The grocery store clerk put only packages of flour tortillas and packages of corn tortillas on the shelf. The ratio of the number of packages of flour tortillas to the total number of packages on the shelf was 9 to 21.

Which number could be the number of packages of corn tortillas the clerk put on the shelf?

A 30
B 36
C 40
D 42

Answers

Answer 1

Answer:

A is my answer

Step-by-step explanation:

because if you have to a 21+1 it equals 30

Answer 2

Answer:

A

Step-by-step explanation:

21+9=30


Related Questions

Last month you spent $30 on clothing. This month you spent 150% of what you spent last month. How much did you spend this month?

Answers

Answer:

you spent 45 dollars this month

you’ve spend 45 dollars this month

Please only respond if you know the answer I have this and more due at 12:59 (ignore the third tab lol)

Answers

Answer:

29. 55x2=110 miles per 2 hours

30. 3/2=1.5 bags a day

31. 10x12=$120 paied a year.

32. 20000/2=10000 EXP per half a day

33. 1800/2=$900 every 2 hours

34. 15x2=$30 every 2 hours

Answer:

29. 55x2=110 miles per 2 hours

30. 3/2=1.5 bags a day

31. 10x12=$120 paied a year.

32. 20000/2=10000 EXP per half a day

33. 1800/2=$900 every 2 hours

34. 15x2=$30 every 2 hours

Step-by-step explanation:

For the story, select an equation that describes the relationship between the two quantities.
1. Diego collected x kg of recycling. Lin collected 2/5 more than that.
2. Lin biked x km. Diego biked 3/10 less than that.
3. Diego read for x minutes. Lin read 4/7 of that.

Answers

Answer:

hope this helps

Step-by-step explanation:

1 i believe because its the only one that says "more than". The other two say less than.

Answer:

1.

Step-by-step explanation:

help please!^^
You and a friend go to a UH Football game. At half time you are both famished so you head to the concession stand. You decide to buy pretzels that cost 9.50 each. If you give the cashier a $20 bill, what is the most amount of pretzels you can buy?

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

The total would be $19.00

Answer:

2

Step-by-step explanation:

The total would be $19.00

What is the distance between point A and point B, to the nearest tenth?

Answers

Answer: hey

Step-by-step explanation:

The Taco Hut sells 2 tacos for $2.18, 3 tacos for 3.00, 4 tacos for 3.82, 5 taocs for 4.64. if this patern goes on, how much wound 8 tacos.

Answers

Answer: $7.10



(2,2.18) (3,3) (4,3.82) (5,4.64)

First find the rate of change using y1-y2/x1-x2


3-2.18/ 3-2

=0.82

Next, find the y-intercept or the flat rate

Use the formula y-y1=m(x-x1)

y-3=0.82(x-3)

y-3=0.82x-2.46

y=0.82x+0.54


Next, replace x with 8 for 8 tacos

y=0.82(8)+0.54

y=7.1

PLEASE ANSWER QUICKLY I WILL GIVE BRAINLIEST Mrs. Morales wrote a test with 18 questions covering spelling and vocabulary, Spelling questions W) are
worth 5 points and vocabulary questions (y) are worth 10 points. The maximum number of points possible
on the test is 100
Part 1 out of 4
Write an equation in slope-intercept form to represent the number of questions on the test
The equation is y

Answers

Here's our data:

15 questions total

Total number of points: 100

Spelling questions are worth 5 and represented by x

Vocab questions are worth 10 and represented by y

Therefore:

x+y=15

5x + 10y= 100

So:

x+y=15

x= 15-y

5x +10y =100

5(15 -y) +10y =100

75 -5y +10y =100

75 +5y = 100

5y=25

y=5

x +y=15

x+5=15

x=10

There are 10 spelling questions and 5 vocab questions

Marni has 11 ounces of walnuts. She needs 6 ounces for one recipe and \frac {1}{4}41 pound for another. There are 16 ounces in 1 pound.

How many ounces of walnuts does Marni need to make both recipes? Show your work.

Answers

Answer:

164

Step-by-step explanation:

Multiply

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

.

Sam spent $1.08 to make 18 copies at office max.At that rate how much will he pay to make 40 copies?

Answers

Answer:

$2.40

Step-by-step explanation:

If we know it is $1.08 to make 18 copies. We can do the math to find the rate of 1 copy. This would be by doing 1.08/18=0.06. So, it costs $0.06 to make 1 copy. Now, multiply that by 40 copies 0.06x40=2.40. The cost of 40 copies is $2.40.

2.40 you basically dived

I really need help will mark brainliest

Answers

Answer:

Slope = 1/2

Step-by-step explanation:

Part A is choice C

Choose to points from the graph: (4,2) and (8,4)

Slope = rise/run

Slope = (4-2)/(8-4)

Slope = 2/4

Slope = 1/2

Answer: Part A is C

Part B the first box is, "not correct" the second box is, "greater than" and the last box is "less than"

Step-by-step explanation:

For the following equations, draw a picture of the tiles on an Equation Mat. Then use “legal” moves to simplify and solve for the variable.


a. -2+x = -x+2


b. 2+3x = x+7

Answers

I can solve these for you

a:
-2+x=-x+2
+2 +2
x=-x+4
+x +x
2x=4
— —
2 2
x=2

so the solution to a is x=2


b:
2+3x=x+7
-2 -2
3x=x+5
-x -x
2x=5
__ __
2 2
x=2.5, or 2 1/2

so the solution to b is x= 2 1/2

apply the product rules to determine the signof each expression ​

Answers

Answer:

- + - = +

+ + + = +

+ + - = -

- + + = -

Step-by-step explanation:

Thanks hopes it helps

Can someone help me with this

Answers

Answer:

60(10 -7) - (-26/2)^2 (do the problems in the parenthesis)

60(3) - (-13)^2  ( multiply 60 and 3 and then square -13)

180- 169 (subtract)

11

I'm pretty sure its 11 hope this helps

Susan bought 15 pencils for $1.75. How much is each pencil?

Answers

Answer:i got 8 cents 9 cents if you round up

Step-by-step explanation:

15÷1.75=8.57

Answer:

$0.12

Step-by-step explanation:

1.75/15=.12

Evaluate the following expression. Enter your answer in simplest form
1 ÷ 4/2 + 2^2

Answers

Answer:

9/2 is the answer :)

does any one know how old sadboyprolific will be in two years

Answers

19? i think or 20
because he’s 17 now
19 I think am not sure

Old Granny Adams left half her money to her granddaughter and half that amount to her grandson. She left a sixth to her brother, and the remainder, $1,000, to the dogs’ home. How much did she leave altogether?

Good Luck!!! First Right Answer gets brainliest!!!

Answers

Answer:: She left $12,000.

Step-by-step explanation:

$12,000

Old Granny Adams left half her money to her granddaughter and half that amount to her grandson. She left a sixth to her brother, and the remainder, $1,000, to the dogs' home. How much did she leave altogether?

She left $12,000! she left the granddaughter $6,000 and her grandson $3,000 and her brother $2,000 the rest ($1,000) to the dogs home

Lizzy lives on a farm and has 12 goats and 10 pigs. What is the ratio of pigs to goats in simplest terms?

Answers

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

10/12 divided by 2 equals 5/6

Help fast Please!!!!! What is the vertical distance between
(-3, -2.5) and (-3, 5)?

Answers

What I can tell is that they both share the same x coordinate. To help you understand, the horizontal line is from left to right, think of "The sun setting in the horizon.", it is often in the distance as a "left to right" line. So, I hope that helps, this leaves the vertical line as up or down.

With that out of the way, the x-axis lies on the horizontal line, whereas the y-axis lies on the vertical line.

Point coordinates are typically listed as (x, y), so... with that said, to find the distance we'll have to count downwards. As we know, negative x is to the left, negative y is further down, so... -3 to -12 is 9 points away.

Simple method: -3 - 9 = -12, or... -12 - -3 = -12 + 3 = -9.
In other words you get the basic idea, you can also just count, but whatever.

I hope that helps, have a great rest of your day! ^ ^

If u anserw these two ill give u 80 points!

Answers

Answer:

H

Step-by-step explanation:

cans of dog food        c, cans of dog food

over                        =        over

number of days             number of days in a week

A square with a side length of 9cm will be ________ long after a scale factor of 1.5


a. 6 cm

b. 7.5 cm

c. 10.5 cm

d. 13.5 cm

(if you just put something random for the points i will report)

Answers

i think i’d be c if you add the 1.5 to the 9cm it would sum up to 10.5

F = (
9
5
× C ) + 32

Answers

pretty sure the answer is 222 i think i don’t even know sorry

i need help... (3z + 1) + (5 + 7z)

Answers

Remove the parenthesis then sum the similar terms:

3z + 1 + 5 + 7z = 10z + 6

Answer:

10z + 6

General Formulas and Concepts:

Algebra I

Combining Like Terms

Step-by-step explanation:

Step 1: Define Expression

(3z + 1) + (5 + 7z)

Step 2: Simplify

Combine like terms (z):                    10z + 1 + 5Combine like terms (Z):                    10z + 6

Simplify the expression.

5 + 3 squared times 1.

Answers

i think 14 ya that’s the answer

Just made a question based on health I'm posting this in the math category so more people can see it since more people do math and barely anyone does health! Much appreciated ty pls check out the question I posted pls

Answers

ok I will go check :)))))
i will go check :)))))))))

Teresa's restaurant bill comes to $29.99 before tax. If the sales tax is 6.25% and she tips the server 20%, what is the total cost of the meal? $_______________________________

Answers

Answer:

37.86

Step-by-step explanation:

The answer

The answer: 37.86

Hope this helps!!

Help me solve this please. ASAP

Answers

I’m not sure what the student would’ve don’t wrong but here’s the answer to m<1 and m<2 with it worked out step by step :)

help please.........................

Answers

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

There are 15 non- paper clip things, and 5 paper clips. The ratio of not paper clips and paper clips is 3:1. There is a 1/3 chance a paper clip will be picked the first time. You have to change the denominator to 6, because he will pick twice. There is a 1/6 chance he will pick a paper clip both tries

Can you help me with this. Is this a function, why or why not?

Answers

Yes it is a function

When a unit rate is simplified, it must have what number in the denominator?

Answers

Answer:

1 is the number in the denominator.

Step-by-step explanation:

A unit rate is a rate with 1 in the denominator.

Answer:

1 is the number in the denominator.

Step-by-step explanation:

Other Questions
When the allowance method is used for bad debts, the entry to write off an individual account known to be uncollectible involves a 6 + 3(x + 4)PLEASE HELP!!!! I will give brainliest what is a characteristic of a person with positive mental well being what is a linear equation that contains these points? what did city-states have that other cities did not? Helppppppppppppppppp I really don't know how to do this please help me and tysm. :)Jan is 16 years old. Jan has decided she wants to lose 8 pounds in 1 month. Jan currently eats a lot of foods high in sugar, sodium and trans fats. She also only walks once a week for 30 minutes and spends most of her time playing video games. You are Jans Nutritionist. Create a detailed plan to help Jan lose 8 pounds in 1 month based on the information from the video. (You may have to re-watch the video and take notes. You can look back at the workbooks for unit 5 too). Help needed ASAP due soon :/ ASAP PLEASE Africa and Asia imperialized Europe by taking land that did not belong tothem and killing millions of people. *O TrueFalse which of these parts of a flower contain male gametes?a, anthers.b, stigma.c, style. d, ovary. Do Recommendations Seventh grade > S Solve for d. 3 + 2d = 5 If u anserw these two ill give u 80 points! In the wrong hands, which of the following pieces of personal information would present the greatest risk for identitytheft?a. credit card numberb. date of birthc.phone numberd. place of birth PLEASE HELP I NEED HELP WITH NUMBER 6! Michael puts $800 into a savings account. The account earns 2% simple interest. How much interest will he earn in 6 months? Where do animators work? Read the excerpt below and answer the question. The spirit that I have seenMay be the devil: and the devil hath powerTo assume a pleasing shape; yea, and perhapsOut of my weakness and my melancholy, [He] abuses me to dam(n) me (Hamlet; Act II, scene ii)What is the meaning of the word melancholy, as it is used above?A: depressionB: ecstasyC: greedD: outrage PLEASE HELP I'M BEING TIMED!!!!!!!!!!!!!Yo com una naranja ayer.correctincorrect At a grocery store to gallons of milk cost $7.20 and 5 gallons of milk cost $18 write an equation relates the total cost T to the gallons of milk purchased M *3. A nosotros nos gusta beber (el / los) refresco.ellos