Answer:
$101,000
Explanation:
With regards to the above information , the net cash provided by operating activities is computed as;
Net income
$90,000
Add:
Depreciation expense
$18,000
Add:
Loss on sale of equipment
$10,000
Less:
Gain on sale of land
($17,000)
Net cash provided by operating activities
$101,000
Therefore, Robinson company's net cash provided by operating activities is 2010 is $101,000
A pharmaceutical company with headquarters in India sells fluconazole, the generic version of Pfizer's anti-fungal drug Diflucan internationally for significantly less money than many U.S. generic drug manufacturers. The generic drugs industry in this country needs to rethink its
Answer:
Pricing strategy to stay competitive
Explanation:
Pricing strategy is the process by which a company sets prices of goods and services offered to a consumer.
In setting up a price strategy the management.of a business need to put into consideration the competitive reaction, pricing position, pricing segment, and pricing capability.
The generic drugs companies in the US are selling fluconazole for a higher price than pharmaceutical company with headquarters in India in the international market.
In order for them to stay competitive they will need to review their price downward or customers will switch to the cheaper option
answer the following about break even analysis. New city day care center operates from Monday to friday. it has fixed expenses of $5,000 per week and charges each child who attends the program $15 per day. It costs the center $5 per day for supplies and snacks fro each child. How many children must come ot the center each day for it to break even
Answer:
500 children
Explanation:
Break even point is the level at which a firm makes neither a profit nor a loss. In other words the point where Profit = $ 0.
Break even (units) = Fixed Costs ÷ Contribution per unit
Therefore,
Break even (children) = $5,000 ÷ ($15 - $5)
= 500
500 children must come to the center each day for it to break even.
Blue Spruce Company is considering two new projects, each requiring an equipment investment of $101,800. Each project will last for three years and produce the following cash flows:
Year Cool Hot
1 $40,400 $44,400
2 45,400 44,400
3 50,400 44,400
136,200 $133,200
The equipment will have no salvage value at the end of its three-year life. Blue Spruce Company uses straight-line depreciation and requires a minimum rate of return of 12%.
Present value data are as follows:
Period 12%
1 0.89286
2 0.79719
3 0.71178
Present Value of an Annuity of 1
Period 12%
1 0.89286
2 1.69005
3 2.40183
Required:
Compute the net present value of each project.
Answer:
50,400 44,400
0.79719
1.69005
Answer:
1.00.87.3
Explanation: i dont know
Vaughn’s standard quantities for 1 unit of product include 5 pounds of materials and 1.0 labor hours. The standard rates are $4 per pound and $5 per hour. The standard overhead rate is $6 per direct labor hour. The total standard cost of Vaughn’s product is $31.00. $25.00. $15.00. $11.00.
Answer:
$31.00
Explanation:
Calculation to determine what The total standard cost of Vaughn's product is
Using this formula
Total standard cost of product=(Material Standard rate per pound × pounds of material) + (Labor standard rate per hour × labor hours) + (Standard overhead rate x labor hours)
Let plug in the formula
Total standard cost of product=[($4 × 5) + ($5 × 1.0)]+ ($6 × 1.0)
Total standard cost of product=($20+$5)+$6
Total standard cost of product= $25.00 +$6
Total standard cost of product= $31.00
Therefore The total standard cost of Vaughn's product is $31.00
Jasper makes a $84,000, 90-day, 7% cash loan to Clayborn Co. Jasper's entry to record the transaction should be:__________
a) Debit Notes Receivable for $84,000, credit Cash $84,000.
b) Debit Accounts Receivable $84,000, credit Notes Receivable $84,000.
c) Debit Cash $84,000, credit Notes Receivable for $84,000
d) Debit Notes Payable $84,000; credit Accounts Payable $84,000.
e) Debit Notes Receivable $84,000; credit Sales $84,000.
Answer:
a) Debit Notes Receivable for $84,000, credit Cash $84,000.
Explanation:
Based on the information given we were told that Jasper makes the amount of $84,000 which means that Jasper's appropriate journal entry to record the transaction should be:
Debit Notes Receivable $84,000
CreditCash $84,000
Coronado Industries has the following costs when producing 100000 units: Variable costs $600000 Fixed costs 900000 An outside supplier has offered to make the item at $4.50 a unit. If the decision is made to purchase the item outside, current production facilities could be leased to another company for $178000. The net increase (decrease) in the net income of accepting the supplier’s offer is
Answer:
Particulars Amount
Saving in variable costs $600,000
Add: Income from lease $178,000
Less: Purchase price (100000*$4.50) ($450,000)
Increase (Decrease) in net income $328,000
Thus, net income would increase by $628,000.
What is the purpose of using predetermined overhead rates: Variation in cost assignment due to short-term variations in volume can be prevented Delays in product costing can be avoided Variation in cost assignment due to seasonality can be prevented. All of the answers are correct.
Answer:
All of the answers are correct.
Explanation:
At the beginning of the accounting period a pre-determined overhead is computed by dividing the estimated overhead production by the estimated basis of operations. The default overhead rate is then applied to manufacturing, so that the standard cost for a product may be calculated
The purpose of using pretermined overhead rates are
Delays in product costing can be avoided
Variation in cost assignment due to seasonality can be prevented
Variation in cost assignment due to short-term variations in volume can be prevented
The Use of predetermined overhead rates serves all the above purposes
Hence, all answers are correct.
A city starts a solid waste landfill that it expects to fill to capacity gradually over a 20-year period. At the end of the first year, it is 11 percent filled. At the end of the second year, it is 25 percent filled. Currently, the cost of closure and postclosure is estimated at $1 million. None of this amount will be paid until the landfill has reached its capacity.
Which of the following is true for the Year 2 government-wide financial statements?
A. Expense will be $130,000 and liability will be $260,000.
B. Expense will be $140,000 and liability will be $250,000.
If this landfill is judged to be a proprietary fund, what liability will be reported at the end of the second year on fund financial statements?
a. $140,000
b. $0
c. $ 260,000
d. $ 250,000
If this landfill is judged to be a governmental fund, what liability will be reported at the end of the second year on fund financial statements?
a. $0
b. $140,000
c. $260,000
d. $250,000
Answer:
1- B. Expense will be $140,000 and liability will be $250,000
2- d. $250,000
3- d. $250,000
Explanation:
The expense will be $140,000 which is calculated by year 1 and year 2 percent filled. The calculation is as follows:
Year 2 liability : $1,000,000 * 25% = $250,000
Year 1 liability : $1,000,000 * 11% = $110,000
Year 2 expense = $140,000.
What is the importance of computer applications in the business domain? How Computer applications support businesses to work ubiquitously? Give valid reasoning with examples.
Answer:
Explanation:
The importance of computer applications in the business domain is that it allows for the automatization of daily tasks. This is also the reason why businesses that implement such applications are able to work ubiquitously. The software applications are designed to automate all of the tasks that the business needs and perform them quickly and efficiently, if a certain task is not able to be automated then the software still makes completing the task by only requiring user input for the absolutely necessary parts of the task. One example of this would be a logistics application for businesses where inventory is automatically calculated as sales go through and automatically replenished by sending inventory requests to suppliers.
Overhead costs include: Multiple Choice Direct and indirect costs. Indirect costs only. Direct costs only. Neither direct nor indirect costs.
Answer:
Indirect costs only
Explanation:
Overhead is defined as cost incurred by a business in running it's operations, it cannot be directly linked to a product in the manufacturing process.
These costs are incurred regardless of how successful a business is.
For example rent, tax, utilities, insurance, and maintenance of machinery are all overhead costs.
Since they do not contribute directly to the product they are referred to as indirect costs.
Kahn Performance Nutrition produces a protein shake that contains whey protein as one of its ingredients. The whey protein (materials) standards for each batch of protein shake produced are 12 pounds of whey protein at a standard cost of $3 per pound. During July, Kahn Performance Nutrition purchased and used 54,000 pounds of whey protein at a total of $170,000 to make a total of 4,300 batches of protein shake. What is the materials quantity variance for whey protein in July?
Answer:
The correct answer is "-$7200 (Unfavorable)".
Explanation:
Given:
Actual quantity,
= 54000 pounds
Standard price,
= $3 per pound
Standard quantity,
= [tex]4300\times 12[/tex]
= [tex]51600 \ pounds[/tex]
As we know,
⇒ [tex]Material \ quantity \ variance=(Standard \ quantity-Actual \ quantity)\times Standard \ price[/tex]By substituting the values, we get
⇒ [tex]=(51600-54000)\times 3[/tex]
⇒ [tex]=(-2400)\times 3[/tex]
⇒ [tex]=-7200 \ (Unfavorable)[/tex]
Suppose the cross-price elasticity of demand between goods X and Y is -5. How much would the price of good Y have to change in order to change the consumption of good X by 50 percent
Answer:
-2.5%
Explanation:
The computation is given below:
We know that
Cross price elasticity of demand = Percentage change in the price of y ÷ percentage change in the price of x
And, the same is given i.e. -5
So here the percentage of change in the price of y is
= -5 × 50%
= -2.5%
Sheffield Corp. owns the following assets: Asset Cost Salvage Estimated Useful Life A $540000 $42000 10 years B 201000 23500 5 years C 490000 22000 12 years What is the composite life of Sheffield's assets?
Answer:
The composite life is 9.19.
Explanation:
Below is the calculation for composite life of assets:
Composite life = Total Depreciable Cost ÷ Total Annual Depreciation
Composite life = 1143500 ÷ 124300
Composite life = 9.19
The composite life is 9.19.
The December 31, 2016 balance sheet of Jensen Company showed Equipment of $76,000 and Accumulated Depreciation of $18,000. On January 1, 2017, the company decided that the equipment hasa remaining useful life of 6 years with a $4,000 salvage value. Compute the depreciable cost of the equipment. Depreciable cost Compute the revised annual depreciation.
Revised annual depreciations
Answer:
A. $54,000
B. $9,000
Explanation:
A. Computation for the depreciable cost of the equipment
Book value, 1/1/17 $58,000
($76,000 – $18,000)
Less salvage value $4,000
Depreciable cost $54,000
($58,000-$4,000)
Therefore the depreciable cost of the equipment is $54,000
B. Computation for the revised annual depreciation
Revised annual depreciation = $54,000÷6 years
Revised annual depreciation = $9,000
Therefore the revised annual depreciation is $9,000
true and false
4. Know the market trends of products that are in demand not
only within the local market but also in the international market.
Answer:
false
Explanation:
don't think so that s
is the answer
If a bank holds $450,000 in required reserves, and $1.8 million in total deposits, then the deposit expansion multiplier is:______.
a. 0.25
b. 2
c. 4
d. 5
e. 10
Answer:
4
Explanation:
A bank holds 450,000 in required reserves
The bank also hold 1,800,000 in total deposits
Therefore the deposits expansion multiplier can be calculated as follows
= 1,800,000/450,000
= 4
Hence the deposits expansion multiplier is 4
Chin purchases five protein bars at a price of $3 each. The marginal benefit he receives from each bar is $5 for the first bar, $4.50 for the second bar, $4 for the third bar, $3.50 for the fourth bar, and $3 for the fifth bar. The marginal cost of producing the bars is $2 each. What is Chin's total consumer surplus from the five bars that he purchased
Answer:
$5
Explanation:
"Lean supply chain management focuses on eliminating waste: Group of answer choices in a firm's sourcing and logistics activities. within a firm's internal operations. in flows of information and money among supply chain partners. in all of the above areas."
Answer:
in all of the above areas.
Explanation:
Supply chain management can be defined as the effective and efficient management of the flow of goods and services as well as all of the production processes involved in the transformation of raw materials into finished products that meet the insatiable want and need of the consumers. Generally, the supply chain management involves all the activities associated with planning, execution and supply of finished goods and services to the consumers.
A lean business is a business concept used by organizations to eliminate waste and maximize value for growth and development. The lean business concept include the following;
I. A total quality management (TQM): it is a management framework that is focused on achieving long-term success through the satisfaction of your customers by the efforts of all the member of staff in an organization.
II. A continuous improvement (CI): it is a management technique that is focused on improving manufacturing processes, products and services through the elimination of redundancy and time-wasting activities in an organization.
III. Just-in-time (JIT): it is a management framework that is focused on cutting manufacturing costs and increase efficiency between suppliers and consumers through the use of a proper inventory system.
Hence, Lean supply chain management focuses on eliminating waste:
I. In a business firm's sourcing and logistics activities.
II. In the internal operations of a business firm.
III. In flows of information and money among various supply chain partners.
please share me answer
Answer:
Explanation:
debit Unearned Revenue 200
credit Revenues 200
To realize one month of insurance premium revenue
Vista Company installed a standard cost system on January 1. Selected transactions for the month of January are as follows.
1. Purchased 18,400 units of raw materials on account at a cost of $3.90 per unit. Standard cost was $3.80 per unit.
2. Issued 18,400 units of raw materials for jobs that required 18,100 standard units of raw materials.
3. Incurred 16,000 actual hours of direct labor at an actual rate of $4.10 per hour. The standard rate is $4.60 per hour. (Credit Factory Wages Payable).
4. Performed 16,000 hours of direct labor on jobs when standard hours were 16,190.
5. Applied overhead to jobs at the rate of 100% of direct labor cost for standard hours allowed.
Journalize the January transactions.
Answer:
1. Dr Raw Materials Inventory $69,920
Dr Materials Price Variance $1,840
Cr Accounts Payable $71,760
2. Dr Work in Process Inventory $68,780
Dr Materials Quantity Variance $1,140
Cr Raw Materials Inventory $69,920
3. Dr Factory Labor $73,600
Cr Labor Price Variance $8,000
Cr Factory Wages Payable $65,600
4. Dr Work in Process Inventory $74,474
Cr Labor Quantity Variance $874
Cr Factory Labor $73,600
5. Dr Work in Process Inventory $143,254
Cr Manufacturing Overhead $143,254
Explanation:
Preparation of the anuary transactions
1. Dr Raw Materials Inventory $69,920
(18,400*$3.80)
Dr Materials Price Variance $1,840 [18,400 x ($3.90 - $3.80)]
Cr Accounts Payable $71,760
($69,920+$1,840)
2. Dr Work in Process Inventory $68,780
(18,100*$3.80)
Dr Materials Quantity Variance $1,140 [$3.80 x (18,400 - 18,100)]
Cr Raw Materials Inventory $69,920
(18,400*$3.80)
3. Dr Factory Labor $73,600
($16,000*$4.60)
Cr Labor Price Variance $8,000
[16,000 x ($4.10 - $4.60)]
Cr Factory Wages Payable $65,600
(16,000*$4.10)
4. Dr Work in Process Inventory $74,474
(16,190*$4.60)
Cr Labor Quantity Variance $874 [$4.60 x (16,000 - 16,190)]
Cr Factory Labor $73,600
($8,000+$65,600)
5. Dr Work in Process Inventory $143,254
($68,780+$74,474)
Cr Manufacturing Overhead $143,254
The law of increasing opportunity costs Multiple Choice applies to land-intensive commodities but not to labor-intensive or capital-intensive commodities. results in straight-line production possibilities curves rather than curves that are bowed outward from the origin. may limit the extent to which a nation specializes in producing a particular product. refutes the principle of comparative advantage.
Answer:
may limit the extent to which a nation specializes in producing of a particular product.
Explanation:
Opportunity cost also known as the alternative forgone, can be defined as the value, profit or benefits given up by an individual or organization in order to choose or acquire something deemed significant at the time.
Simply stated, it is the cost of not enjoying the benefits, profits or value associated with the alternative forgone or best alternative choice available.
For instance, if you decide to invest resources such as money in a food business (restaurant), your opportunity cost would be the profits you could have earned if you had invested the same amount of resources in a salon business or any other business as the case may be.
The law of increasing opportunity costs can be defined as a principle in business which states that, if an organization or business firm continually raise (increase) its level of production, its opportunity cost also increases (rises).
Consequently, this may limit the extent to which a nation or country in any part of the world specializes in producing of a particular product so as to reduce or lower its opportunity cost.
Eve shops at Mrs. G's Grocery because it is located right near her place of work. Although Mrs. G's prices are higher than Walmart's, Eve is willing to pay more because she can easily pick up groceries on her way home from work. The convenience Eve received was well worth the extra money; this is an example of _______.
Answer:
This question is incomplete, the options are missing. The options are the following:
a) Value.
b) Hedonic value.
c) Utilitarian value.
d) Perceived value.
And the correct answer is the option D: Perceived value.
Explanation:
To begin with, in the field of marketing the term known as "Perceived Value" refers to the type of value that the customer receives when comparing the product of the company with those of the competitors and seeing that he or she is willing to pay more for that product because of what the customer receives in exchange of it. In this case, Eve is willing to pay extra money due to the fact that she sees the convenience of close by store that allows her to not waste time and buy fast so that is a well example of perceived value.
The convenience that Eve received was well worth the extra money, hence, it is an example of Perceived value.
In marketing, a Perceived Value refers to the type of value that the customer receives when comparing the product of the company with those of the competitors.
Hence, the convenience that Eve received was well worth the extra money, hence, it is an example of Perceived value.
Read more about Perceived value
brainly.com/question/5945636
What will appear under a misspelled word in Word Online?
An arrow
A zigzag line
An exclamation point
A bold line
Answer:
A red Zigzag line
Explanation:
I think
A zigzag line
Explanation:
Many restaurants do not take reservations. You simply arrive and wait your turn. If you arrive at 7:30 in the evening, you have at least an hour wait. Notwithstanding that fact, a few people arrive, speak quietly with the maître d’, hand him some money, and are promptly seated. At some restaurants that do take reservations, there is a month wait for a Saturday evening, three weeks for a Friday evening, two weeks for a Tuesday through Thursday, and virtually no wait for Sunday or Monday evening. How do you explain these events using demand and supply?
Shen lives in San Diego and runs a business that sells guitars. In an average year, he receives $723,000 from selling guitars. Of this sales revenue, he must pay the manufacturer a wholesale cost of $423,000; he also pays wages and utility bills totaling $267,000. He owns his showroom; if he chooses to rent it out, he will receive $2,000 in rent per year. Assume that the value of this showroom does not depreciate over the year. Also, if Shen does not operate this guitar business, he can work as a financial advisor, receive an annual salary of $20,000 with no additional monetary costs, and rent out his showroom at the $2,000 per year rate. No other costs are incurred in running this guitar business.
Identify each of Paolo's costs in the following table as either an implicit cost or an explicit cost of selling guitars.
a. The salary Paolo could earn if he worked as a financial advisor
b. The wages and utility bills that Paolo pays
c. The wholesale cost for the guitars that Paolo pays the manufacturer
d. The rental income Paolo could receive if he chose to rent out his showroom
Answer:
Shen
Paolo's Implicit and Explicit Costs:
Implicit Costs:
a. The salary Paolo could earn if he worked as a financial advisor = $20,000
d. The rental income Paolo could receive if he chose to rent out his showroom = $2,000
Total implicit costs = $22,000
Explicit Costs:
b. The wages and utility bills that Paolo pays = $267,000
c. The wholesale cost for the guitars that Paolo pays the manufacturer = $423,000
Total explicit costs = $690,000
Explanation:
a) Data and Analysis:
Sales revenue from selling guitars per year = $723,000
Cost of goods sold = $423,000
Wages and Utility expenses = $267,000
Accounting profit = $33,000 ($723,000 - ($423,000 + $267,000))
Opportunity costs:
Annual rent to be received from showroom if rented out = $2,000
Salary as a financial advisor = $20,000
Economic profit = $11,000 ($33,000 - $22,000)
"Standard Cost Data per 1 Unit Quantity Price Direct Material 3 lbs $2.00/lb Direct Labor 2 hrs $4.00/hr Actual Data: Units produced 20 Material purchase 100 lbs at $2.25 per lb Material usage 90 lbs Direct Labor 30 hrs; total cost $123 Compute all standard costs and variances for DM & DL. Show all computations."
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
The Standard cost for 20 units is
Material (20 units × 3lbs × $2lb) $120
Direct labor (20 units × 2lbs × $4) $160
Total standard cost $280
Now
Direct material price variance = (Actual price -Standard price) × Actual quantity
= (2.25-2.00) × 90
=22.5 Unfavorable
Direct material quantity variance = (Actual quantity- Standard quantity) × Standard price
=(90-20x3) × 2
= $60 unfavorable
Direct material cost variance =Direct material price variance + Direct material quantity variance
=22.5 UF+$60UF
=82.50UF
Direct labor Rate variance = (Actual rate -Standard rate) × actual hours
= (4.10-4.00) × 30 hrs
= $3 Unfavorable
Actual rate = $123 ÷ 30 hrs
= $4.10
Direct labor Quantity variance = (Actual hours -Standard hours ) × Standard rate
=(30-20 × 2) × 4
=$40 favorable
Direct labor cost variance =Direct labor Rate variance+Direct labor Quantity variance
=$3 unfavorable + $40 favorable
=$37 favorable
Assume that you purchase a 6-year, 8% savings certificate for $1,000. If interest is compounded annually, what will be the value of the certificate when it matures?
Answer:
$1,586.87
Explanation:
Rate (I/Y) = 8.00%
Period (N) = 6
Amount (PV) = 1000
PMT = 80
Annual compounding type
Using the MSExcel function to solve for FV.
Future value = FV(Rate, Nper, Pmt, -Pv, 0)
Future value = FV(8%, 6, 80, 1000, 0)
Future value = $1586.87432294
Future value = $1,586.87
So, the value of the certificate when it matures will be $1,586.87.
January 2, 2018, Cullumber, Inc. purchased a patent for a new consumer product for $810000. At the time of purchase, the patent was valid for 15 years; however, the patent’s useful life was estimated to be only 10 years due to the competitive nature of the product. On December 31, 2021, the product was permanently withdrawn from the market under governmental order because of a potential health hazard in the product. What amount should Cullumber charge against income during 2021, assuming amortization is recorded at the end of each year?
Answer:
Cullumber, Inc.
The amount that Cullumber should charge against income during 2021 is:
= $567,000.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Cost of a purchased patent = $810,000
Estimated useful life = 10 years
Annual amortization expense = $81,000
Accumulated amortization for 3 years = $243,000 ($81,000 * 3)
Book value of patent on December 31, 2021 = $567,000 ($810,000 - $243,000)
The remaining book value should be charged against income in 2021 because of the withdrawal of the product.
Excellent Company has provided the following operating information for one of its divisions: Sales $100,000 Variable expenses $55,000 Contribution margin $45,000 Direct fixed expenses $35,000 Common fixed expenses allocated in proportion to sales amounts to $16,000. Based on the provided information, calculate the division's segment margin.
Answer:
See below
Explanation:
Given the above information, segment margin is computed as shown below.
Segment margin = Net sales - Cost of sales - Fixed cost
Given that;
Net sales = $100,000
Cost of sales = $55,000
Fixed cost = $35,000
Then,
Segment margin = $100,000 - $55,000 - $35,000
Segment margin = $10,000
Therefore, the division's segment margin is $10,000
The seaport town of New Monopoly has become extremely popular with shipping companies due to its superior location. The port has become so congested that ships must wait hours every day just to dock. The mayor of New Monopoly realizes that the congestion at the port costs the shipping companies and his town money. This is an example of marginal analysis. a private good. market failure. a recession.
Answer:
Market failure.
Explanation:
In this scenario, the port became so congested such that ships now have to wait hours queing every day just to dock. The mayor of New Monopoly realizes that the congestion at the port costs the shipping companies and his town money. This is an example of market failure.
A market failure can be defined as a situation in which the market fails to produce an efficient level of productivity or output that is required to meet demand.
This ultimately implies that, a market failure arises when there is inefficiency in the distribution or allocation of goods and services in a free market. Thus, the demand of the consumer of these goods and services are not being met with the level of supply (output) required i.e the forces of demand and supply are not efficient in producing the level of output required by the economy.
Some of the causes of market failure are imperfect information, monopoly, oligopoly, externalities etc.