Answer:
A. -10
Step-by-step explanation:
If you had a cube with a side length of 4, how can your write the calculations in exponential
Answer:
easy. the anwers would all be multiplied by 4 as all sides of a cube are equal
Step-by-step explanation:
ima get a whoopin help me my cheeks gon b red
Answer: b
Step-by-step explanation: b
X10. Help me please and thank you
Answer:
A)
the corect answer for this question
plss HELPPP meeeeeee
i shall give thanks
The missing side length : 9 - 5 = 4 yd
60 - 16 divided by a
Find the surface area of the cylinder below. *
Answer:
153
Step-by-step explanation:
A tortoise is walking in the desert. It walks at a speed of 5 meters per minute for 12.5 meters. For how many minutes does it walk? Help rqqq ima mark brainlest fashoooo
Answer:
It walks for 2:30 seconds
Step-by-step explanation:
Divide 12.5 meters by 5 meters to get 2.5 which is equal to 2:30 sec
Hope this helps! Pls mark brainliest
can someone solve this for me? i also would like to know how you did (worked it out)
so that i can do it myself.
Answer:
it's
Step-by-step explanation:
(2f+2)(2f-2)
(2f^2-2^2)
A circle rolls once, without slipping, along the outside of a square with sides of length 4 inches, and returns to its starting point at A. The radius of the circle is 1 inch. To the nearest hundredth of an inch. how far does the center of the circle travel? (Use 3.14 for pi)
PLS PLS HELP. And show work and explain!
Answer:
16 inches
Step-by-step explanation:
The distance travel by the center of the circle is, 22.28 inch.
What is Circle?The circle is a closed two dimensional figure , in which the set of all points is equidistance from the center.
Given that;
A circle rolls once, without slipping, along the outside of a square with sides of length 4 inches, and returns to its starting point at A.
And, The radius of the circle is 1 inch.
Now, The circle's center will move in a straight line along the 4 sides.
It rolls in a circular path.
Hence, At 4 edges combined, it forms in a circle of radius 1 inch.
Hence, Distance travel by the center of the circle is,
⇒ 4 × 4 + 2πr
⇒ 16 + 2 × 3.24 × 1
⇒ 16 + 6.48
⇒ 22.28 inch
Learn more about the circle visit:
https://brainly.com/question/24810873
#SPJ2
What is the slope of the line that passes through the points listed in the table?
A. -4
B. -1
C. 1
D. 4
X | Y
1 | 4
2 | 3
Answer: D. 4
Step-by-step explanation:
im guessing?
PLS HELP ME WITH MATH!!
Suppose Jordan graphed a line with a slope of 3 and Trevor graphed a line with a slope of -3. How would their graphs compare?
Answer:
Jordan's line would go up and Trevor's line would go down. This is because Jordan's like has a positive slope and Trevor's has a negative slope
Step-by-step explanation:
Complete the sentences below based on the graph of the function.
The illustration below shows the graph of y as a function of x.
x interslope is -7 then the y intercept is 1.
i dont know the slope tho.
hoped that helped:P
BRAINLIEST (IF I GET A LINK I WILL HUNT YOU DOWN AND GUT YOU LIKE A FISH)
Here are some bank transactions from a bank account last week. Which transactions represent negative values? Monday:$650 paycheck deposited Tuesday:$40 withdrawal from the ATM at the gas pump Wednesday:$20 credit for returned merchandise Thursday:$125 deducted for cell phone charges
Answer:
These two transactions represent the negative transactions because they will have reduced the balance in the bank account.
$40 withdrawal from the ATM at the gas pump on Tuesday
$125 deducted for cell phone charges on Thursday
2x2
4x4
5x5
6x7
5x6
8x4
9x10
11x2
9x3
HELPPPP PLZ. THIS IS MY LAST CHANCE IF I GET IT WRONG ILL FAIL!
Answer: I think its d. Sorry if this wrong. :)
Step-by-step explanation:
A parallelogram-shaped field in a park needs sod. The parallelogram has a base of 27.5 meters and a height of 26 meters. The sod is sold in pallets of 50 square meters. How many pallets of sod are needed to fill the field?
HELPPPP
Answer:
here is the link with the answers
Step-by-step explanation:
https://www.slader.com/discussion/question/a-parallelogram-shaped-field-in-a-park-needs-sod-the-parallelogram-has-a-base-of-215-meters-and-a-he/
can someone please help me?
PLEASE HELP MEEEE I REALLY NEED HELP
Answer:
i think dylan sorry if its wrong!!
Step-by-step explanation:
help me please now...
Answer:
d
Step-by-step explanation:
I really need help with this one and would appreciate it if you helped out. Thanks :)
Calia must work at least 25 hours a week.
Answer:
At least 25 hours a week
Step-by-step explanation:
18.50 x 24 = 444, which is not enough, so then you’d have to add another 18.50 which would make it 462.5, which is ok if it goes over the number (450).
2 + 6 times b = ??????
Answer:
2+6b
Step-by-step explanation:
Given that cos75º 0.259, which statement below
is also true?
A. sin15º = 0.259
B. sin75° =0.259
C. sin15º = 0.966
D. cos15° =0.259
Alright, lets get started.
Please take a look at the diagram attached.
The reference angle of 75 will be 75
As it is mentioned that the angle intersects the unit circle means r = 1
So, finding cos
cos 75 = [tex]\frac{X}{r}[/tex]
cos 75 = [tex]\frac{0.259}{1}[/tex]
cos 75 = 0.259 is the Answer
Hope it will help :)
Help again and again.......
Answer:
d
Step-by-step explanation:
11(n+3)
11×n 11×3
11n+33
A family is spending the weekend at a state lodge to attend a special event. Mom says the two-day event costs $48 per person. Included in that price is the cost of a T-shirt for $12 and the cost for the event ticke for each day. How much did an event ticket cost for one day?
-ANSWERS-
a) $12
b) $18
c) $36
d) $60
Answer:
A
Step-by-step explanation:
A)12
48÷2= {24}1 day per person
24-12=12
I=$150, P=$1,000, t=2 years
explain the answer you get and answer it
Answer: 0
Step-by-step explanation:
The Aleman family is shopping for a new laptop computer. They will make their decision based on size and brand. The family made a table to show the possible outcomes for the different choices. There are 20 possible outcomes. If there are 4 different sizes, how many brands are there?
A. 5
B. 16
C. 10
D. 12
Answer:
5
Step-by-step explanation:
A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
Answer:
$2.30 for each jump rope.
Step-by-step explanation:
6.90 / 3 = 2.3
Please help me with this question asap
Anwer plz CORRECT AND NO LINKS
Answer:
The answer in 400, hopefully you don't get it wrong.
Step-by-step explanation:
HELP ASAP! This which craft makes no sense at all :/