Answer:
12 & 14
Step-by-step explanation:
1.) 87.743
2.)123.789
3.) 3256.1254
4.) 102356.78
5.) 78.56
Round to whole number..
Answer:
1.)88
2.)124
3.)3256
4.)102357
5.)79
Step-by-step explanation:
Which shows the distributive property?
1. 5x + 2 = 2 + 5x
2. 5(x + 2) = 5x + 10
3. 5(x + 2) = 5(2 + x)
Calculate the unit price of the following item:
Chocolate chip cookies cost $2.79 per package and
there are 30 cookies inside. What is the price per
cookie? *
SOMONE HELP PLEASE! I HAVE BEEN STRUGGLING ALL DAY!
Answer: 378 the second option
Step-by-step explanation:
Answer:
378
Step-by-step explanation:
Multiply 9 and 12 then divide by 2 to get the area of the triangle then multiple by 7 to get the volume
What do you notice about the equation y=12?
Answer:
X=0
Step-by-step explanation:
If you look at the graph and follow, the x axis to match up with y=12, then you will see that x is 0
Answer:
M=0
Step-by-step explanation:
I got it right on I-Ready and because there is no change in y
Factorise x²+8x+12plz give answer
Answer:
(x+6)(x+2)
Step-by-step explanation:
we have
ax²+bx+c
To factor parabolas we need to find a number that adds to b (or 8) and mulitplies to a*c (or 12)
The numbers 6 and 2 fit this criteria which means we have
(x+6)(x+2)
Answer:
i.d.k the answer so sorry
Step-by-step explanation:
knkn
Help me put this in order please help thanks
what is -6x - 8 < 4
on a number line
Answer:
x > -2
Step-by-step explanation:
-6x - 8 < 4
-6x < 12
x > -2
help, please I don't understand
Answer:
The second top one. if they have ANY repeating y values its not a function
Step-by-step explanation:
Si un terreno tiene 15 m de ancho y 40 m de largo y ademas al lado existen 5 terrenos identicos ¿cual es el area de todos los terrenos?
no se boy a septimodkxkdkdkdkdkdoi
how does (46)(4) = 56 please tell me
Answer:
ok, so 46 times 4 is 184.
Step-by-step explanation:
46
x 4
-------
184
So 6 times 4 is 24 and then you carry over the 2. 4 times 4 is 16. You add 2 to 16 and you get 18. So the total would be 184.
It's kinda hard to explain over brainly
Answer:
impossible
Step-by-step explanation:
46x4= 276
please mark me as brainlist
Every time Kristina bakes a batch of brownies, she uses 1/8
a cup of chocolate. If she has 3/4
cup(s) of chocolate remaining, how many batches of brownies can Kristina make?
Answer:
6 batches
Step-by-step explanation:
3/4 divided by 1/8 = 6/8 divided by 1/8 = 6 batches
ANSWER ASAP THEIRS A SCREEN SHOT TO HELP SHOW
AND TELL WHY PLEASE
Subtract 1/2h - 1 from 3/4h + 4
A: -1/4h
B: 1/4h + 3
C: -1/4h + 5
D: 1/4h + 5
Answer:
option d.......................
The perimeter of the triangular park shown on the right is 15x-2 what is the missing length
Answer:
missing length is 6x - 1
Step-by-step explanation:
To find missing length, add two known sides and subtract from perimeter
(15x - 2) - (4x + 4 + 5x - 5)
(15x - 2) - (9x - 1) = 6x - 1
Please help me on this I need help and nobody is really helping
Answer:
(0,0)
Step-by-step explanation:
That is the middle.
What is the exact value of tan(−π/4)?
Answer:
-1
Step-by-step explanation:
Find the output, y, when the input, x, is -5. y=
Answer:
the picture has the answer (4y , 2.5x)
Step-by-step explanation:
Answer:
y = 7
Step-by-step explanation:
Locate x = - 5 on the x- axis, go vertically up to meet the graph at (- 5, 7)
Thus when the input is x = - 5, the output is y = 7
Im willing to give 20 points maybe even more
A teacher purchased 20 calculators and 10 measuring tapes for her class and paid $495. Later, she realized that she didn't order enough supplies. She placed another order of 8 of the same calculators and 1 more of the same measure tape and paid $178.50.
The system represents the situation
`20c+10m=495`
`8c+1m=178.50`
Find the cost of one calculator and the cost of one measure tape using one of our methods of solving systems.
Answer:
Equations are
20c + 10m = 495..............(1)
8c + 1m = 178.5.................(2)
Now , equation (2) * 10 = 80c + 10m = 1785...........(3)
So, Eq. (3) - Eq(1) =
80c + 10m - 20c - 10m = 1785 - 495
60c = 1290
c= 21.5
********************************************************
Now place the value of c in Eq (2)
So , m =6.5
Mark my answer as brainlist answer
Step-by-step explanation:
5. A jewelry supply shop buys silver chains from a manufacturer for $45.00. and then sells the
chains at a 57% markup. What is the retail price of a silver chain?
5+5-66564+6367347646-4848
Answer:
6367276244 6367276244
6367276244 6367276244
Answer:
6367276244
Step-by-step explanation:
Please do number 3___________________
9514 1404 393
Answer:
m∠SVW = 80°
Step-by-step explanation:
3. The sum of same-side interior angles SVW (4x°) and VWT (5x°) is 180°. This can be used to solve for x and to find the angle values.
4x + 5x = 180
9x = 180 . . . . . . . . collect terms
x = 20 . . . . . . . . . . divide by 9
m∠SVW = 4x° = 4(20)°
m∠SVW = 80°
_____
4. Then m∠VWT = 180° -80° = 100° = 5x°.
__
5. Consecutive interior angles are supplementary. ("Same-side" and "consecutive" are used interchangeably in this context.)
Select the correct answer,
What is the value of x?
log3 x = 4
A.27
В.7
С.12
D. 81
Answer:
D. 81
Step-by-step explanation:
Raise
3
to the power of
4
.
81
=
x
Rewrite the equation as
x
=
81
.
x
=
81
i dont understand this
Find the slope of the linear function
y=5/4x-9
Answer:
[tex]\frac{5}{4} x[/tex]
Step-by-step explanation:
y = mx+ b
m = slope
b = y-intercept
[tex]\mathfrak{\huge{\pink{\underline{\underline{AnSwEr:-}}}}}[/tex]
Actually Welcome to the Concept of the straight lines.
The equation of a straight line is given as,
y = mx+c, hence here, m = slope, c = y-intercept..
so, y = 5/4x-9
.m = 5/4
so the slope is 5/4
Corresponding angles and interior angles can never have equal angle
True or false
Plss help mee
Answer:
true
Step-by-step explanation:
Factor out
the GCF
56x^2? + 16x + 64
Select the equation of the line of symmetry shown at the graph.
Answer choices:
X=3
Y=3
X=4
X=2
This meal costs $33.00.
A 7% sales tax is applied, followed by an automatic tip
of 18%.
What is the total with tax and tip?
Answer:
7% of $33.00 is $2.31
total $35.31
18% of $35.31 is $6.35
The total with tax and tip is $41.66
Brainly plz :))
The total cost of the meal after tax and tip will be $41.67.
What is the percentage?The amount of any product is given as though it was a proportion of a hundred. The ratio can be expressed as a quarter of 100. The phrase % translates for one hundred percent. It is symbolized by the character '%'.
The percentage is given as,
Percentage (P) = [Final value - Initial value] / Initial value x 100
This feast costs $33.00. A 7% deals charge is applied, trailed by a programmed tip of 18%.
The cost after tax is given as,
⇒ $33 x 1.07
⇒ $35.31
The cost after the tip is given as,
⇒ $35.31 x 1.18
⇒ $41.67
The total cost of the meal after tax and tip will be $41.67.
More about the percentage link is given below.
https://brainly.com/question/8011401
#SPJ2
pls help it for math
In the system of equations, which variable would it be easiest to solve for?
2 x + 4 y = 26. 3 x + y = 9.
The easiest to solve for is x in the first equation.
The easiest to solve for is y in the first equation.
The easiest to solve for is x in the second equation.
The easiest to solve for is y in the second equation.
Answer:
The easiest way of solving this is to eliminate one of the variables. If you multiply each of the equations by a number so you can add the equations together and have only one variable left, you can solve the single variable equation. Try multiplying the first equation by 11, the second by -10 and adding them, thus eliminating the y variable. After this, substitute that value you have for x and solve for y. I hope this helps.
Step-by-step explanation:
D Itś D DDDDDD DDDDDDDDDDDDDDDDDD