Answer: In algebra, it is easy to find the third value when two values are given. Generally, the algebraic expression should be any one of the forms such as addition
Can anyone help me with where to put the arrows ?
When solving (5/3)^-2 What do you do first?
Answer:
steps:
(5/3)^-21 / (5/3)² (first turn the negative exponent to positive)1 × 3²/5² (division by a fraction turned to multiplication by the multiplicative inverse of (5/3)²)3²/5²9/25are these triangles congruent ?
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
from sss axiom
we can say that they are congurqnt
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
pound)?
(a) What is the unit rate (cost per pound)? Don't forget units!
(b) Explain how you found the unit rate.
Explanation:
Answer:
1.66 pounds
Step-by-step explanation:
4.98 dollars divided by 3 pounds
draw a number line and make ticks that are 1cm apart from-6 to7
find the value of given expression
[tex] \sqrt{310 \times 310} [/tex]
Answer:
√{310×310}=√310²=±310 is your answer
The Martinez Family has driven 240 miles so far. Their total trip is 300 miles. What percentage of the trip have they already driven
Answer:
90%
Step-by-step explanation:
Answer:
80%
Step-by-step explanation:
Write an equation for the hanger diagram and then us the sketch to show how to solve the equation algebraically.
WILL GIVE BRAINLEST IF ANSWERED IN 1 MINUTE OR LESS!!!!!!!!
Answer:
Answer: z * 1 =
Step-by-step explanation:
So, add da numbers to get dat
Answer:
2z + 3 = 5
Step-by-step explanation:
2z + 3 = 5 Subtract 3 from both sides
2z = 2 Divide both sides by 2
z = 1
En un examen de matemáticas por cada respuesta correcta se suman 7 puntos, y por cada incorrecta se pierden 9, si el examen tiene 10 preguntas, y se obtuvo una calificación de 6 puntos, ¿Cuántas preguntas correctas e incorrectas se obtuvieron? *
Si en el ejercicio anterior se obtuvieron -26 puntos en lugar de 6, ¿Cuántas preguntas correctas e incorrectas se obtuvieron? *
Answer:
iufiyutuiti7ti6ri6fu5eu5ru5s
find the length of missing side x
Answer: x=24 the formula for hypotenuse is A^2 +b^2=c*2 but we have c^2 so to get a leg you do c^2- a leg and in this cas you get 24
Step-by-step explanation:
Which number line shows point M at 4/3?
Answer:
D
Step-by-step explanation:
going to the number "4" 3 dots down is 4,3
Pythagorean therom HELPPPO
Answer:
6
Step-by-step explanation:
change up the formula so:
sqrt (10^2-8^2)= 6
Please answer quickly thank you!
What is the measure of arc QSR?
Answer:
250°
Step-by-step explanation:
Answer:
250
Step-by-step explanation:
I did it
I’m once again asking for your Mathematical support!
Answer:
Step-by-step explanation:
let x= hamburger
let y= hot dogs
Jalen: 5x+3y=28.50
Victoria: 2x+6y=21
is second choice
if the perimeter of a rectangle is 26x^2+16x+10 and the length is 8x^2+6x+4, what is the width?
Here is the set up:
P = 2L + 2W
P = 2(26x^2+16x+10) + 2(8x^2+6x+4)
Simplify the right side to find P.
Answer:
5x^2 + 14x + 9
To find the width, multiply the length that you have been given by 2, and subtract the result from the perimeter. You now have the total length for the remaining 2 sides. This number divided by 2 is the width.
Your 3rd quarter final will be in April. The test will be 100 points total and contain 35 questions.
There are 2-point and 4-point questions on the test. How many of each point value question are
on the test?
Number of 2-point questions:
Number of 4-point questions:
Answer:
12 23
Step-by-step explanation:
that = up to 35
pls help !! someone :((
Answer:
C. $352.80
Step-by-step explanation:
Multiply 14 x 12 which you get 168..
Now Multiply again.. 168 x the number of how much is every square foot which is 2.10.. 168 x 2.10 = 352.8 ($352.80)
50 meters to 20 meters
Increase or decrease?
Answer:
Decrease
Step-by-step explanation:
50 is bigger than 20, so it's decreasing and the units are the same.
Leanne has 64 candies. She buys 4 more packages of
candies that each have 8 candies in them.
How many candies does Leanne have now?
Answer:
96
Step-by-step explanation:
yeee
Find the value of y when x=-5
y=7x
Answer:
y = -35
Step-by-step explanation:
y=7 * -5
7 *-5 = -35
y = -35
What is the common ratio for geometric sequence: 5,15,45,135 ?
Answer:
the common ratio is 3
Step-by-step explanation:
to solve for the common ratio, I like to take the second term and divide it by the first term
15/5 = 3
then I will check the rest of the terms
15*3 = 45
45*3 = 135
It looks like the common ratio is correct!
Emma's Pizza can make 12 pizzas in 40 minutes. How many pizzas can they make in 5 hours?
Answer:
90
Step-by-step explanation:
Change 5 hours to minutes. (5x60, and 300 minutes)
Divide 300 by 40. (7.5)
Then, multiply 7.5 by 12 (90)
Answer:
90 pizzas
Step-by-step explanation:
We know 5 hours = [tex]5\times60 = 300[/tex] minutes
If you consider 20 minutes as a period, 5 hours .as well as 300 minutes. contains [tex]\frac{300}{20} = 15[/tex] periods.
Emma can make 12 pizzas in 40 minutes.
So she can make 6 pizzas in 20 minutes (in half time)
In 1 period she makes 6 pizzas.
In 15 periods she makes [tex]15\times6 = 90[/tex] pizzas (Answer.)
Find the distance between the pair of points.
(2, 2) and (6,5)
What is the family of the equation y = 4 x ^ 2 − 1 ?
Answer:
Step-by-step explanation:
y = 4x^2 - 1
Is a Polynomial equation of degree 2.
Also called a quadratic equation.
I will mark brainliest please help
Answer:
2/3, 2 to 3, 2:3
Step-by-step explanation:
Mario spent $5.86 for a drink and a sandwich. His drink cost $1.34. How much did Mario spend on the sandwich. Create and solve an equation that represents this situation.
I think i got an answer but i want to make sure its correct
Answer:
$5.86 - $1.34 = $4.52
Step-by-step explanation:
Answer:
4.52 for the sandwich. I hope this helps!
Erika decided to compare her observations to the average annual trend, which shows the water rising 1.8 mm/year. Remember, she used 6.2 years as her time period. Explain how she would calculate the difference between how much the water level fell in the part of the river she observed.
Answer:
Change in water level over thr period Given is 11.16 mm
Step-by-step explanation:
The change in water level. In the part of the river observed will be ;
Water level. = The rate of change in water level per year * period
Rate of change in water level = 1.8mm /year
Number of years = 6.2
The change in water level is thus :
1.8 mm / year * 6.2 years
= (1.8 mm / year * 6.2
= 11.16 mm
Please help me solve “Expand log3 4x”
Answer:
Look below.
Step-by-step explanation:
Log3^4x
4xLog3 ------> To expand you would take the exponent and put infront of Log
This is the answer if its expanded. The question was sort of scarce so if this is wrong im sorry.
The expansion of the given logarithm [tex]\mathbf{Log_3 (4x^2)}[/tex] is [tex]\mathbf{= 2log_3(2)+2log_3(x)}[/tex]
What is the expansion of the logarithm?A Logarithm is an exponent to which a base must be raised in order to result in a given number. The expansion of the logarithm takes a predictable approach and set guidelines.
Using the set formula for solving logarithms;
[tex]\mathbf{log_a(x^n) = n \ log_a \ x}[/tex]
Let's assume that the correct equation given is:
[tex]\mathbf{=Log_3 (4x^2)}[/tex]
Using the above formula, we have
[tex]\mathbf{= 2 Log_3 (4x)}[/tex]
By expansion;
[tex]\mathbf{= 2log_3(2)+2log_3(x)}[/tex]
Learn more about logarithm here:
https://brainly.com/question/237321
Fill in the blank
10:18=________:9
Answer:
the answer to the blank is 5
(just in case you're confused) the answer is 5:9
Step-by-step explanation: