Answer:
35.32
Step-by-step explanation:
12+23.32=35.32
Seven less than three times the sum of a number and 6 as an algebraic expression is..
Apply the distributive property to create an equivalent expression.
6(a + 2b + 3c) =
Someone plz check this work and tell me that this is right (I WILL GIVE YOU 50 POINTS)
Answer:
This work is correct
Step-by-step explanation:
Was that all?
Answer: it's correct 100%
1. Define a variable and write each phrase as an algebraic expression.
six times as many cupcakes as Scott.
2. Define a variable and write each phrase as an algebraic expression.
worked for 30 minutes less than Thomas.
Please explain how you do this and give me the answer and I will mark you as brainliest!
Answer:
6x=6c?
30-=ml
Step-by-step explanation:
I'm sorry if i got this wrong
who ever gets it first will get a brainlest
Answer:
I am pretty sure it is 1/5
Please help answer both of these!!!...
Please help with this ! No need for work- its oka :D
I need help with my little brothers homework?
WILL GIVE BRAINLY TO CORRECT ANSWERS
Someone tell me where each one belongs
Answer:
A=false
b= false
c=true
d= true
e=false
f=true
g=true
H=true
Step-by-step explanation: IM NOT SURE ABOUT E OR H
need help with this one
Answer:
The cost is $4.23
Step-by-step explanation:
Add $2.15 plus 0.69 plus $1.39 and you will get your anwser.
What is the value of x in the equation −7=x−15/8
answer choices
8
-33
-41
-71
please explain ur answer!
Select the correct answer. In the figure, angle A measures 41° and angle D measures 32°. What is the measurement of angle E?
The measurement of Angle E is 99°
Help?
Solve the equation, −5x = −30 Then graph the solution on the number line.
Answer:
x = 6
Step-by-step explanation:
-5*6 will equal -30
Answer:
blocked pic
Step-by-step explanation:
Pls help! Ill give brianliest.
a batch of trail mix calls for 1.2 pounds of dry cereal. Migel is making 5 batches of trail mix. he already 2.2 pounds of dry cereal.how many more pounds of dry cereal does he need?
i will give brainlist
Clayton is plowing a wheat field. There are a total of 160 acres to be plowed. If he can plow 5 acres per hour, which equation would represent A, the number of acres left to plow, after Clayton has plowed for h hours?
Answer: 32h
Step-by-step explanation:
Plz answer I need a lot of help as soon as possible.
Answer:
your answer is a i think sorry if im wrong
Step-by-step explanation:
The grid below is in the shape of a rectangle.
What is the area, in square units, of the shaded part of the rectangle?
A. 14
B. 24
C. 28
D. 48
Answer:
B. 24
Step-by-step explanation:
The shaded area of the rectangle is 24 square units. Therefore, option B is the correct answer.
What is the area of a triangle?The area of a triangle is defined as the total space occupied by the three sides of a triangle in a 2-dimensional plane. The basic formula for the area of a triangle is equal to half the product of its base and height, i.e., A = 1/2 × b × h.
From the given figure,
Height of a triangle is 8 units and the base of the triangle is 6 units.
Here, area = 1/2 ×6×8
= 24 square units
Therefore, option B is the correct answer.
To learn more about the area of a triangle visit:
brainly.com/question/27701864.
#SPJ2
HELP ASAP
Complete the following statement.
In a circle, 22/7 is the ratio of the
Choose...
to the
Choose...
.
Answer: circumference : diameter
Step-by-step explanation:
The circumference of a circle = diameter x pi, which is approximately 22/7.
a 25 foot tall streetlight casts a shadow 20 feet long. if melanie is standing at the end of the shadow casted by a 60 foot tall building, how far is she from the building?
Answer:
Melanie is 48 feet away.
Step-by-step explanation:
20% of 25 = 20
20% of 60 = 48
Hopefully it helps, if not I'm sorry...
Answer:
Step-by-step explanation:
You take 25 divide 20 and what answer you get from that, you take it and divide it by 60.
Hope this helps.
answer it right ill brainliest u ig.....
Answer:
15b=m
Step-by-step explanation:
if you get 15 per box which is b and you get m which is how much in all. you have to do 15 times how many boxs someone gets.
Answer:
15B = m
Step-by-step explanation:
15b=m
You are multiplying the number of boxes of whitch is B by the amount of money each one costs witch is 15 dollars, m= the total amount.
PLZZZZ HELP ME WITH THIS
You don't have to answer it all but if you can plz!!
I only did 14
14. -14m² + 4m
you prolly already got the ans but what ever
help please please please please
Answer:
H (20) = E
380
Step-by-step explanation:
So, Rana is trying to multiply her hours with her earnings to get the product, that's where the variable E is. H stands for hours, and so you will multiply it by 20 because that's how much she gets per hour.
-Junkerss
edit: yes im the original person who wrote this answer if anyone is c & p it.
PLZZZ HELP!!! What steps should be followed to solve the inequality -4x < 8.
Answer:
X>-2
Step-by-step explanation:
-4x < 8
You did both side by -4
Note that, when the variable is negative the inequalities sign must change
X>-2
ANSWER FAST BC IM GIVING BRAINLIEST
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Answer:
I believe the answer is 16 or D.
Step-by-step explanation:
Range is the difference between the smallest and largest number. and since the box and whisker plot is at 3 and 19, 19-3= 16.
I hope this is right, i'm sorry in advance if it's incorrect
(Circumference or circles)
explain your answer so I can understand
Answer:
5.5 inches
Step-by-step explanation:
Answer:
28.26
Step-by-step explanation:
C=2[tex]\pi r\\[/tex] Radius is twice the diameter so put 2[tex]\pi r\\[/tex]
C=2*3.14*4.5
C=6.28*4.5
C=28.26
If 24 chairs cost a total of $312.00. What is the unit price for each chair?
Answer:
$13 per chair
Step-by-step explanation:
312/24 = $13 per chair
Answer:
$13
Step-by-step explanation:
Help me 30 points plzzzz
Answer:
112.3
Step-by-step explanation:
A = 9 × 8.7 + 2(8 + 9) = 112.3
I need help in a minute please
Answer:
31.4 im pretty sure
Step-by-step explanation:
please help mark brainliest thxs