the first one is correct
i can prove it but its hard on this app and it has a long solution
you can prove it by Thales law
hope this helps
Find the height of a flagpole to the nearest tenth if the angle of elevation of tbe sun is 28 degrees & the shadow of the flagpole is 50 feet
Answer:
Step-by-step explanation:
tan28=h/50
h=50tan28
h=26.6ft
lin run 5 laps around a track in 10 minutes. How many minutes per lap is that
Answer:
2min per lap
Step-by-step explanation:
63 POINTS JUST NEED ANSWER NO EXPLANATION NEEDED A rectangular prism has a width of 92 ft and a volume of 240 ft3. Find the volume of a similar prism with a width of 23 ft. Round to the nearest tenth, if necessary.
Answer:
[tex]60ft^3[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{92}{240} =\frac{23}{x} \\\\92x=23*240\\92x=5520\\x=5520/92\\x=60[/tex]
Ruby, Joey and sully are baking cookies together. they need 3/4 cup of flour and 1/3 cup of butter to make a dozen cookies. Ruby brought 2 cups of flour and 1/4 cup of butter, Joey brought 1 cup of flour and 1/2 cup of butter, sully brought 1 1/4 cups of flour and 3/4 cup of butter. if the students have plenty of other ingredients that they need. how many whole batches of a dozen cookies can they make.
Answer:
4 dozens.
Step-by-step explanation:
Since Ruby, Joey and Sully are baking cookies together, and they need 3/4 cup of flour and 1/3 cup of butter to make a dozen cookies, since Ruby brought 2 cups of flour and 1/4 cup of butter, Joey brought 1 cup of flour and 1/2 cup of butter, sully brought 1 1/4 cups of flour and 3/4 cup of butter, if the students have plenty of other ingredients that they need, to determine how many whole batches of a dozen cookies can they make the following calculation must be performed:
Flour: 2 + 1 + 1 1/4 = (4 1/4) / (3/4) = 4.25 / 0.75 = 5.666
Butter: 1/4 + 1/2 + 3/4 = (1 1/2) / (1/3) = 1.5 / 0.333 = 4.504
Thus, a maximum of 4 dozen cookies can be made.
PLEASE HELP! The AHS football team did a weigh-in at the start of training camp and the weights of the players were distributed normally. There were 60 players
at the start of camp. How many players are within one standard deviation of the mean?
Select all correct answers, marking most brainly :)
Answer:
Your answers are C and D
Step-by-step explanation:
If you pay attention to the chart you will notice that medium duty fabric can last from 9000 to 15000 rubs meaning that since fabric B lasted 9200 it would be a medium duty fabric, making Fabric A light duty fabric.
A: This is INCORRECT because fabric B is medium duty
B: This is INCORRECT because Fabric B lasted longer than Fabric A
C: This is CORRECT because Fabric B is medium duty fabric
D:This is CORRECT because Fabric B lasted more rubs than Fabric A because its a more durable fabric
E: This is INCORRECT because Fabric A does not meet the requirements to be a Medium duty fabric.
Your Welcome, Hope This Helps, And Have a Splendid Day!!!
8) If 15 balls cost Rs 225 then the cost of 8 balls is
Answer:
The cost of 8 balls is Rs $ 120.
Step-by-step explanation:
Given that 15 balls cost Rs $ 225, to determine the cost of 8 balls it is necessary to perform the following mathematical calculation:
(225/15) x 8 = X
15 x 8 = X
120 = X
Thus, the cost of 8 balls is Rs $ 120.
-1. A coffee shop spends $400 for an order of 20 cases of paper cups. How much is
one case of paper cups? Write and solve an equation.
Answer:
$20
Step-by-step explanation:
400/20=20
please help me with this
Find the value of x. Write your answer in simplest form.
Answer:
The value of x is 8
Step-by-step explanation:
i will give you brainliest whoever answers correct first!!
At the beginning of spring, Elijah planted a small sunflower in his backyard. When it was first planted, the sunflower was 25 inches tall. The sunflower then began to grow at a rate of 1 inch per week. How tall would the sunflower be after 7 weeks? How tall would the sunflower be after w weeks?
Answer:32
Step-by-step explanation:25+ 1(7)
6 + 8 - _____= 6
PLEASE HELP I WILL ANSWER BACK
Answer:
6
Step-by-step explanation:
6 + 8 - 8 = 6
Answer:
20
Step-by-step explanation:
Just put 6 in the equation but instead change the minus sign to addition
6+8+6=20
6+8- 20= 6
I hope this helps
A colony of 500 bacteria doubles in size every 200 hours. What will the population be 400 hours from now?
Answer:
1000
Step-by-step explanation
200+200=400
so
500+500=1000
Answer the following for the given figure.
the length of a rectangle is 4 units more than it's width.The area of a rectangle is 25 more than 4 times the width.What is the width of the rectangle
Answer:
solution,
let width of the rectangle be x then,
length(l)=4x
Area(A)=25l
now,
area of rectangle = 4x×x
25×(4x)= 4x square 100x= 4xsquarex=25 unitsStep-by-step explanation:
in 2nd step one x cancel another in opposite side of =
Eliana treated her sister to lunch while visiting her in Seaside. Their lunch cost $100, and the
sales tax in Seaside is 8%. If Eliana left a 20% tip on the $100, how much in total did she
pay?
Answer:
multiply the numbers
128
Step-by-step explanation:
Answer:
128 is the answer
Step-by-step explanation:
your welcome!
The distance from Cherotich's home to school is
2km 400m. He goes to school in the morning
and returns in the evening daily. What distance
does he cover from Monday to Friday?
Step-by-step explanation:
his one day distance=2400m
his mon -fri distance=2400×4
=9600m
What is a type of bar graph to represent grouped data
Answer:
doctor
Step-by-step explanation:
pepper in walmart
Please help with 12! Show your work! Thank you!
Which pairs are like terms in the expression below? Select all that apply.
25y + 15x – 0.2y – 6 + (–2)
A. 25y and 15x
B. 25y and –0.2y
C. 15x and –0.2y
D. –0.2y and 2
E. –6 and –2
Answer:
B. and E.
Step-by-step explanation:
hope it helps ;)
Help pls!!ty!!:))):):
Answer:
Step-by-step explanation:
y = 85x+90
3) 85*3+90 (rule)
y= 85*3 = 255 + 90 = 345 (output)
4) 85*4+90 (rule)
y = 85*4= 340 + 90 = 430 (output)
CVS cells a 6 ounce bag of takies for$2.10 what is the unit cost. IDEK MY TEACHER STAY TRYNNA BE COOL
Answer: $0.35/ounce
Step-by-step explanation: Since there are 6 ounces, you measure the unit cost in ounces, and since there is 6 you divided 6 by 210 = 35. We convert back to money and get $0.35 an ounce.
Help!! Plzzz
Nevaeh invested $1,200 in an account paying an interest rate of 2 % compounded
quarterly. Paisley invested $1,200 in an account paying an interest rate of 2 %
compounded continuously. To the nearest dollar, how much money would Nevaeh
have in her account when Paisley's money has tripled in value?
Answer:
Nevaeh will have 1224.33 and Paisley will have 1275
Rhonda has a USB drive that can hold 8 million bytes choose the best approximation of the number of bytes that Rhonda’s USB drive can hold
Answer:
8 times 10^9
Step-by-step explanation:
hope it helps
Find the equation for the line that passes through (-9,-5) that has slope - 4/7 give your answer in point-slope form. you do not need to simplify
(________)
Answer:7y=-4x+1
Step-by-step explanation:
y=mx+c
-5=-4/7(-9)+c
c=1/7
y=-4/7x+1/7
7y=-4x + 1
if the store has a sale and all sofas are marked down 45% off . What would be the price of a sofa that was $950.
Answer:
$522.50
Step-by-step explanation:
To find the price, multiply 950 by 0.55
950(0.55)
= 522.5
So, the sale price will be $522.50
I NEED THIS QUICK! What is the volume of the rectangular prism?
Answer:
30 3/8
Step-by-step explanation:
What is the factored form of this polynomial. x2 + 5x − 36
A. (x − 4)(x − 9)
B. (x − 4)(x + 9)
C. (x − 5)(x + 8)
D. (x + 4)(x + 9)
Answer:
(x+9)(x-4)
Step-by-step explanation:
x^2 + 5x − 36
What two numbers multiply to -36 and add to 5
9*-4 = -36
9+-4 = 5
(x+9)(x-4)
What is an equation of the line that passes through the point (3,-1)(3,−1) and is parallel to the line 5x+3y=65x+3y=6?
Answer:
6yx hope this helped dude!
Step-by-step explanation:
Answer:
6yx
Step-by-step explanation: