the brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?

Answers

Answer 1

Answer:

Step-by-step explanation:

36/$15 = $2.04 per pound

Answer 2

Answer:

36/$15 which equals $2.04 per pound

Step-by-step explanation:


Related Questions

3x2 = 30 a) + 10 b) + V10 c) + 15 d) 30.​

Answers

Answer:

x = √10

Step-by-step explanation:

3x² = 30

Divide both sides by 3.

x² = 10

x = √10

Amswer would be a 6+5=12

What is the end behavior of a Polynomial that has a leading coefficient of 3 and a leading term with degree 4?

Answers

13? I think sorry if I’m wrong

help plz dont have much time​

Answers

Answer:

B!

Step-by-step explanation:When you distribute the 3 among the x and 1 you will get 3x+3.

You'd add that three to the five and then end with

y= 8x+3

B - y(8x + 3)

Simplify y=3(x+1) + 5x
y = 3x+3+5x
y = 8x+3

Write a problem you could represent with the equation 3k - 12 = 6 . Solve the equation and show your solution .

Answers

[tex]\huge\text{Hey there!}[/tex]

[tex]\mathsf{3k - 12 = 6}[/tex]

[tex]\large\text{ADD 12 to BOTH SIDES}[/tex]

[tex]\textsf{3k - 12 + 12 = 6 + 12}[/tex]

[tex]\large\text{Cancel out: -12 + 12 because it gives you 0}[/tex]

[tex]\large\text{Keep: 6 + 12 because it helps you solve for k}[/tex]

[tex]\mathsf{6 + 12 = 18}[/tex]

[tex]\large\text{New equation: 3k = 18}[/tex]

[tex]\mathsf{3k = 18}[/tex]

[tex]\large\text{DIVIDE 3 to BOTH SIDES}[/tex]

[tex]\mathsf{\dfrac{3k}{3} = \dfrac{18}{3}}[/tex]

[tex]\large\text{Cancel out: }\mathsf{\dfrac{3}{3}}\large\text{ because that gives you 1 }[/tex]

[tex]\large\text{Keep: }\mathsf{\dfrac{18}{3}}\large\text{ because that helps you solve for k}[/tex]

[tex]\large\text{New equation}\mathsf{\dfrac{18}{3}=k}[/tex]

[tex]\mathsf{\dfrac{18}{3}=18\div3\rightarrow\bf 6}[/tex]

[tex]\boxed{\boxed{\large\text{Answer: \huge\bf k = 6}}}\huge\checkmark[/tex]

[tex]\text{Good luck on your assignment and enjoy your day!}[/tex]

~[tex]\frak{Amphitrite1040:)}[/tex]

Help I'm not sure if this is the answer?

(This question is about trigonometric ratios)

Answers

9514 1404 393

Answer:

  (b) 15.32

Step-by-step explanation:

You can use your triangle sense to answer this.

The side x will always be shorter than the hypotenuse, 20. This eliminates the last two choices.

If the angle is 45°, then the sides are equal at about 0.707 times the length of the hypotenuse. That would make them 0.707×20 = 14.14. Since the angle is greater than 45°, the opposite side will be greater than 14.14. Only one answer choice fits between 14 and 20: the second choice -- 15.32.

__

The mnemonic SOH CAH TOA reminds you of the relation ...

  Sin = Opposite/Hypotenuse

  sin(50°) = x/20

  x = 20×sin(50°) . . . . multiply by 20 to find x

  x ≈ 15.32 . . . . . . . . . use your calculator to evaluate

__

The attachment is intended to show how the triangle side lengths change with angle.

Help me it due 30 minutes
Estimate each product

1/5x22

Answers

Answer:

I say its 4.4

Step-by-step explanation:

Find C.
Round to the nearest tenth

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

c^2=a^2+b^2-2abcosC

cosC= (a^2+b^2-c^2)/(2ab)

C=arccos[(a^2+b^2-c^2)/(2ab)]

C=arccos(90^2+55^2-50^2)/(2(90)55)

C=arccos(8625)/(9900)

C=29.4 degrees

Which r-value suggests a weak negative correlation?
A. r = 0.13475
B. r = 0.95768
C. r = -0.13475
D. r = -0.95768

Answers

Answer:

r = -0.13475

Step-by-step explanation:

Here, we want to select a value for a weak negative correlation

When a correlation is week, its value is usually less than -0.5

In this case, we have our correct answer as r = -0.13475

Genise is making cookies. She needs 1 2/3 cups of flour for one batch, but she wants to make 2 1/2batches. Write an equation that can be used to find how many cups of flour Genise will need. I need help with my math quiz thanks

Answers

Answer:

(1 2 ÷ 3) (2 1 ÷ 2) = x

Step-by-step explanation:

The equation is

Let us assume x be the amount of flour she will need in cups.

Now

1 2 ÷ 3 becomes 5 ÷ 3

2 1 ÷ 3 becomes 5 ÷ 2

Now multiply each number  

(5 ÷ 3)(5 ÷ 2) = x  

25 ÷ 6 = x

Hence, (1 2 ÷ 3) (2 1 ÷ 2) = x this would be the equation

What is the length of the diagonal of a 10 cm by 15 cm rectangle? Round to the nearest whole number and just write the numerical answer with no labels or variables.

Answers

Answer is blue whole

A contractor rents a trailer truck to
haul materials. The inside of the
trailer is 20 feet long, 7 feet wide,
and 8 feet high. Find the storage
capacity of the trailer in cubic feet.

Answers

Answer:

1120ft^3

Step-by-step explanation:


The value of x is_____and the value of y is ___.

Answers

Answer:

x=60 y=50

Step-by-step explanation:

60+y=110

y=50

A triangle has sides that are 3, 7, and squareroot 57. Is the triangle a right triangle?

Answers

Answer:

my answer is no because for a right angle triangle the sum of the squares of the other two sides is equal to the square of the longest side

3²+7²=9+49=58

(√57)²=57

57≠58 it's not a right angle triangle

assume the sides to be a,b and c

a=3 b=7 c=√57

by Pythagoras theorem

a²+b²=c²

3²+7²=√57²

but 58≠57

hope it's clear

11x - 8y = -4
-4x + 3y = 2

Answers

Answer:

x=4, y=6. (4, 6).

Step-by-step explanation:

11x-8y=-4

-4x+3y=2

----------------

4(11x-8y)=4(-4)

11(-4x+3y)=11(2)

-------------------------

44x-32y=-16

-44x+33y=22

-------------------

y=6

11x-8(6)=-4

11x-48=-4

11x=-4+48

11x=44

x=44/11

x=4

Write in the line in slope-intercept form given the slope of 1/3, through the point (-6,9)

Answers

Answer:

        y = ¹/₃x + 11

Step-by-step explanation:

A line passing through point (x₁, y₁) with the slope of m in point-slope form:

 y - y₁ = m(x - x₁)

m = ¹/₃

(-6, 9)      x₁ = -6,  y₁ = 9

So:

y - 9 = ¹/₃(x - (-6))

y - 9 = ¹/₃(x + 6)     ←    point-slope form

y - 9 = ¹/₃x + 2        {add 9 to both sides}

y = ¹/₃x + 11        ←  slope intercept form

A taxi cab cost $1.75 for the 1st mile and .75 for each additional mile you have $20 to spend on your ride was in a quality could be certified and how many miles you can travel if N is a number of additional miles

Answers

Answer: 0.75n+1.75 ≤ 20 because you have to have the number of additional miles with the cost of $0.75 per mile but then you have to add the original first mile with a cost of $1.75. It has to be less than or equal to because you only have $20 to spend you can't spend more than that you have to spend that amount or less.

Step-by-step explanation:

Answer:

25 miles or 25.333

Step-by-step explanation:

Choose the figure that shows only a radius.

Answers

C is the radius
In classical geometry, a radius of a circle or sphere is any of the line segments from its center to its perimeter, and in more modern usage, it is also their length. The name comes from the Latin radius, meaning ray but also the spoke of a chariot wheel.

i’m confused with this

Answers

Answer:

volume = 157 units³

Step-by-step explanation:

volume = 1/3πr²h

volume = 1/3(3.14)(5²)(6) = 157 units³

Helppppp I don’t understand!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

∠RPQ = 53°

Step-by-step explanation:

∠SPR and ∠RPQ are complementary, meaning that they add up to 90°. So,

∠SPR + ∠RPQ = 90°

We know that ∠SPR = 37°, so

37° + ∠RPQ = 90°

∠RPQ = 90° - 37°

∠RPQ = 53°

Kevin is making a picture frame. He has a piece of trim that is 3 feet long.

How many 14−inch-long pieces can Kevin cut from the trim?

How much of a foot will he have left over?

Kevin can cut______ 14−inch-long pieces with______ of a foot left over.

Answers

Kevin can cut 2 14-inch long pieces with 2/3 of a foot left.

enter the length of PQ to the nearest tenth.​

Answers

Answer:

[tex]\displaystyle PQ \approx 5.2[/tex]

General Formulas and Concepts:

Pre-Algebra

Order of Operations: BPEMDAS

Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to Right  

Equality Properties

Multiplication Property of Equality Division Property of Equality Addition Property of Equality Subtraction Property of Equality

Trigonometry

[Right Triangles Only] SOHCAHTOA[Right Triangles Only] cosθ = adjacent over hypotenuse

Step-by-step explanation:

Step 1: Identify

Angle θ = 55°

Adjacent Leg = PQ

Hypotenuse = 9

Step 2: Solve

Substitute in variables [cosine]:                                                                     [tex]\displaystyle cos55^\circ = \frac{PQ}{9}[/tex][Multiplication Property of Equality] Isolate PQ:                                           [tex]\displaystyle 9cos55^\circ = PQ[/tex]Evaluate:                                                                                                           [tex]\displaystyle 5.16219 = PQ[/tex]Rewrite:                                                                                                            [tex]\displaystyle PQ = 5.16219[/tex]Round:                                                                                                              [tex]\displaystyle PQ \approx 5.2[/tex]

Lucas scored 9 goals in 4 soccer games last season. Approximately how many points did Lucas average per game?

Answers

Answer:

Lucas scored approximately 2.25  or 2 1/4 goals per game.

Step-by-step explanation:

To find out just divide 9 to 4. Hope this helps :)

Lucas scored points at an average 2.25 per game.

What is average?

The average is calculated as the product of all values divided by all possible values. It can also be described as mean. The mean in statistics is the average value for the particular sample or collection of data. It is determined by dividing the sum of the total number of observations by the total number of observations.

Given:

Lucas scored 9 goals in 4 soccer games last season.

Average per game = total goals / total game.

= 9/4

= 2.25

Therefore, the average is 2.25 per game.

To learn more about the average;

https://brainly.com/question/29550341

#SPJ6

Andre runs for 35 seconds at a velocity of -8 meters per second. He is running west. What is his finishing position?

Answers

Answer:

d = -280 m

Step-by-step explanation:

Given that,

Velocity of Andre, v = -8 m/s

Time taken, t = 35 seconds

We need to find his finishing position. Let the finishing position be x.

We know that,

Velocity = distance/time

So,

[tex]d=v\times t\\\\d=-8\times 35\\\\=-280\ m[/tex]

so, he was at a distance of 280 m in west.

I’m stuck lol pls help

Answers

Answer:

x=90

Step-by-step explanation:

So, since x-20 is the vertical angle directly near 70, we can say:

x-20=70.

if we solve x is 90.

HOPE IT HELPS!!!!!!!!!!!

Find the unit rate for each problem below.

Price per ticket if it costs $279 for 9 tickets

Price per volleyball if 6 volleyballs cost $18.00

Number of strikeouts per inning if there were 54 strikeouts in 27 innings.

Answers

Answer:

$31 per ticket

$0.33 per volleyball

2 strikeouts per inning

Step-by-step explanation:

Price per ticket:

279 = 9x

Divide both sides by 9

31 = x

Price per volleyball:.

6 = 18x

Divide both sides by 18

6/18 = x

Both the numerator and denominator have a common factor of 6

6 ÷ 6 / 18 ÷ 6 = x

1/3 = x

Convert to decimal for money

0.33 = x

Number of strikeouts per inning:

54 = 27x

Divide both sides by 27

2 = x

what are the coordinates of the circumcenter of ABC

Answers

Answer:

4,3 8,2

Step-by-step explanation:

I really need help...Will mark brainiest

Answers

Answer:

[tex]x^{2} -1[/tex]

Step-by-step explanation:

You will need to multiply and distribute out the equation.

[tex](x-1)(x+1)\\x^{2} - x + x -1\\x^{2} - 1[/tex]

HELP FASTTT WILL MARK BRAINLIST⚠️⚠️
Which mapping diagram represents a function from xy?

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

For every input there can only be ONE output

PLEASE HELP! QUICK EASY POINTS!! LOOK AT THE IMAGE!

Answers

the answer should be 0.2 and 11.8 :) i hope this helps!

Answer:

0.2 and 11.8

Step-by-step explanation:

Which graph does NOT represent a function?

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Other Questions
Who should decide what groups of people are equal ? Yesenia is painting the front of the figure below in pink paint. The structure is madeof a cube and a triangular prism.10.3 feet9.2 feet12.5 feetHow much paint does Yesenia need to paint the frorlt of the figure?100 square feet115 square feet179 square feet213 square feet Spanish please I need help!!! I really need help Frames assist people in making sense of communication by drawing attention to:- A - how they should be communicating- B - how they should expect others to communicate- both A and B- none of the above Why did the presences of the Soviet missiles in Cuba trigger an international crisis?How was it resolved? com, Tim, and Giulia work at Toys R Us. Giulia is only part-time and makes the least amount ofmoney each week. Adam is full-time and makes 3 times as much as Giulia. Tim the storemanager and makes $250 more than Adam. Together they all make $1230 each week.What is the amount each person earns each week from Toys R Us? Write an equation and showyour work for full marks. (4 marks)Coordzh wThe table below lists the means and standard deviations for 5th graders in the district and for the norm group forstudent performance in four different subjects. According to the table, the performance of the 5th graders in thedistrict is more variable than that of the norm group in which subject(s)?edatin100ScGeography English Spelling ScienceMean of all 5th graders in District (150 students) 75125 90SD of these 5th graders1210 12 20Mean of the Norm Group85100 120 90SD of the Nom Group1010 15 15wwsti20kerndotedGeography, Spelling, and ScienceGeography and SpellingGeography and ScienceSpelling onlyScience onlyGeography onlylccrSale auisid What is z4 + z4 + z4 + z4? Log 8 1/32 is equaled to What was the main issue addressed in Gideon v. Wainwright? *Freedom of the press The right to legal counsel/lawyer ObscenityRacial discrimination Please help ASAP!!!! in that countryModern Indian laws have made the caste systemA. illegalB. expandC. developD. acceptable please help as soon as possible and please dont take advantage of the points a:1 hourb:1.5 hoursc:2 hoursd: 3.5 hourse:5.5 hours Natalia is making a model of a statue using a scale in which 7 centimeter equals 4 feet. If the model is 3.5 centimeters wide, what is the actual width of the statue, in feet? Your answer can be exact or rounded to two decimal places, Why was the Ku Klux Klan able to obtain a greatdeal of power in the South before 1870? Choose Yes or No to tell if the number 3 will make each equation true. 2 = 3 2 Choose... 2 6 = Choose... 2 = 2 3 Choose... 8 = 3 8 Choose... 30. The last line of the play, "For never was a story of more woo than this ofJullet and her Romeo," Is spoken by:A. both Lords Montague and Capulet.B. Prince Escalus.C. the Nurse.PLEAS PLEASE HELP! 50 POINTS ONLY ANSWER IF YOU KNOW. 1. Why do you think Kahlos art continues to be celebrated today? Cite evidence from this text, your own experience, and other literature, art, or history in your answer In addition to seizing complete control of the Russian government, the Bolsheviks redistributed Russias land to the peasants because they believed in _________. Group of answer choices Capitalism Feudalism Socialism Communism Galileo is known as the father of science because A. he developed an early evolutionary theory of how life began. B. he invented the telescope to view the planets and stars. C. he performed experiments and analyzed the results mathematically.