What is the equation for calculating the area of a triangle?
(A)A = base · height
(B)A = base · height
(C)A = pi · height
(D)A = length · width

Answers

Answer 1

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:


Related Questions

0
ZA=
Round your answer to the nearest hundredth.
B
3
4
6
с

Answers

Answer:

B?346C is the answer get noob
B 346c step by step

A grocery store sells three different quantities of sugar. A 1-pound bag costs $1.08, a 2-pound bag costs
$1.86, and a 3-pound bag costs $2.76. Enter the unit cost in price per pound for each. Complete the
description about how the unit cost changes as the quantity of sugar increases.

Answers

Answer:

for every pound is x + 10. x is originally 80


1. Jabar will be charged an $8 fee to join the local swimming pool. Each time Jabar goes
swimming, he'll be charged an additional $2.
a) What will it cost Jabar if he swims... 1 time? 2 times? 10 times?

Answers

Answer:

to help you answer your question: 8+ 2x (x is the amount of times he goes swimming) for example if he were to go swimming 2 times--> 8+ (2)2 = $12

The money spent on gym classes is proportional to the number of gym classes taken. Max spent $\$45.90$ to take $6$ gym classes.

Answers

Answer:

7.65 dollars is spent per gym class

Step-by-step explanation:

The remaining part of Question

What is the amount of money, in dollars, spent per gym class

Given -

Total money spent on Gym [tex]= 45.90[/tex] dollars

Number of gym classes taken [tex]= 6[/tex]

The amount spend per gym class is equal to the total money spent on gym divided by total number of gym classes.

i.e

[tex]\frac{45.90}{6} \\7.65[/tex] dollars

7.65 dollars is spent per gym class

You paint four walls. Each wall is a rectangle with a length of 18 feet and a height of 12 feet. One gallon of paint covers about 320 square feet. How many gallons of paint do you need in order to cover the walls?

Answers

Answer:

3 gallons

Step-by-step explanation:

18X12 = 864 square feet

864 divided by 320 = 2.7

Find the perimeter (add all sides) of a square when side a= - 41x²

Answers

Answer:

-164x^2

Step-by-step explanation:

The Perimeter of a square is 4s where s is the length of 1 side.

So P=4(-41x^2) 41*4=164 ----> P=-164x^2

The population of rabbits on an island is growing exponentially. In the year 1992, the population of rabbits was 8300, and by 2000 the population had grown to 21500. Predict the population of rabbits in the year 2009, to the nearest whole number.

Answers

Answer:

36350

Step-by-step explanation:

1992 : 8300

2000 : 21500

1992/2000 = 8300/21500

Each year, population grow around 1650 rabbits

In 2009: 21500+(1650*9) = 36350

A triangle has an area of 3x^2+9x-54 square centimeters. If the height of the triangle is x+6 centimeters, find the length of the base

Answers

it should be b = 6(x - 3)

Complementary Angles have a sum of
degreeS.

Answers

Answer:

Sum is equal to 90 degrees

Answer: Complimentary angles have a sum of 90 degrees.

Step-by-step explanation:

Denise and Alex go to a restaurant for breakfast.A 7% sales taxes is applied to their $21.60 bill.Part A what is the coast of the bill after taxes

Answers

Answer:

im not really sure but im guessing its 1.512

(im sorry if its wrong :/)

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP I ASKED EARLIER AND NOBODY ANSWERED ME!!

Answers

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

The answer is B you can use desmos to help as well :)

2. How many ounces of Ceylon tea worth $1.50 per ounce
and how many ounces of Formosa tea worth $2.00 per
ounce must be mixed to obtain a mixture of 8 ounces
that is worth $1.85 per ounce?

Answers

Answer: How many ounces of ceylon tea worth 1.50 per ounce and how many ounces of formosa tea worth 2.00 per ounce must be mixed to obtain a mixture of 8 ounces that is worth 1.85 per ounce

Equation:

1.5c + 2f = 1.85*8

c + f = 8

Modify:

1.5c + 2f = 1.85*8

2c + 2f = 16

Subtract and solve for "c":

0.5c = 1.2

c = 2.4 ounces (amt. of ceylon tea needed)

Solve for "f":: c + f = 8, so f = 5.2 ounces

Step-by-step explanation:

Answer: How many ounces of ceylon tea worth 1.50 per ounce and how many ounces of formosa tea worth 2.00 per ounce must be mixed to obtain a mixture of 8 ounces that is worth 1.85 per ounce

Equation:

1.5c + 2f = 1.85*8

c + f = 8

Modify:

1.5c + 2f = 1.85*8

2c + 2f = 16

Subtract and solve for "c":

0.5c = 1.2

c = 2.4 ounces (amt. of ceylon tea needed)

Solve for "f":: c + f = 8, so f = 5.2 ounces

Have An amazing day/night<3 .

Find the equation of the line that contains the point (-4, -4) and is perpendicular to the line 4x + 5y = 5. Write the line in slope-intercept form, if possible.

Answers

Answer:

y = 5/4x + 1

Step-by-step explanation:

4x + 5y = 5

5y = -4x + 5

y = -4/5x + 1

Perpendicular slope: 5/4

(-4, -4)

Slope-intercept:

y - y1 = m(x - x1)

y + 4 = 5/4(x + 4)

y + 4 = 5/4x + 5

y = 5/4x + 1

If 50-3x=x-26, then x=

Answers

Answer:

x=19

Step-by-step explanation:

50 - 3x = x -26

50-3x-50=x-26-50

-3x=x-76

-3x-x=x-76-x

-4x= -76

x= -76/-4

x=19

a class has 10 students how many choices for a president and a vice president are possible?

Answers

Answer:

for president there are 10, and in vice president there are 9

Line segment AB has endpoints A (-4, 4) and B (2, 4). What is the length of line segment AB?

Answers

Step-by-step explanation:

the distance is sqrt ( (-6)^2 + (-12)^2) = sqrt(  36 + 144) = sqrt( 180) = sqrt(36*5) = 6 * sqrt(5)

2/(2+4) = 2/6 = 1/3

-2 + (1/3)*6*sqrt(5) = -2 + 2* sqrt(5)

6 + (1/3)*6*sqrt(5) = 6 + 2* sqrt(5)

Instructions: Find the missing length indicated.

Answers

Answer:

the answer is the 90 degree

Solve for n: 3xn-9=6y

Answers

Answer:

y= 13/6 xn - 3/2,x€ R, n€ R

which equation is true ?
4/-9 = -4/9
4/-9 = 2/-3
4/-9 = 4/9
4/-9 = 2/3

Answers

Answer:

4/-9 = 2/3

Step-by-step explanation:

Ken paid $12 for two magazines. The cost of
each magazine was a multiple of $3. What
are the possible prices of the magazines?


PLEASE ANSWER QUICK

Answers

Answer:

six dollars

Step-by-step explanation:

because each is a multiple of 3

Answer:

6

hrjdkdksnsndnndndndmdmfmfm

Help Please Worth 20 points

Answers

17 ft, 8:20 , 39ft , 9:08

your welcome!

Answer:

.

Step-by-step explanation:

In triangle JKL, ZJ measures 25 degrees, and ZK is a right angle. What is the measure of ZL?
O 55 degrees
O 65 degrees
O 60 degrees
O 75 degrees

Answers

I believe the answer is B. 65

ZJ - 25
ZK - 90

25+90=115

Triangles angles should all add up to 180

180-115= 65

Hope this helps and is correct, have a good day!

What is the surface area of this shape?

Answers

Surface Area= 25
(3x2)2 + (2x1)2 + (3x1)2

Answer:

A=2(wl+hl+hw)=2·(3·2+1·2+1·3)=22

Step-by-step explanation:

I reported the other answer HAHAHA here is the correct one

Geroge and fred are wanting to make money this summer by mowing lawns they plan to mow as many laws as they can ther goal os to make 400 to buy the newest cinsole they will be chargiing 15 per lawn however they are needling to takes a gallon of gas to mow how many lawns will they need to mow to maoe their goal

Answers

Based on the parameters given, the cost of gallon of gas taken to mow wasn't given and isn't available online, However, the procedure to take to reach the final answer will be broken down in the solution.

Answer:

(400 / 15 - x)

Step-by-step explanation:

Given that:

Targeted profit = $400

Amount charged per lawn = $15

The cost of gallon of gas used will be the expense in this scenario:

Profit = Revenue - expenses

The revenue is the entire amount amount including the cost incurred on providing a Certain service.

Expenses = cost of gas

If cost of gas = $x per lawn

The profit made per lawn equals :

Amount charged per lawn - expense

15 - x

Number of lawns they'll have to mow to earn 400 in profit :

Number of lawns = targeted profit / profit per lawn

Number of Lawns = (400 / 15 - x)

Once the value of x is known, you can substitute into the equation to obtain an exact number for the number of lawn that would have to be mowed to make a profit of $400

help me, please and ty

Answers

Answer:

3/5, 30%, 0.1

Step-by-step explanation:

0.4 + 1/2 + 40% = 0.4 + 0.5 + 0.4 = 1.3

3/4 + 0.25 + 1/2 = 0.75 + 0.25 + 0.5 = 1.5

3/5 + 30% + 0.1 = 0.6 + 0.3 + 0.1 = 1

The last choice is a probability complement because all values add to 1.

An item is regularly priced at $90. It is on sale for 30% off the regular price. What is the sale price

Answers

Answer:

63

Step-by-step explanation:

Because 30 percent of 90 equals 27

Thus

90 - 27 = 63.

Please mark brainliest and give 5 stars.

What is the degree of the term 2x in the polynomial 4x2 + 2x+1?

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

degree of the term 2x is 1

Power of the variable x is the degree of the term

approximate the square root to the nearest integer Square root of 47

Answers

Answer:

7

Step-by-step explanation:

6² = 36 and 7² = 49

47 is between 36 and 49, but it is closer to 49. Therefore, the answer would be 7.

Please help me I’m horrible at math and have a assignment due soon.

Answers

Answer:

9 x b =36

Step-by-step explanation:

Hopefully, this is helpful

Answer:

9b = 36

Explanation:


Deb bought 51 boxes of pens. There were 54 pens in each box. How many pens did Deb
buy?

Answers

Deb would have 2754 pens

Deb bought a total of 2,754
Other Questions
(No links)Pls help me if your good at English ill mark brainliest if correct Photography World has a portrait special. A three-pose portrait package has a sitting fee of $35, and a six-pose package has a sitting fee of $60. On a Saturday, $690 was collected in sitting fees. Which equation can be used to represent x, the number of three-pose portrait packages and y, the number of six-pose portrait packages?360x + 105y = 69035x + 60y = 690105x + 360y = 69060x + 35y = 690 Describe the Sumerians' technological advancements in the area of warfare. What effects do you think these advancements had on battle strategy? 50 points and first person to answer gets brainliest Help me please I need help You have 3/4 cup of berries. How many desserts can be made using 1/8 cup of berries for each dessert? The cost of DVDs will grow at a rate of $1.40 each year. In 2013, a new DVD cost $17.99. Let z be the number of years since 2013.Which function models the price of a new DVD 2 years after 2013?O f (I) = 17.99 + 1.0141O f (x) - 17.99 +1.42O f (2) - 17.99(1.4)O f (2) -- 17.99(1.014) hey guys help me its some questions for math Salima wants to attach a border round a tablecloth measuring 1,75 m by 1,25 m the material cost Rs 4,50 per metre find the total cost of the material 1. Imagine yourself somewhere in the forest. You cannot find your way to get back homeWrite a short paragraph describing your sensations. You may use the word bank list tohelp you express your sensations. Marias current car gets 24 miles per gallon. Last year she drove 15,000 miles. Last year gas cost an average of $1.35.a. How much did Maria spend for gas for her car last year? b. Maria busying a new car that is more gasefficient and should average 32 milesper gallon. If she drives the car 15,000 miles in the next year and gas costs anaverage of $1.35, how much will she spend for gas in the next year? c. How much money will Maria save in gas costs in the next year by driving her newcar as opposed to her old one?d. What percent decrease in gas costs for one year will Maria realize by driving hernew car? You start at (5, 4). You move right 5 units. Where do you end? Please answer will give branliest Gotham Knights 1 point Which was NOT part Chinese culture under the Han?* Prosperity enabled more people to study the arts and sciences Expansion of trade with Europe through the silk road Sent explorers to North America to expand Chinese territories Laws based on the writings of the Chinese philosopher, Confucius. guys pls answer this I'll follow u if u did Find m so that ( 5 ) x (5 ) = (5 ) * calcium (Ca) is in group 2 on the periodic table. what does this tell you about this element? how do the main conflict contribute to a story Dara pinkston Recorded her house and expenses for a month of August mortgage payment was 347.90Insurance $17 Texas $84 electricity $64.40 phone service $33.50 fuel $98.25 water $17.44 in repairs $79.87 .Her monthly take-home pay is 2150 whats her total money coast? 10x + 7y = 87x + 7y = 14 3. In tropical regions,a, a permanent thermocline traps nutrients in the deep waterb. primary productivity is high all year round, because there is a constant supply of solar energy forphotosynthesisc, the thermocline disappears in the winterd. the upper and lower layers of water mix all year round Which of the following writingmediums works for the best interest ofa specific brand or company?A. press releasesB. novelsC. personal blog posts