There is a 2 percent defect rate at a specific point in a production process. If an inspector is placed at this point, all the defects can be detected and eliminated. The inspector would cost $10 per hour and could inspect units in the process at the current production rate of 48 per hour.
If no inspector is hired and defects are allowed to pass this point, there is a cost of $11 per defective unit to correct the defects later on.
Assume that the line will operate at the same rate (i.e., the current production rate) regardless of whether the inspector is hired or not.
a. If an inspector is hired, what will be the inspection cost per unit? (Round your answer to 3 decimal places.)
Inspection cost per unit _____________$
b. If an inspector is not hired, what will be the defective cost per unit? (Round your answer to 3 decimal places.)
Defective cost per unit _____________$
c. Should an inspector be hired based on costs alone?

Answers

Answer 1

Answer:

A)  $0.208 per unit

B) $0.220 per unit

C) An inspector should be hired

Explanation:

percentage of defect rate = 2% = 0.02

cost of inspector = $10 per hour

production rate = 48 per hour

cost of not hiring an inspector = $11

A) Determine the inspection cost per unit if an inspector is hired

= cost of inspector / production rate

= 10 / 48 = $0.208 per unit

B) Determine the defective cost per unit if an Inspector is not hired

= cost of not hiring an inspector * percentage of defect rate

= 11 * 0.02

= $0.220 per unit

C)   Inspection cost < defective cost   i.e. $0.208 < $0.220  hence an inspector should be hired


Related Questions

Other Questions
paano no mailalarawan ang mga kababaihan sa Taiwan noong nakalipas na 50 taon?plsss help naman ohhhfilipino According to your lesson text, how does completing a self-reflective assessment like the Personal Profile prepare you for a career?A. By evaluating your strengths, you can make sure your future plans will work.B. By evaluating your past choices, you can make better choices for your future.C. By evaluating your Personal Profile scores, you can learn to take tests better.D. By evaluating your likes and dislikes, you can make sure you like your career. Which best describes the role of photosynthesis in the carbon cycle?to break down food into carbon and oxygen atomsto create food by combining carbon, oxygen, and hydrogen atomsto release compounds containing carbon into the atmosphereto aid in the production of carbon dioxideZoom An angle measures 12. Find its complement. Do not include units in your answer. Richard sketched models of two different neutral isotopes of oxygen. If theisotope models are accurate, which statement might be true? (Refer to theperiodic table if necessary.)A. One shows 7 protons, and one shows 9.B. One shows 8 neutrons, and one shows 9.C. One shows 8 electrons, and one shows 9.D. One shows 8 protons, and one shows 7. Solve for the missing side of the right triangle. Round your answer to the nearest tenth. Which of the following responses is NOT grammatically correct?Cmo llego a la tienda?Camina una cuadra ms y la tienda est all.Camina una milla ms y la tienda est all.Camina derecho por dos minutos ms y la tienda est all.Camina dobla ms y la tienda est all. To compare characters effectively, a reader should notice theiro internal influences.O outside influencesO attitudes toward things.Osimilarities and differences. Victor drew a square with vertices at (1,2), (3,2), (3,4), and (1,4). He slides the square 5 units up to create an image. What are the vertices of the image? (1,7), (3,7), (3,9), and (1,9) (6,2), (8,2), (8,4), and (6,4) (1,-2), (3,-2), (3, -4), and (1,-4) (1,-3), (3,-3), (3, -1), and ( 1,-1) Describe what a hotspot is. Failing this class plz help Apollo Cinemas opened at 10 a.m. In the first hour they sold tickets to 240 people. In the second hour 25% more people purchased admission tickets than in the first hour. Each admission ticket cost $12.50. What was the total amount of money paid for all the tickets in the first two hours? Can you help me please In AED, mDAE = 54. What is mDAG??mDAG = Why do scholars and historians think the Dead Sea Scrolls are so important? What artery is found in the wrist? How many grams of carbohydrate can your body make from 1 gram of Protein? is the discriminant of f positive , zero , or negative To prepare for school you need 3 notebooks for $1.09 each, 2 boxes of pencils for $2.68 each and a pack of markers for $0.89. How much will this cost?ASAP ill give brainliest what fear is most likely represented by the question mark that could justify a state's right to limit an individual's constitutional rights