Troy and two of his friends do yard work after school. After paying $35 for gas and supplies, the boys made $128 dollars. How much will each boy make? (make this into an equation)

Answers

Answer 1

Answer:

Each boy gets $31. The father paid $35 for gas and expenses. The boys made $128. Then we have $128 divided equally into 3 boys.

Answer 2

Answer:

128-35=$93

93 divided by 3 equals $31

Step-by-step explanation:

Hope this helped :)


Related Questions

When a rock first formed, it contained 48 milligrams of potassium-40. How much potassium-40 would remain after three half-lives?

Answers

Answer:

72

Step-by-step explanation:

help me someone pls plss

Answers

i think it would be just a constant diagonal line like this /
im pretty sure its just a constant diagonal line like /

so i have a math problem from school (this is 5th grade math) and the problem says "a box has a volume that is 36 cm3 (the 3 is the small ones at the top). the height 18. what is the width

Answers

Answer:

The width would be 2

Step-by-step explanation:

36 divided by 18 is two, meaning that if you multiplied 18 by 2 it would be 36. I'm unsure if this is the right answer, but next time please put more info.

111 = 14g Can you please help me with this?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

111 = 14

111 ÷ 14 = 14 ÷ 14

7.9 =

A cable company charges $45.50 for its service plan plus $2.40 per premium movie rental. Write an equation or inequality to represent how many movies can be rented while keeping the bill under $70.

pls help <33

Answers

Answer:

45.50 divided by 2.40 = 18 movies

Step-by-step explanation:

45.5 + 2.4x (less then or equal to) 70

Sarah is wrapping the rectangular prism box for her Valentine. She calculated how many square meters of wrapping paper she would need. Explain her error and give the correct amount of wrapping paper she would need.

Answers

Answer:

She probably was supposed to multiply, instead of add.

Step-by-step explanation:

First multiply 24 and 32, which is 768.

Second multiply 768 and 12, which is 9216

9216 is the answer.

Can you please help me???????

Answers

To find out the area of a triangle just pretend that it’s a square and when u get ur answer, divide it by half. So for example of the area of a square is 20 then the area of a triangle that fits inside that square would be 10.
The answer to the question is 10

solve please!! will mark brainliest

Answers

Answer: =339.9218

Step-by-step explanation: internet, not that smart to do it *-*

the answer is 339.9218.

PLS HELP!
What is the value of x in the figure?


Enter your answer in the box.

x =

Answers

90 + (61 + x) = 180
x + 151 = 180
180 - 151 = 29
x = 29
I believe

Sue's Sushi placed two orders with its fish supplier. One order was for 11 pounds of salmon and 6 pounds of tuna; the order totaled $164. The other order was for 8 pounds of salmon and 4 pounds of tuna; this order totaled $116. What is the cost for one pound of salmon and one pound of tuna?

Answers

Divide the cost of everything by the amount of tuna and salmon. I don’t know the specific answer but that’s the main thing to do in this scenario would be to divide

Carlos bought 80 feet of rope for $17.60. He needs 20 more feet. If the unit price is the same how much will he pay for the extra 20 feet of rope? Show each step of your solution and explain your reasoning.

Answers

Answer:

$4.40

Step-by-step explanation:

ok so this is an instance of proportional relationships, in this case we changed one side of this equation, and now we need to figure out how to change the other side the that the change is made on both sides of the (=)

heres what we know

$17.60 = 80ft.

$??.?? = 20ft.

to help us find the change we can divide the first known side with second known side as shown below

80 / 20 = 4

so now we know that 80 was divided by 4 to get 20, so now we can divide the other side by the same amount to get...

$17.60 / 4 = $4.40

so it costs $4.40 for 20 ft. of rope

EXTRA: just because we can, lets figure out what 1 ft of rope costs using the same method as show above (starting with 20 ft)

20 / 1 = 20

$4.40 / 20 = $0.22

so the rate at wich the rope is sold is 22 cents a foot

It’s $4.40 hopefully this helps

What is the least, greatest, median, lower Q, and upper Q for the CHECKERS CLUB?

Least:

Greatest:

Median:

Lower Q:

Upper Q:

Answers

Answer:

4 6 10 5 9

Step-by-step explanation:

1/2 x (48 divided by 6) - 2 + 5

Answers

Answer:

7

Step-by-step explanation:

1/2(48/6) - 2 + 5

1/2(8) - 2 + 5

4 - 2 + 5

2 + 5

7

Answer:

1

--------

16x + 3

Step-by-step explanation:

1

--------

2x(48/6) - 2 + 5

1

------

2 x 48/6 - 2 + 5

1

------

2 x 48/6x + 3

    1

= --------

 16x + 3

The linear equation that represents the values shown in the table below is


.

Answers

Answer:

2x +11

Step-by-step explanation:

Answer:

y=2x-11

Step-by-step explanation:

hey 267848* 83849
will marked king brains

Answers

Answer:

The answer is 22458786952

The base of a statue is in the shape of a trapezoid. The bases of the
statue are 7.5 feet and 4.75 feet. Its height is 6 feet. What is the area
of the base of the statue?

Answers

Answer:

101.25

Step-by-step explanation:

Pls help it is for math!

Answers

Would it be 0.0012 ?

Answer: 0.0012

Step-by-step explanation:

can someone please help me with these 5 questions
first one. -5x + 2 - 8x + 9
second one. 5x + 8 + 2 + 3x
third one. 1x + 9x + 4 + 4
fourth one. 6 - 7x + 9 - 2x
last one. 14 - 4x + 3 - 1x

Answers

Answer:

1. -13x + 11

2. 8x + 10

3. 10x + 8

4. -9x + 15

5. -5x + 17

Step-by-step explanation:

In the first problem, you have to do -5x + -8x which is -13x. Then you add 2+9 which is 11. You will get the expression -13x + 11.

In the second problem, you have to do 5x + 3x which is 8x. Then you add 8 + 2 which is 10. You will get the expression 8x + 10.

In the third problem, you have to do 1x + 9x which is 10x. The. you add 4 + 4 which is 8. You will get the expression 10x + 8.

In the fourth problem, you have to do -7x + -2x which is -9x. The. you add 6 + 9 which is 15. You will get the expression -9x + 15.

In the last problem, you have to do -4x -1x which is -5x. The. you add 14 + 3 which is 17. You will get the expression -5x + 17.

1. -13x + 11
2. 8x + 10
3. 10x + 8
4. -9x + 15
5. -5x + 17

The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought suppose 3 pounds cost 8.40

Write an equation relating the weight and the cost of the cheese

What is the constant of variation

Find the cost of three pounds of cheese

Answers

Answer:

1 pound of cheese is $2.80

Step-by-step explanation:

8.40 divided by 3 is 2.80

plz make me brainliest

:)

I NEED THIS ASAP LIKE NO CAP LIKE RIGHT NOW

The variable in the equation 3 = –6n + 5 is n. What are the values of the constants in the equation, when written in the form An + B = C?



A. A =

B. B =

C. C =


There u go! <3

Answers

Answer:

a= -6 b=5 c=3

Step-by-step explanation:

hope it helps

Answer:

Step-by-step explanation:

I have a question if Jimmy has 3 apples and is friend ate 12 apples off a tree and jimmy eats one and then his friend (Sihera) picks 12 new apples and gives two to jimmy nd eats 4 of them how many apples does jimmy and Sihera have?

I made this question :D

Answers

13?

Step-by-step explanation:

HELPPPPPPPPPPP ASAP PLSSSSSSSS IM BEGGING
The following box plot shows the number of years during which 20 schools have participated in an interschool swimming meet:

A box and whisker plot is drawn using a number line from 0 to 10 with primary markings and labels at 0, 5, 10. In between two primary markings are 4 secondary markings. The box extends from 1 to 6 on the number line. There is a vertical line at 3.5. The whiskers end at 0 and 8. Above the plot is written Duration of Participation. Below the plot is written Years.

At least how many schools have participated for 6 years or more?

4 schools
5 schools
10 schools
11 schools

Answers

Answer:

I think 4 and 10

Step-by-step explanation:

Answer:

give person brain

Step-by-step explanation:

HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

Answers

1. B
2. A
3. C
4.C

I searched up examples of the properties for the answer:)

Put the number by which one you answer and don't put nothing if you don't know it please

Answers

Answer:

Hope this helped!

Step-by-step explanation:

per hour Shop A: $7.75

per hour Shop B:  $7.60

which one is cheaper:  Shop B is cheaper by 15 cents.

have a great day!

Shop a is $7.75 I think not sure

please answer this correctly

Answers

A and b are true and c is false

Evaluate the expression y2 when y=2.5

Answers

Answer:

5

Step-by-step explanation:

if u wouldnt mind giving me brainliest, just tryna rank up

The value of the expression at y = 2.5 is 6.25.

What is an expression?

An expression contains one or more terms with addition, subtraction, multiplication, and division.

We always combine the like terms in an expression when we simplify.

We also keep all the like terms on one side of the expression if we are dealing with two sides of an expression.

Example:

1 + 3x + 4y = 7 is an expression.

3 + 4 is an expression.

2 x 4 + 6 x 7 – 9 is an expression.

33 + 77 – 88 is an expression.

We have,

Substitute y = 2.5

= y²

= 2.5²

= 2.5 x 2.5

= 6.25

Thus,

The value is 6.25.

Learn more about expressions here:

https://brainly.com/question/3118662

#SPJ2

Please help I will mark brainliest I'm really in need now
(Please explain)

Answers

Answer:

y = -90x + 2000

Step-by-step explanation:

Hello There!

So we need to write an equation of the line in slope-intercept form

y = mx + b

where m = slope and b = y intercept

They give us everything in the caption

They say that a hot air balloon descends from 2000 feet at a constant rate of 90 feet per minute

Descends from 2000 feet indicates that the hot air balloon starts at 2000 feet

Thus this is the y intercept

Descends indicates that the slope is going to be negative because descend means to go down

The hot air balloon descends at a constant rate of 90 feet per minute

Thus meaning that the slope is -90

Now that we have everything we add it all together and get that the equation is

y = -90x + 2000

hope this helps :)

Answer:

y = -90x + 2000

Step-by-step explanation:

in y = mx+b, m is the slope and b is the y intercept

Therefore the y intercept is 2000

Now we have y = mx + 2000

Because the balloon descends at 90 ft/min, the m value is -90

So the answer is y = -90x + 2000

Select the two expressions that are equivalent to 4 + w + 12w.

a
4 + 13w
b
13w2 + 4
c
2(2 + 6w) + w
d
16 + 2w
e
2(2 + 6w2)

Answers

The answer are
A and B

The equivalent values of the expression A = 4 + w + 12w are B = 4 + 13w and C = 2 ( 2 + 6w ) + w

What is an Equation?

Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.

It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.

Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.

Given data ,

Let the equation be represented as A

Now , the value of A is

Substituting the values in the equation , we get

To find the expressions that are equivalent to 4 + w + 12w, we need to simplify the expression and see which of the given expressions have the same result.

4 + w + 12w = 4 + 13w

So, the equivalent expressions are (a) 4 + 13w and (c) 2(2 + 6w) + w.

Let's check the other options:

(b) 13w² + 4: This is not equivalent, as it involves squaring the w term.

(d) 16 + 2w: This is not equivalent, as it involves adding a constant term.

(e) 2(2 + 6w²): This is not equivalent, as it involves squaring the 6w term.

Hence , the two expressions that are equivalent to 4 + w + 12w are (a) 4 + 13w and (c) 2(2 + 6w) + w.

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/19297665

#SPJ2

Over the course of a year, a classroom went from 15 students to 19 students.

Use the drop-down menus to build an equation that could be used to find the percent change, p, in the number of students.

Answers

Answer:

26.7%

Step-by-step explanation:

The positive change from 15 to 19 is 4.

Find the value of the fraction 4/15 and multiply the result by 100% to obtain the final answer:

4/15 = 0.26667

Multiplied by 100%, 0.26667 becomes 26.7%:  the percentage change in the number of students

26.7 is the answer :)

What is the area of the composite figure?

Answers

Answer: 126 in

Step-by-step explanation: 126 in because if you were to seperate the shapes you would get 6 in for the triangle by using the formula A=1/2 bh and for the rectangle you would get 120 by using the formula A=bh and when you add it you will get 126 in.

Answer: 126 in.

Step-by-step explanation:

Other Questions
Read the following excerpt from Our Schools are a Scandal by Kyle Crichton:The teachers reply that they have the most nerve-racking job ever invented, battling as many as forty little demons (it is now said to be sixty in some classrooms) who are either actively sadistic or have adopted a manner of silent resistance that defies a grain for learning to pierce their craniums.What type of figurative language did the author use to describe students?hyperbolesimilepersonificationmetaphor Can someone help me thank you. A survey conducted recently in China showed that in the last two years, Investments in the businesses increased by almost 75%. The same survey also concluded that people became wealthy by investing in businesses, and this motivated other people to invest more in their respective businesses. What most likely triggered this increases in investment? i really really need this answer PLSSSSSSSSS Denise wants to give a pen set to every student in her school.There are 799 students in the school.Denise already has 102 pen sets.She will need to buy more pen sets.Each pen set costs 89 pence.(a) Work out an estimate for the total cost of the pen sets Denise needs to buy.O 630810O 700700 After spending $5, Isaac had twice as much money as Luke. If Luke had $10, how much money did Isaac have at first? Please help, thank you! there is a metal ball and ring set that is specially made so that at room temperature at the ball fits through the ring However when the ball is heated it gets stuck and cannot fit through anymore .why Why do we need a vaccine to launch an immune response?ANSWER FASTA.To make you sickB.To kill the vaccineC.To make memory cells Two people travel from Columbus to Cleveland, one by car at an average velocity of 90km/h, and one by plane at an average velocity of 300km/h. Can their displacements be equal Question 4 (1 point) Which of the following was created in order to unite Eastern and Western sections of the Unites States? A A large body of water The Mississippi River A transcontinental railroad The Golden Gate Bridge WILL GIVE BRAINLIESTWhich of the following lifestyle modifications is NOT likely to be helpful in controlling genetically linked diseases?A) taking a healthier dietB) exercising regularlyC) maintaining a proper weightD) planning to quit smoking at 40E) regulary having medical check ups Cathy is writing a script for a presentation about the French Revolution. Which of the following sentences would be most appropriate for the body of her presentation? A)The Reign of Terror lived up to its name. B)How many of you have seen the show Les Miserables? C)It was the best of times; it was the worst of times. Determine the number of grams of carbon-14 remaining in this sample at 17,100 years. What is the central idea of the article Elephants Attack as Humans Turn Up the Pressure?a) Scientists are developing new ways to prevent elephants from attacking humans and ruining their crops.b) The number of elephant attacks against humans has been rising in both Asia and Africa.c) Researchers think that stresses created by humans are the reason behind increasing numbers of elephant attacks.d) Elephants react differently to pressures from humans than they do to competition from other elephants. Thomas Edison modification of the filament of the light bulb is an example of the "identify the problem" step of the engineering design processTrue or false? 4. A. 16-ounce (473mL) can of green beansusually costs $69. This week, a largesupermarket chain is odvertising 2cans for $1.29 Is this a bargain?Explain why or why not Rewrite the following equation in slope-intercept form.y + 3 = }(x + 6)Write your answer using integers, proper fractions, and improper fractions in simplest form. determine wether the given segments have the same length. justify your answer OregonTerritory1846MexicanCession1848LouisianaPurchase1803Territory ofthe OriginalThirteen States1783TexasAnnexation1845GadsdenPurchase1853East Florida1819MexicoAlaskaThe map above shows the area of land known as the Mexican Cession. How did the outcome of the Mexican-American War affect trade in the United StatesIt had very little impact on trade, since the area gained was mountainous.It provided a trade route between the United States and Canada.It prohibited trade between the United States and South America.It made trade with Asian countries easier