A 3-pack of light bulbs costs $3.45. A 4-pack of the same light bulbs costs $4.20.
Which pack has better value?
Answer:
The 4-pack light bulbs
Step-by-step explanation:
Price of a light bulb in 3-pack
= 3.45÷3
= $1.15
Price of a light bulb in 4-pack
= 4.20÷4
= $1.05