use the distributive property to solve 7(x-9)

Answers

Answer 1

Answer:

7x - 64

Step-by-step explanation:

7(x - 9)

~Use the distributive property

7x - 63

Best of Luck!


Related Questions

the area of this triangle ?

Answers

Answer:

8 cm

Step-by-step explanation:

Use pythagorean theorem to find the height (a and b are equal):

[tex]a^2+b^2=16\sqrt{2}^2\\a^2+a^2=16\sqrt{2}^2\\2a^2=16\sqrt{2}^2\\2a^2=16(2)\\a^2=16\\a=\sqrt{16}\\a=4[/tex]

Area is half of the base times height. Base and height are equal for this triangle.

[tex]\frac{1}{2}(4)(4)\\\frac{1}{2}(16)\\8[/tex]

The value in dollars of a $5,000 investment after n years is given by
f(n) = 5,000(1.05)n.
Find the value of the investment (in dollars) after 4 years.

Answers

Answer:

6077.53125

Step-by-step explanation:

F(4)=5,000(1.05)^4

f(4)= 6077.53125

On a​ map, 1 inch equals 10 miles. Two cities are 8 inches apart on the map. What is the actual distance between the​ cities?

Answers

Answer:

80 inches the reason for this is 10 times 8 equals 80

Apollo Cinemas opened at 10 a.m. In the first hour they sold tickets to 240 people. In the second hour 25% more people purchased admission tickets than in the first hour. Each admission ticket cost $12.50. What was the total amount of money paid for all the tickets in the first two hours?

Answers

Answer:

$312.50

Step-by-step explanation:

240 + 25% = 300

300 + 12.50 =

312.50

A store pays $365.84 for a fountain. The store marks up the price by 10%.
What is the amount of the mark-up?
Round your answer to the nearest cent: $

Answers

Answer:

The store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

Step-by-step explanation:

Given that a store pays $ 365.84 for a fountain, and then the store marks up the price by 10%, to determine the amount of the mark-up the following calculation must be performed:

365.84 x 10/100 = X

3,658.4 / 100 = X

36,584 = X

36.584 + 365.84 = 402.424

Thus, the store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

on zeba's birthday,her uncle gift her two new dolls. in how many ways can zeba arrange all her dolls on 6 shelves, placing one doll on each shelf?if she has 4 dolls before
(a) 720
(b) 30
(c) 360
(d) 6​

Answers

Answer:

6 is the correct answer

Step-by-step explanation:

Hope it is helpful...

A car weighs 4,000 pounds wich comparison is true
A.4,000 pounds < 2 tons
B. 4,000 pounds > 2 tons
C. 4,000 pounds < 8,000 ounces
D. 4,000 pounds = 2 tons​

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

2000=1 ton so 4000=2tons

Answer:

D 4000 pounds=2 tons

Step-by-step explanation:

2 tons is equal to 2000 pounds so 2 tons equal to 4000 pounds.

Está más lejos del parque...
Estándar curricular: Utiliza sistemas de referencia
Está más cerca del restaurante..
la gasolinera
el parque
el teatro
la bibliote
su ubicación​

Answers

Answer:

slip/ do/ flapYvessshtvdBmto

Answer:

que sesupone que hay que hacer

Find the area of this parallelogram.
13 cm
15cm
A
20cm

Answers

Answer:

A = 260 cm^2

Step-by-step explanation:

[tex]a = b \times h \\ a = 20 \times 13 \\ a = 260 \: {cm}^{2} [/tex]

pls help quick Graph the inequality on a number line

Answers

Answer:

Your welcome

Step-by-step explanation:

To prepare for school you need 3 notebooks for $1.09 each, 2 boxes of pencils for $2.68 each and a pack of markers for $0.89. How much will this cost?

ASAP ill give brainliest

Answers

Answer:

$9.52

Step-by-step explanation:

1.09 x 3 = 3.27

2.68 x 2 = 5.36

3.27+5.36+.89=9.52

Suppose Nancy has 15 sorts of colors black, red, and of wschure black and were
What is the probability
randomly selected stw be blue

Answers

Answer:

Hi there here is the answer!

Step-by-step explanation:

Out of the 3 main chioces there is a total of 15!

so, it would be a probability of 5/15. or 1/3 / 1:3

8 The cost of a laptop increased by 25% between
2015 and 2019
In 2019. the laptop cost £1000
How much did the laptop cost in 2015?

Answers

Given:

The cost of a laptop increased by 25% between 2015 and 2019.

In 2019, the laptop cost £1000.

To find:

The cost of the laptop in 2015.

Solution:

Let x be the cost of the laptop in 2015.

The cost of a laptop increased by 25% between 2015 and 2019. So, the cost of the laptop in 2019 is

Cost of laptop in 2019 = [tex]x+\dfrac{25}{100}x[/tex]

                                     = [tex]x+0.25x[/tex]

                                     = [tex]1.25x[/tex]

In 2019, the laptop cost £1000.

[tex]1.25x=1000[/tex]

[tex]x=\dfrac{1000}{1.25}[/tex]

[tex]x=800[/tex]

Therefore, the cost of the laptop in 2015 is £800.

Can you help me please

Answers

Answer:

its 2nd one

Step-by-step explanation:

B is the answer !!!!!!!!!

which is bigger 2.4 or 8.4

Answers

Answer:

obviously 8.4 is bigger than 2.4

8.4 is most likely the answer:)

how many significant figures are in each of these problems
-2000+20.5
-106.2+54.07

Answers

Answer:

3 significant figures

Step-by-step explanation:

Problems given:

- 2000 + 20.5 = - 1979.5 ≈ -1980.0 ⇒ 3 significant figures - 106.2 + 54.07 = - 52.13 ≈ -52.1 ⇒ 3 significant figures

Zeros at the end are not counted as significant figures

which best illustrates the distinction between statistical significance and practical importance ​

Answers

Answer:

are there options? if so can you add them?

Step-by-step explanation:

Can someone show me the step by step to this question?

Answers

It’s has to add to 180 degrees so just

180-134=46 degrees

Pet plus sells 12 cans of dog food for $9.60 . What is the price per can?

Answers

Answer and Step-by-step explanation:

To find the amount of dollars per can of dog food, we divide the price by the amount of cans bought.

9.6 divided by 12 equals 0.8.

$0.8 is the answer.

If three independent events happen one after the other, which of the following sample space tools cannot be used?
a list
a tree diagram
a table

Answers

If three independent events happen one after the other, a list of the sample space tools cannot be used.

correct option: A list

What is an independent events?

If the likelihood of the occurrence of one event has no bearing on the likelihood of the other, then the two occurrences are independent. The likelihood that both events A and B will occur is defined mathematically as being equal to the product of the probabilities of A and B. This is how independent occurrences A and B are expressed mathematically.

Thus, if three independent events happen one after the other, a list of the sample space tools cannot be used.

correct option: A list

To know more about independent events refer to:

https://brainly.com/question/27665211

#SPJ1

Which of the following is an example of an inversely proportional relationship?

Answers

A inversely proportional relationship happens when one value increases while the other decreases. One example coule be the faster a vehicle travels, the less time it takes to reach its destination.

Best of Luck!

50 points to whoever can answer!​

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

I think I'm not sure about that

absolute value |27 1/4|

Answers

Answer:

421/33

Step-by-step explanation:

identify the slope in -4x+3y=26​

Answers

-4 is the slope in the equation
The slope would be 4/3
Since u would have to get y by it self
3y=4x+26
And divide everything by 3
And u would get y=4/3x+26/3

solve for x pls .............................................................................

Answers

There is no solution
Hope this helps :)

Answer:

x=28.928571 AKA the answer is 28

A test has total of 80 marks to pass you need at least 45 percent how many marks do you need to pass? ​

Answers

Answer:

36

Step-by-step explanation:

45\100×80=36

The original price of the Kindle is $269.99.

If the Kindle was 15% off, what is the discounted price of the Kindle?

Answers

It is now 229.46 dollars

Answer:

229.4915

Step-by-step explanation:

you first find 15% of $269.99 which is 15/100 * 269.99

which is 40.4915

and since you are finding the discounted price

you subtract 40.4915 from 269.99

= 269.99-40.4915

=229.4915

dont forget to put the unit ($)

=$229.4915

2 Charlie makes $34 an hour and will get a 20% raise starting next week. Choose True or False
for each statement
a. Next week, Charlie's new hourly wage will be 120%
True False
of his original wage.
b. Next week, Charlie's new hourly wage will be $40.80.
True
False
c. Next week, Charlie will be making $6.80 less than
True False
his current hourly wage.
d. Next week, Charlie will be earning an additional
True False
20 cents per hour,

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1 False

2 True

3 False

4 false

lol that was ezy

someone already answered you but i just want some points sorry

The table shows the number of volleyballs that fit into a given number of containers. Each container holds the same number of balls. Enter the missing value from the table.​

Answers

Answer:  7

Step-by-step explanation:

It's a 1 : 3 ratio so the answer should be 7

In a certain​ chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 11. A jar of the chemical contains 264 grams of copper. How many grams of zinc does it​ contain?

Answers

Answer:

57

Step-by-step explanation:

3 zinc/11 copper = x zinc/264 copper
3/11 = x/264
11x = 792
x = 72 grams of zinc
Other Questions
What is the measure of angle 1? 6012545120 How many solutions does the following equation have?8x + 16 = 8x - 16 What was Putin's job after leaving the KGB? Became a politician What are the best legendary pokemon? anyone know this? im having trouble...please help. Need help on this please help which organs could be injured if you broke your ribs select all that applyA.lungs B.heartC.brainD.spinal column Jaxon bought 5 applesand 7 bananas at the market.His bill came to $7.18. Ifbananas were $0.49 each,write and solve a linearequation to find the cost ofeach apple (Ax + By = C) If you have an ethnocentric view of the world, you hold which expectation?A. You expect that people from other cultures will think and act differently than you do.B. You expect the rest of the world to follow your customs and share your values.C. You expect to attend diversity workshops to broaden your horizons. Regular verb in the imperfect tense. (1 point) La princesa tom agua. La reina fue feliz. El prncipe ley mucho. El rey hablaba mucho. plzzzzzzzz helpppppp 1. It is a form of an observational study, since the researchers do not influencethe outcomes. Explain how a chain of markets is formed. what purpose does it serve? Help fast if its correct Ill make you the Brainly thing ) Which of the following expressions have a negative product?Choose ALL the correct expressions.9. 10- 8.811. (-2)- 6.7-3. (-4)-5. (-5) n the selection from Life on the Mississippi, what main character flaw does Twain reveal in himself as a boy? A. lack of imagination B. dishonesty C. laziness D. envy analiser la venus d'ille Krutika was thinking of a number. Krutika halves the number and gets an answer of 86. Form an equation with x from the information. PLEASE SOMEONE HELP!!!! suggest some measures to improve the quality of life As used in A Long Walk to Water, Chapter 3, which pair of words are most opposite in meaning?A. dirt, mudB. relief, gladC. war, fightingD. safe, panic Based on this passage, which statement is the best inference about Torvalds character?