What value of y makes the equation true? -7/12 = y/-36

Answers

Answer 1

Answer:

y= 21

Step-by-step explanation:

-7/12=y/-36

Switch sides

y/-36=-7/12

Multiply both sides by -36 and simplify

y=21

Hope this helped! :)


Related Questions

Erin has quarters and nickels for a total of 16 coins. The value of his coins is $2.60. Let represent the number of quarters and y represent the number of nickels​

Answers

Note: Consider we need to find each type of coins he has.

Given:

Erin has quarters and nickels for a total of 16 coins.

The value of his coins is $2.60.

To find:

The number of each type of coins.

Solution:

Let x represent the number of quarters and y represent the number of nickels.

According to the question,

Total coins : [tex]x+y=16[/tex]        ...(i)​

Total value : [tex]0.25x+0.05y=2.60[/tex]        ...(ii)​

Multiply equation (i) by 0.25 and subtract the result from (ii).

[tex]0.25x+0.05y-0.25(x+y)=2.60-0.25(16)[/tex]

[tex]0.25x+0.05y-0.25x-0.25y=2.60-4[/tex]

[tex]-0.20y=-1.40[/tex]

Divide both sides by -0.20.

[tex]y=7[/tex]

Put y=7 in (i).

[tex]x+7=16[/tex]

[tex]x=16-7[/tex]

[tex]x=9[/tex]

Therefore, the number of quarters is 9 and number of nickels is 7.

8th GRADE MATH #7 On its first visit to the vet, Emma’s Kitten weighed 30 ounces. On its second visit, the kitten had gained 8 ounces. On its third visit, the kitten had gained another 6 ounces. What is the percent increase, rounded to the nearest percent, of the kitten’s weight since its first visit? *

Answers

Answer:

32%

Step-by-step explanation:

A grocery store sold 250 pounds of fruit in May. This is 5 times more than it sold in January. How many pounds of fruit did the grocery store sell in January?

Answers

Answer:

50 pounds of fruits sold January

Step-by-step explanation:

5X = 250

divude both sides by 5 to get x

x = 50

Are the given lines parallel? Explain your reasoning.
3. x = -1, y = 2
4. x = 0, x= -3
5. y = 1, y = 5

Answers

3: no it’s not, one is horizontal and the other is vertical
4: yes it is, same variable and axis
5: yes it is, same variable and axis

Find the volume between the cone
X= sqrt(y^2 + z^2) and the sphere
x^2 + y^2 + z^2 = 16.

Answers

Here is how to solve it

The volume between the cone and the sphere is approximately 23.55 cubic units.

We are given that;

[tex]X= sqrt(y^2 + z^2)[/tex]

[tex]x^2 + y^2 + z^2 = 16.[/tex]

Now,

To find the volume between the cone and the sphere, we can use a triple integral in spherical coordinates.

The cone corresponds to the equation [tex]$\rho = 2\cos(\phi)$[/tex], where [tex]$\rho$[/tex] is the radial distance, [tex]$\phi$[/tex]is the polar angle, and [tex]$\theta$[/tex] is the azimuthal angle. The sphere corresponds to the equation [tex]$\rho = 4$[/tex]. The limits of integration are:

[tex]$0 \leq \theta \leq 2\pi$$0 \leq \phi \leq \frac{\pi}{4}$$2\cos(\phi) \leq \rho \leq 4$[/tex]

The volume element in spherical coordinates is [tex]$\rho^2\sin(\phi)d\rho d\phi d\theta$[/tex]

Therefore, the volume is:

[tex]$V = \int_{0}^{2\pi}\int_{0}^{\frac{\pi}{4}}\int_{2\cos(\phi)}^{4}\rho^2\sin(\phi)d\rho d\phi d\theta$[/tex]

Evaluating this integral, we get:

[tex]$V = \frac{32}{3}\pi - 8\sqrt{2}\pi + 16\pi$[/tex]

Therefore, by volume of cone the answer will be 23.55 cubic units.

Learn more about volume of cone here:

https://brainly.com/question/26093363

#SPJ4

the ratio of potatoes to turnips is 1:1.if there are 473 potatoes how many turnips are there.

Answers

Answer:

473

Step-by-step explanation:

1:1

473:x

Cross Multiply

1x=473

Divide both sides by 1

x=473

Help please writing equations points !!

Answers

Answer:

last one

Step-by-step explanation:

2.50h+10=31.25

because

2.50*h tells you how much you pay for the hours the dogs is at the daycare

10 is you pay for pick-up

31.25 is your total

I will give u 50 points and brainlest pls help

Answers

Answer:

The bicyclist rides 72 miles in 4 hours

Step-by-step explanation:

The vertical axis represents the number of miles while the horizontal axis is the duration. The intersecting point is the time and distance taken hence 72 miles in 4 hours.

Answer:

if you know this or not but 5  points is not 50

Step-by-step explanation:

please help me solve this problem​

Answers

Answer:

C (10×4) ÷ 2

Step-by-step explanation:

C is the answer because if you do an equation,

10 multiplied by 4 (10×4)

Then, she wants to share the dolls equally for her brother

This means that you have to multi[ly 4 by 10, so you get 40. If she shares the dolls equally with her brother, she will give him 20 and keep 20 for herself.

C provides the correct answer with 20. 40/2 is 20

It’s C (10 x 4) divided 2

HELP PLEASE! IS THIS PROPORTIONAL??

Answers

Answer:

Porportional

Step-by-step explanation:

-1 x = -15 y

-7 x -15 = -105, correct

-9 x -15 = -135, correct

Because all are correct, this is porportional. This means that there is a unit rate and if this were graphed, the line would be straight.

I Hope That This Helps! :)

536-248 answer and show your work

Answers

Answer:

288

Step-by-step explanation:

288+248=536

Delilah does 184 jumping jacks in 4 minutes. She does her jumping jacks at a constant rate.
How many jumping jacks can Delilah do per minute?​

Answers

Answer:

46 jumping jacks per minute

Step-by-step explanation:

184/4= 46

Answer:

she did 46 jumping jacks per minute

Step-by-step explanation:

a gold mine extracted 500,000 ounces. gold is priced at present time at $460 per ounce. the mine holds gold for 3 years. if inflation (for gold) is 5.17% per year, how much money will they receive for selling in 3 years all 500,000 ounces in actual dollars

Answers

Answer:

$267,536,000

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

total ounces=500,000

cost per ounce= $460

total amount of the ounce= 500,000*460= $230000000

Time t=3years

rate= 5.17%= 0.0517

Step two:

The inflation we have a compounding effect on the amount

$230000000

A=P(1+r)^t

A=230000000(1+0.0517)^3

A=230000000(1.0517)^3

A=230000000*1.1632

A=$267,536,000

They will receive a total of  $267,536,000

The teacher prepares a tour. Its cost is $246 for her and 5 people to take a day-long guided tour of the Eveglades. How much does the guided tour cost per person, the unit rate?

a
$246
b
$6
c
$24.60
d
$41

Answers

Answer:

its either C or D :)

I NEED HELP WITH THIS QUESTION

Answers

Answer:

y= 7 and -1

Step-by-step explanation:

Jasmine bought 3 chocolates for Dhs.12.34 and her brother Alan bought 2 packets of biscuits for Dhs 3.5 each. How much they paid in total?

Answers

Answer:

$39.02

Step-by-step explanation:

$12.34 *3=37.02

$3.5*2=7

37.02+7=39.02

Julie multiplies 6.27 by 7 and claims the product is 438.9. Explain without multiplying how you know Julie’s answer is not correct. Find the correct answer.

Answers

Answer:

SHe put the decimal point in the wrong spot, it's suppose to be 43.89

Step-by-step explanation:

Answer:

no because 438.9 divided by seven is 62.7

Step-by-step ex



PLEASE HELP ME

Warmup: Which of the geometric figures are scaled copies of each other? What is the scale factor of the images you choose?​

Answers

A, B, and H are scaled copies of each other. So are L, G, and J.
C, K, E.
F, D, I.
I’m not sure about the scale factor

PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST
Find the area of a square with side length x when x is equal to the given value. Is the area of a square and the length of its side directly proportional? Justify your answer.

1. x=15 ft.
2. x=10 in.
3. x=3 in

Answers

Answer:

x = 3 in

Step-by-step explanation:

Since it's a square, to find the area, all you have to do is multiply one side of the square by another. Since this is a square, all the sides are equal. so 3x3 = 9. 9 sq. in.

70 72 76 90 what will go before 90​

Answers

Answer:

78  

Step-by-step explanation:

Find f(3) if f(x) = 4x - 10
Multiple choice -
I’ll appreciate it if someone helps

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

given f(x) = 4x-10

to find f(3), we simply substitute x = 3 into the function:

f(x) = 4x-10

f(3) = 4(3)-10

= 12-10

= 2

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Since f(3), replace all the x's with 3s

f(3) = 4(3) - 10

It cost $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much will it cost to buy 7.5 lbs of walnuts?

Answers

Answer:

$34.5

Step-by-step explanation:

Turning the 3/4 into a decimal would be .75, .75 can go into 7.5 10 times. You would multiply 10 by the cost $3.45 and you would get $34.5 for 7.5 lbs of walnuts.

care e formula termenului general al sirului -2,0,2,-2,0,2,-2,0,2........?

Answers

Answer:

what language is that ??

Step-by-step explanation:

5.
Which of these scales are equivalent to 3 inches to 1 yard? Select all that apply.
A.1 inch to 1 foot
B.
6 inches to 9 feet
C.
1 inch to yard
D
1 inch to 12 inches




Please help

Answers

A and D because it is basically saying 3:36 so when you simplify it comes down to 1:12
It’s lowkey A i think

How to round 106.327 to nearest hundredths explain

Answers

Answer:

106.33

Step-by-step explanation:

after decimal you have .3 tenths 2 hundredths 7 thousandths

to round to the nearest hundredths look at thousandths 7 becasuse is greater then 5 then you round up

106.327 is rounded to 106.33

Answer:

your answer is 106.3

Step-by-step explanation: so first you do this

[tex]106.327\\3 =tenths\\2= hundredths[/tex]

so when you round  if it is 5 or above you round up if it is 4 or below leave it alone

so the final answer is 106.3

when you round the 27 is removed and this is what you have left.

Exercise 12-4 Pooling overhead cost LO 12-2 Stuart Manufacturing Company produced 2,600 units of inventory in January 2018. It expects to produce an additional 8,700 units during the remaining 11 months of the year. In other words, total production for 2018 is estimated to be 11,300 units. Direct materials and direct labor costs are $82 and $66 per unit, respectively. Stuart expects to incur the following manufacturing overhead costs during the 2018 accounting period:
Production supplies $ 6,200
Supervisor salary 188,000
Depreciation on equipment 134,000
Utilities 29,000
Rental fee on manufacturing facilities 224,750 Required
1. Combine the individual overhead costs into a cost pool and calculate a predetermined overhead rate assuming the cost driver is number of units. 2. Determine the cost of the 2,600 units of product made in January.

Answers

Answer:

Results are below.

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Total number of units= 11,300

Total overhead= 6,200 + 188,000 + 134,000 + 29,000 + 224,750= $581,950

To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 581,950 / 11,300

Predetermined manufacturing overhead rate= $51.5 per unit

Now, we can calculate the total cost of making 2,600 units:

Total cost= (82 + 66 + 51.5)*2,600

Total cost= $518,700

Karen Gaines invested $13,000 in a money market account with an interest rate of 3.25% compounded Semiannually. Four years later, Karen withdrew the full amount to put toward the down payment on a new house. How much did Karen withdraw from the account?

Answers

Answer:

$16,380

Step-by-step explanation:

Complete the statement. Explain your
reasoning
7
3
26
8 4 15 C

Answers

Answer:

132 degree

Step-by-step explanation:

a and b are parallel and c is a transversal

so 2 and 3 are interior and they both equal 180

so 3 = 180-48= 132

Answer:

m<3=138

Step-by-step explanation:

m<2=42

m<1=m<3

180-42=138

m<1=138 m<3=138

m<1 and m<3 are alternate interior angles

Kendra was asked to find the number of students who planned to attend the evening symphony performance. She
was told that 40 percent of the 50 students planned to attend. Kendra's work is shown below.
part 40x2 80
whole 100x2 – 200
What mistake did Kendra make?
ОООО
Kendra should have multiplied by 4 instead of multiplying by 2.
O Kendra should have divided by 2 instead of multiplying by 2.
Kendra should have added 40 and 50.
Kendra should have subtracted 40 from 50.

Answers

Answer:

I actually think it’s c I’m sorry if I’m wrong

Step-by-step explanation:

Answer:its B guys not c because kendra should of divde both by 2 and not multiplie it by 2 trust me

Step-by-step explanation:

It is B not A,C,D!

2c +10 = 30
How can I solve this?

Answers

Step-by-step explanation:

2c+10=30

2c+10−10=30−10

2c=20

2c÷2=20÷2

Answer: c=10

Answer:

10

Step-by-step explanation:

2c + 10 = 30

so we take 10 to the other side to become - 10.

Therefore 2c = 30 - 10

= 20

Divide both sides by the coefficient of c that's 2

2c = 20

c = 10

Other Questions
WILL MARK BRAINLIESTHeyyy no funny buisness i need answes ASAP Max ran 5 miles on Thursday. One mile is equal to 5,280 feet. Which proportion can be used to determine how many feet, x, Max ran on Thursday? How to cross multiply 2 3/4 divided by 21= can you guys help me please ? 5)Using only the information available in the periodic table, consider the elements calcium and chlorine. From theirlocation on the periodic table, identify the oxidation state and number of valence electrons for calcium and chlorine.Which statement most accurately describes the compound formed by calcium and chlorine?CA)B)Calcium, a nonmetal with an oxidation number of +2 will form a covalentbond with chlorine, a halogen (nonmetal) with an oxidation number of -1called calcium chloride (CaCl2).Calcium, an alkaline earth metal with an oxidation number of +2 will formcovalent bond with chlorine, also a metal with an oxidation number of -1called calcium dichloride (CaCla)Calcium, an alkaline earth metal with an oxidation number of +2 will forman ionic bond with chlorine, a halogen in group VILA with an oxidationnumber of -1 called calcium chloride (CaCl2).Calcium, an alkaline earth metal with an oxidation number of 2 will shareelectrons to form an lonic bond with chlorine, a nonmetal with anxidation number of -1 called calcium dichloride (CaCl).D) he ratio of your monthly allowance to your friends monthly allowance is 5 : 3. Both of your monthly allowances total $40. How much is each allowance? Old work anybody wanna help A mass scale reads 10 kilograms on earth, what would it read on the moon? At the focal point of a converging lens, the object cannot be seen. O A. True B. False PLEASE HELP!!! Compare U.S. government savings bonds to mutual funds and collectibles in terms of risk and potential return. Explain why these investments are categorized as they are. 1)Company A has 4 investors. Investor 1 has 100 shares. Investor 2 has 150 shares. Investor 3 has 500 shares and Investor 4 has 625 shares. Company A had a good quarter and decided to pay a quarterly dividend of 3$ per share. Organ systems maintain which of the following at just the rightlevels to support life processes?a.) pHb.) CarcinogensC.) Temperature and pHd.) Carcinogens and pH Describe the role of C-S-H in providing strength for cement. Discuss which compounds produce C-S-H and why balancing the amounts of those compounds is important. Lord of the fliesWhat happened to the boy with the mulberry birthmark? What effect does this have on the story? Will give the brainliest for the correct answer!!! Need answer ASAP!!! What are the physical effects on ecstasy users? ? apartments in 3 floors = 5 apartments per floor The Temperature is 50F. The temperature will decrease by 4F each hour. Let h be the numbers of hours.When will the temperature below 32FWrite inequality for this equation.C. and D. arrows are suppose to have lines under them.A. 50 - 4h< 32B. 50 + 4h < 32C. 50 + 4h (2) A store is having a 20%-off sale on all merchandise. If Mai buys one item and saves $13, what was the original price of her purchase? Explain your reasoning. * Which groups made up the primary populations of early Russia?A) Vikings and SlavsB) Byzantines and CeltsC) Vikings and TartarsD) Celts and Slavs The manner in which several different ions and molecules move through a cell membrane is shown in the diagram above. For each lon or molecule, the relative concentration on each side of themembrane is indicated. Which of the following accurately describes one of the movements taking place?AGlucose is transported into the cell by active transportSubmBNat is transported into the cell by active transportThe movement of glucose through the membrane requires ATP hydrolysisDNa transport out of the cell requires ATP hydrolysis EMERGENCY Lindas adding padding to all the surface inside her attic for extra warmth in the winter she needs to find the approximate surface area of the attic including walls floors and ceilings the attic is in the shape of a triangular prism Linda draws the net and writes the expression below to represent the surface area of the attic Are Lindas net and expression correct?