What is the speed limit in miles per hour (sign reads 55km/h) PLS ANSWER ASSAP DUE TIME 5 MINS

What Is The Speed Limit In Miles Per Hour (sign Reads 55km/h) PLS ANSWER ASSAP DUE TIME 5 MINS

Answers

Answer 1

Answer:

34mph

...............


Related Questions

Help me pleaseeee right now please

Answers

Answer:

x   |   y

-2  | -5

-1   | -3

0   |  -1

1    |   1

2   |  3

3   |  5

The pattern is as x increases by 1, y increases by 2.

Step-by-step explanation:

What is the area of the figure?
18 yd2
54 yd?
72 yd?
90 yd?

Answers

Answer:

72yd2

Step-by-step explanation:

making figure into 2

1st figure

= 6×5

= 30yd^2

2nd figure

= 14×3

= 42yd^2

Area of the full figure

= (30+42)yd^2

= 72yd^2

PLZZZ MARK ME AS BRAINLIEST:)

1) Determine if the side lengths could form a
triangle. Use an inequality to prove your
answer.
29ft, 38ft, 9ft

Answers

9514 1404 393

Answer:

  cannot form a triangle

Step-by-step explanation:

The triangle inequality requires the sum of the shorter sides exceed the longest one.

  9 + 29 > 38

  38 > 38 . . . . . . . . FALSE — not a triangle

43 lbs of bananas cost $86. How many
lbs of bananas can you get with $100 ?
will get brainliest

Answers

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

Hey There!

So first we want to find the price of each pound of banana

To do this we divide the cost by amount of bananas bought

86/43=2

so each pound of bananas cost $2

now we just multiply 2 and 100

2x100=200

so 100 pounds of bananas would cost $200

hope this helps :)

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Calculate how much 1lbs of bananas cost by dividing 86 by 43. getting you 2. That means each lbs of bananas is $2. Then divide $100 by $2 getting you 50 because you have $100. So you can get 50lbs of bananas with $100.

PLEASE HELP ITS DUE BY 11!! I NEED ALL QUESTIONS SOLVED AND I WILL MARK BRAINLIEST

Answers

I’ve attached my work!
X=15 than you just plug it in for each angle

Answer:

∠A = 60°

∠B = 42°

∠C = 78°

Step-by-step explanation:

∵ In a triangle, sum of all the three interior angles is 180°

∴ m∠A + m∠B + m∠C = 180°

∴ (4x)° + (3x - 3)° + (5x + 3)° = 180°

∴ (4x + 3x - 3 + 5x + 3)° = 180°

∴ (12x)° = 180°

∴ 12x = 180

∴ x = 180/12

∴ x = 15

∠A = (4x)° = (4× 15)° = 60°

∠B = (3x-3)° = (3× 15-3)° =(45-3)°= 42°

∠C = (5x+3)° = (5× 15 + 3)° =(75 + 3)°= 78°

One-half of a number added to seven is eleven. What is the number?

Answers

8/2 + 7 = 4 + 7 = 11?

Please help! I will give branliest!

Answers

Answer:

1.  1/2

2. 1/4

3. 1/4

Need Help on math question

Answers

Answer:

36 yards

Step-by-step explanation:

The triangle is a 3-4-5 right triangle with a scaling factor of 12. No complicated Pythagorean theorem has to be used in this case.

60/12 = 5

48/12 = 4

3 is the only base number remaining.

3(12) =36

HELP I WILL GIVE YOU BRAINLIEST

Question: What is the solution to this quadratic?

Answers

(5,0) if it’s asking the solution or do you want the equation? Technically the solution would be where the parabola touched the x axis

I think it is 5 because it crosses on the x axis at 5

Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

Pleaseee needing helppp

Answers

Answer:

You were correct.

Step-by-step explanation:

If the input to the function y = 4x - 3 is 2 Then

y = 4 * 2 - 3

= 8 - 3

= 5

Hope it helps :)

you are correct, the answer is 5

Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!

A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2

Show work, if possible. Thanks❤️

Answers

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

solve the triangle a=? b=7m c=10m

Answers

Answer:

[tex]\sqrt{149}[/tex]

Step-by-step explanation:

The third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

What is a triangle?A triangle is a polygon with three edges and three vertices. It is one of the basic shapes in geometry.In Euclidean geometry, any three points, when non-collinear, determine a unique triangle and simultaneously, a unique plane

Given are two sides of a triangle as b = 7m and c = 10m.

The sum of two sides of a triangle is always greater than the third side. Mathematically -

a < {b + c}

a < {7 + 10}

a < 17

a ∈ [1, 16]

Therefore, the third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

To solve more questions on triangles, visit the link below -

https://brainly.com/question/12538366

#SPJ2

4.) A store is having a sale in which all items are marked 30% off.
4a.) Which equation represents the selling price, s, in dollars, of an item originally
priced p dollars after a markdown of 30%?
a.) s=0.3p
b.) s=0.7p
c.) p=0.35
d.) p=0.75

Answers

Answer:

0.70p

Step-by-step explanation:

"30% off" means paying only 70% of the original sales price (subtracting 30% from 100% yields 70%).  Next, find the decimal equivalent of 70%:

It is 0.70.  Finally, multiply the price p by 0.70:  0.70p (Answer b)

Answer:

d

Step-by-step explanation:

what are the pair of solutions?

Please help!!!!! Due Today in a couple hours!!!!!

Answers

Answer:

select them all. all is correct

Step-by-step explanation:

Answer:

All of them

Step-by-step explanation:

Help please. I need to finish this in five minutes!

Answers

Answer:

i have no idea....

Step-by-step explanation:

but i hope someone helps :((  good luck:((

Pls helppp due soon!!

Answers

Answer:

I think the answer is B

Step-by-step explanation:

Sorry if it's wrong

Answer: i think its b

Step-by-step explanation:

find the lateral surface area of the figure below ​

Answers

Answer:

242

First is 9 times 10 which is 90, then 4 times 8 is 32 divided by 2 which is 16 times 2 since there are two, 32 again. 8 times 10 is 80. 4 times 10 is 40.

90 + 32 + 80 + 40 = 242

Step-by-step explanation:

Find the SLOPE between (-8,9) and (-4,12) Write answer as a SIMPLIFIED FRACTION.​

Answers

Umm so I’m thinking -3/4 .... you welcome

9 – 4x = 2x whats the ancewer

Answers

Answer:

3/2 is the answer

Step-by-step explanation:

Answer:

x=1 1/2

Step-by-step explanation:

9-4x=2x

4x+2x=9

6x=9

x=9/6

x=3/2

x=1 1/2

Theres the answer hope this helps! :)

A recipe for biscuits calls for 1 cups
of flour. How much flour would be
needed if the recipe is tripled?
A 4 1/2 cups
B 3 cups
D 6 cups

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

1 1/2 × 3 = 4 1/2

.........

I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this

Answers

It is black just letting u know

At what position on the number line is the red dot located, thank you

Answers

Answer:

Root under 39

Step-by-step explanation:

Just multiply the times like 5, 5.25, 5.50, 5.75, 6, 6.25 , 6.50....in such way and calculate...

Answer:

D. [tex]\sqrt{39}[/tex]

Step-by-step explanation:

You don’t even need a calculator for this task.

You can see that the dot is 6.2, but lets just think what number should give us 6 in [tex]\sqrt{x}[/tex], and we know it’s [tex]\sqrt{36}[/tex], but since our dot equal 6.2, we see from our choise that the best answer is [tex]\sqrt{39}[/tex].

What is the measure of the missing angles?

Answers

Answer:

[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]

I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?

14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12

what is the unit rate for the 14 roll option

Answers

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

The 10 roll option is better:
Make both numbers of rolls 140 (14x10 and 10x14)
Do the same with the dollars:
10 roll option: $168 but 14 roll option: $180
Bottom option is better


The answer is A
You’re welcome

Answers

Answer:

so you answered your own question?

Richie is solving the equation x^2 – 12x = 28 by completing the square. What number should he add to
both sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help

Answers

Answer:

Richie should add the number 36 to both sides.

Step-by-step explanation:

To complete the square, you need to divide b by 2, square it, then add it to both sides. In this case, you'd do this:

12/2=6

6^2=36

Write a quadratic function for the graph
shown below in the form
f(x) = (x - h)? +k.

Answers

Where's the graph ? I will answer once I see the graph

it costs $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number vitamins in the bottle, what should a bottle of 250 vitamins cost?

Answers

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

I HOPE THIS HELPS YOU OUT WITH YOUR QUESTION! PLZ LET ME KNOW IF IT DID! IT MAKES ME FEEL GOOD THAT SOMEONE APPRECIATES IT! ANYWAY, IF YOU HAVE A FEW MINUTES PLZ GOT TO MY PROFILE AND THANK MY ANSWERS (THE MORE THE MERRIER)

yeah it would be 8.75

I need help right now I’m in my class plz help

Answers

Answer:

1/3x + 1/2

Step-by-step explanation:

combine like terms 1/3x plus 2/3x equals 3/3x - 2/3x = 1/3x

and 3/4-1/4 = 2/4.

Answer:

1/3x+1/2

Step-by-step explanation:

1/3x+2/3x-2/3x+3/4-1/4      eliminated +2/3x-2/3x

1/3x+3/4-1/4

1/3x+2/4    simplify 2/4 to 1/2

1/3x+1/2

Other Questions
1. What percent of respondents say they wouldhave NO way to cover a $400 expense? HELP I NEED HELP ASAPHELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP can qouramis die if they dont lay eggs Ewen has 48 white tiles and 16 blue tiles.Write down the ratio of the number of white tiles to the number of blue tiles. Give your ratio in its simplest form PLZZZ HELP ME!!How does the plot influence the theme and conflict in The Queen Bee? PLEASE HELP ILL MARK BRAINLY IF YOU ANSWER THIS QUESTIONS RIGHT HELP ME PLEASE!! 1-Mack and Elin live at the same distance from school and walk to school every morning. The graphs show their distance from home over the same 30-minute period one morning until they arrived at school. Each interval on the graphs represents 10 minutes.2-the graph shows the outside temperature over a 24-hour period. Which statement about the graph is true? Find the measure of the exterior 21.A. 10B. 70C. 110D. 150 How does the use of flashback impact the way a story is told?Flashbacks interrupt the chronological telling of a narrative.Flashbacks give the reader a more vivid image of the events unfolding.Flashbacks add to the suspense of a story.Flashbacks make the narrator appear more reliable. Pleaseeee helppp due in 8 minutesss please!! An envelope is 7 inches long and 3 inches wide.What is the area of the envelope surface? what is the smallest biological unit called PLZZ HELP NOWW!!! so im doing algebra and we are doing adding and subracting polynomials and i really need help and there are 3 questions. To the whole nation's astonishment, the young lawyer managed to convince the judge to................Daltrey of all charges.a. launchb. congregatec. acquitd.colncide I WILL MARK BRAINLIEST: Predict the next action that Mr. Ewell is going to take against the residents of Maycomb. I genuinely have no clue what I am supposed to do. I dont know what the chart has to do with blood inheritance, so if someone could explain what I am supposed to do that would be amazing :) ___% 25 miles is 16 miles what is the relationship between working distance and field of view The harp is a stringed instrument that had its beginning in what ancient civilization?GreeceRomeEgyptAlaska What is the role of incentives in the workplace? Solve the the equation by substitution5x=-2y+48x=-3y+20