Answer:
The result will be that Americans will buy more pesos because Mexican goods become relatively less expensive.
Explanation:
If the exchange rate between the U.S. dollar and the Mexican peso starts out at $0.12 per peso, and then changes to $0.09 per peso it means that people would receive more Mexican pesos for its dollars as 1 peso used to cost $0.12 and it now costs $0.09. If a product costs $100 pesos, when the exchange rate is $0.12 per peso, it costs Americans $12 pesos and when the exchange rate is $0.09 per peso, it costs $9 pesos which indicates that the price of the product decreases. This means that Mexican products will be cheaper for Americans and because of that the answer is that Americans will buy more pesos because Mexican goods become relatively less expensive.
On March 12, Medical Waste Services provides services on account to Grace Hospital for $10,900, terms 3/10, n/30. Grace pays for those services on March 20.
Required:
For Medical Waste Services, record the service on account on March 12 and the collection of cash on March 20.
Answer:
March 12
Dr Accounts Receivable 10,900
Cr Service Revenue 10,900
March 20
Dr Cash 10,673
Dr Sales Discounts 327
Cr Accounts Receivable 10,900
Explanation:
Preparation of the Journal entry For Medical Waste Services,on March 12 and the collection of cash on March 20.
Journal entry to record the service on account on March 12
Since we were told that Medical Waste Services provides services on account to Grace Hospital for $10,900 on March 12, this means the transaction will be recorded as:
March 12
Dr Accounts Receivable 10,900
Cr Service Revenue 10,900
Journal entry to record the collection of cash on March 20.
Since we were told that Grace pays for those services on March 20 for the terms of 3/10, n/30 this means that the transaction will be recorded as:
March 20
Dr Cash 10,673
(10,900-327)
Dr Sales Discounts 327
(10,900×3%)
Cr Accounts Receivable 10,900
The SP Corporation makes 35,000 motors to be used in the production of its sewing machines. The average cost per motor at this level of activity is: Direct materials $ 9.40 Direct labor $ 8.40 Variable manufacturing overhead $ 3.40 Fixed manufacturing overhead $ 4.35 An outside supplier recently began producing a comparable motor that could be used in the sewing machine. The price offered to SP Corporation for this motor is $23.65. If SP Corporation decides not to make the motors, there would be no other use for the production facilities and none of the fixed manufacturing overhead cost could be avoided. Direct labor is a variable cost in this company. The annual financial advantage (disadvantage) for the company as a result of making the motors rather than buying them from the outside supplier would be:
Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Units= 35,000
Production costs:
Direct materials $9.40
Direct labor $8.40
Variable manufacturing overhead $3.40
The price offered to SP Corporation for this motor is $23.65.
We will not take into account the fixed costs, they remain constant in both options.
Make in-house:
Total cost= 35,000*(9.4 + 8.4 + 3.4)= $742,000
Buy:
Total cost= 35,000*23.65= $827,750
It is cheaper to continue making the parts.
If the seller wishes to make his goods available to the buyer at his place of business with the buyer arranging all transportation and bearing all risks from the time the goods leave the seller's door, the seller should quote his prices:
Answer: c. Ex factory
Explanation:
When a good is quoted as Ex factory, it means that the costs and risks of transporting the goods purchased lie with the buyer as soon as the goods are purchased. The buyer incurs the shipping cost and as such might have to hire a freight company to transport the goods. Should anything be damaged or list in transit, the buyer cannot demand anything from the seller.
The equipment necessary for a 4 year project will cost $3,300,000 and can be sold for $650,000 at the end of the project. The asset is in the 5-year MACRS class. The depreciation percentage each year is 20.00%, 32.00%, 19.20%, 11.52%, 11.52%, and 5.76%, respectively. The company's tax rate is 40 percent. What is the aftertax salvage value of the equipment?
Answer: $618,096
Explanation:
Accumulated depreciation after 5 years = 20% + 32% + 19.2% + 11.52
= 82.72%
Value after 4 years = 3,300,000 * ( 1 - 82.72%)
= $570,240
Gain on sale = Salvage value - Net book value
= 650,000 - 570,240
= $79,760
Aftertax salvage value = 650,000 - (Gain on sale * tax)
= 650,000 - (79,760 * 40%)
= $618,096
An office building owned by Milo was destroyed by Hurricane Mel on September 25, Year 4. On October 2, Year 4, the President of the United States declared the area where the office building was located a federal disaster area. Milo received settlement of his insurance claim for the destruction of his building on January 2, Year 5. In order to qualify for nonrecognition of gain on this involuntary conversion, what is the last date for Milo to acquire qualified replacement property
Answer:
December 31, year 9
Explanation:
Here, we want to state that date that is possible for Milo to acquire qualified replacement property.
In order to avoid being taxed on a gain resulting from an involuntary conversion, the property subject to the conversion must be replaced within a specified time, measured from the end of the calendar year in which the proceeds are received.
Generally, the period is 2 years, but it is 3 years when the involuntary conversion results from government condemnation or eminent domain and is extended to 4 years when the loss is in connection with a declared federal disaster area.
We are told from the question that Milo received the recovery on January 2, Year 5, the property would have to be replaced within 4 years from the end of Year 5 or by December 31, Year 9
The local convenience store makes personal pan pizzas. Currently, their process makes complete pizzas, fully cooked, for the customer. This process has a fixed cost of $20,000, and a variable cost of $1.75 per pizza. The owner is considering a different process that can make pizzas in two ways: completely cooked (as before), or partially cooked and then flash frozen, for the customer to finish at home. This alternate process has a fixed cost of $24,000, but a lower variable cost (because much less energy is used in baking) of $1.25 per pizza.a. What is the crossover point between the existing process and the proposed process?b. If the owner expects to sell 9,000 pizzas, should he get the new oven?
Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Process A:
Fixed cost= $20,000
Unitary variable cost= $1.75
Process B:
Fixed cost= $24,000
Unitary variable cost= $1.25
A) First, we need to structure the total costs formula:
Process A= 20,000 + 1.75x
Process B= 24,000 + 1.25x
x= number of units
Now, we will equal them to determine the crossover point:
20,000 + 1.75x = 24,000 + 1.25x
0.5x= 4,000
units= 8,000
B) units= 9,000
Process A= 20,000 + 1.75*9,000= $35,750
Process B= 24,000 + 1.25*9,000= $35,250
The company should acquire a new process.
a. The crossover point between the existing process and the proposed process is 8,000 units.
b. Yes, the owner should get the new oven.
Existing process
Fixed cost (FC) = $20000
Variable cost (VC) = $1.75
Proposed process
Fixed cost (FC) = $24000
Variable cost (VC) = $1.25
a. Crossover point
Let x represent the crossover point between the two process
Existing process= 20,000 + 1.75x
Proposed process = 24,000 + 1.25x
Hence:
20,000 + 1.75x = 24,000 + 1.25x
1.75x-1.25x=24,000-20,000
0.5x= 4,000
Divide both side by 0.5x
x=4,000/0.5
x=8,000 units
b. Sales of 9,000 pizzas,
Existing process=$20,000 + ($1.75×9,000)
Existing process=$20,000 +$15,750
Existing process= $35,750
Proposed process =$24,000 + ($1.25×9,000)
Proposed process=$24,000+$11,250
Proposed process =$35,250
Based on the above calculation the company should choose the proposed process because it has a lesser cost.
Inconclusion the crossover point between the existing process and the proposed process is 8,000 units. The owner should get the new oven.
Learn more about total cost here:https://brainly.com/question/5168855
The IRS reports that the mean refund for a particular group of taxpayers was $1,600. The distribution of tax refunds follows a normal distribution with a standard deviation of $850.
Required:
a. What percentage of the refunds are between $1,600 and $2,000?
b. What percentage of the refunds are between $900 and $2,000?
c. What percentage of the refunds are between $1,800 and $2,000?
d. Ninety-five percent of the refunds are for less than what amount?
Answer:
¡saiud Vlaso Bouiid Poolyau as Io Bkaui viaus Zyaau¿
Explanation:
?nuaity Nopla?¿
Live Forever Life Insurance Co. is selling a perpetuity contract that pays $1,500 monthly. The contract currently sells for $115,000. What is the monthly return on this investment vehicle
Answer:
1.3%
Explanation:
To find the monthly return , the formula is =
Interest payment/ present value
$15,000 / $115,000 = 0.013043 = 1.3%
I hope my answer helps you
Nieman Company purchased merchandise on account from Springhill Company for $5,400, terms 1/10, n/30. Nieman returned merchandise with an invoice amount of $900 and received full credit. a. If Nieman Company pays the invoice within the discount period, what is the amount of cash required for the payment? If required, round the answer to the nearest dollar.
Answer:
The amount of cash required for the payment is $4,455.
Explanation:
When Nieman Company purchased merchandise the entries will be :
Merchandise $5,400 (debit)
Account Payable : Springhill Company $5,400 (credit)
When Nieman Company returned some merchandise and received full credit, the entries will be:
Account Payable : Springhill Company $900 (debit)
Merchandise $900 (credit)
When Nieman Company finally pays the invoice within the discount period.
1. They are granted a cash discount of 1%
2. Pay 99% of amount owing less the credit previously granted on returned merchandise.
Entries will be :
Account Payable : Springhill Company $4,500 (debit)
Discount received $45 (credit)
Cash $4,455 (credit)
Conclusion :
The amount of cash required for the payment is $4,455.
Which is the correct sequence for recording transactions and preparing financial statements?
a. Ledger, trial balance, journal, financial statements
b. Journal, ledger, trial balance, financial statements
c. Financial statements, trial balance, ledger, journal
d. Ledger, journal, trial balance, financial statements
Answer:
The answer is B.
Explanation:
The first is the journal. A journal entry may be a summary of the debits and credits of the transaction entry to the journal.
Followed by a ledger which may be a book containing accounts during which the classified and summarized information from the journals is posted as debits and credits.
Trial balance which is that the listing of all accounts (asset, liability, equity, revenue, expense) with the ending account balance or or its a report that lists the balances of all book accounts of a corporation at a specific point in time.
And lastly the financial statements. they're written records of a business's financial situation
The three components of the __________ approach to corporate accounting include financial, environmental, and social performance measures.
Answer: triple bottom line
Explanation:
The aim of the triple bottom line is to measure the environmental, social and the financial performance of a company. Triple bottom line is.made.up of three elements which are the people, profit, and the planet.
The idea behind the approach is that companies should be managed so that apart from generating profits for the business, they also impact positively on people's lives and also the planet.
What is the market value of a stock that paid a dividend of $3.80 last year if the dividend is increasing at 10% annually and the required rate of return on the stock is 20%
Answer:
The market value of the stock is $41.8
Explanation:
Div 1 = Div 0 (1+r)
=3.80 (1+0.10)
=3.80(1.10)
=4.18
Market value of the stock= Dividend 1 / (r-g)
= 4.18 / 0.2 - 0.1
= 4.18 / 0.1
= $41.8
The market value of the stock is $41.8
Oak Valley Company, a custom cabinet manufacturing company, is setting standard costs for one of its products. The main material is cedar wood, sold by the square foot. The current cost of cedar wood is $ 5.00 per square foot from the supplier. Delivery costs are $ 0.40 per square foot. Carpenters' wages are $ 20.00 per hour. Payroll costs are $ 3.00 per hour, and benefits are $ 5.00 per hour. How much is the direct materials standard cost per square foot?
Answer:
Standard cost direct material= $5.4 per square foot
Explanation:
Giving the following information:
The current cost of cedarwood is $ 5.00 per square foot from the supplier. Delivery costs are $ 0.40 per square foot.
When calculating the standard costs of direct materials, you need to take into account the freight in costs.
Standard cost direct material= 5 + 0.4
Standard cost direct material= $5.4 per square foot
Understanding Persuasion in a Social and Mobile Age
Contemporary businesses have embraced leaner corporate hierarchies, simultaneously relying on teams, eliminating division walls, and blurring the lines of authority. As teams and managers are abandoning the traditional command structure, excellent persuasive skills are becoming ever more important at work.
Consumers must be alert to_______ that influence behaviors.
a. persuasive practices
b. standard practices
c. unethical practices
d. routine practices
The most striking developmesection, are less than three decades old.
How has persuasion changed .
A. Persuasion is simple and more personal
B. Persuasive techniques are bold and blunt
C. Persuasive messages spread at warp speed
D. All businesses are in the persuasion business
E. The volume and reach of persuasive messages have exploded
Answer: 1. a. persuasive practices
2. A. Persuasion is simple and more personal
C. Persuasive messages spread at warp speed
D. All businesses are in the persuasion business
E. The volume and reach of persuasive messages have exploded
Explanation:
1. Being able to persuade your consumers to buy the company products leads to better sales and better bottomlines for the company. This is why employees try their best to be persuasive to consumers some times for products that won't even benefit them. This will put the employees in a better position at work. Consumers therefore need to be wary of these persuasive skills to be able to stand their ground should they not want a product.
2. Persuasion in this day and age is employing tried and tested psychological methods to achieve better results. One of these is to be simpler and personal. By relating to the actual person involved, they are able to build a relationship and convince people faster.
With the scale and magnitude of Information and Communication Technology in the world right now, persuasive messages are easier to spread. They are spread so fast to multiple geographical locations thus increasing their reach as well.
It would also seem as though these days that all businesses are in the persuasion business. Whether it's consumers, suppliers, the Government etc, all businesses are engaged in trying to persuade entities in such a way that their interests are pushed forward.
Moore's law states that every 18 months, the computing speed of a microchip doubles.
a. What effect does this likely have on the economy?
1. The price level falls and output rises.
2. The price level falls and output falls.
3. The price level rises and output rises.
4. The price level rises and output falls.
b. Demonstrate your answer graphically using the AS/AD model. Use the tool provided 'SAS/' to draw the new short-run aggregate supply curve.
Answer: The price level falls and output rises.
Explanation:
According to Moore's law, it is stated that the computing speed of a microchip doubles every 18 months. According to Moore, this will increase thespeed and capability of computers and also bring about lesser pay for the computers.
The effect of this on the economy is that it will lead to a fall in price level and increase in output as there will be faster and cheaper production. This can be shown in the diagram attached.
A fall in the price levels the output rises. Thus the option A is correct.
What is the Moore's law. ?The law is an observation of the number of transistors into a densely integrated circuit. The law is an observation and a projection of the historical trends. Rather than a law of physics, it has an empirical relation.
The law the computing speed of the microchips doubles every eighteen months. As per Moore, this will increase the speed and the computability. of the computer. Thus paying lesser for the computer.
The impact is it will have on the economy is that it create a fall in price level and an increase in the output as there will be faster and cheaper production.
Find out more information about the Moore's law states.
brainly.com/question/14947354.
When merchandise purchased on account is returned under the perpetual inventory system, the buyer would debit a. Inventory b. Purchases Returns and Allowances c. Accounts Receivable d. Accounts Payable
Answer:
Accounts payable
Explanation:
In accounting, the term accounts payable refers to the money that is owed by a business to its suppliers, in other words, it refers to the business' short-term debts.
When merchandise is purchased on account and it is returned under the perpetual inventory system, the buyer would then debit accounts payable since it is money that the company would owe to the buyer.
A process capability index of 2 means that the upper and lower specification limits of the process are six standard deviations above and below the mean respectively. True or False? Eliminating variations is always possible. True or False?
Answer:
True
Explanation:
The formula to compute the process capability index is shown below:
Cpk = minimum [(Mean - LSL) ÷ 3σ , (USL – Mean) ÷ 3σ]
Now
If Cpk = 2,
so
(Mean - LSL) ÷ 3σ = 2 or (USL – Mean) ÷ 3σ = 2
Mean – LSL = 6σ or USL – Mean = 6σ
Therefore, if Cpk = 2, the process's USL or LSL is six standard deviations (6σ) up or down mean
Hence, the given statement is true
Property owners on one street have petitioned the city to install paved alleys behind their homes. If Marcus has a rectangular lot that measures 90 feet by 140 feet, on what amount would he pay the special assessment?
Answer: 90 feet
Explanation:
From the question, we are told that Property owners on one street have petitioned the city to install paved alleys behind their homes and that Marcus has a rectangular lot that measures 90 feet by 140 feet.
He would pay the special assessment based on 90 feet which is the width of the rectangular lot.
A company is planning for its financing needs and uses the basic fixed-order quantity inventory model. Which of the following is the total cost (TC) of the inventory given an annual demand of 10,000, setup cost of $32, a holding cost per unit per year of $4, an EOQ of 400 units, and a cost per unit of inventory of $150?
(Show your Work)
A) $1,501,600
B) $1,501,600
C) $500,687
D) $500,687
E) None of the above
Answer:
$1,501,600
Explanation:
We have Q = 400
Average inventory = Q/ 2
= 400/2
= 200
Holding cost/year = $4
Annual holding cost = $800
Annual set up cost = 10,000/400
= 25
25 x 32 = 800
Demand x cost per unit
= 10000 x $150
= 1,500,000
Total cost TC = 1500000 + 800 + 800
= $1,501,600
Waterway Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of machine hours used. Overhead costs are estimated to total $346,775 for the year, and machine usage is estimated at 126,100 hours. For the year, $369,500 of overhead costs are incurred and 130,800 hours are used.
Manufacturing overhead rate $ per machine hour
Manufacturing Overhead $
Prepare the adjusting entry to assign the under- or overapplied overhead for the year to cost of goods sold.
Answer:
Waterway Company
Journal entry:
Debit Cost of goods sold $9,800
Credit Manufacturing overhead expense $9,800
To assign the underapplied overhead to cost of goods sold.
Explanation:
a) Data and calculations:
Estimated overhead costs = $346,775
Estimated machine usage = 126,100 hours
Overhead rate applied = $346,775/126,100 = $2.75 per hour
Actual overhead costs = $369,500
Actual machine usage = 130,800 hours
Actual overhead rate = $369,500/130,800 = $2.82
Overhead was underapplied by the difference between actual overhead costs applied and actual overhead.
Actual overhead applied = $2.75 x 130,800 = $359,700
Actual overhead costs = $369,500
Difference (underapplied) is $9,800
When the overhead is underapplied or overapplied because of the rate used based on actual usage, the underapplied overhead is a debit or credit to the cost of goods sold respectively. While underapplied overhead increases the cost of goods sold, overapplied reduces the cost of goods sold by the amount of under- or over-application.
Inventory valuation under absorption costing and variable costing At the end of the first year of operations, 23,600 units remained in the finished goods inventory. The unit manufacturing costs during the year were as follows: Direct materials $36 Direct labor 26 Fixed factory overhead 20 Variable factory overhead 8 This information has been collected in the Microsoft Excel Online file. Open the spreadsheet, perform the required analysis, and input your answers in the question below. Open spreadsheet Determine the cost of the finished goods inventory reported on the balance sheet under (a) the absorption costing concept and (b) the variable costing concept. a. Cost of the finished goods inventory under the absorption costing: $ b. Cost of the finished goods inventory under the variable costing: $
Answer:
a. $2,124,000
b. $1,652,000
Explanation:
Absorption costing
Product Cost = All Manufacturing Costs
Therefore,
Product Cost = $36 + $ 26 + $ 8 + $ 20
= $90
Thus, Cost of the finished goods inventory = 23,600 units × $90
= $2,124,000
Variable Costing
Product Cost = Variable Manufacturing Costs
Therefore,
Product Cost = $36 + $ 26 + $ 8
= $70
Thus, Cost of the finished goods inventory = 23,600 units × $70
= $1,652,000
Taco Loco is unsure whether the amount of beef that their computer thinks is in inventory is correct. What is the range in values for beef inventory that would not affect the optimal product mix? A) 26 to 38.22 pounds B) 27.55 to 28.45 pounds C) 17.78 to 30 pounds D) 12.22 to 28 pounds
Answer:
C: 17.78-30 pounds
5. As the price of laptops increases from RM2,000 to RM3,500 per unit, the quantity
demanded for laptops decreases from 200 units to 150 units.
© Using the midpoint approach, compute and interpret the coefficient of the price
elasticity of demand for laptops; (6 marks)
Answer:
-0.523 and inelastic
Explanation:
The computation of the price elasticity of demand using mid point formula is given below:
= (change in quantity demanded ÷ average of quantity demanded) ÷ (percentage change in price ÷ average of quantity demanded)
where,
Change in quantity demanded is
= Q2 - Q1
= 150 units - 200 units
= -50 units
And, average of quantity demanded would be
= (150 units + 200 units ) ÷ 2
= 175 units
Change in price would be
= P2 - P1
= 3,500 - 2,000
= 1,500
And, average of price would be
= (3,500 + 2,000) ÷ 2
= 2750
So, after solving this, the price is -0.523
Since the price elasticity of demand is less than 1 so it would be inelastic
Determine which type of merger has occurred for this scenario. GrillerTech manufactures propane grills for cooking. It wants to form a merger with Tinseltech, a party favor manufacturing company. This would be a __________ merger.
Answer:
Vertical merger
Explanation:
A vertical merger occurs between firms in the same industry but they are usually in different stages of the supply chain.
In this case, Tinseltech wants to merge with a company that produces raw materials needed by Tinseltech
I hope my answer helps you
Answer:
vertical
Explanation:
A vertical merger is when two or more companies that are part of the same industry but that have different products in the supply chain merge. According to that, the answer is that this would be a vertical merger because the two companies have products that are used in the same industry and the merge allows them to increase the synergies and have control of the supply chain.
The following is an example of the reasoning of a rule utilitarian:
"If the practice of stealing is bad, then one ought not to steal now, even if in this case to steal would actually bring about better consequences."
a. True
b. False
Answer:
The correct answer is the option B: False.
Explanation:
To begin with, the concept of "Rule Utilitarism" refers to a type of utilitarism in where the main characteristic is in the belief that an action is right when it conforms to a rule that leads to the greatest good. Therefore that under this type of ideology, the utilitarians believe that an action would be right when the amount of good that it brings is greater than the action itself. And that is why that for an utilitarian to steal would not be wrong in the case that a greater good would come afterwards for the majority, so that means, better consequences.
On January 1, a company issues bonds dated January 1 with a par value of $300,000. The bonds mature in 5 years. The contract rate is 9%, and interest is paid semiannually on June 30 and December 31. The market rate is 8% and the bonds are sold for $312,177. The journal entry to record the first interest payment using straight-line amortization is: g
Answer:
The journal entry to record the issuance is:
January 1, bonds are issued
Dr Cash 312,177
Cr Bonds payable 300,000
Cr Premium on bonds payable 12,177
total coupons = 5 x 2 = 10
premium discount per coupon = $12,177 / 10 = $1,217.70
The journal entry to record the first coupon payment:
July 1, first coupon payment
Dr Interest expense 12,282.30
Dr Premium on bonds payable 1,217.70
Cr Cash 13,500
An eight-year bond has a yield of 10% and a duration of 7.208 years. If the bond's yield increases by 50 basis points, what is the percentage change in the bond's price as predicted by the duration formula
Answer:
3.28%
Explanation:
For the computation of percentage change in the bond's price first, we need to find out the modified duration which is shown below:-
Modified duration = duration ÷ (1+yield)
= 7.208 ÷ (1 + 10%)
= 6.553
Percentage change in price = modified duration × change in yield
= 6.553 × 0.5%
= 3.28%
Therefore for computing the percentage change in the bond's price we simply applied the above formula.
If the supply decreases in the market for sweet rolls, what do you expect to happen to equilibrium quantity (Qe) and equilibrium price (Pe)?
a. Qe decreases; Pe increases.
b. Qe decreases: Pe decreases
c. Qe increases; Pe decreases
d. Qe increases; Pe increases
Answer:
The correct answer is the option A: Qe decreases; Pe increases.
Explanation:
To begin with, the situation in where the supply of a certain product decreases due to the decrease in its production will implicate that the equilibrium in the market will be changed, so what will happen is that the the supply curve will shift to the left and the price will increase because now there is less of the good in the market and its value is higher because of that and with that the quantity will decrease as well because the price has risen.
Company X got a loan of e4,000,000. The company agreed repay this loan as follows: a first payment of e2,400,000 one year from now and a second payment of 2,200,000 within two years. The tax rate is 25%. Determine the cost of this loan
Answer:
The cost of loan is $600000.
Explanation:
The loan amount = 4000000
The cost of loan refers to the interest rates and other charges that borrower pays. So in the given question first installment is 2400000 in the first year and second installment is 2200000. Here, lets assume any amount other then actual amount of loan amount is the amount spent on loan.
So, the cost of loan = (2400000 + 2200000) – 4000000 = $600000
CoolBreeze Manufacturing produces a single product, a tabletop fan. They reported the following information from their operations last period:___________.
Cost of Direct Materials used in production: $50,000
Cost of Direct Labor wages: $37,500
Variable Manufacturing Overhead: $25,000
Fixed Manufacturing Overhead: $125,000
Total units produced: 10,000
Under absorption costing what was the per-unit cost of the units produced?
a. None of the above
b. $23.75
c. $12.50
d. $11.25
e. $8.75
Answer:
The correct answer is B.
Explanation:
Giving the following information:
Cost of Direct Materials used in production: $50,000
Cost of Direct Labor wages: $37,500
Variable Manufacturing Overhead: $25,000
Fixed Manufacturing Overhead: $125,000
Total units produced: 10,000
The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable. The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead.
First, we need to calculate the total cost:
Total cost= 50,000 + 37,500 + 25,000 + 125,000
Total cost= $237,500
Now, the unitary cost:
Unitary cost= 237,500/10,000= $23.75