Answer:
Would be the answer D(1, −4)
Step-by-step explanation:
Excuse me if i'm wrong, it seems like you have the same test or almost. And this was the answer on mine. I hope it works out for you!
What is the value of (x)?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Answer:
x=1
Step-by-step explanation:
Mr. Heath is TRYING to grow his hair out! Currently, his hair is 0.25 inches long. Each month, it grows 0.5 inches. His goal is to have hair that is 2.5 inches long. Let x be the number of months that Mr. Heath grows hair. Which of the equations represents Mr. Heath's hair growth journey? *
Answer: 0.25 + 0.5x = 2.5
Step-by-step explanation:
0.25 = the how long his hair is right now
0.5 = how much it grows each month
X= how many months it takes to reach 2.5 inches of hair
2.5= how long he'd like his hair to be
what is the rate unit for 1700 meters in 40 minutes
please help
Answer:
42.5m/s
Step-by-step explanation:
Divide by 40
What is the answer to this.
Answer:
(0,0)
Step-by-step explanation:
Answer:
o,o
Step-by-step explanation:
trust me
An ice cream shop is choosing a milk delivery service. The Spotted Cow charges $2.80 per gallon, plus a $2 delivery fee. Dairy Farms charges $2.10 per gallon, plus a $10 delivery fee. If the ice cream shop uses 20 gallons a milk per week, which service is a better deal? Group of answer choices
Answer:
The Dairy Farm is better deal.
Step-by-step explanation:
Given that:
Per gallon charges of the Spotted Cow = $2.80
Delivery fee = $2
Let,
x be the gallons of milk.
S(x) = 2.80x + 2
Putting x = 20
S(20) = 2.80(20) + 2 = 56 + 2
S(20) = $58
Per gallon charges of the Dairy Farms = $2.10
Delivery fee = $10
D(x) = 2.10x + 10
Putting x = 20
D(20) = 2.10(20) + 10 = 42 + 10
D(20) = $52
Hence,
The Dairy Farm is better deal.