Answer:
total area of the figure is: 1568 yd^2
Step-by-step explanation:
The area of the figure is the addition of the areas of a square and a rectangle:
The square on top that measures 28 yd times 28 yd, therefore its area is:
28^2 yd^2 = 784 yd^2
The rectangle at the bottom measures: 56 yd times 14 yd, therefore its area is:
Area rectangle = base x height = 56 yd x 14 yd = 784 yd^2
Then, the total area is the addition of these two:
Area of square + area of rectangle = 784 yd^2 + 784 yd^2 = 1568 yd^2
What two numbers have a sum of 142 and a difference of 16?
Answer:
x=79,y=63 I have solve it in above picture
Which statements are true about the parabola represented by the equatlon y = 3x 2 -15x+30
For all values of x , x 2 + 6 x − 2 = ( x + p ) 2 + q Find the value of p and the value of q .
Answer:
p = 3 and q = 7
Step-by-step explanation:
Given the equation x^2 + 6 x − 2 = ( x + p )^2 + q we are to find the value of p and the value of q .
x^2 + 6 x − 2 = ( x + p )^2 + q
Using the completing the square method on x^2 + 6 x − 2
x^2 + 6 x − 2
= x^2+6x+ 9 - 2 + 9
= (x^2+3x+3x+9)+7
= x(x+3)+3(x+3) + 7
= (x+3)(x+3)+7
= (x+3)^2+7
Compare to the right hand side
(x+3)^2+7 = ( x + p )^2 + q
p = 3 and q = 7
Find x. (The picture has the info)
Answer:
X=5
Step-by-step explanation:
3x+9 is twice of 12 (24). 24-9=15, and 3*5=15, so x=5.
A car traveled 300 miles on 15 gallons of gas. How many miles does the car travel on 1 gallon of gas?
Answer:
20 miles for 1 gallon.
Step-by-step explanation:
20 x 15 = 300
Answer:
20 miles on one gallon of gas.
Step-by-step explanation:
300 miles ÷ 15 gallons = 20 miles/gallon
Help with this one also
Answer:
7(2c + 15) = 14c + 7.15 = 14c + 105
Answer: 14c + 105
Step-by-step explanation:
Approximately how much
would an item cost in 2000 if it
cost $100 in 1990? Round
your answer to the nearest
cent.
Answer:
I believe the 100 dollars in 1990 would be worth 131.75 dollars in the 2000's
Write an expression showing 5 less than the number
Answer:
5 < x (number)
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP I HAVE 3 MORE MINUTES : (
Answer:
Take the square root of both sides of the equation
Step-by-step explanation:
Explain how to write and evaluate the algebraic expression 13 less than the quotient of forty and a number; evaluate when n=2
Answer:So you would start with 40/n because quotient means division and then it would be (40/n) - 13 (40 divided by n then minus 13) because the answer is thirteen less than the quotient of those numbers. since it wants you to evaluate for n=2 you would do 40/2 which is 20 then subtract 13 which is 7.
So write the expression as (40/n) -13 and when you evaluate just stick the 2 where the n is for (40/2) - 13
20 - 13
= 7
Step-by-step explanation: HOPE THAT THIS WILL HELP YOU ❤️
Answer:
Here's an answer I used <3
Explanation:
You would then get to 40/n because quotient means division, then 40/n-13 because the outcome is 13 below the quotient. You can divide 40 by 20 to get 20, then 13 to get 7 because it asks you to test n=2.
ANSWER QUICK PLS ANSWER QUICK PLS
Answer:
3
Step-by-step explanation:
the answer will be 3
Please help me with this. Thank you!
Answer:
Triangle= 24x
Rectangle= 8x+7
Step-by-step explanation:
10x+8x+6x=24x
7x+4+x+3=8x+7
Combine Like Terms
What is 2/4 as a decimal and percent
Answer:
0.5 is 2/4 as a decimal and 50% is 2/4 as a percent
−1/5(x−4)=−2
Solve for x
the answer would be x = 14
Given a point translated from A(1,2) to B(4,4). If a point C at (0,0) is translated in the same way, what will be its new endpoints?
A.(−3,−2)
B.(3,2)
C.(2,2)
D.(3,3)
Answer:
B.(3,2)
Step-by-step explanation:
Point translated from A(1,2) to B(4,4).
This means that for x, we add 3 units(4 - 1 = 3), while for y, we add two units(4 - 2 = 2).
If a point C at (0,0) is translated in the same way, what will be its new endpoints?
0 + 3 = 3
0 + 2 = 2
So
B.(3,2)
Help please ...........
Answer:
8/11, 7/9, 4/5, 84% these are the answers to your question
Answer please.....
Thanks!!!!
Amora bought 4 yards of fabric for $36. How much did the fabric cost per inches
Answer:
$0.25 per inch
Step-by-step explanation:
1 yard = 36 inches
So 36 times 4 is 144
36 divided by 144 is 0.25
HELPPPPOMOGMGOGMGOGKM PLS ANSWER THIS CORRECTLY PLZZZ THIS IS FOR A VERY IMPORTANT TEST YOUWILL GET BRAINLIEST HELP
Answer:
i cant give u the answer but here is an example hope this helps slope = "rise over run" the difference in y values divided by the difference in x values
= 6/-3 = -2 = m. It's negative because as x increases, y decreases
plug that into the point slope formula, with either point. generally use the most simple point
y-h= m(x-k) where m= -2 and (k,h) = (2,-2)
y+2 = -2(x-2)
simply if you want
Y = -2x +4 -2 = -2x +2
or
2x +y = 2
Step-by-step explanation:
Answer:
Your slope is -1
Your y inter is -3
Step-by-step explanation:
Hope this helps you :)
3a-2a²-1) -(-2a²-2a²+1
Answer:
2a²+3a-2
Step-by-step explanation:
(3a-2a²-1)-(-2a²-2a²+1)
3a-2a²-1+2a²+2a²-1
2a²+3a-2
Answer:
if you are simplifying the answer is -2a^2 + 3a-1
Step-by-step explanation:
Solve for the variable:
e + (3/8) = 2
I’ll give a Brinley start right away if you help me
Whenever he visits Hillsdale, Jason has to drive 33 miles due north from
home. Whenever he visits Arcadia, he has to drive 44 miles due east
from home. How far apart are Hillsdale and Arcadia, measured in a
straight line?
Answer:
We'll use the Pythagorean Theorem.
1.)Substitute in values from the text
33^2+44^2= X^2
2.)Add like terms
1,089+1,936= X^2
3.)Now, we have 3,025=X^2
4)55^2 = 3,025
5.)So, 55 will be your answer.
Excuse my explanation but 55 is your answer.
Will and John sell lemonade at a lemonade stand. After an hour, they have taken in $4 for a total of 8 cups of lemonade. What is the unit rate per cup of lemonade?
A.
$0.50 per cup
B.
$2.00 per cup
C.
$4.00 per cup
D.
$8.00 per cup
Answer:
The answer is A - $0.50 per cup
Step-by-step explanation:
If you divide the $4 by the 8 cups you get $0.50
how many whole numbers are between 39/7 and 44/3
Answer:
6
Step-by-step explanation:
6
1.) Maria thinks (a + b)² = a² + b². Is she correct? Justify your reasoning.
Answer:
No, Maria is incorrect.
(a+b)^2 is actually equal to a^2 + 2ab + b^2.
Let me know if this helps!
helopppppppppppp meeeeeeee
Answer:
A. Sam owes his dad $12.50
Step-by-step explanation:
Because the two numbers are negatives, it represents that he is in a negative balance meaning that he owes someone the money. Then if you do the basic math, -2.5 - 10 = -12.50.
Answer:
The answer would be B
Step-by-step explanation:
its B becasue its the only explanation that makes sense
P.S I actually know the other questions don't make sense
Your welcome!
What is the surface area of this triangular prism?
640 square centimeters
672 square centimeters
960 square centimeters
800 square centimeters
Answer:
for triangular prism: 672
for picture: 24
Step-by-step explanation:
Pls help I’ll mark brainliest
Answer:
2=72 4=148 6=222 10=370 15=555 16=592
sorry about the second part i didnt see it
Answer:
148, 3 , 740, 1110, 8.
Step-by-step explanation:
Miles: 148 + 740 + 1,110 = 1,998
Gallons: 2 + 4 + 3 + 10 + 15 + 8 = 42
3(3x-6)-4(x+2) help me pleasw
Answer:
5x-26
Step-by-step explanation:
3(3x-6)-4(x+2)
Distribute the 3 and -4.
9x-18-4x-8
Combine like terms.
5x-26
Answer:
9x-18-4x-8
5x-26 ANS
Step-by-step explanation:3*3 = 9 and x is there
and - is their so - 3*6 = 18 = -18
and - is there so -4*x = -4x and + - = - so - 4*2= -8
Which graph represents x > 23
A. 23 To the right
B. 23 to the left
In a number line?
Answer:
eStep-by-step explanation: