Vinay bought a flat for ₹ 4,50,000. He spent ₹ 10,000 on its paintings and repair. Then he sold it for ₹ 4,25,500. Find his gain or loss and also its percent.​

Answers

Answer 1

Step-by-step explanation:

hence you got the answer

Was it helpful?

comment down

If there is any kind of suspicious mistake

then sorry

Vinay Bought A Flat For 4,50,000. He Spent 10,000 On Its Paintings And Repair. Then He Sold It For 4,25,500.
Vinay Bought A Flat For 4,50,000. He Spent 10,000 On Its Paintings And Repair. Then He Sold It For 4,25,500.

Related Questions

[tex]\frac{1}{4} ^{0}[/tex]
how do I solve this equation?

Answers

Answer:

The solution is 1.

Step-by-step explanation:

Any number raised to the 0th power will always be 1.

The answer is one have a good day

Find and reduce -4/7 x 2/3

What is the answer to this?

Answers

Answer:

-8/21

Step-by-step explanation:

The answer to your asked question is -8/21

Answer the photo below thanks

Answers

Answer:

x=50

Step-by-step explanation:

65+65=130

180-130=50

Answer:

50 is the answer

Step-by-step explanation:

this is a isosceles triangle having 65 and 65

then 65 + 65 + x = 180 property of traingle

130 + x = 180

x = 180- 130 = 50

Mariana is painting her new bedroom purple. She has decided to mix her own purple paint. To create the shade of purple she likes best, she must maintain a ratio of 5 ounces red to 6 ounces blue. If she has 21 ounces of blue paint, how much red paint will she need?

Answers

Answer:

Red paint needed = x = 17.5 ounces

Step-by-step explanation:

Ratio of red to blue paint = 5 ounces : 6 ounces

If she has 21 ounces of blue paint, how much red paint will she need?

Ratio of red to blue paint = x ounces : 21 ounces

Equate the ratios

5 : 6 = x : 21

5/6 = x/21

Cross multiply

5*21 = 6*x

105 = 6x

x = 105/6

x = 17.5 ounces

Red paint needed = x = 17.5 ounces

how to solve 15x^3/4

Answers

Answer:

            3

Simplify   —

           4

Equation at the end of step

1

:

       3

 15x • —

       4

STEP

2

:

Final result :

 45x

 ———

  4

Step-by-step explanation:

Answer:

Well...without the x I know it is 843.75 but I don't know the fraction of it so sorry! I try my best to help people!

g(3) =
g(-2) =
g(0) =
9(-1) =
g(8)
g(-4)

PLEASE HELPPP!!!

Answers

Answer:

-4 Cot (−45)-4cot(-45)Sin (330)sin(330) Csc (60)

Step-by-step explanation:

please answer correctly and quickly all question

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1. 8=2x+4

8-4=2x

4=2x

x=2

2. 2x+3=9

2x=9-3

2x=6

x=3

3. 6y=54

y=54/6

y=9

5. 3= x/2

x=6

Answer:

8=2x+4

4=2x

2=x

2x+3=9

2x=6

x=3

6y=54

I'm not sure about question #4

3=x/2

6=x

Which situation is best described by this number line?

Answers

Answer:

B? I think itts B

Step-by-step explanation:

Write a rule for the linear function in the table.


A.
y = 1.2x + 2.4


B.
y = –1.2x – 2.4


C.
y = 1.2x – 2.4


D.
y = –1.2x + 2.4

Answers

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:

the y-intercept is -2.4 and the y-values were descending and b was the only that has a y-in. of -2.4 and a negative slope (-1.2x)

Answer: Gradpoint answer

B.    y = –1.2x – 2.4

Step-by-step explanation: My answer

A.    y = 1.2x + 2.4

Which of the values in the set {2, 3, 4, 5} is a solution to the equation 2x + 4 = 10? (4 points) a 2 b 3 c 4 d 5

Answers

Answer:

B: 3

Step-by-step explanation:

2x

x=3 3times2= 6

6+4 =10

Hope this helps

Which is equivalent to 72 inches?
O A 0.72 yards
O B. 2 yards
O c. 6 yards
O D. 7.2 yards
O E. 36 yards

Answers

the answer is B because there is 36 inches in 1 yard

Answer:

Its 2 yards

Step-by-step explanation:

divide 72 by 36

Can anyone help me with this question...please i really need your help....

(Express the variable in the brackets as the subject of formula​)

Answers

9514 1404 393

Answer:

  p = q/(2 -3q)

Step-by-step explanation:

  [tex]\dfrac{2p}{3p+1}=q \qquad\text{given}\\\\2p=q(3p+1) \qquad\text{multiply by the denominator}\\\\ 2p=3pq+q \qquad\text{eliminate parentheses}\\\\ 2p -3pq = q \qquad\text{subtract $3pq$}\\\\ p(2-3q)=q \qquad\text{factor out $p$}\\\\ \boxed{p=\dfrac{q}{2-3q}} \qquad\text{divide by the coefficient of p}[/tex]

d-1/2=5/12 what is d??

Answers

Answer:

d = [tex]\frac{11}{12}[/tex]

Step-by-step explanation:

1) To solve for d, isolate it in the equation. So, to get rid of the [tex]-\frac{1}{2}[/tex] with the d, add [tex]\frac{1}{2}[/tex] to both sides.

[tex]d-\frac{1}{2} = \frac{5}{12} \\d - \frac{1}{2} +\frac{1}{2} = \frac{5}{12} + \frac{6}{12} \\d = \frac{11}{12}[/tex]

Thus, d = [tex]\frac{11}{12}[/tex].

What is the slope of the line that contains these points?
-1 1
3
5
y
10
2
-6
414

Answers

m=-1-1/10-2=-2/8= -1/4

3 cm
20 cm
8 cm
5 cm
Find the lateral surface area of the solid above.

Answers

Answer:

320 cm sq

Step-by-step explanation:

The candy store has a stock of candy. They have 15 bags of tootsie rolls, 10 boxes of nerds, 12 bags of gummy
bears, 5 bags of M&M's and 22 bags of skittles. Find the ratio of nerds to skittles. Be sure to simplify.

Answers

Answer:

ratio of nerds to Skittles

= 10:22

= 5:11

I need help with this question!

Answers

Answer:

sorry but don't know this answer

3x - 2y= 5, 4x + 3y= 1​

Answers

Answer:

x=17 and y=23 DONT SUE ME IF I GET THIS WRONG PLZZ ;-;

Step-by-step explanation:

Answer:

(1, - 1 )

Step-by-step explanation:

Given the 2 equations

3x - 2y = 5 → (1)

4x + 3y = 1 → (2)

Multiplying (1) by 3 and (2) by 2 and adding the result will eliminate y- term

9x - 6y = 15 → (3)

8x + 6y = 2 → (4)

Add (3) and (4) term by term to eliminate y

17x + 0 = 17

17x = 17 ( divide both sides by 17 )

x = 1

Substitute x = 1 into either of the 2 equations and solve for y

Substituting into (2)

4(1) + 3y = 1

4 + 3y = 1 ( subtract 4 from both sides )

3y = - 3 ( divide both sides by 3 )

y = - 1

solution is (1, - 1 )

Geometry help, please!!!
provide the missing reasons for the proof.
Given: Prove: ΔABC ~ ΔDBE
_____________________________________________
picture provided below

Answers

Answer:

1: Given

2: Verical angles are always congruent

3: Angle Angle theorem

Help me please answer thanks

Answers

Explain more please!! I’ll be able to help then!
Non function. Functions must only have 1 output per input. As you can see, Letter A has TWO outputs.

Which of the following ordered pairs is not in the solution set of y < 2x − 5

Answers

Answer:

(4,3)

Step-by-step explanation:

Solve the equation:

3<2(4)-5

3<8-5

❌3<3 ❌

3 is not less than three, hence this is the phony

i hope this helps!

janet buys 12 pencils for $1.49. what is the cost per pencil?

Answers

Answer:

0.124$

...............

you can simply divide the price of the pencils = 1•49$

by the number of pencils bought = 12

1•49/12

= 0•124$

Answer: 0.124166667 U.S. dollars

((1 U.S. dollar) + (49 U.S. cents)) / 12 =

0.124166667 U.S. dollars

PLEASE HELP!!
The cost to rent a chain saw for two days and a brush chipper for two days is $272. The cost to rent a
chain saw for two days and a brush chipper for one day is $195. Write a system of equation to solve to
find the cost of renting a chain saw for one day.

Answers

$272-$195= $77
So that means $77 is the price of the renting chain saw for one day

−5⋅16 will result in a
number. Is it positive or negative

Answers

Answer:

negative

Step-by-step explanation:

-5x16=-80

Answer:

negitive

Step-by-step explanation:

a negitave multiplied by a positive is still a negitive

Please help quick will give brainliest!

Answers

Answer:

There is a vertical asymptote at x = 4 because lim g(x) = ∝ and lim g(x) = -∝

4 _ (3 _ 2) _ 6 _ 1 = 14 Please help ill give you brainly!

Answers

4x(3+2)-6x1= 14 is the answer

Can someone please help me and explain

Answers

(2x-3)+(6x+7)= 180
(2x•6x)+(-3+7)= 180
(12x)+(4) = 180
12x= 180-4
x= 176/12
x= 14.67

An online furniture store sells chairs and tables. Each day, the store can ship at most 25 pieces of furniture. Write an inequality that could represent the possible values for the number of tables sold, t, and the number of chairs sold, c, that would satisfy the constraint.

Answers

9514 1404 393

Answer:

  t + c ≤ 25

Step-by-step explanation:

"At most 25" means "less than or equal to 25." The total number of pieces of furniture is the sum of the numbers of tables and of chairs: t + c.

The shipping constraint can be written as ...

  t + c ≤ 25


There are three rows of VIP seats in each section. Each row
has 12 seats and there are 16 sections. How many VIP seats
are there in all?

Answers

Answer:

576 I think

Step-by-step explanation:

3 x 12 x 16

A carpenter has 6 feet of wood. How many inches of wood does the carpenter have?

Answers

Answer:

72 inches!

Step-by-step explanation:

since there are 12 inches in a foot, and there are 6 feet, you would multiply 6 x 12, so the answer would be 72 inches !!

i hope this helps ! ! :D

Other Questions
What is the meaning of the title "Night"? What must you subtract from the expression 5x 8 in order to make it equivalent to 9x 1 for all values of x? Which statements describe the Persian Empire?Choose all correct answers.The Persians conquered Greece in a series of devastating wars.Darius I made use of good ideas from the lands he conquered.All subject peoples had to practice the Persian religion.Satraps were appointed to govern the provinces. How many tons are equal to 36,000 pounds? With work! Which graph represents the inequality x > 23 ? "Significant and substantial genetic influence on individual differences in psychological traits is so widespread that we are unable to name an exception." 1. 25% of 3002. 20% of what number is 50?3. What percent of 120 is 40?4. If 20% of 60 is 12. Which represent the percentage?5. Which represent the base? I need help with this Who here thinks that history sucks!!!! Which statements describe Incan religious beliefs? Choose four correct answers.The Inca believed in one god.The Inca practiced mummification.The Inca empire had an official religion.The sun god was most important to the Inca.The Incan religion was different from early religions.The Inca allowed conquered people to keep their religions. I need help I have been waiting for 2 hours Shay wants to buy a bag of honey crisp apples. One bag has a cost of $6.00. If there are 12 apples in each bag, what is the unit price per apple? Show your work. please help ill mark brainliest Super easy. Please help Un jugador encesta con probabilidad de 0.73 Calcula la probabilidad de que al tirar 6 veces enceste: a) al menos 4 veces b) ninguna vez c)todas las beces d)dos veces e) menos de tres veces f) 5 o mas veces Find the GCF of each set of numbers.12, 21, 30Math someone please help A weekly report for new agents at a vacation sales company is shown in the histogram. A histogram titled Vacation Packages has number of packages sold on the x-axis and number of salespersons on the y-axis. 9 sold 1 to 2 packages; 7 sold 3 to 4; 4 sold 5 to 6; 3 sold 7 to 8; 2 sold 9 to 10; 1 sold 11 to 12; 2 sold 13 to 14; 3 sold 15 to 16. How many of the new agents sold more than 10 vacation packages? Which of the following is equvalent to (16^3/2)^1/2A. 6B. 8C. 12D. 64 please answer!! 18 questions, choose por or para and choose why (por: around, transportation, through, reason, after doing something, cost, thanks, exchange, or duration. para: purpose, effect, recipient, future/point in time, employment, comparison, or towards.) What was the special emphasis of the book by the physician?Jesus was human as well as divine.Jesus was the true Son of God.the last week of Jesus' lifeevents and sayings of the Last Supper