what is 6÷319 step by step​

Answers

Answer 1

6/319 = 0.0188087774

I used a calculator

or, just use long division

Have a great day!

Stay safe and healthy!

Happy holiday seasons!

May I please have brainliest?


Related Questions

A new bank customer with $3,000 wants to open a money market account. The bank is offering a simple interest rate of 1.1%. What will be the account balance after 20 years?​

Answers

Answer: The interest customer earn in 20 years will be, $ 660

Step-by-step explanation :

Given:

Principle = $3000

Interest rate = 1.1 %

Time = 20 years

Now we have to determine the simple interest.

Formula used :

where,

P = principle

R = interest rate

T = time

S.I = simple interest

Now put all the given values in the above formula, we get:

Thus, the interest customer earn in 20 years will be, $ 660

Hoped this help :) I’m also a fan of flimflam

I LONELY

2x6x0x7-1-5+16x87x9+0-2x67=

Answers

Answer:

12388

Step-by-step explanation:

Used calculator

Can someone please help me solve this

Answers

Pretty sure it’s 81
Step by s
T
Do

Answer:

33 degree

Step-by-step explanation:

x+114+33=180 (sum of angle of triangle)

x=180-147

x=33

What is the square root of 166?

Answers

Answer:

12.8840987267

Step-by-step explanation:

Answer:

[tex]\sqrt{166}[/tex] = 12.8

Step-by-step explanation:

I’ll give brainliest to first person to answer!!

Answers

Answer:

7.05

Step-by-step explanation:

Answer: The answer is 7.05m

explanation: Joshua had a piece of rope that was 7.14 meters long he cut off 0.09 meter to practice making knots what was the length of the rope after the cut

Solve the equation without graphing
21 = 256

Answers

Answer:

no solution

Step-by-step explanation:

21 does not equal 256

Harry earned d dollars mowing lawns. He put 20% of his earnings in the bank and paid back $50.00 to his father. He spent
one-fifth of the remaining money on a video game. Which expression represents the amount he spent on the video game?
(0.20 - 10) dollars
(0.20 - 50) dollars
(0.160 + 10) dollars
(0.160 - 10) dollars

Answers

Answer:

(0.16d - 10) dollars

Step-by-step explanation:

"Harry earned d dollars mowing lawns. He put 20% of his earnings in the bank and paid back $50.00 to his father."

Start with d dollars.

He put 20% of d dollars in the bank. 20% of d is the same as 0.2d.

Now he has d - 0.2d = 0.8d

He paid his father $50.

Now he has 0.8d - 50

"He spent  one-fifth of the remaining money on a video game. Which expression represents the amount he spent on the video game?"

He spent 1/5 of 0.8d - 50 on a video game, so he spent on the video game:

1/5 * (0.8d - 50) = 0.16d - 10

Answer: 0.16d - 10 dollars

(You forgot the "d" in the answers."

(0.16d - 10) dollars

have an nice day

please really need help anyone

Answers

Answer:

A = $5183.36

Step-by-step explanation:

Compound Interest

It occurs when the interest is reinvested rather than paying it out. Interest in the next period is then earned on the principal sum plus previously accumulated interest.

The formula is:

[tex]{\displaystyle A=P\left(1+{\frac {r}{n}}\right)^{nt}}[/tex]

Where:

A = final amount

P = initial principal balance

r = interest rate

n = number of times interest applied per time period

t = number of time periods elapsed

Abdul deposited P=$4000 into an account with r=2.6% = 0.026 compounded quarterly. Since there are 4 quarters in a year, n=4. We are required to calculate the amount in the account after t=10 years.

Applying the formula:

[tex]{\displaystyle A=4000\left(1+{\frac {0.026}{4}}\right)^{4*10}}[/tex]

[tex]{\displaystyle A=4000\left(1.0065\right)^{40}}[/tex]

A = $5183.36

Can you help me with explanation will give brainiest

Answers

Answer:

Area of rectangular garden = lxb = 10*5

                                             = 50 sq. inch

when area increases by six times

new area = 50*6 = 300 sq inches

now,

let x be increasement in both  length and width

(5+x) (10+x) = 300

50 + 5x + 10x + x² = 300

x² + 15x - 250 = 0

x²+ 25x-10x -250 = 0

x(x+25) - 10 (x+25) = 0

( x-10) (x+25) = 0

either x + 25 =0

x = -25 length can be negative

0r x-10 = 0

x = 10

so 10 inches is increase on both side

Step-by-step explanation:

A contractor bought 8.2 ft^2 of sheet metal. He had used 4.9ft^2 so far and has ​$ 59.40 worth of sheet metal remaining. The equation 8.2x-4.9x=59.4 represents how much sheet metal is remaining and the cost of the remaining amount. How much does sheet metal cost per square​ foot?

Answers

Answer: Each square foot of metal costs $14.97

Step-by-step explanation:

He initially had 8.2 ft^2 of metal.

He used 4.9ft^2 of metal, then he now has:

8.2 ft^2 - 4.9 ft^2 = 3.3 ft^2

And this 3.3 ft^2 is whort $49.40

Then if X is the cost per square foot, we have the equation:

3.3ft^2*X = $49.40

We can solve it for X as:

X = ($49.40/3.3ft^2) = $14.97  ft^-2

This means that each square foot costs $14.97

can anyone solve 84=4(1 - 4g) step by step?

Answers

Answer:

g= -5

Step-by-step explanation:

Rearrange the equation by subtracting what is to the right of the equal sign from both sides of the equation :

                    84-(4*(1-4*g))=0

 84 -  4 • (1 - 4g)  = 0

3.1     Pull out like factors :

  16g + 80  =   16 • (g + 5)

16 • (g + 5)  = 0

4.1      Solve :    16   =  0

This equation has no solution.

A a non-zero constant never equals zero.

4.2      Solve  :    g+5 = 0  

Subtract  5  from both sides of the equation :  

                     g = -5

I hope it helps you and if you want you can give me a brainly crown only if you want

Answer:

g = -5

General Formulas and Concepts:

Pre-Algebra

Order of Operations: BPEMDAS

Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to Right

Equality Properties

Step-by-step explanation:

Step 1: Define equation

84 = 4(1 - 4g)

Step 2: Solve for g

Distribute 4:                    84 = 4 - 16gIsolate g term:                 80 = -16gIsolate g:                         -5 = gRewrite:                           g = -5

Step 3: Check

Plug in g into the original equation to verify it's a solution.

Substitute in g:                    84 = 4(1 - 4(-5))Multiply:                               84 = 4(1 + 20)Add:                                     84 = 4(21)Multiply:                               84 = 84

Here we see that 84 does indeed equal 84.

∴ g = -5 is a solution of the equation.

Michael, who really likes to have a bag of chips with his lunch, is comparing chip prices at the store. He can buy a 10-pack of Double Cheese Crisps for $7.80 or a 15-pack of Cheddar Skins for $11.85. Which brand costs less per bag?

Answers

Answer:

10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80 cost less per bag

Step-by-step explanation:

Step one:

given

10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80

15-pack of Cheddar Skins cost $11.85

Required:

The unit cost per bag

Step two:

The unit cost of 10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80 is

7.8/10= $0.78

The unit cost of 15-pack of Cheddar Skins cost $11.85 is

11.85/15= $0.79

Answer:

double cheese crisps

write the ratio as a fraction in simplest form, with whole numbers in the numerator and denominator.
3 mi to 2.5 mi

Answers

3/3...............................

What does y=kx mean​

Answers

Answer:

k is the slope of the graph.

Step-by-step explanation:

K is the slope of the graph

The sum of Eric’s and Bob’s weights is 9 times the difference of their weights. The positive difference of their weights is also 240 pounds less than the sum. If Eric weighs less than Bob, find Bob’s weight.

Answers

Answer:

B - E = B + E = -240

Step-by-step explanation:

Does anyone know how to do these? I don't understand them at all... :(

Answers

Answer:

For the first 2 questions, you need to find the square roots of those numbers. The  second 2 question, you need to do those problems. Remember that absolute value is always positive. Then, plot those numbers on the coordinate plain.

Edit: plane*

Step-by-step explanation:

HELPP!!!!! ASAPPP!!!!!!
Sam is collecting pennies. On the first day of the month, Sam is given 10 pennies. Each day after than he gets 2 more pennies. Which of the following equations defines how many pennies he has after the nth day?
an = 2n + 10
an = 10n + 2
an = 20n – 20
an = 10n - 2

Answers

Answer:

4n plus 16

Step-by-step explanation:

the answer is an = 2n + 10 :)

please help me on this

Answers

Answer:

32.64 < 3.264

7.489 < 7.498

0.350 > 0.305

9.164  <  9.614

Step-by-step explanation:

The first digit to the right of decimal point is in the tenths place. The second digit to the right of decimal point is in the hundredths place. The third digit to the right of decimal point is in the thousandths place. The fourth digit to the right of decimal point is in the ten thousandths place and so on.

A leaf falls from the branch that is 24 feet high at a rate of 5 feet every 2 seconds. How high (relative to the ground) is the leaf after 3 seconds?

Answers

Answer:

16.5

Step-by-step explanation:

5 ft every 2 seconds= 2.5 ft per second 3 seconds= 7.5ft

24-7.5=16.5

Which of the following expressions have a value of 180 when b = 4?
Select all that apply.
A. 87b−179+957÷87
B. 33b12
C. b2+120
D. 51b−24
E. 11b+187−2,756÷13

Answers

Answer: The answer is A and D

Step-by-step explanation: If you go through all the problems, just replace "b" with "(4)" into a calculator. For A and D, they both equaled 180.


If m TUV = 64, mZTUW = 7x - 2,
and mZWUV = 24, find the value of x.
1
ud
V
X =

Answers

X=6

The easiest way to solve is
64-24=40
40/7= 6
X=6

Grant spent half of his weekly allowance. Then he earned $5 back by doing the dishes. What is his weekly allowance if he ended with $15?

Answers

Answer:

Grant's weekly allowance is $20.

Step-by-step explanation:

We know that Grant ended with $15. We can say that Grant's weekly allowance is x.

x/2 + 5 = 15

Now to solve:

x/2 + 5 - 5 = 15 - 5 (subtract 5 from both sides to isolate the x/2)

x/2 = 10

x/2 * 2 = 10 * 2 (multiply both sides by 2 to isolate the x)

x = 20

Grant's weekly allowance is $20.

SOMEONE HELP ME PLEASE ILL GIVE BRAINLY

Answers

Answer:

1st 3rd and 4th

Step-by-step explanation:

Answer:

The second one is the correct answer

Step-by-step explanation:

You have

[tex] \frac{1}{4} [/tex]

so it is Stretch

and -1 so Right 1 (When the number is in parentheses, the changes on the x-chart are reversed.) and finally +3 so Up3

how to simplify ( 2/4)^2

Answers

Answer:

2/4x2/4=0.25  or 1/4

Step-by-step explanation:

pls solve the question attached

Answers

Answer:

The answer is 75.011

add the given values only make sure the decimal points are in the same line

What is 642 divided by 1083?

Answers

Answer:

.592 the full thing is .592797783934

Step-by-step explanation:

calculator

Cereal - 13.8 ounces for $4.14 =

Answers

Answer:

30¢ per ounce

Step-by-step explanation:

I'm not exactly sure what your asking, but I'm going to assume that your asking for the unit price.

[tex]\frac{4.14}{13.8}=0.3[/tex]

(7x2 - 5x + 6) + (-3x2 + 5x - 14) adding polynomials

Answers

Answer:

4x² - 8

General Formulas and Concepts:

Algebra I

Combining Like Terms

Step-by-step explanation:

Step 1: Define Expression

(7x² - 5x + 6) + (-3x² + 5x - 14)

Step 2: Simplify

Combine like terms (x²):                    4x² - 5x + 6 + 5x - 14Combine like terms (x):                      4x² + 6 - 14Combine like terms (Z):                     4x² - 8

HELP PLEASE



WHAT IS THE SOLUTION

Answers

Answer:

the solution is going to be (-6, 2)

Which answer choice do I choose?

Answers

I also think as the other person said
Other Questions
I 47 have points give me the best answer. THIS IS THE Q.( I pick the weird answer fyi) Whats __ divided by 6=7 4 pointsWhat form of figurative language is best shown in the following quotefrom Freak the Mighty? "I watch tons of tube, but I also read a TON ofbooks, so I can figure out what's true and what's fake, which isn't alwayseasy." Pizza Hut charges $10 per large pizza plus a $4 delivery fee. If you spent a total of $34, how many pizzas did you order Which rights does the Americans with Disabilities Act guarantee? Check all that apply. the same employment opportunities as other workers the integration of schools and other public places equal access to buildings and other public spaces voting and political rights for Americans with disabilities Degual access to buses and other forms of transportation HELP PLEASE!Find the equation of the line.Use exact numbers.y=___x+____ Manuel saved $375 in 6 months. At this rate, how much will he save in 2 years? Will mark brainliest!Why should highly abrasive or corrosive cleaning products be avoided when cleaningkitchen equipment in a commercial kitchen?Obecause they are too expensive and cheaper options are betterbecause they can scratch and erode equipmentbecause they will dry out your delicate handsbecause they are all toxic and will toxify food 8.67 x 1018 atoms Zncalculate the number of representative particles or moles for each of the following No work needed to show just answer what is nuclear energy before the quarry was dug, the land contained more vegetation . what impact has this change most likely had on the local ecosystem Fill in the blank. Your body needs ____ to convert carbohydrates, fats, and proteins into energy. If a red fur male is crossed with a brown fur female, what percent of the offspring would have the genotype An object in motion has what type of energy?A magnetic B kineticC possibleD chemical Select each correct answer. More than one answer may be correct.Which of the following affects the force of gravity between two objects? the objects' volumes the distance between the objects the objects' densities the objects' masses Cul es una diferencia notable entre una ciudad tpicalatinoamericana y una ciudad tpica estadounidense? If it rains 6 inches in three weeks how many inches did it rain per week? Adrian was using a recipe for a large pie that required one-fourth of a tablespoon of sugar . Instead of making one large pie , Adrian decided to use the recipe to make 2 small pies . How much sugar should he use each of the 2 small pies ? A. 1/3 of a tablespoon B. 1/4 of a tablespoon C. 1/8 of a tablespoon D. 1/2 of a tablespoon 7 apples cost 4.55 what cost per apples