The shaded area below represents the pieces of tile installed in the hallway what percent of the hallway has not been installed tile

The Shaded Area Below Represents The Pieces Of Tile Installed In The Hallway What Percent Of The Hallway

Answers

Answer 1

Answer:

35%

Step-by-step explanation:

There are 20 sqaures, 7 of them are not shaded, 7/20=35%


Related Questions

A rectangle has a length that is 8 less than its width, w. The perimeter is 52. Which equation can be used to determine its width?

Answers

52= 2(w-8) + 2x
X is the unknown length because the question is only telling us one side of the rectangle

what is x/-4 + 7 = 9​

Answers

Answer:

[tex]x[/tex] = 8

Step-by-step explanation:

Solve for  x  by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.

x  = 8

Hope it helps!

If Benji weighs 529 pounds and he eats 7 pounds of watermelon how much percent watermelon would Benji be?

Answers

Answer:

1.3232514 %

Step-by-step explanation:

pounds of watermelon/ total pounds

7/ 529

.013232514

Change to percent form

1.3232514 %

Please help! x+25=100

Answers

x = 75 is the answer is x+25=100

Suppose it takes you 12 min to walk from home to school at a rate of 260 ft/min. Your friend lives closer to school than you do. Which inequality represents the distance d (in feet) that your friend lives from school? A. d 260 C. d > 3120 D. d < 3120

Answers

Answer:

The answer is d < 3120.

Step-by-step explanation:

Question 1
Solve the equation. Enter only the number into the box below,
22
18+ X

Answers

Answer:

no cemma cuhydhfhhdhdhd

Ethan buys dough to make fresh bread for his sandwich shop. He pays $11.55 for 25 ounces. What is Ethan's price per ounce of dough?​

Answers

You would just divide the price by the weight of the dough - 11.55/25 = 0.46

The cost of dough per ounce is $0.462.

How to calculate the cost per item?

In order to calculate the cost of one item, divide the total cost of items by the total number of items.

It is also called the unit rate of that item.

The cost for 25 ounce dough of $11.55.

The price per ounce is equivalent to the unit rate given as,

Unit rate = Total cost ÷ Amount of dough

              = 11.55 ÷ 25

              = 0.462

Hence, Ethan's price per ounce of dough is $0.462.

To know more about cost per item click on,

https://brainly.com/question/20489295

#SPJ2

plsss answer asapp and pls show work ty:)

if CE=7x+4 , find the value of X

Answers

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

If CE=7x+4, then x+3+(8x-9)=7x+4

x+3+8x-9=7x+4

Combine like terms: 9x-6=7x+4

Isolate x to one side: 2x-6=4

add 6: 2x=10

divide by 2: x=5

check your work;plug x into both equations

5+3=8, 8(5)-9=31....8+31=39

7(5)+4=39

Please help! This is for geometry

Answers

ACB=90*
ACD=60*
so, DCB=30*
again, CBD= 90*

Now, in triangle CBD,
Tan 60 = CD/BD
Or, (root)3 = CD/5
Or, CD= 5(root)3

Now,
In triangle ACD
Tan. 60 = AD/CD
Or, (Root)3 = (5(root)3/AD)
Or, 5/AD = 1 ( root 3 and root 3 gets cancelled)
so, AD = 5

Maggie baked a berry pie. The recipe called for 6 ounces of blackberries, 9 ounces of raspberries, and 5 ounces of strawberries. In the supermarket, she only found 12-ounce containers of berries. She bought 1 container of each kind of berry. After she baked the pie, how many ounces of berries did Maggie have left?

Answers

Answer:

16 berries

Step-by-step explanation:

Blackberries: 12 - 6 = 6Raspberries: 12 - 9 = 3Strawberries: 12 - 5 = 7 Now we know how many individual berries will be left: 6 blackberries, 3 raspberries, and 7 strawberries.6 + 3 + 7 = 16

20 POINTS!!! PLS COME AND LOOK!!! I NEED YOU GENIUSES!!! I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!! AT LEAST COME AND LOOK!!!! WILL FOREVER BE GREAT FULL!!! EASY IM JUST DUMB!! 2 QUESTIONS!!

1. Which of the following properties would you use to solve 3r ≤ 16 for r?
A) multiplication property of inequality
B) addition property of inequality
C) subtraction property of inequality
D) division property of inequality

2. Explain the difference between perimeter and volume.
A) You use perimeter to measure the distance around an object. Volume represents space inside a two-dimensional object.
B) Perimeter represents space inside a two-dimensional object. You use volume to measure the distance around an object.
D) You use perimeter to measure the distance around an object. Volume represents space inside a three-dimensional object.
C) Perimeter represents space inside a three-dimensional object. You use volume to measure the distance around an object.

Answers

Answer:

1. division property of inequality

2. Perimeter is used to represent the distance around an object, and volume is the space inseide a three dimensional object.

Step-by-step explanation:

Answer:

1- (D)Division property of Inequality.

2-(B)Perimeter represents space inside a two-dimensional object. You use volume to measure the distance around an object.

Trust me.

Step-by-step explanation:

1- Explanation for the first answer is if you divide 3r%16 you will get 4r

2- I already explained it.

In this diagram, EA−→−⊥ ED−→− and EB−→− bisects ∠AEC . Given that m∠AEB = 4x + 1 and m∠CED = 3x, determine the missing measures. please help :)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

8,33

Write and solve the sentence as a equation;

The number is 5 less than -7

Answers

Answer:

x= -12

Step-by-step explanation:

(-7) - x = 5

<=> x = (-7) - 5

<=> x = -12

Answer:

-7 - 5 = -12

Step-by-step explanation:

Hope it helps :)

What is the difference between a rational number and anirrational number?

Answers

Step-by-step explanation:

I'm sure u could've googled this answer.

Rational numbers refers to a number that can be expressed in a ratio of two integers.

An irrational number is one which can't be written as a ratio of two integers.

Rational numbers are the numbers which are integers and fractions

Irrational numbers are the numbers whose expression as a fraction is not possible

a store offers a 15% discount on all items in the storage on a cell All Star employee gets in the aditional 10% employee discount in the equation below C represents the cost of an item for an employee including tax and x represents the original price of the item

C=0.765x+0.06(0.765×)

Chris is an employee at the store. He plans to buy a coat during the sale. The price of the coat before the discount is 100$. How much will Chris pay for the coat during the sale? Remember,do not include the $ symbol.​

Answers

Answer:

$81.09

Step-by-step explanation:

C=0.765(100)+0.06(0.765x100)

C=0.765(100)+0.06x76.5

C=0.765(100)+4.59

C=76.5+4.59

C=81.09

Given _______________________________________________, there is one and only one line perpendicular to the plane through that point.

Answers

Answer:

through a given plane

Step-by-step explanation:

Choose the correct answer
dilation of 0.5 about the origin
R(1,3), s(1,4), 7(4,4), u(3, 1)
A) R(0.25, 0.75), s(0.25, 1), 7(1, 1), u(0.75, 0.25)
B) S(-1,4), 7(-4,4), u(-3, 1), R(-1,3)
C) R(0.5, 1.5), s(0.5, 2), 7(2, 2), u(1.5, 0.5)
D) R(-1,-3), s(-1,-4), 7(-4,-4), u(-3,-1)

Answers

Answer: i think it's c

Step-by-step explanation:

I know that this is a very tricky question: What is the value of 0 to the power 0?​

Answers

Answer:

just 1

Step-by-step explanation:

It is easy, anything with the power of zero just equals to one

Answer:

1

Step-by-step explanation:

any number including 0 having power 0 will be equal to 1

5/7 multiplied by 35

Answers

Answer:

25

Step-by-step explanation:

5 / 7 * 35

Cancel 35 by 7 since 7 * 5 = 35

Therefore, you get

5 * 5 = 25

Answer:

[tex] \frac{5}{7} \times 35[/tex]

[tex]divide \: the \: 7 \: from \: 35[/tex]

[tex]you \: will \: get \: 5[/tex]

[tex]now \: 5 \times 5 = 25[/tex]

ANSWER = 25

Hope this is correct and helpful

HAVE A GOOD DAY!

A movie rental company offers a membership plan that costs $10/month and charges $2 to rent each movie. How many movies can a mentor rent in one month and spend at most $24? Write and solve the linear inquality..... Right Answer Will Be Crowned TYPE SOMETHING OTHER THAN THE ANSWER WILL GET DELETED! CORRECT ANSWER GET 50 POINTS

Answers

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

linear equation: y=2x+10

x=cost per movie rented

10=$10 for the membership

24=2x+10    (24 being total you want to spend)

subtract 10 from each side

14=2x

divide by 2

7=x

He can rent no more than 7 movies if he want to spend $24 or less in the month

Two complementary angles are in the ratio 7:8. What is the measure of the larger angle?

Answers

Answer

48°

Step-by-step explanation:

We know that sum of complementary angle adds to 90°

Let the angles be 7x and 8x

First of all, finding the value of x

[tex] \sf{7x + 8x = 90 °}[/tex]

Collect like terms

⇒[tex] \sf{15x = 90 °}[/tex]

Divide both sides of the equation by 15

⇒[tex] \sf{ \frac{15x}{15} = \frac{90}{15} }[/tex]

Calculate

⇒[tex] \sf{x = 6 °}[/tex]

The value of X is 6°

Now, substituting / Replacing the value of x

⇒[tex] \sf{7x = 7 \times 6 = 42}[/tex]

⇒[tex] \sf{8x = 8 \times 6 = 48}[/tex]

The measure of larger angle is 48°

Hope I helped!

Best regards!!

Suppose you start at the origin, move along the x-axis a distance of 6 units in the positive direction, and then move downward along the z-axis a distance of 3 units. What are the coordinates of your position

Answers

Answer:

Coordinates are (x,y,z)= ( 6,0,-3)

Step-by-step explanation:

Because

X = +6units

Y= 0at origin

= -3 units negative because its downwards on the number line


Jackson School's spelling bee started at
9:15 A.M. and ended at 10:25 A.M. How
long did the spelling bee last?
A.) 1 hour and 10 minutes
B.) 1 hour and 5 minutes
C.) 55 minutes

Answers

Answer:

The answer is A) 1 hour and 10 minutes

Step-by-step explanation:

(20 points) I need help urgently. Send Help!!!! (Geometry) m∠DEF if m∠DEH = (9x + 3) ° and m∠HEF = (5x + 11) °

Answers

Answer:

very hard question

Step-by-step explanation:

Which fraction is equal to a whole number?

10/4

7/7

8/4

3/6


Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

7/7 = 1 whole number

8/4 = 2 whole numbers

both equal to whole number

Which expression is equivalent to √ 24 ⋅ √ 2 in simplest form?

Answers

Answer:

4[tex]\sqrt{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

Using the rule of radicals

[tex]\sqrt{a}[/tex] × [tex]\sqrt{b}[/tex] ⇔ [tex]\sqrt{ab}[/tex]

Given

[tex]\sqrt{24}[/tex] × [tex]\sqrt{2}[/tex]

= [tex]\sqrt{48}[/tex]

= [tex]\sqrt{16(3)}[/tex]

= [tex]\sqrt{16}[/tex] × [tex]\sqrt{3}[/tex]

= 4[tex]\sqrt{3}[/tex]

please help ASAP, thank you!

Answers

Answer:

5

Step-by-step explanation:

i think

Answer:

The Answer is -5

Step-by-step explanation:

1.   C=[tex]\frac{5}{9}[/tex](f-32)

2. Remove parenthesis

    c=f−32

3. Add 32 to both sides

    c+32=f

4. Switch the sides

    f=c+32

Hope this helped!

How many multiples of 6 are greater than -25, but less than 25?

Answers

Answer:

8.

Step-by-step explanation:

They would be -24, -18, -12, -6, 6, 12, 18, 24.

if one root of the equation is 4x^2- 2x+p-4 be the reciprocal of other. then find the value of p​

Answers

Answer:

p = 8

Step-by-step explanation:

Let one root of the eqn. be alpha . Other root is 1/alpha .

We know that product of both roots of an quadratic eqn. is c/a where "c" is the co-efficient of the constant  & "a" is the co-efficient of x^2.

Here "c" is p-4 & "a" is 4. And the product of roots is 1 ( ∵ prdouct of a number and its reciprocal is 1 )

[tex]\frac{c}{a} = 1\\=> \frac{p - 4}{4} = 1\\=> p - 4 = 4\\=> p = 4 + 4 = 8[/tex]

let f(x)=x+3 and g(x)=6x+4. find f(x)+g(x), g(x)-f(x), and g(f(x)).

Answers

I hope this helps you...

Other Questions
Other things equal, the price of a stock call option is positively correlated with which of the following factors?a. the stock price. b. the stock volatility c. the exercise price. d. the time to expiration. e. cannot be determined. 9 more than 6 times a number is 3 what is the smallest angle of a right triangle with sides 9, 40, and 41? Round your answer to the nearest degree. What is the slope of the line? Which element of a command economy is also used in a mixed economy?O A. Ghernments provide economic services to citizens.B. Trade between countries is strongly discouraged.C. Parents decide on the careers their children will pursue.O D. Corporations are legally treated as individual citizens.SUBMIT If we put negative charge between two similar positive charges then what is it's equilibrium? And how? You can probably find algaethat conduct photosynthesisin polar regions or hot springson your dinner plateall of the above Question 28 A scientist has two solutions, which she has labeled Solution A and Solution B. Each contains salt. She knows that Solution A is salt and Solution B is salt. She wants to obtain ounces of a mixture that is salt. How many ounces of each solution should she use? How many molecules of table sugar are contained in a 2 pound bag of sugar a bathtub is filled with 38 1/3 gallons of water. if 2 3/5 gallons splash out, how much water is left in the tub? i dumb, please help :) what is the standard form equation of the line shown below? y + 1 = 1/2(x + 3)y=1/2x+5/2-x + 2y = 1x-2y = -1 Que diferencias encuentras entre un articulo de opinin y un texto de divulgacin cientfica? A student is heating a chemical in a beaker with a Bunsen burner. In a paragraph of at least 150 words, identify the safety equipment that should be used and the purpose of it for the given scenario. Refer to the Scientific Writing Guide and Rubric. -(-5/2x+1)+3/5x=-8 solve for x 20. Which of these groups followed a code of chivalry?A. KnightsC. lordsB. vassalsD. monks Analyze this. Why would bigger planets like Jupiter and Saturn have more moons orbiting around them than Earth? * What effect does exercise have on the nervous system? In a particular class of 34 students, 16 are men. What fraction of the students in the class are women? por que se lellama MundoHispano?