert for lunch. The choices are listed in the table.

How many different lunch combinations are available?

Answers

Would it be 24? (filler so it hits 20 characters)

Jack wanted to measure the weight of his luggage at the airport before departure. He was surprised to see that it weighed 23.6 kg. Then he stood on the weight with and without his luggage and understood that the scale is malfunctioning as the last two weights of 91.2 kg and 65.5 kg were obviously off. What was the true weight of his luggage?

Answers

Answer:

25.7 is how much his luggage weighs.

Step-by-step explanation:

A CD usually sells for $11.00. If the CD is 30% off, and sales tax is 8%, what is the total price of the CD, including tax?
A-$8.58
B-$8.91
C-$8.32
D-$8.39

Answers

Your answer is letter a
Your answer is a 8 dollars and fifty eight cents

In the figure below, ABCD is a rectangle and DA and CB of radii of circles tangent externally, AB = 4cm

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

let me write the answer on paper

A laptop computer costs $356.75 when it is new. The value of the computer is expected to change by -11 3/4 per year. What is the expected value, to the nearest cent, of the computer after 3 years.

Answers

You’re answer is: $321.50

Since it goes down 11 3/4 a year that means it goes down $11.75 a year. Then you times $11.75 by 3 and get $35.25 so then you just subtract $35.25 from 356.75 and you get your answer $321.50!

An expression is a way of writing a statement with more than two variables or numbers with operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.

The expected value of the computer after 3 years is $321.5

What is an expression?

An expression is a way of writing a statement with more than two variables or numbers with operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.

Example: 2 + 3x + 4y = 7 is an expression.

We have,

Cost of the computer = $356.75

The value of the computer decreases by 11(3/4) every year.

= 11(3/4)

= 47/4

= $11.75

After three years.

The change in the value of the computer.

= 3 x $11.75

= $35.25

The expected value of the computer after 3 years.

= $356.75 - $35.25

= $321.5

Thus,

The expected value of the computer after 3 years is $321.5

Learn more about expressions here:

https://brainly.com/question/3118662

#SPJ2

Other Questions
Right answer gets brainlist Help please time crunch........... Lance multiplied 8 times 214 to solve a problem. Which problem could be the one Lance was solving? A The cafeteria made 8 more cheese pizzas than pepperoni pizzas for lunch time. If they made 214 cheese pizzas, how many pizzas did the cafeteria make?B At the class party, students ate 214 pepperoni pizzas and 8 times as many cheese pizzas. If the class ordered 28 pizzas, how many pizzas do they have left?C A student ate 214pieces of pizza. Another student ate 8 pieces of pizza. How many pieces did the students eat altogether? D Two and one-fourth times as many cheese pizzas were made as pepperoni pizzas. Eight pepperoni pizzas were made. How many cheese pizzas were made? hich statement best describes the role of the samurai in feudal Japan? Which is most likely the result of healthy competition in the market?OHigher prices, lower quality, less choicesO Lower prices, better quality, more choicesO Higher prices, better quality, less choicesO Lower prices, lower quality, more choices if the police are chasing a runaway car why is knowing the velocity of the car important billy is saving up to buy a $400 PS5. He already saved $275. If he has saves $25 a week, how many weeks will it take him to save enough money to buy the PS5? Write an equation for this situation. Use x as your variable.Solve equation Find angles a, b and c? Please help. The perimeter of the square below can be described by the expression 64 + 12y.A square.Which of the expressions describes the length of one side of the square?A square has 4 equal sides. 64/4 = 16; 12 y/4 = 3 y16 + 12y4 + 12y4 + 3y16 + 3y 28-3(2+4)+9 With explanation How many millimetres there in 9 centimetres List ALL of the people/jobs that are apart of the Trans-Atlantic Slave Trade. how to convert decimals to fractions How can exercise benefit your mental health?A. It makes it easier to concentrateB. It is a good way to meet friendsC. It reduces stressD. All of the above 2. Which WHMIS symbol would require gloves? A ventilator? A gas mask? plz help me plz and thank you god bless Why do Latin American countries have such a rugged landscape If the radius of a circle is 10, what is the area of the circle to the nearest tenth? 1.4 La densidad del oro es de 19.3 g/cm. Cul es su equivalenciaen kilogramos por metro cbico? What had George Balearicus profession been?