Answer:
Based on the given description above, the correct answer would be the second statement. If two lengths of two sides of a triangle are 9 and 15, therefore, the length of the third side must be greater than or equal to 6 and at most 24. Hope this answer helps.
Step-by-step explanation:
i really need help,please. also happy holidays!
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Can you help me with explanation will give brainiest
Answer:
Area of rectangular garden = lxb = 10*5
= 50 sq. inch
when area increases by six times
new area = 50*6 = 300 sq inches
now,
let x be increasement in both length and width
(5+x) (10+x) = 300
50 + 5x + 10x + x² = 300
x² + 15x - 250 = 0
x²+ 25x-10x -250 = 0
x(x+25) - 10 (x+25) = 0
( x-10) (x+25) = 0
either x + 25 =0
x = -25 length can be negative
0r x-10 = 0
x = 10
so 10 inches is increase on both side
Step-by-step explanation:
Divide
(2xy + 10) by 2
PLS FAST
Answer:
xy+5
Step-by-step explanation:
Answer: xy + 5
Work: So, we are going to divide everything by two. So, in the current equation, it divides everything by two, including the current two, which cancels it. So, after all the division, we get the current answer; xy + 5
I hope this helps, and Happy Holidays! :)
please help me on this
Answer:
32.64 < 3.264
7.489 < 7.498
0.350 > 0.305
9.164 < 9.614
Step-by-step explanation:
The first digit to the right of decimal point is in the tenths place. The second digit to the right of decimal point is in the hundredths place. The third digit to the right of decimal point is in the thousandths place. The fourth digit to the right of decimal point is in the ten thousandths place and so on.
Michael, who really likes to have a bag of chips with his lunch, is comparing chip prices at the store. He can buy a 10-pack of Double Cheese Crisps for $7.80 or a 15-pack of Cheddar Skins for $11.85. Which brand costs less per bag?
Answer:
10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80 cost less per bag
Step-by-step explanation:
Step one:
given
10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80
15-pack of Cheddar Skins cost $11.85
Required:
The unit cost per bag
Step two:
The unit cost of 10-pack of Double Cheese Crisps cost $7.80 is
7.8/10= $0.78
The unit cost of 15-pack of Cheddar Skins cost $11.85 is
11.85/15= $0.79
Answer:
double cheese crisps
Which answer choice do I choose?
Is 6,7,8 a Pythagorean triples?
Answer: No
Step-by-step explanation: 6^2+7^2=85
8^2=64
subtract: 3a ( a+ b+ c) - 2b (a- b+ c) from 4c (-a + b + c)
Answer:
4c^2 - 3a^2 -7ac +6bc -ab
Step-by-step explanation:
solve first 3a( a + b + c) - 2b ( a+ b +c)
which is = 3a^2 + 3ab + 3ac - 2ab - 2b^2 -2bc
there for 4c(-a + b +c) -( 3a^2 + 3ab + 3ac - 2ab - 2b^2 - 2bc)
= -4ac-3ac +4bc+2bc -3ab+2ab + 4c^2 -3a^2
=4c^2 - 3a^2 -7ac +6bc -ab
HELP ASAP
suppose the fee is 7.5% of the selling price. determine the total cost of the game(fee included) original cost of the game is $76.
show your work
Answer:
Original Cost: $76
Fee: 7.5%
Take 7.5% of 76 (76 times .075) and add the result to the original amount $76
So, 76 times .075= 5.7
5.7+76= 81.7
Step-by-step explanation:
Erin owns 48 movies on DVD. Three eighths of the movies are comedies, 1/3 are dramas, 1/4 are action adventure, and the rest are science fiction. What part of her movie collection is science fiction?
To make 1 batch of vegetable soup, Sam needs 16 ounces of water and 8 ounces of vegetables. How does the amount of water compare to the amount of vegetables?
Answer:
There is two ounces of water for every ounce of vegetables.
Step-by-step explanation:
Given that:
Sam needs 16 ounces of water and 8 ounces of vegetables to make 1 batch of vegetable soup.
Ratio is defined as the quantitative relation between two numbers.
We will use ratio to compare the amount of water to amount of vegetables.
Ratio of water to vegetables
16 : 8
Dividing by 8
[tex]\frac{16}{8}:\frac{8}{8}[/tex]
2:1
Hence,
There is two ounces of water for every ounce of vegetables.
Amy is putting a new floor in her bathroom. She created a scale drawing of her bathroom floor using a scale of 1/3 inch= 1 foot. In the drawing, the bathroom measure 3 inches by 3 1/3 inches. Amy is purchasing squares tiles that measure 1/3 foot on each side. The cost of each tile is $3.00. How much will Amy pay for the tiles for bathroom floor
Answer:
$2,430
Step-by-step explanation:
Scale of the drawing = ⅓ in. to 1 ft
Measurement of the bathroom on paper = 3 in. by 3⅓ in.
Actual measurement of the bathroom:
3*3 = 9 ft
3⅓ * 3 = 10 ft
Area of the bathroom = 9*10 = 90 ft²
Let's find how many square tiles would cover 90 ft².
The side length of 1 tile is said to be ⅓ ft.
Therefore, the area of 1 tile would be ⅓*⅓ = ⅑ ft².
Number of tiles that would cover 90 ft² would be:
90/⅑ = 90*9
= 810 tiles
If 1 tile cost $3.00, therefore 810 tiles would cost:
810 * 3 = $2,430.
Step-by-step explanation:
The sum of two angles is 138.6° one angle has a measure of 54° what is M The measure in degrees of the second angle
Answer:
84.6 degrees
Step-by-step explanation:
138.6 - 54 = 84.6
What is diffusion
Explain how blood clots
When was the first world war fought
Answer:
Blood clotting normally occurs when there is damage to a blood vessel. Platelets immediately begin to adhere to the cut edges of the vessel and release chemicals to attract even more platelets. A platelet plug is formed, and the external bleeding stops.The First World War fought in July 28, 1914.Diffusion is the net movement of anything from a region of higher concentration to a region of lower concentration. Diffusion is driven by a gradient in concentration.
Step-by-step explanation:
Noel’s brother is 3 times as old as Noel. The sum of their ages is less than 20. What’s the oldest age that Noel could be?
Identify:
Strategize:
Set up:
Solve:
Check
please help meeee!!!!
Answer:
The oldest Noel can be is 6
Step-by-step explanation:
6x3=18
18<20
Noel: 6
Noels' brother: 18
Pls be right will give brainliest
Answer:
The answer is D.
Step-by-step explanation:
3y=6x-1 what would the slope of my line be?
NEED ANSWER FAST 13 POINTS!
Answer:option 2
Step-by-step explanation:
Answer:
im pretty sure its option number 2
Choose the answer that validates that the rate of change is constant by showing that the ratios of the two quantities are proportional and equivalent to the unit rate (simplified constant rate of change): NUMBER OF TEXTBOOKS Number of Students Number of Textbooks 7 35 14 70 21 105 28 140
Given:
The table of values is
Number of Students : 7 14 21 28
Number of Textbooks : 35 70 105 140
To find:
The rate of change and showing that the ratios of the two quantities are proportional and equivalent to the unit rate.
Solution:
The ratio of number of textbooks to number of students are
[tex]\dfrac{35}{7}=5[/tex]
[tex]\dfrac{70}{14}=5[/tex]
[tex]\dfrac{105}{21}=5[/tex]
[tex]\dfrac{140}{28}=5[/tex]
All the ratios of the two quantities are proportional and equivalent to the unit rate.
Let y be the number of textbooks and x be the number of students, then
[tex]\dfrac{y}{x}=k[/tex]
Here, k=5.
[tex]\dfrac{y}{x}=5[/tex]
[tex]y=5x[/tex]
Hence the rate of change is constant that is 5.
the imaginary unit i is defined as i = ?
Solve for x.
4(1 - x) + 2 x = -3(x + 1)
Can anyone plz help me
Answer:
They multiplied the exponents instead of adding.
Step-by-step explanation:
Essentially, 2^2 x 2^3 is (2)(2) x (2)(2)(2) which is 5, not 6
Answer:
when it says times it doesn't mean times the powers it means add
basically the first one is correct
What is 60% of 125? Enter your answer in the box.
Answer:
75
explanation: because i looked it up
work out the value of x
will give brainliest
Answer:
x = 35
Step-by-step explanation:
we know that all triangles add up to 180
you first need to make an expression in which the angles equal 180
105 + 140 + x = 180
145 + x = 180
subtract 145 from both sides
x = 35
Write the standard form of the line that has a slope - 3/4 intercept of -2Include your work in your final answer Type your answer in the box provided or use the upload option to submit your solution
Solve the inequality.
-12p -82-2(1 + 8p) – (6 - 4p)
How do u do this?
Answer:
If you were to factor this inequality the answer would be
-6(4p+15)
If you were to simplify this inequality the answer would be
-24p-90
I don't really know how your question is set up or how your teachers teach this but here are two possible answers. I hope this helps
help pls thanks huys
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Let the unknown number be x.
8 = -4(1) + x
8 = -4 + x
x - 4 = 8
x = 8 + 4
x = 12
Answer:
[tex]a_{n}[/tex] = - 4n + 12
Step-by-step explanation:
The n th term of an arithmetic sequence is
[tex]a_{n}[/tex] = a₁ + (n - 1)d
where a₁ is the first term and d the common difference
Here a₁ = 8 and d = a₂ - a₁ = 4 - 8 = - 4 , then
[tex]a_{n}[/tex] = 8 - 4(n - 1) = 8 - 4n + 4 = - 4n + 12
PLEASE HELP FAST ILL GIVE BRIANLIST AND EXTRA POINTS!
What expression is equivalent to
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Okay.
A negative exponent means we want to "flip" the term.
so we get
(1/-c^2)^1/3
When we get a fraction exponent, we want to "root" the term by that
so we get
[tex]\sqrt[3]{\frac{1}{-c^2} }[/tex]
Which simplifies to
[tex]\frac{\sqrt[3]{1} }{\sqrt[3]{-c^2} }[/tex]
Which becomes[tex]1/\sqrt[3]{-c^2}[/tex]
What is the slope of the line represented by the equation y=- } - 5x?
0 -5
or win win
O 5
Hurry please!
Answer:
The slope of the line represented by y = -5x is "-5".
Step-by-step explanation:
y=mx+b
M=slope
b=Y-intecerpt
a student earned a grade of 80% on a math test that had 20 problems how many problems on this test did the student answer correctly
Answer:
16
Step-by-step explanation:
To find 80% of 20, multiply .80 x 20
.80×20 = 16
This is how you multiply percentages--put the decimal point 2 places to the left, then multiply. In this case, you're looking at 80%, so move the decimal point two places to the left
80.0 becomes .80
Then multiply that by the number you're trying to find the percentage of