The value of [tex]y[/tex] will be [tex]4\sqrt{3}[/tex] .
What is triangle ?Triangle is a three sides two dimensional surface having three angles.
We have,
[tex]\triangle MRN[/tex] , [tex]\triangle RSM[/tex] and [tex]\triangle RSN[/tex],
And, [tex]NS =6,\ SM=2,\ RM=x,\ NR=y,\ RS=z[/tex]
Now,
We have right angle [tex]\triangle MRN[/tex],
Using Pythagoras theorem,
[tex]x^2+y^2=8^2[/tex]
[tex]x^2+y^2+=64\[/tex] [tex].....(i)[/tex]
Now, We have right angle [tex]\triangle RSN[/tex],
Again Using Pythagoras theorem,
[tex]z^2+6^2=y^2[/tex]
⇒[tex]z^2=y^2-36[/tex] [tex].....(ii)[/tex]
Now, We have right angle [tex]\triangle RSM[/tex],
Again Using Pythagoras theorem,
[tex]z^2+2^2=y^2[/tex]
⇒[tex]z^2=x^2-4[/tex] [tex].....(iii)[/tex]
Now comparing equation [tex](ii)[/tex] and equation [tex](iii)[/tex],
We get,
[tex]x^2-4=y^2-36[/tex]
We get,
[tex]x^2-y^2=-36+4[/tex]
[tex]x^2-y^2=-32[/tex] [tex].....(iv)[/tex]
Now,
Adding equation [tex](i)[/tex] and equation [tex](iv)[/tex], i.e.
[tex]x^2+y^2+=64[/tex]
[tex]x^2-y^2=-32[/tex]
We get,
[tex]2y^2=96[/tex]
[tex]y^2=48[/tex]
[tex]y=\sqrt{48}[/tex]
[tex]y=4\sqrt{3}[/tex]
So, the value of [tex]y[/tex] is [tex]4\sqrt{3}[/tex]
Hence, we can say that the value of [tex]y[/tex] will be [tex]4\sqrt{3}[/tex] which is given in option (b).
To know more about Triangle click here
https://brainly.com/question/2773823
#SPJ2
Answer:
its c
Step-by-step explanation:
taking test rn
Ezra has two weeks to sell popcorn to earn money for camp. For each unit of popcorn that he sells, Ezra will earn $5. He wants to earn at least $250
. During the first week he earned $105.
How many units of popcorn must Ezra sell in the second week to earn at least $250 in the two weeks combined?
The number of units that needs to be sold to earn at least $250 is 20.
What is inequality?
It shows a relationship between two numbers or two expressions.
There are commonly used four inequalities:
Less than = <
Greater than = >
Less than and equal = ≤
Greater than and equal = ≥
We have,
The minimum amount that needs to be earned = $250
One unit cost = $5
The amount earned in the first week = $105
Number of units = x
The number of units to sell in the second week.
150 + 5x ≥ 250
5x ≥ 250 -150
5x ≥ 100
x ≥ 20
Thus,
20 units need to be sold to earn at least $250.
Learn more about inequalities here:
https://brainly.com/question/20383699
#SPJ2
What is 7/8 + 8/45 =
Step-by-step explanation:
1.05277777778
hope it helps!
Answer:
1 19/360
Step-by-step explanation:
What we know:
The addends in this equation are 7/8 and 8/45.
First, find the LCM of 8 and 45. Since 8 and 45 don't have any common factors other than 1, just multiply the two numbers.
8 * 45 = 360
After that, find the equivalent fraction for both addends
7/8 * 45/45 = 315/360
8/45 * 8/8 = 64/360
Then, add the two new fractions together, and simplify if needed.
315/360 + 64/360 = 379/360 = 1 19/360
What type of decimal is this fraction: LaTeX: \frac{11}{20}
terminating
neither
both
repeating
11/20
Divide 11 by 20 to find the decimal value.
11/20 = 0.55
The decimal only contains two numbers, so it is a terminating fraction.
Which of these is an example of driving at an average rate of 20 miles per hour?
A. driving 10 miles in 2 hours.
B. driving 15 miles in 5 hours.
C. driving 25 miles in 5 hours.
D. driving 40 miles in 2 hours.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
40/2=20
Answer:
give the other guy the thing
Step-by-step explanation:
franklin is thinking of two numbers. the sum of the two numbers is 40.the first number x, is 11 less than twice the second number, y. which system of equations can be used to find the two numbers? A) xy=40, x=2y-11 B) x+y=40, x=11-2y C) x-y=40, x=11-y D)x+y=40, x=2y-11
Answer: d) x+y =40
x=2y -11
Step-by-step explanation:
Can yall help me? I will give out brainliest!!!
Can yall find the area of the shape? I'm so confused. Please HELP
Answer:
The total area is 29 cm2
Step-by-step explanation:
The area of the first rectangle (left side) is 4 * 2 = 8
Second rectangle ( right side ) 4 * 3 = 12
The triangle is 3 * (4 + 2) * 1/ 2 = 9
Total area is 29 cm2
Please help!!!!
Which equation is represented by the graph below?
a.) y = e^x +5
b.) y = e^x +4
c.) y = ln x + 4
d.) y = ln x + 5
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Grace was driving down a road and after 4 hours she had traveled 66 miles. At this speed, how many miles could Grace travel in 8 hours?
Fill out the table of equivalent ratios until you have found the value of x.
Answer:
132 miles
Step-by-step explanation:
4 is half of 8 so you just have to multiple everything by 2 to get your answer
Answer:
132
Step-by-step explanation:
Since in four hours you can travel 66 miles, 8 hours would be 66x2, which is 132.
1hour=16.5
2hour=33
3hour=49.5
4hour=66
5hour=82.5
6hour=99
7hour=115.5
8hour=132
What is Value of x in the equation 3x+9/2 = x-4/3
Answer: Exact Form:
x= −35/12
Step-by-step explanation:
Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.
PLEASE HELP- 56 DIVIDED BY 1.6
Answer:
35
Step-by-step explanation:
If f(x)=3x^5+2x^4+5, then what is the remainder when f(x) is divided by x−1?
Answer:
The remainder is 10
Step-by-step explanation:
The find the remainder when f(x) divided by g(x), find the value of x when g(x) = 0, then substitute it in f to find the value of the remainder
∵ f(x) = 3[tex]x^{5}[/tex] + 2[tex]x^{4}[/tex] + 5
∵ f(x) is divided by x - 1
∴ g(x) = x - 1
→ Equate g(x) by 0 to find x
∵ g(x) = 0
∴ x - 1 = 0
→ Add 1 to both sides
∵ x - 1 + 1 = 0 + 1
∴ x = 1
→ Substitute x in f by 1
∵ f(1) = 3[tex](1)^{5}[/tex] + 2[tex](1)^{4}[/tex] + 5
∴ f(1) = 3(1) + 2(1) + 5
∴ f(1) = 3 + 2 + 5
∴ f(1) = 10
∵ The remainder is the value of f(1)
∴ The remainder is 10
Ryan goes the mall with his friends after school. At the mall he purchases four pairs of basketball shorts and a pair of sneakers for $100 if he spends a total of $200 how much money did he spend on each pair of basketball shorts?
Answer:
$25.00
Step-by-step explanation:
200-100=100
100/4=25
ASAP PLZ HELP ME WILL MARK AS BRAINLIST IF RIGHT ANSWER
Answer:
28
Step-by-step explanation:
AB
4(7)=28
Answer:
3/4 BC or 3/2 CD
Step-by-step explanation:
AB = 3
BC = 4
4 x 3/4 = 3
CD = 2
2 x 3/2 = 3
A French class has a total of 26 students. The number of females is 6 less than the number of males. How many males and how many females are in the class?
Answer:
Step-by-step explain:
total-females=males
26-6=20
there are 20 males in the class.
I got subtraction because it says less females.
Multiply then write fraction in simplest form
Answer: 1 7/30
Step-by-step explanation:
Meghan reduced the size of a rectangle to a height of 2 inches. What is the new width if it was originally 24 inches wide and 12 inches tall?
Answer:
Step-by-step explanation:
2/12 = 1/6
24 * 1/6 = 4
or
12/24 = 2/x
12 x = 48
x = 4
or the original width was twice the length
twice 2 is 4
Can you help me with this plzzzzzzz
Answer:
E: x = 13
F: x = 1.5 or 3/2
Step-by-step explanation:
This is for E:
x + 2/3 = 5
All you do is first multiply 5 * 3
and you will get 15
x + 2 = 15
Then you subtract from 15
15 - 2 = 13
So x = 13
This is for F:
10(x - 1) = 5
So all you do is distribute the 100 with x -1
10 * x = 100x
10 * -1 = 100
10x - 10 = 5
Then you add 10 to 15 because the number is -10
5 + 10 = 15
10x = 15
Now you divide by 10 on both sides
10x/10 = 15/10
10x/10 = x
15/10 = 3/2
So the answer for F is 3/2 or 1.5
Sue bought a bunch of snacks that each cost $2.50. Let y represent the total cost and x represent the number of snacks she bought. Pick which equation represents the proportional relationship between the total cost and the number of snacks she bought.
a. 2.50(y)=x
b. 2.50+y=x
c. 2.50(x)=y
d. 2.50+x=y
Answer=__________
Please I need this now!!!!!!!!!!!!!
Date : 12/11/2020
Answer:
the answer is letter c 2.50(x)=y
Z+3.74➗-2=-1.84
Please help it’s a test for math
your answer is Z equals 3.71
Mr. Roy was creating bundles for his classes. He had 20 pencils, 80 pens and 55 markers.
He wanted each bundle to contain the same number of pencils, pens and markers.
a) What is the largest number of bundles he could create without any left over?
Answer:
The largest number of bundles he could create without any left over is 5.
Each bundle to contain 4 pencils, 16 pens and 11 markers
Step-by-step explanation:
Pencils = 20
Pens = 80
Markers = 55
a) What is the largest number of bundles he could create without any left over?
Find the highest common multiple of 20, 80 and 55
20 = 1, 2, 4, 5, 10, 20
80 = 1, 2, 4, 5, 8, 10, 16, 20......
55 = 1, 5, 11, 55
The highest common multiple of 20, 80 and 50 is 5
Pencils = 20 / 5
= 4
Pens = 80 / 5
= 16
Markers = 55 / 5
= 11
The largest number of bundles he could create without any left over is 5.
Each bundle to contain 4 pencils, 16 pens and 11 markers
The Statue of Liberty, Grand Canyon, and Empire State Building are all examples of __________ good.
A.
private
B.
public
C.
industry
D.
consumer
Please select the best answer from the choices provided
A
B
C
D
Answer:
its c im pretty sure
Step-by-step explanation:
i got it right on my quiz
Solve for x
(x+3)^2
A. x^2 + 3x + 2
B. 2x^2 + 3x + 2
C. x^2 + 6x + 2
D. x^2 + 6x + 9
Answer:
D. x²+6x+9
Step-by-step explanation:
—Math(x + 3)² = (x + 3)(x + 3)
= x² + 3x + 3x + 9
= x² + 6x + 9
follow my account ^^
Answer:
D.) just took the Unit Session
Step-by-step explanation:
WRITE AN EQUATION 331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
Answer:
probably 331-7=6x
Step-by-step explanation:
cause you take away 7 and have 324, then divide by 6 and end up with 54 soooo
How many hours do they have to work before they go to the movies
Cell phone Plan A costs $70 per month and comes with a free $500 phone. Cell phone Plan B costs $50 per month but does not come with a phone. If you buy the $500 phone and choose Plan B, how many months is it until your cost is the same as Plan A's?
I got two different answers last time. One said 25 and the other said 11. Are either of them correct?
Answer:
25 months
Step-by-step explanation:
Plan A : $70 per month
Plan B : $50 per month + $500 as a one time cost.
So for A $70 a month would take 8 months to be at least $500
And for B it in those 8 months it would cost you $900
But we have to keep going up until they are equal
25*70 = 1750
(25*50) = 1250+500=1750
So yes 25 months is correct
What is the common denominator of 6/7 - 1/3
What is the common denominator of 3/4 + 1/3
What is the common denominator of 5 2/4 + 6 4/10
What is the common denominator of 5 1/2 - 4 1/3
Answer:
its the 3 to second work so 1403424555
Step-by-step explanation:
ik it cus im smart
Answer:
A. 21 B. 12 C. 20 D. 6
Step-by-step explanation:
What is the common ratio of this sequence: 4, 20, 100...?
pls
Step-by-step explanation:
5 is the answer
..................
please help me i need help asap
Answer:
-6
Step-by-step explanation:
Add the positive numbers first which is nine then add a negative like -8 and you get then add -7 which is -6
What is the rate of change in the table for 2.6(x-7)^2 + 16, please.
Answer:
the rate of change is negative 0.93 since x is 1 and u subtract 0.07 u get my answer. trust me im learning this im right
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP!! BRAINILIESTTTT
Answer:
The element is Boron(B)
Step-by-step explanation:
This is because on the periodic table, it shows that Boron has 5 protons and 5 electrons
Total price: $128,500
Tax or tip rate: 5.5%
Answer:
Step-by-step explanation:
5.5% of 128,500
(128500*5.5)/100=7067.50